"Καθαρόαιμα" στο δρόμο.


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808

Σπιντς. Καποτε ειμαι σιγουρη οτι ζουσε σε ενα σπιτι απο αγκαλια σε αγκαλια... σημερα στα 8 του χρονια? τυφλος, με καλαζααρ και ψωρα. Φιλοζωικη Φιλαδελφειας. Τηλ. 694 4949741.


Moλις πεθανε.... καλο ταξιδι...
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ειναι απο τις φορες-ευκαιριας δοθεισης του Τοπικ- που θα ηθελα ιδιοκτητης και σκυλος να συνδεονται με το ιδιο microchip.Για να εβλεπα τις φατσες των ανθρωπόμορφων οντων που ηθελαν να συγκαταλεγονται στους φιλοζωους......
Αμαλια ΜΠΡΑΒΟ!Και μη σου πω τετοιες εικονες θα ηθελα να τις βλεπαμε τοιχοκολλημενες παντου γυρω μας....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Χειρότερη μοιρα από αυτή του μικρού αξίζει στα κτηνη που τον εγκατέλειψαν, όταν τους είχε ανάγκη.
Και ελπίζω να υπάρχει Θεία Δίκη.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για να ρίξουμε και ματιά στα καθαρόαιμα του ΔΙΚΕΠΑΖ. (Εχω βαλει και το νουμερο που τους αντιστοιχει, μηπως και βρεθει καποιος και τα παρει απο εκει μεσα και σωθουν).

Beagle, 24 μηνων, θηλυκο, M119
Μ119


Μπόξερ, 8 ετων, αρσενικο, ΑΓ.ΑΝ106



Σέττερ, 4 ετών, αρσενικο, Π1652



Σαρπέι, αρσενικό, 4 ετών, ΣΑΛ453



Είμαι σίγουρη οτι αυτοι που τα εφεραν στον κοσμο θα ελεγαν "εμενα αποκλειεται τα κουταβια μου να αφεθουν στο δρομο, θα βρω καλα σπιτια να τα δωσω" ... ελα ομως που ολα αυτα τα σκυλια σημερα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ευθανατωθουν....
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Eίναι sticky το θέμα αυτό;
Πρέπει να γίνει, από τα πιο σημαντικά θέματα του φόρουμ αυτού.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αρσενικο Κοκερ...
Φιλοζωικός Συλλογος Διονύσου 2343/2004

