"Καθαρόαιμα" στο δρόμο.


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
αυτο για τις φαπες ισχυει αλλα θελω να βοηθησω τα σκυλακια να βρουνε σπιτι
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ε ναι μωρε...Παντα θα υπαρχουν οι κομπλεξικοι,γραφικοι φιλοζωοι που θα μαζευουν τα "σκουπιδια" των αχρηστων που τα ξερουν ολα.Εκει πατανε κ αυτοι που σου πετανε γατια-κουταβια στην αυλη,τα κρεμανε σε σακουλες στην πορτα σου,τα δενουν στα καγκελα σου,επειδη εσυ "εχεις κ θα το θες".
Αυτους τους αχρηστους ποιος θα τους στειρωσει? Γιατι μια στειρωση ισως εφτιαχνε τα πραγματα να μην συνεχιστει η βλακεια σε αλλες γεννιες.:rolleyes:

Μεχρι κ χθες ακουγα "ααα το δικο μου ειναι γκριφον-μαλτεζ...αααα εγω θελω να παρω ενα κολευ γιατι εχουν ενστικτο...εγω αυτο...εγω το αλλο...." λες και μιλουσαν για την τελευταια κολεξιον του Λακη Γαβαλα. Στα διαλα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μποξερ (τουλαχιστον αυτος που το παρατησε για τετοιο το αγορασε)
20052011207.jpg
Δυστυχως δεν προλαβαμε να του βρουμε οικογενεια, εξαφανιστηκε. . .

Η τσοπανοκουταβα
P1000230.jpg
(η ασπρη της φωτογραφιας) την βρηκα σκοτωμενη το βραδυ της 31 Απριλιου,
την ειχε χτυπησει αμαξι οπου και την σκοτωσε ακαριαια. Το επομενο πρωι θα πηγαινε σε φιλοξενια... Η διπλα της σε στυλ Λυκοσκυλου την παρατησαν αυτη και τα
4 αδερφακια της Δεκεμβρη. Ειναι η μονη που επεζησε.

Τοσες πολλες περιπτωσεις και ιστοριες ειδικα απο ανθρωπους που ασχολουνται πολλα
περισσοτερα χρονια απ'οτι εγω. Για μολοσσους σε κακα χαλια, γερμανικους και βελγικους ποιμενικους, χασκυ, κυνηγοσκυλα, πιτ μπουλ οτι μπορειτε να φανταστειτε.

Και ολα αυτα γιατι μερικοι ανθρωποι ειαι τοσο εγωιστες που δεν καταλαβαινουν τι
επιπτωσεις εχουν οι πραξεις τους. Επιτελους αυτη η ημιμαθεια και η ευθυνοφοβια πρεπει
να σταματησει.

Υγ: Η σκυλα στο συννημενο αρχειο ειναι και αυτη μια τσοπανου που τριγυρναει στους δρομους σε αθλια χαλια, τοσο φοβισμενη που δεν πιανεται. . .
 

Attachments



fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Ελπίζω αυτό το θέμα να το δει κόσμος με διαφορετική άποψη και ίσως να σκεφτεί λίγο περισσότερο...
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Aς συνεχισουμε λοιπον..

Gordon Setter. Mε ογκους στην πλατη, πολυ αδυνατη και ταλαιπωρημενη. Τηλ.
.6973-535686 ή 6974121653




Βελγικο ποιμενικο. Θηλυκο, κυκλοφορει στη Βαρη τις τελευταιες μερες αλλα ειναι εξαιρετικα φοβισμενη και δεν αφηνει κανεναν να την πλησιασει. Φαινεται να εχει γεννησει προσφατα...














 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βeagle. Χανει την οραση του απο το ενα ματι μερα με τη μερα. Βρεθηκε τραυματισμενος σε πολυ ασχημη κατασταση.Βρισκεται στο Κυνοκομειο Ηρακλειου Κρητης.


Rottweiler. Βρεθηκε στα σκουπιδια σε μια σακουλα. Γρηγορα διαπιστωθηκε οτι ειχε προβλημα στα πισω του ποδια και δε μπορουσε να σταθει ορθιος... σπασμενη λεκανη. Αρα? Δεν πουλιεται .. δεν χαριζεται... ειναι αχρηστος. Κι ομως... εσυ που τον πεταξες εισαι αχρηστος.

