Καθαρισμός των αυτιών


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους.Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να καθαρίσω τα αυτιά του σκύλου στο εσωτερικό τους.Είναι 2 μηνών λυκόσκυλο και δεν τα έχει σηκώσει ακόμα.Επειδή τον βλέπω συχνά πυκνά και ξύνεται στα αυτιά και τινάζει το κεφάλι του έλεγα μήπως χρειάζεται να του τα καθαρίσω λίγο.Αν υπάρχει ίδιο θέμα σε άλλο τοπικ στείλτε μου να το διαβάσω γιατί έψαχνα πόση ώρα και δεν βρήκα κάτι.Ευχαριστώ!
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει κανένα τσιμπουρι. Εγω γνωρίζω ως πολύ καλό τό epiotic .

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει κανένα τσιμπουρι. Εγω γνωρίζω ως πολύ καλό τό epiotic .

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2

Δεν έχει τσιμπούρι..Απλά είναι βρώμικα τα αυτάκια του μέσα.Και αυτό το epiotic πως το βάζεις;
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω τους ρίχνω 4-5 σταγόνες epiotic και μετά από μια ώρα τα καθαρίζω και με μπαμπάκι. Ρίξε μια ματιά στα αυτιά του και βάλε ένα ξυλάκι για τα αυτιά (αυτά που είναι για μωρά) και καθάρισε το προσεχτικά, Αν βγάλει πολύ μαύρο τότε έχετε ωτίτιδα και πρέπει να βάλεις oridermil για 3,4 μέρες. Οι δικοί μου επειδή δεν έχουν όρθια αυτιά και πιάνουν υγρασία με τα μπάνια τώρα το καλοκαίρι , οι ωτίτιδες είναι μηνιαίο φαινόμενο!!
 
  • Like
Reactions: moko


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Εγω τους ρίχνω 4-5 σταγόνες epiotic και μετά από μια ώρα τα καθαρίζω και με μπαμπάκι. Ρίξε μια ματιά στα αυτιά του και βάλε ένα ξυλάκι για τα αυτιά (αυτά που είναι για μωρά) και καθάρισε το προσεχτικά, Αν βγάλει πολύ μαύρο τότε έχετε ωτίτιδα και πρέπει να βάλεις oridermil για 3,4 μέρες. Οι δικοί μου επειδή δεν έχουν όρθια αυτιά και πιάνουν υγρασία με τα μπάνια τώρα το καλοκαίρι , οι ωτίτιδες είναι μηνιαίο φαινόμενο!!

Έχουν μαυρίλα μέσα αλλά ο κτηνίατρος που τα είχε δει πριν καμιά βδομάδα μου είπε ότι δεν έχει κάτι...Σε 6 μέρες θα τον ξαναπάω στον γιατρό για το 2ο εμβόλιο του και θα τον κοιτάξει πάλι,απλά έλεγα μήπως του τα καθαρίσω λίγο εγώ..Με μπαμπάκι να του κάνω;Βρεγμένο ή όχι;Και αν έχει ωτίτιδα υπάρχει περίπτωση να μην έχει σηκώσει τα αυτιά του γι'αυτό;Ευχαριστώ!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πετάξου σε ένα pet shop και αγόρασε ένα μπουκάλι epiotic...εναλλακτικά μπορείς να του τα καθαρίσεις με μπαμπάκι και φυσιολογικό ορό...αλλά και πάλι πρέπει να σογουρευτείς ότι δεν έμεινε μέσα υγρασία. Το μαύρο που δείχνει ωτίτιδα βγαίνει μέσα από το αυτί, όχι η μαυρίλα που μπορεί να έχει εξωτερικά η οποία μπορεί να είναι απλή βρώμα. Καμία σχέση δεν έχει πάντως με το σήκωμα των αυτιών η ωτίτιδα...και μη σε πιάνει πανικός....Η ωτίτιδα δεν είναι και τόσο τρομαχτική...περνάει με μια κρέμα γρήγορα!!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Βαζω σε χαρτι κουζινας 3-4 σταγονες epiotic και παω χαϊδευοντας τον Φοιβο στο κεφαλι,καθαριζω τα αυτια του με απαλες κινησεις και μιλωντας του και το δεχεται...Οταν προσπαθουσα να βαλω το φαρμακο μεσα στο αυτι ως σταγονες και μετα να καθαρισω,αντιδρουσε εντονα.Τωρα μια χαρα και καθαριζουμε καθε 15 μερες...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμείς πάλι επειδή είμαστε 3...δεν έχουμε τέτοιες ευγένιες!!! Κεφαλοκλείδωμα....4 σταγόνες epiotic με αστραπιαία ταχύτητα (εχω εκ[παιδευτεί πιά) και τελειώσαμε....Ούτε προλαβαίνουν να καταλάβουν τι έχει γίνει....!!!
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
χαχαχα καλά και εγώ μόνο στον ύπνο να του καθαρίσω που είναι χαδιάρης..όταν είναι ξύπνιος δεν παίζει....εκτός αν χρησιμοποιήσω την τεχνική σου Κατερίνα!!!Πάντως εξωτερικά είναι η μαυρίλα όχι μέσα μέσα.Θα πάω αύριο να πάρω το epiotic.Απλά φοβάμαι ρε γαμώτο μην πάθουν και τίποτα τα αυτιά του γιατί δεν έχουν σηκωθεί και δεν θέλω να τα πειράζω.Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια!!!:)
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
EpioticPackage_S.JPG