 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Προχθές είχα μια συζήτηση να την κάνει ο θεός με δύο υποτιθέμενους φιλόζωους. Η τύπισσα είχε ένα λυκόσκυλο κι ένα καυκάσιο (αμφιβάλλω για χαρτιά) και ο δικός της κάτι γατιά και τώρα θα πάρει και κουτάβι από το λυκόσκυλο της πρώτης.
Το πρώτο πράγμα που μου είπε αυτή όταν είπα ότι δε βρίσκω εκτροφέα στα μέτρα μου, μού είπε να πάω σε ένα πετ σοπ στο Παγκράτι, που φέρνει ζωάκια με 350 ευρώ και είναι πολύ καλός κτλ κτλ. Της λέω ξέρεις τι θα πει puppy mills? Μου λέει όχι. Της εξηγώ. Συνεχίζει και μου λέει να τον επισκεφτώ, γιατί είναι πολύ καλός και φροντίζει και αδέσποτα. Στου κουφού την πόρτα.
Μετά από αρκετή ώρα συμβουλεύουν τους γείτονές μας να ζευγαρώσουν τη σκυλίτσα τους, γιατί λέει είναι καλό να γεννήσει μια φορά πριν τη στείρωση. Τους λέω δεν έχει χαρτιά, άρα δεν είναι σωστό να τη ζευγαρώσουν με ένα εξίσου αμφιβόλου καθαροαιμίας beagle, που μπορεί να αποφέρει κληρονομικά και στα κουτάβια. Μου λένε τα beagle δεν έχουν κληρονομικά. Βρε τι μας λες; Και γιατί όλοι δεν παίρνουν beagle; Θέλουν να ταλαιπωρούνται με δυσπλασίες και νεφρά άραγε; Αρχίζω και τους αραδιάζω ό,τι έχω μάθει εδώ κι έχω διαβάσει και σε άλλα άρθρα, περί κληρονομικών, περί αδέσποτων στην Ελλάδα, περί ανεύθυνων ιδιοκτητών, ακόμα κι ότι μπορεί να πεθάνει η μάνα στη γέννα. Και τι μου απαντάνε; Ό,τι σύμφωνα με την θεωρία εξέλιξης του Δαρβίνου αν το σκυλί όντως δεν είναι καθαρόαιμο, ως ημίαιμο θα βγάλει πιο δυνατά κουτάβια, κτλ κτλ. Κι επειδή το είπε λίγο δικηγορίστικα, άρχισαν να κοροϊδεύουν οι άλλοι "Ω τι σου είπε" κι έτσι. Κι εκεί σταματάω τη συζήτηση λέγοντάς τους "Με κάτι μυαλά σαν τα δικά σας υπάρχουν τόσα αδέσποτα στο δρόμο, κι επειδή τέτοια μυαλά δυστυχώς δε θα σταματήσουν να υπάρχουν, το φαινόμενο δε θα εξαλειφθεί ποτέ."
Την επόμενη μέρα έκατσα δύο ώρες στο Pc κι έψαξα για τη φυλή των beagle. Για κληρονομικότητα κυρίως. Θέλω να προστατέψω τη μικρή και κυρίως τους φίλους μας από ηλίθιες απόψεις που μπορεί να αποφέρουν σοβαρά προβλήματα στο σκυλάκι τους. Έτσι, τους έδωσα όλα αυτά σχετικά με κληρονομικά και τους είπα να είναι σε ετοιμότητα, γιατί με σκυλί χωρίς χαρτιά που πήραν ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Τους έδωσα επίσης τα γνωστά σε όλους μας άρθρα και από dogforum κι από κτηνιάτρους σχετικά με στείρωση, κτλ. κι ευτυχώς τα διάβασαν..
Ελπίζω να έσωσα την κατάσταση, αλλά ακόμα σε αναμμένα κάρβουνα κάθομαι. Μέχρι να γίνει η στείρωση, δε θα ηρεμήσω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...Και τι μου απαντάνε; Ό,τι σύμφωνα με την θεωρία εξέλιξης του Δαρβίνου αν το σκυλί όντως δεν είναι καθαρόαιμο, ως ημίαιμο θα βγάλει πιο δυνατά κουτάβια, κτλ κτλ.
Εδω ταιριαζει αυτο που λενε "οι ηλιθιοι ειναι αηττητοι" .
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Άστο δεν βγάζεις άκρη τα νεύρα σου σπας όταν μιλάς με ανθρώπους από μία ηλικία και μετά.
Έχει ο πατέρας μου δύο σκυλία στο χωρίο το ένα κοντά στου 10 μηνές θυλικό και το άλλο 3-4 μηνών αρσενικό. Ημίαιμα και τα δύο. Τον λέω πάνε στειρωσε το θυλικό γιατί θα έχεις πρόβλημα όταν θα γεννήσει αναφέρο και τι λέει ο νόμος κτλ εκεί που είναι έτοιμος να πει το ναι ή να αρχίσει να το σκέφτεται σοβαρά πετάγεται η θεία μου γιατρός στο επάγγελμα να λέει να λέει, άστα να ζευγαρώσουν γιατί τα κάνει καλό και ρωτάω εγώ σα το χαζό τα κουτάβια τι θα τα κάνει; απαντηση γιατρού. να τα βάλει σε μαύρη σακούλα και να τα πεταξει :eyecrazy:.
Μετά από αυτήν την συζήτηση όποιες αμφιβολίες είχα για την επικειμενή μου μετακόμιση στην Αγγλία εξαλείφθηκαν.
Ευτηχώς ξέρω τον πατέρα και δεν θα το κάνει αυτό οπότε ή θα παεί στην στείρωση ή θα αποκτήσει 6-7 σκυλία ακόμα.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Μπράβο ρε παιδιά!!!!!
Ο σκύλος πια έχει γίνει μόδα. Είναι για τους "εναλλακτικούς"!
Όπως οι "λαϊκοί" έχουν λουστράτο αυτοκίνητο οι δήθεν εναλλακτηκοί έχουν σκύλο!
Με θυμώνει τόσο πολύ αυτό το θέμα.
Ετσι και οι γονείς μου είχαν βρει ένα χάσκι καθαρόαιμο. Πάρα πολύ μικρό. Το είχαν πετάξει πριν καλά καλά θυλάξει από τη μάνα του. Το πήραν και το ανέστησαν. Το στειρώσαν με δικά τους έξοδα. Τώρα είναι μια 7 χρονη κούκλα. Ούτε "λαϊκοί" είναι αλλά ούτε "εναλλακτικοί"!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Άστο δεν βγάζεις άκρη τα νεύρα σου σπας όταν μιλάς με ανθρώπους από μία ηλικία και μετά.
Την βλακεία από μια ηλικία και μετά την δικαιολογώ κάπως, λόγω έλλειψης παιδείας. Δεν παίρνει όλους η μπάλα, αλλά ξέρω πολύ καλά τι εννοείς.