 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Oταν τα βλεπεις διασπαρτα,σφιγγεται η ψυχη σου,αλλα οταν τα βλεπεις ολα αυτα τα περιστατικα μεζεμενα,σε τσακιζουν..:cry:
Λιγη λογικη ρε γμτ..
 


Giorgos1998

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
127
0
Αν είναι δυνατόν ειδικά το καημένο το μικρό το ροτ βαιλερακι....
Συμφωνώ να γίνει στικυ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Aυτό το θέμα είναι η καλύτερη απάντηση στα ανεύθυνα ζευγαρώματα που γίνονται καθημερινά.:(
 


Asp

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
119
0
Πάτρα
Εγώ πάντως που άνοιξα συζήτηση με γνωστό μου για το επίμαχο θέμα, μόνο που δε με έδειρε που δε θα ζευγαρώσω το σκυλί μου. Μου είπε ότι με αυτόν το τρόπο του κάνω βασανιστήρια και καλύτερα να μην το έπαιρνα ποτέ αν είναι να ζει μια ζωή δυστυχισμένο.Τι άρθρα του έστειλα να διαβάσει, τι του είπα ότι κι εγώ έκανα μεγάλο λάθος, τι επιχειρήματα.. Ο συγκεκριμένος κύριος έχει ένα κυνηγετικό που το ζευγαρώνει και ισχυρίζεται πως δεν χαρίζει αλλά πουλάει τα κουτάβια, γιατί μόνο όταν πληρώνεις κάτι το νοιάζεσαι.. Δηλαδή όλες οι φιλοζωικές που χαρίζουν στειρωμένα σκυλιά τα καταδικάζουν σε δυστυχία.
Έπρεπε να το φανταστώ ότι το σκυλί ζει στο μπαλκόνι, φυσικά τον απείλησα με καταγγελία και για να είμαι ειλικρινής δεν θα διστάσω να προχωρήσω εάν δε συμμορφωθεί..
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς

Attachments



greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Οπως εχει ξαναειπωθει και ξαναγραφτει,αν δεν αποκτησουμε κυνοφιλικη παιδεια και συνειδηση δυστυχως θα εχουμε πολλα τετοια κρουσματα.(θα εβαζα και την σωστη ενημερωση μεσα ειδικα στις μικρες ηλικιες).

Ανθρωποι που σκεφτονται:.....
α)''να το ζευγαρωσω μη χασω τα αιματα..'',

β)''να ζευγαρωσωτα σκυλια για να χαρισω τα κουταβια σε φιλους που τα θελουν'',

γ)''γιατι να μην τα κονομησω?''

...εχουν πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης .
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
...Σοκαρει το thread αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια!!!

Ομως θελω να πω το παρακατω και ειναι η προσωπικη μου ταπεινη γνωμη, που θελω να τονισω οτι δεν ειμαι ΥΠΕΡ..

Δεν ειναι ολα τα καρπουζια ιδια, σε καμια περιπτωση,θελω να πω οτι οπως οταν παιρνεις ενα σκυλο απο εναν σωστο εκτροφεα(και καλα, μετρημενοι στα 10 δαχτυλα ειναι πλεον οι ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ)που τον χρυσοπληρωνεις (
TRAGIC) & στο τελος βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια οτι ο εκτροφεας ηταν κοπανος, ετσι μπορει να την παθεις και με ενα σκυλακι που χαριζεται απο εναν γειτονα σου η αγοραζεις απο πετσοπα βλακα.

Και σας ξαναλεω οτι δεν ειμαι υπερ αυτης της μεθοδου αποκτησης ενος σκυλου, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα..
Δεν μπορεις να ξερεις οτι 100% θα βγαλει κατι στο μελλον αν το παρεις απο πετσοπα η απο γειτονα ή ή ή,απλα ελπιζεις πως οχι...Οπως επισης δεν εισαι σιγουρος οτι αυτα που σου πασαρει ο καθε εκτροφεας θα σφιζουν απο υγεια στο μελλον, οτι εξετασεις και αν εχει κανει... Τυχερα ειναι αυτα οπως ελεγε και η γιαγια μου..

Εγω την δικια μου την απεκτησα απο εκτροφεα μεν, αλλα να σας πω την αληθεια δεν ειμαι ησυχος ακομα και τωρα, και ας μου ειχε ταξει λαγους με πετραχηλια ο εκτροφεας της, αυτο θα γινοταν αν την επαιρνα και απο εναν γειτονα και απο εναν πετσοπα, Ωω ναι !...