Ενδείξεις
Το EPIOTIC είναι ένα καθαριστικό αυτιού με αντισηπτικές ιδιότητες σχεδιασμένο να χρησιμοποιεί-τε στις γάτες και σκύλους. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για καθαρισμό υγρών, κέρινων και δύσοσμων αυτιών. Το EPIOTIC βοηθά στην δημιουργία του κατάλληλου περιβάλλοντος για την αναγέννηση ιστού.
Ενδείκνυται για συστηματικό καθαρισμό του εξωτερικού του αυτιού και του ακουστικού πόρου ή για προ – θεραπεία πριν από κάθε θεραπευτική αγωγή άλλης θεραπείας.

Τρόπος χρήσης
Μετά από τρύπημα του επιστόμιου της πλαστικής κάνουλας αυτή εισάγεται στον ακουστικό πόρο και πιέζεται το φιαλίδιο. Η βάση του αυτιού να εντριφτεί μαλακά. Ευεπηρέαστα τμήματα του αυ-τιού να καθαρίζονται με βαμβάκι διαποτισμένο με EPIOTIC. Για συστηματικό καθάρισμα, το EPIOTIC να χρησιμοποιείτε 2 ή 3 φορές εβδομαδιαίως. Για προ – θεραπεία, το EPIOTIC να χρη-σιμοποιείτε πριν από κάθε θεραπευτική αγωγή άλλης μορφής.

Συσκευασία
Πλαστικά φιαλίδια των 125 ml .
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
View attachment 36846



Ενδείξεις
Το EPIOTIC είναι ένα καθαριστικό αυτιού με αντισηπτικές ιδιότητες σχεδιασμένο να χρησιμοποιεί-τε στις γάτες και σκύλους. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για καθαρισμό υγρών, κέρινων και δύσοσμων αυτιών. Το EPIOTIC βοηθά στην δημιουργία του κατάλληλου περιβάλλοντος για την αναγέννηση ιστού.
Ενδείκνυται για συστηματικό καθαρισμό του εξωτερικού του αυτιού και του ακουστικού πόρου ή για προ – θεραπεία πριν από κάθε θεραπευτική αγωγή άλλης θεραπείας.

Τρόπος χρήσης
Μετά από τρύπημα του επιστόμιου της πλαστικής κάνουλας αυτή εισάγεται στον ακουστικό πόρο και πιέζεται το φιαλίδιο. Η βάση του αυτιού να εντριφτεί μαλακά. Ευεπηρέαστα τμήματα του αυ-τιού να καθαρίζονται με βαμβάκι διαποτισμένο με EPIOTIC. Για συστηματικό καθάρισμα, το EPIOTIC να χρησιμοποιείτε 2 ή 3 φορές εβδομαδιαίως. Για προ – θεραπεία, το EPIOTIC να χρη-σιμοποιείτε πριν από κάθε θεραπευτική αγωγή άλλης μορφής.

Συσκευασία
Πλαστικά φιαλίδια των 125 ml .