Το θέμα είναι ότι το ζευγάρι ήταν 22-23 χρονών..Κλάφτα Χαράλαμπε..
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Την βλακεία από μια ηλικία και μετά την δικαιολογώ κάπως, λόγω έλλειψης παιδείας. Δεν παίρνει όλους η μπάλα, αλλά ξέρω πολύ καλά τι εννοείς.

Το θέμα είναι ότι το ζευγάρι ήταν 22-23 χρονών..Κλάφτα Χαράλαμπε..
Αν έτσι είχαν μάθει απο το σπίτι τους αυτά θα συνεχίσουν να πιστεύουν δεν μπορείς να τους αλλάξεις γνώμη ότι και να λες...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν έτσι είχαν μάθει απο το σπίτι τους αυτά θα συνεχίσουν να πιστεύουν δεν μπορείς να τους αλλάξεις γνώμη ότι και να λες...
Καλά, δεν είναι και τόσο απόλυτο.. Πολύ είχαμε μάθει διαφορετικά τα πράγματα για τα σκυλιά αλλά ενημερωθήκαμε... Κάποια από τα παλιά τα κρατήσαμε, κάποια άλλα τα απορρίψαμε και τα αποφεύγουμε δια ροπάλου, κάποια τα...αναπροσαρμόσαμε. Ανοιχτό μυαλό θέλει και...ψάξιμο
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Καλά, δεν είναι και τόσο απόλυτο.. Πολύ είχαμε μάθει διαφορετικά τα πράγματα για τα σκυλιά αλλά ενημερωθήκαμε... Κάποια από τα παλιά τα κρατήσαμε, κάποια άλλα τα απορρίψαμε και τα αποφεύγουμε δια ροπάλου, κάποια τα...αναπροσαρμόσαμε. Ανοιχτό μυαλό θέλει και...ψάξιμο
Συνήθως δεν είναι όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι όταν λέω οτι έχω και ένα ντοπερμάν(που δεν το δίνει ο μπαμπάς μου γιατί είναι η λατρεία του)αρχίζουν μετά απο τόσα χρόνια τρελαίνονται και θα σου κάνει ζημιά κτλ κτλ κτλ... -.-
Τι να πείς????
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τι να πείς... όντως.. Αλλά επιμένω...
Ανοιχτό μυαλό θέλει και...ψάξιμο
edit: να προσθέσω και μια ατάκα που είχα διαβάσει κάπου παλαιότερα και μου άρεσε: «Τα μυαλά είναι σαν τα αλεξίπτωτα. Λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά.»
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Συνήθως δεν είναι όλοι τόσο ανοιχτόμυαλοι όταν λέω οτι έχω και ένα ντοπερμάν(που δεν το δίνει ο μπαμπάς μου γιατί είναι η λατρεία του)αρχίζουν μετά απο τόσα χρόνια τρελαίνονται και θα σου κάνει ζημιά κτλ κτλ κτλ... -.-
Τι να πείς????
Ξεχνας ότι διογκώνεται ο εγκέφαλος τους, και επειδη δεν χωράει στο κρανίο, τρελαίνονται. Και πρεπει όταν ειναι κουτάβια να τους κάνουν λοβοτομή (ναι το εχω ακουσει, όταν είπα ότι η τρελή μου αδυναμία ειναι τα dobs)
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
Καλά είναι φανταστικό σκυλί ο Ρο και έχω ακούσει τόσες βλακείες για αυτόν αλλά ο μπαμπάς μου δεν μου τον δίνει με τίποτα να έχει και η Σόνια σκυλοπαρέα(αυτό τα λέει όλα)!
Είμαστε λίγο off topic...
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Μπράβο ρε παιδιά!!!!!
Ο σκύλος πια έχει γίνει μόδα. Είναι για τους "εναλλακτικούς"!
Όπως οι "λαϊκοί" έχουν λουστράτο αυτοκίνητο οι δήθεν εναλλακτηκοί έχουν σκύλο!
Με θυμώνει τόσο πολύ αυτό το θέμα.
Ετσι και οι γονείς μου είχαν βρει ένα χάσκι καθαρόαιμο. Πάρα πολύ μικρό. Το είχαν πετάξει πριν καλά καλά θυλάξει από τη μάνα του. Το πήραν και το ανέστησαν. Το στειρώσαν με δικά τους έξοδα. Τώρα είναι μια 7 χρονη κούκλα. Ούτε "λαϊκοί" είναι αλλά ούτε "εναλλακτικοί"!!!
Αφού δικό τους είναι το σκυλί με ποιανού τα χρήματα περίμενες να το στειρώσουν?