Επισης να σας πω οτι στην Αμερικη εχουν τελειως διαφορερικη αποψη με εμας εδω για πολλα θεματα, να μου πεις εκει ρεει το χρημα και ολα ειναι cool, και δεν ειναι σαν το Ελλαδισταν ... TRUE!

Τωρα οτι παιρνουν καποιοι εναν σκυλο γατα κλπ κλπ και μετα το βαριουνται και το πεταν στους δρομους τους αξιζει ειλικρινα ο θανατος... Τετοιους ανθρωπους δεν ειναι να τους λυπασαι,απλα να τους βαρας μερα νυχτα μεχρι να τα τιναξουν ....
Τα φαινομενα εγκαταλειψης λοιπον δεν γινονται μονο αν παιρνεις απο πετσοπα η γειτονα, αλλα με την ιδια ευκολια του να παρεις ενα σκυλι απο εκτροφεα, ας μην κλεινουμε τα ματια μας!Αν το βαρεθει καποιος, παει, ειναι απλο και ευκολο!

Επισης... Αλλο να ζευγαρωσει καποιος την σκυλα του μια φορα για τους δικους του λογους (δεν θελω κρινω κανεναν για τις επιλογες του)και να της παρεχει την μεγιστη δυνατη φροντιδα σε ΟΛΑ και να γουσταρει, και εχει βρει απο πριν καλες οικογενειες που μετα θα φροντιζουν τα κουταβια και τα δινει αφιλοκερδος....................

........................Και αλλο να ζευγαρωνει καποιος καθαρα για το ΚΕΡΔΟΣ ,χωρις την μεγιστη δυνατη φροντιδα,και να ταιζει τα σκυλια με χορτο-τροφες,χωρις να νοιαζεται μετα για την τυχη των κουταβιων του....

Εινα τα 2 τελειως αντιθετα ακρα....

Θα μου πεις, κατσε ρε, αμα θελεις να παρεις σκυλο παρε ενα αδεσποτο,τοσα υπαρχουν... Το θεμα ειναι οτι κανενας νεος ιδιοκτητης δεν θα κανει αυτη την παραχωρηση , γιατι να παρει κατι αδεσποτο και οχι κατι και καλα ρατσας? Νεοτροπια πολλων και μαζι με αυτους του πολλους μπορει να ημουν και εγω καποτε ... Και αν του πεις ολα τα παραπανω θα σου πει, γιατι αν παρω αδεσποτο που ξερω τι προβληματα θα εχει η και θα βγαλει στο μελλον? [TRUE] , Αρα θα παρω κατι απο μικρο και θα το μεγαλωσω με αγαπη και οτι γινει, εγινε !

Αυτα τα ολιγα, για μενα το παν ειναι η υπευθυνοτητα, παρε το σκυλι απο οπου γουσταρεις εσυ,ομως οτι και να του τυχει στο μελλον να το παλεψεις παρεα με τον φιλο σου και οχι να τον πετας σαν ειναι χαρτακι τσιχλας..Οποιος καταλαβε καταλαβε !
Και βοηθεια μας !!!
 


chitchy

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
329
1
Πάτρα
...Σοκαρει το thread αλλα αυτη ειναι η πικρη αληθεια!!!

Ομως θελω να πω το παρακατω και ειναι η προσωπικη μου ταπεινη γνωμη, που θελω να τονισω οτι δεν ειμαι ΥΠΕΡ..

Δεν ειναι ολα τα καρπουζια ιδια, σε καμια περιπτωση,θελω να πω οτι οπως οταν παιρνεις ενα σκυλο απο εναν σωστο εκτροφεα(και καλα, μετρημενοι στα 10 δαχτυλα ειναι πλεον οι ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ)που τον χρυσοπληρωνεις (
TRAGIC) & στο τελος βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια οτι ο εκτροφεας ηταν κοπανος, ετσι μπορει να την παθεις και με ενα σκυλακι που χαριζεται απο εναν γειτονα σου η αγοραζεις απο πετσοπα βλακα.

