Καθαρισμός δοντιών και νάρκωση


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω τον εξής προβληματισμό.
Πρεπει να πάω τη Λευκή για καθαρισμό δοντιών, δεν παίρνει άλλη αναβολή. Φοβάμαι πολύ όμως τη νάρκωση...
Έχετε να προτείνετε κάποιον κτηνίατρο που να το έχει με τις ναρκώσεις και τον καθαρισμό ή να έχει εμπειρία με μολοσσούς.
Δυτικά προάστια με βολεύουν αλλά δε με νοιάζει να είναι και αλλού αρκεί να την πάρω πίσω όπως θα την πάω απλά χωρίς την οδοντική πλάκα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εχεις δοκιμάσει τίποτα άλλο, πριν τον χειρουργικό καθαρισμό;
Εγώ με δυό φορές κόκκαλο, άστραψαν. Εφυγε όλη η καφετίλα.
Είχε θεαματικότατα αποτελέσματα.
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Εχεις δοκιμάσει τίποτα άλλο, πριν τον χειρουργικό καθαρισμό;
Εγώ με δυό φορές κόκκαλο, άστραψαν. Εφυγε όλη η καφετίλα.
Είχε θεαματικότατα αποτελέσματα.
Νομιζω οτι εχει πλέον αρχισει ουλιτιδα...
 








sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
Μια και μιλαμε για δοντια....το πλυσημο ειναι καθημερινο??γιατι για να πω την αληθεια δεν το κανω...καταφευγω σε λυσεις τυπου ντενταστικ...σκονη ντεντα κροκ στο φαι και αντιστοιχα κροκετουλες 7-8 την ημερα (αυτες με τα φυκια...)
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
παντως παλια που ειχα ρωτησει για εναν σκυλο μου,ο κτηνιατρος μου ειχε πει πως αν ειναι πανω απο 6 χρονων ειναι πολυ επικίνδυνη η ναρκωση...μπορει να παει αδιαβαστο
μου ειχε προτεινει τη σκονη κ καθημερινο βουρτσισμα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
παντως παλια που ειχα ρωτησει για εναν σκυλο μου,ο κτηνιατρος μου ειχε πει πως αν ειναι πανω απο 6 χρονων ειναι πολυ επικίνδυνη η ναρκωση...μπορει να παει αδιαβαστο
μου ειχε προτεινει τη σκονη κ καθημερινο βουρτσισμα..
Δηλαδή αν ο σκύλος κινδυνεύει να πεθάνει αν δεν εγχειριστεί τι προτείνει ο κτηνίατρος;
Εμείς χειρουργήσαμε 13 ετών σκύλα με καρδιακή ανεπάρκεια , αφαιρέθηκε όγκος από το συκώτι, και έζησε ποιοτικά άλλο ένα χρόνο. Ο όγκος ήταν έτοιμος να εκραγεί και θα πέθαινε από εσωτερική αιμοραγία αν δεν εγχειριζόταν. Αυτό δε το πάνω από 6 ετών μου φαίνεται τρελό...
 