Ευχαριστώ πολύ!!
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Επαναφέρω το θέμα του καθαρισμού των αυτιών. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι η άσχετη σκυλομάνα.
Το Ιρισάκι μας ,σαν σουίφερ που είναι, έχει αρκετές και μεγάλες τριχούλες στο εσωτερικό των αυτιών της.
Η πρώτη κτηνίατρος που πηγαίναμε την έβαζε κάτω και της τραβούσε τις τρίχες απ' τ' αυτιά:mad: " για να είναι, λέει, καθαρά και να μην παθαίνει ωτίτιδα"... Σοκ... το σκυλάκι (3 -4 μηνών τότε) έκλαιγε και γαντζωνόταν πάνω μας πανικόβλητο :cry:. Είχε πει δε στην μικρή "να το κάνεις κι εσύ αυτό. Όταν κοιμάται να της τραβάς τις τρίχες στ' αυτιά για να είναι πάντα καθαρά". :confused:
Ο τωρινός μου κτηνίατρος, μου έχει πει ότι αυτό είναι απαράδεκτο και ότι τ' αυτάκια της είναι εντάξη και να μην τα πειράξουμε. Μόνο καθάρισμα στο πτερύγιο εσωτερικά με βρεγμένο και καλά στημένο πανί / βαμβάκι. Οι τριχούλες έχουν μεγαλώσει πολύ... Θα πρέπει να τις κόψω;; Και με το βρεγμένο πανάκι καθαρίζουν; Η αλήθεια είναι ότι ακούει μια χαρά, αυτά που θέλει πάντα :p, δεν τα ξύνει και δεν έχει τίποτα ενοχλήσεις. Επειδή στον κτηνίατρο θα πάμε στο τέλος του μήνα μήπως πρέπει να κάνω τίποτα, το οποίο για άλλους είναι αυτονόητο, κι για μένα την άσχετη είναι άγνωστο ;; (n)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οι εντος του ακουστικου πόρου ξεριζώνονται για ΄λόγους υγιεινης -το εγραψα και χτες σε αλλο θρεντ για αυτιά- αλλιώς κρατάνε υγρασία οι τριχες περισσότερη μεσα και προκαλούνται ωτιτιδς. Αν το κάνει σωστά και προσεκτικά χωρις να τραβήξεις τρίχες απ΄εξω από το αυτι, δεν πονάει καθόλου.
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
Οι εντος του ακουστικου πόρου ξεριζώνονται για ΄λόγους υγιεινης -το εγραψα και χτες σε αλλο θρεντ για αυτιά- αλλιώς κρατάνε υγρασία οι τριχες περισσότερη μεσα και προκαλούνται ωτιτιδς. Αν το κάνει σωστά και προσεκτικά χωρις να τραβήξεις τρίχες απ΄εξω από το αυτι, δεν πονάει καθόλου.
Αυτό έψαχνα να βρω, η άσχετη, αλλά δεν.... έβαλα αναζήτηση και μου έβγαλε αυτό.
Ευχαριστώ ghelly.:D
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
προφανώς επεσες σε αγαρμπη κτηνιατρο, κανε το μόνη σου είτε με ενα τσιμπιδάκι είτε με το χέρι, αφού απομονώσεις τις τρίχες μεσα στον ακουστικό πόρο
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Όσο και αν σου φαίνεται βάρβαρο η πρώτη κτηνίατρος ειχε δίκιο...

όταν είναι χαλαρη και διαβάζει βγάζε της καμια τριχουλα... επιβραβευση και έτοιμη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ναι δεν ειναι πόνος, αν δεν πιάσεις τρίχες από τις εξωτερικές.... δεν καταλαβαίνει τίποτα!
 


ΑΡΓΥΡΩ ΣΤ.

Well-Known Member
20 Απριλίου 2014
194
221
Πειραιάς - Χίος
(y)
Όσο και αν σου φαίνεται βάρβαρο η πρώτη κτηνίατρος ειχε δίκιο...

όταν είναι χαλαρη και διαβάζει βγάζε της καμια τριχουλα... επιβραβευση και έτοιμη.
Ναι δεν ειναι πόνος, αν δεν πιάσεις τρίχες από τις εξωτερικές.... δεν καταλαβαίνει τίποτα!
Eίχατε απόλυτο δίκιο. Την πήρα αγκαλιά κι άρχισα να την χαϊδεύω και σιγά σιγά έφθασα στ' αυτάκια της. Πολύ πολύ προσεχτικά τράβηξα μια τριχούλα.. και ω !! του θαύματος ούτε γουφ... Τράβηξα δεύτερη τριχούλα αναστέναξε... είπα να μην το παρακάνω και τα βάλω με την τύχη μου...:p. Ευχαριστώ !!! Όσο ζω μαθαίνω (y)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
(y)




Eίχατε απόλυτο δίκιο. Την πήρα αγκαλιά κι άρχισα να την χαϊδεύω και σιγά σιγά έφθασα στ' αυτάκια της. Πολύ πολύ προσεχτικά τράβηξα μια τριχούλα.. και ω !! του θαύματος ούτε γουφ... Τράβηξα δεύτερη τριχούλα αναστέναξε... είπα να μην το παρακάνω και τα βάλω με την τύχη μου...:p. Ευχαριστώ !!! Όσο ζω μαθαίνω (y)
χαχαχαχα αν το κανεις προσεκτικά και δεν πιασεις τριχα, ουτε γουφ, ουτε γαβ... εγώ της το κάνω όταν ριχνω και υγρο για τα αυτάκια