Και σας ξαναλεω οτι δεν ειμαι υπερ αυτης της μεθοδου αποκτησης ενος σκυλου, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα..
Δεν μπορεις να ξερεις οτι 100% θα βγαλει κατι στο μελλον αν το παρεις απο πετσοπα η απο γειτονα ή ή ή,απλα ελπιζεις πως οχι...Οπως επισης δεν εισαι σιγουρος οτι αυτα που σου πασαρει ο καθε εκτροφεας θα σφιζουν απο υγεια στο μελλον, οτι εξετασεις και αν εχει κανει... Τυχερα ειναι αυτα οπως ελεγε και η γιαγια μου..

Εγω την δικια μου την απεκτησα απο εκτροφεα μεν, αλλα να σας πω την αληθεια δεν ειμαι ησυχος ακομα και τωρα, και ας μου ειχε ταξει λαγους με πετραχηλια ο εκτροφεας της, αυτο θα γινοταν αν την επαιρνα και απο εναν γειτονα και απο εναν πετσοπα, Ωω ναι !...

Επισης να σας πω οτι στην Αμερικη εχουν τελειως διαφορερικη αποψη με εμας εδω για πολλα θεματα, να μου πεις εκει ρεει το χρημα και ολα ειναι cool, και δεν ειναι σαν το Ελλαδισταν ... TRUE!

Τωρα οτι παιρνουν καποιοι εναν σκυλο γατα κλπ κλπ και μετα το βαριουνται και το πεταν στους δρομους τους αξιζει ειλικρινα ο θανατος... Τετοιους ανθρωπους δεν ειναι να τους λυπασαι,απλα να τους βαρας μερα νυχτα μεχρι να τα τιναξουν ....
Τα φαινομενα εγκαταλειψης λοιπον δεν γινονται μονο αν παιρνεις απο πετσοπα η γειτονα, αλλα με την ιδια ευκολια του να παρεις ενα σκυλι απο εκτροφεα, ας μην κλεινουμε τα ματια μας!Αν το βαρεθει καποιος, παει, ειναι απλο και ευκολο!

Επισης... Αλλο να ζευγαρωσει καποιος την σκυλα του μια φορα για τους δικους του λογους (δεν θελω κρινω κανεναν για τις επιλογες του)και να της παρεχει την μεγιστη δυνατη φροντιδα σε ΟΛΑ και να γουσταρει, και εχει βρει απο πριν καλες οικογενειες που μετα θα φροντιζουν τα κουταβια και τα δινει αφιλοκερδος....................

........................Και αλλο να ζευγαρωνει καποιος καθαρα για το ΚΕΡΔΟΣ ,χωρις την μεγιστη δυνατη φροντιδα,και να ταιζει τα σκυλια με χορτο-τροφες,χωρις να νοιαζεται μετα για την τυχη των κουταβιων του....

Εινα τα 2 τελειως αντιθετα ακρα....

Θα μου πεις, κατσε ρε, αμα θελεις να παρεις σκυλο παρε ενα αδεσποτο,τοσα υπαρχουν... Το θεμα ειναι οτι κανενας νεος ιδιοκτητης δεν θα κανει αυτη την παραχωρηση , γιατι να παρει κατι αδεσποτο και οχι κατι και καλα ρατσας? Νεοτροπια πολλων και μαζι με αυτους του πολλους μπορει να ημουν και εγω καποτε ... Και αν του πεις ολα τα παραπανω θα σου πει, γιατι αν παρω αδεσποτο που ξερω τι προβληματα θα εχει η και θα βγαλει στο μελλον? [TRUE] , Αρα θα παρω κατι απο μικρο και θα το μεγαλωσω με αγαπη και οτι γινει, εγινε !

Αυτα τα ολιγα, για μενα το παν ειναι η υπευθυνοτητα, παρε το σκυλι απο οπου γουσταρεις εσυ,ομως οτι και να του τυχει στο μελλον να το παλεψεις παρεα με τον φιλο σου και οχι να τον πετας σαν ειναι χαρτακι τσιχλας..Οποιος καταλαβε καταλαβε !
Και βοηθεια μας !!!
Αν συγκρινουμε Ελλαδα-Αμερικη το χασαμε το νοημα.
Και στην Αμερικη υπαρχουν tragic καταστασεις αλλα εχει φτασει σε ενα επιπεδο να εχει μεχρι και αστυνομια ζωων.Στην Ελλαδα αυτο?Χαχαχαχα αστειο πολυ!Σε καμια 50ρια χρονια ισως.
Εγω απο προσωπικη μου εμπειρια BYB που εχω γνωρισει το 80%το κανει για τα λεφτα.
Οσον αφορα σωστους και μη εκτροφεις ειναι πολυ δυσκολο να φας πατατα εαν εισαι εστω και λιγο ενημερωμενος και ψαξεις σωστα.Δεν θελει και πολυ κοπο να βρεις καλο εκτροφειο στην εποχη της πληροφορησης ζουμε.Οποτε δικαιολογιες του κ@λου που θα ελεγε η δικια μου γιαγια.

