Καθαρισμός Αυτιών


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξυνόταν με το πόδι της?
Αν ναι, πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να τραυματίστηκε ξύνοντας το αυτί με το πόδι παρά να "κάηκε" με το καθαριστικό!
Προφανώς είχε ανοιχτή πληγούλα και με το epiotic τα καθάρισε όλα και προφανώς τα κοκκίνισε(έκαψε) επειδή ερχόταν σε επαφή με αίμα!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ξυνόταν μετά, ναι. Και στα δύο αυτιά να εχει πληγή δε νομίζω όμως. Οι γιατροί μου είπαν ότι συμβαίνει, ακόμα κι αν ο σκύλος στο παρελθόν δεν είχε πρόβλημα. Ετσι ρώτησα να βάζω ορό, όταν κάνει και μπάνιο, και δε μου είπαν όχι.
Κατάλαβα πώς το λες, Λουκία, αλλά μιλάω για σταγόνες. Με τρεις σταγόνες δεν παθαίνουν τίποτα.
 
Last edited:




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επειδή στο αυτί ότι μπαίνει επικάθεται μέσα καλύτερα θα είναι να ρίξεις υγρό καθαριστικό να κάνει δουλειά και αφού τα μαλακώσει όλα μέσα με το τίναγμα και με την ορμή θα βγουν προς τα έξω!
Με το να ρίξεις λίγες σταγόνες δεν καταφέρνεις κάτι!Ίσα ίσα ρίχνεις, μαλακώνουν, προφανώς τινάζεται, δεν βγαίνουν οι βρομιές επειδή δεν έχει κάνει καλή δουλειά ο υγρό και δεν έχει ορμή/ποσότητα και μετά ξερένονται πάλι...

Γι'αυτό αν βλέπεις κάτι στο πτερύγιο που μπορεί να πάει το δάχτυλο σου, ρίχνεις σε ένα βαμβάκι λίγο καθαριστικό και σκουπίζεις!
Αν δεν βλέπεις τίποτα δεν πειράζεις τίποτα, ούτε ρίχνεις σταγόνες μέσα!
Αν δεις πολύ πράγμα και μέχρι μέσα στην βάση καλύτερα να ρίξεις σεβαστή ποσότητα για να καθαρίσει μια και καλή!
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.463
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Το να ρίξεις λίγες σταγόνες "κάτι" μέσα στον ακουστικό πόρο, έχει νόημα όταν αυτό το κάτι έχει αντισηπτικές ιδιότητες και το βάζεις προληπτικά.

Έχω μια "συνταγή" που συστήνει κτηνίατρος, δοκιμασμένη από σαρπεάδες που είναι ευχαριστημένοι από τη χρήση της. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί απλά αμέλησα να φτιάξω το μείγμα.
Δεν είναι για να καθαρίζεις τα αυτιά από βρωμιές κλπ (όπως τα υγρά τύπου epiotic), είναι απλά για να τα συντηρείς.

Διάλυμα συντήρησης αυτιών - ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι σε ερεθισμένα αυτιά!

180 ml καθαρό οινόπνευμα
60 ml λευκό ξύδι
1 κουταλακι betadine solution
1,5 κουταλι βορικό οξύ (περίπου 12 gr)

* Από το παραπάνω διάλυμα βάζουμε 4-5 σταγόνες δύο φορές την εβδομάδα μέσα στον ακουστικό πόρο.

** Σε περιόδους ζέστης (άνοιξη- καλοκαίρι) μπορούμε να το χρησιμοποιούμε και πιο συχνά.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μου φαίνεται ότι βγαίνουν καλά οι βρωμιές. Και κάνω αυτό που λες, αν δε δω, δε βάζω. Αν δω και δε φτάνω, βάζω.

Χαλαρώστε λίγο με την επίθεση.
Αυτο που λες, Λουκία, εμένα μου φαίνεται βαρύ. Αλλά για κάποιους δουλεύει.
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
:rolleyes: Το να μη συμφωνεί κάποιος μαζί σου και να προσπαθεί να σου εξηγήσει τον λόγο δε σημαίνει ότι σου επιτίθεται.
Σου λέω ότι το συζήτησα με γιατρούς και μου λες δεν κάνει τίποτα. Πειράζει που δεν εμπιστεύομαι να ξαναχρησιμοποιήσω το ''φάρμακο'' και θέλω κάτι πιο ταπεινό;
Μπορεί να μην είναι το ίδιο δραστικό με το επιότικ, αλλά κακό μια φορά δεν κάνει.
 






Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Και ποιό το όφελος να ρίξεις 3 σταγόνες ορό μέσα στο αυτί; Τί θα προσφέρει;
Κοίτα, και εγώ τώρα τελευταία που μίλησα με την δερματολόγο της μικρής, και λόγω του ότι έχει μια πιθανότητα παραπάνω να πάθει ωτίτιδα η μικρή, μου είπε να τις βάζω ίσα ίσα 2-3 σταγόνες 1 φορά το μήνα.

Οι 2-3 σταγόνες φτάνουν και περισσεύουν για να προβλέψουμε κάτι, με την διαφορά το γέμισμα του αυτιού γίνεται όταν το αυτί ήδη είναι γεμάτο κακάδια και είναι στα πρόθημα να πάθει ωτίτιδα το σκυλί.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Εγώ δηλαδή που δε βλέπω να έχει βρωμιές μέσα, όσο μπορώ να δώ βέβαια, τί προτείνετε; Να μήν κάνω τίποτα; Οι επιφανιακές βρωμιές που υπήρχαν στα πτερύγια έχουν φύγει με το μπαμπάκι και το χαμομήλι που τα καθάρισα, αλλά μέσα δε ξέρω τί γίνεται.. Πάντως έχει ηρεμήσει και δεν τα ξύνει τόσο έντονα. Πού και πού βέβαια τη βλέπω ότι τα ξύνει, αλλά όχι όπως πρίν. Απλά ανησυχώ μήπως υπάρχουν βρωμιές εσωτερικά που δε φαίνονται και πάθει καμια μόλυνση...
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Οι γιατροί έχουν ένα εργαλείο και βλέπουν μέσα στο αυτί. Αν δεν βλέπει κάτι ο γιατρός, ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα. Μπορεί να ξύνεται απο άλλο λόγο. Βαρεμάρα ή δερματικό στην περιοχή.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
μάλλον θα πάω το σκυλάκι μου σε μια κλινική που έχουμε εδώ κοντά να το κοιτάξουν γιατι ο δικός μου ο κτηνίατρος που έρχεται σπίτι δεν έχει φέρει κανένα τέτοιο εργαλείο.. απλά φοβάμαι να το βγάλω ακόμα έξω πρίν ολοκληρώσει τα εμβόλια και ειδικά σε μια κλινική όπου μαπινοβγαίνουν τόσα ζωάκια..οπότε θα περιμένω λιγάκι.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Εχει στο ιατρείο του σίγουρα. Μπορείς να τον ρωτησεις να το φέρει μαζί του για να δει, αλλα αν δε βρωμάνε, δεν έχουν κάτι. Μπακαλίστικος τρόπος να ελέγξεις, βέβαια, αλλά προς το παρόν σου κάνει.
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
όχι δε μυρίζουν και δε νομίζω να είναι επείγον, οπότε θα περιμένω την επόμενη επίσκεψη του γιατρού για καλό και για κακό.