  • Like
Reactions: vaggelo and Orilis


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Δηλαδή αν ο σκύλος κινδυνεύει να πεθάνει αν δεν εγχειριστεί τι προτείνει ο κτηνίατρος;
Εμείς χειρουργήσαμε 13 ετών σκύλα με καρδιακή ανεπάρκεια , αφαιρέθηκε όγκος από το συκώτι, και έζησε ποιοτικά άλλο ένα χρόνο. Ο όγκος ήταν έτοιμος να εκραγεί και θα πέθαινε από εσωτερική αιμοραγία αν δεν εγχειριζόταν. Αυτό δε το πάνω από 6 ετών μου φαίνεται τρελό...
και εμενα μου φανηκε περιεργο
αλλα αμα ηταν ασφαλης γιατι να μη θελει να βγαλει το παραδακι ο γιατρος?
Μηπως χρησιμοποιουν αλλη ειδους αναισθησια? Δε ξερω,γιατρος δεν ειμαι
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Γεια σας! Θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με τον πόνο στο στομα του 11χρονου Yorkshire μου. Ειναι σκυλιτσα που απο μικρη δεν τη μαθαμε στο βουρτσισμα των δοντιων και στα πρωτα της χρονια ετρωγε τις μικροτερες κροκετες του εμποριου μεχρι και 5χρονων. Αργοτερα της πηραμε λιγο μεγαλυτερες κροκετες και γενικα ειναι σκυλος που δεν μασαει την τροφη του και απο λιχουδιες τρωει μονο τις Dental Fresh της Purina Friskies που ειναι πιο μαλακές. Εχει φτασει σε σημειο να ανοιγει το στομα της και να ποναει, ακομα και 2 μηνες μετα τον καθαρισμο των δοντιων στον κτηνιατρο. Αυτο συμβαινει συνεχεια τα τελευταια 3 χρονια. Και δεν ξερω τι λυση να βρω γιατι παιρνει και αντιβιωση μετα απο καθε καθαρισμο δοντιων. Και φοβαμαι να της κανω συνεχεια αναισθησιες, δηλαδη πανω απο 3 φορες τον χρονο παρότι ποναει η καημενη. Εχει κανενας παρομοιο περιστατικο για να μου προτυνει μια λυση; Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι εχει θεμα απο καποιον προγονο της. Της βγαλαμε και 2 δοντια που κουνιουνταν αλλα και παλι συνεχιζει ανα 2-3 μηνες να ποναει. Ισως ειναι απο τα ούλα της ο πονος.
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Γεια σας! Θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με τον πόνο στο στομα του 11χρονου Yorkshire μου. Ειναι σκυλιτσα που απο μικρη δεν τη μαθαμε στο βουρτσισμα των δοντιων και στα πρωτα της χρονια ετρωγε τις μικροτερες κροκετες του εμποριου μεχρι και 5χρονων. Αργοτερα της πηραμε λιγο μεγαλυτερες κροκετες και γενικα ειναι σκυλος που δεν μασαει την τροφη του και απο λιχουδιες τρωει μονο τις Dental Fresh της Purina Friskies που ειναι πιο μαλακές. Εχει φτασει σε σημειο να ανοιγει το στομα της και να ποναει, ακομα και 2 μηνες μετα τον καθαρισμο των δοντιων στον κτηνιατρο. Αυτο συμβαινει συνεχεια τα τελευταια 3 χρονια. Και δεν ξερω τι λυση να βρω γιατι παιρνει και αντιβιωση μετα απο καθε καθαρισμο δοντιων. Και φοβαμαι να της κανω συνεχεια αναισθησιες, δηλαδη πανω απο 3 φορες τον χρονο παρότι ποναει η καημενη. Εχει κανενας παρομοιο περιστατικο για να μου προτυνει μια λυση; Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι εχει θεμα απο καποιον προγονο της. Της βγαλαμε και 2 δοντια που κουνιουνταν αλλα και παλι συνεχιζει ανα 2-3 μηνες να ποναει. Ισως ειναι απο τα ούλα της ο πονος.
Επιπλεον σκεφτομαι να την παω στο Κτηνιατρικο Κεντρο Θεσσαλονικης μηπως βρω λυση.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Δυστυχως η ρατσα το εχει αυτο το προβλημα.. ειχα και εγω κ απο 7 χρονων επρεπε να του κανω καθαρισμους.. δεν βρισκοταν αλλη λυση.. κ ο γιατρος του εβγαζε δοντια συνεχεια 13 χρονων πεθανε και ειχε μεινει με πολυ λιγα.. με κοκαλα ασχολειται καθολου;
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Δυστυχως η ρατσα το εχει αυτο το προβλημα.. ειχα και εγω κ απο 7 χρονων επρεπε να του κανω καθαρισμους.. δεν βρισκοταν αλλη λυση.. κ ο γιατρος του εβγαζε δοντια συνεχεια 13 χρονων πεθανε και ειχε μεινει με πολυ λιγα.. με κοκαλα ασχολειται καθολου;
Με κόκκαλα από πανσετες μονο και οχι οταν ποναει αλλα οταν ειναι καλα. Αλλιως δεν τα αγγιζει. Μονο με τα dental fresh της Purina. Ποσες φορες το χρονο εκανες καθαρισμό δοντιών στο σκυλακι σου;
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Και
Με κόκκαλα από πανσετες μονο και οχι οταν ποναει αλλα οταν ειναι καλα. Αλλιως δεν τα αγγιζει. Μονο με τα dental fresh της Purina. Ποσες φορες το χρονο εκανες καθαρισμό δοντιών στο σκυλακι σου;
Και μέχρι πόσες φορές το χρόνο είναι ασφαλές να της κάνω καθαρισμό δοντιών στον κτηνίατρο;;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω παλευα να του κανω ανα δυο χρονια αλλα προς το τελος ανα χρονο πηγαινε η κατασταση.. τον καταλαβαινα οταν εκει που ετρωγε τις κροκετες (τις περισσοτερες βρβαια τις καταπινε) ακουγα ενα κλαματακι σαν να πονουσε.. αλλα καθε φορα ο κτηνιατρος εβγαζε δοντια που εβλεπε οτι σε λιγο καιρο θα του δημιουργουσαν προβλημα παλι ηταν λιγο φαφουτακι δλδ μετα..κ φιλη μ που εχει γιορκσαιερ το ιδιο θεμα εχει..