Εαν θες καθαροαιμο και να εχεις και την συνειδηση σου καθαρη το εκτροφειο ειναι μονοδρομος διαφορετικα φιλοζωικη και αδεσποτακι (μεχρι και ρατσας παιζουν οριστε).
Εγω σαν ανθρωπος το τελευταιο πραγμα που μπορω να δεχτω ειναι η δικαιολογια του οικονομικου.
Ξερετε γιατι??
Γιατι εδω κι εναν χρονο που πηρα την αποφαση να αποκτησω σκυλο συγκεκριμενης φυλης τα μαζευα ευρω ευρω καθε μερα οτι μπορουσα και με την βοηθεια δικων μου ανθρωπων βεβαια,εχω βγει μεσα στον χρονο αυτο ΜΙΑ φορα για καφε,ειμαι ανεργη και το χαρτζιλικι μου ελαχιστο,η οικογενεια μου (μονο η μητερα μου δλδ) του μεροκαματου και απο οικονομικη κατασταση οπως και πολυς κοσμος δυσκολα τα βγαζουμε περα.
Και να φανταστειτε οτι ειχα βρει αγγελια την ιδια φυλη που εψαχνα μονο 200 ευρακια!

Κι αν με ρωτησει καποιος γιατι με τετοια κατασταση προχωρησα σ'αυτην την αγορα,η απαντηση μου ειναι "γιατι αυτο με γεμιζει και με κανει ευτυχισμενη".Απο μενα μπορει να λειψουν καποια πραγματα,απο τα σκυλια μου οχι!
Συγνωμη εαν ειναι οφφ το θεμα απλα ηθελα κυριως να δωσω μια απαντηση στην δικαιολογια "οι εκτροφεις μου ζητανε πολλα κι εγω δεν εχω τη δυνατοτητα"
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι αν με ρωτησει καποιος γιατι με τετοια κατασταση προχωρησα σ'αυτην την αγορα,η απαντηση μου ειναι "γιατι αυτο με γεμιζει και με κανει ευτυχισμενη".Απο μενα μπορει να λειψουν καποια πραγματα,απο τα σκυλια μου οχι!
Αυτό πραγματικά ειναι το όλο νόημα ενός συνειδητοποιημένου φιλόζωου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γερμανικο ποιμενικο. Πριν ....την ειχαν δεσει πισω απο ενα αυτοκινητο και την εσερναν στο δρομο....



Μετα.


Σωματείο Ζωόφιλη Δράση Αριθμός μητρώου: 1576 Αριθμός απόφασης Πρωτοδικείου: 42/1999 Tηλ 6972267075
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ο Χριστός κι οι άγιοι όλοι! Την έσερναν πίσω από το αυτοκίνητο γιατί;;;; Ήταν το καινούριο τους παιχνίδι;; Κι ότι έβλεπα χθες ένα θριλεράκι περί εκδίκησης. Θα τους έδενα άνετα πίσω από το αυτοκίνητό τους "κυρίους", έτσι βρε να ξεσκάσουμε λίγο!..
 


flygirl

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2010
335
49
Kefalonia
Εχω παντα την ιδια απορια οταν βλεπω τετοια περιστατικα.τα σκυλια που εχουν κακοποιηθει τοσο πολυ θυμουνται αυτα που περασαν;;ενα σκυλι που σωζεται απο ασητεια που εχει εξαντληθει αργοτερα το θυμαται;;;
Το σκυλακι που εσερναν στο αμαξι το φοβο και τον πονο που εζησε μπορει να τον ξεχασει;;;
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Δεν το πιστεύω!](*,)
Τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που έκανε κάτι τέτοιο;
Άνθρωπος!!!
Που λέει ο λόγος!
Μπράβο παιδιά, 1000000 μπράβο!