**οσες λιγοτερες ναρκωσεις τοσο το καλυτερο αυτο ξερω.. απο ενα σημειο κ μετα μονο αν ειναι πολυ μεγαλη αναγκη. Καλυτερα να το συζητησεις και με κτηνιατρο εμπιστοσυνης αυτο με το χρονικο διαστημα..
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Εγω παλευα να του κανω ανα δυο χρονια αλλα προς το τελος ανα χρονο πηγαινε η κατασταση.. τον καταλαβαινα οταν εκει που ετρωγε τις κροκετες (τις περισσοτερες βρβαια τις καταπινε) ακουγα ενα κλαματακι σαν να πονουσε.. αλλα καθε φορα ο κτηνιατρος εβγαζε δοντια που εβλεπε οτι σε λιγο καιρο θα του δημιουργουσαν προβλημα παλι ηταν λιγο φαφουτακι δλδ μετα..κ φιλη μ που εχει γιορκσαιερ το ιδιο θεμα εχει..

**οσες λιγοτερες ναρκωσεις τοσο το καλυτερο αυτο ξερω.. απο ενα σημειο κ μετα μονο αν ειναι πολυ μεγαλη αναγκη. Καλυτερα να το συζητησεις και με κτηνιατρο εμπιστοσυνης αυτο με το χρονικο διαστημα..
Το Θέμα με εμας ειναι οτι της κανω καθαρισμό και αμέσως μετα απο 2 μήνες έχει πάλι κακοσμια στην αναπνοή της και μετα απο 2-3 μηνες οταν παει να φαει καποιες φορες ή οταν θελει να χασμουρηθει τοτε ποναει γι αυτο αναγκαστηκα να της κανω 2 φορές τον χρόνο καθαρισμό και βλεπω οτι θα αναγκαστω και για 3η φορά. Γιατι σπανια μασαει και η δεξια πλευρα της ειναι αυτη που εχει προβλημα. Ειναι κριμα που το παθαίνουν αυτό τα περισσότερα Yorkshire.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Γιατι κ οταν χασμουριεται ομως; να εχει να κανει με τον πονο στα ουλα πχ; ο κτηνιατρος λεει κατι παραπανω στο θεμα;;
 


GiannaCh

Member
4 Μαρτίου 2017
6
1
35
Γιατι κ οταν χασμουριεται ομως; να εχει να κανει με τον πονο στα ουλα πχ; ο κτηνιατρος λεει κατι παραπανω στο θεμα;;
Ποναει στη δεξια πλευρά γιατι οταν καναμε τον καθαρισμο η δεξια πλευρα ηταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση απο την αλλη. Πιστευω οτι ειναι απο τα ουλα οπως μου ειπαν.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3