"Καθαρόαιμα" στο δρόμο.




demi_truli

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2012
366
211
Αθήνα, Βύρωνας
www.facebook.com
Πρίν λίγο καιρό είδα και εγώ δυο κουτάβια που κρύβονταν σε ένα θάμνο. Πήγα να τα πλησιάσω μα ήταν σε εντελώς άγρια κατάσταση. Δεν ήξερα τι να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις και όταν ξαναπέρασα από εκεί την επόμενη μέρα είχαν εξαφανιστεί. :( Αν ξαναβρεθώ σε τέτοια κατάσταση τι μπορώ να κάνω;
 


tyra1

Member
25 Μαϊου 2012
17
0
rhodes
Θεέ μου..εχω βαλει τα κλαμματα..κ ποσες ακομα ψυχουλες υπαρχουν..?ποιος "ανθρωπος"φερεται ετσι?Πως μπορει να αλλαξει ολο αυτο?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Θεέ μου..εχω βαλει τα κλαμματα..κ ποσες ακομα ψυχουλες υπαρχουν..?ποιος "ανθρωπος"φερεται ετσι?Πως μπορει να αλλαξει ολο αυτο?
Υιοθετωντας κι οχι αγοραζοντας απο πετ σοπς κι ανηθικους, ανιδεους ιδωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους! Επισης βαζοντας τα χερια μας στους καδους να μαζεψουμε αυτα που κλαινε δεμενα σε σακουλες οπως και τα χτυπημενα ή απλως παρατημενα εδω κι εκει χωρις να φωναζουμε αλλους να το κανουν.

Ειναι στεναχωρο δεν λεω, αλλα δεν θελει κλαμματα. Δραση κι αντιδραση στη βλακεια θελει!
 


tyra1

Member
25 Μαϊου 2012
17
0
rhodes
ειναι τρομακτικο ομως ποοοοοοοοοοοοοοοσοι φιλοζωοι υπαρχουν στην ελλαδα κ παλι υπαρχουν αυτα τα περιστατικα απο ανενημερωτους κ ανεπιδεκτης μαθησεως ανθρωπους..δεν ξερω αν υπαρχει το καρμα κ γυρισει κ τους τιμωρησει αλλα σιγουρα γιαυτους δεν θα ριξω ουτε ενα δακρυ.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Πόσοι φιλόζωοι υπάρχουν στην Ελλάδα?
Ενεργοί φιλόζωοι, που να κάνουν έστω το λιγότερο, να είναι σωστοί σκυλογονείς δηλαδή?
Δεν είναι και πολλοί.
Αν ήταν δεν θα ήταν τόσο χάλια τα πράγματα.

Και οι γείτονές μου φιλόζωοι θα δηλώνουν...εγώ θα διαφωνήσω.
 


tyra1

Member
25 Μαϊου 2012
17
0
rhodes
Εχεις δικιο χωρις αμφιβολια..προφανως εγω ζω σε ροζ συννεφακι και βλεπω μονο τις θετικες ενεργειες..
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
'Ελεος, φτάνει πια, δεν μπορώ να βλέπω αδιαφορία από ιδιοκτήτες, είναι δυνατόν να συμπεριφέρεται κάποιος έτσι στο σκυλάκι του? που το μόνο που ζητούσε είναι αγάπη????? Τότε τι το ήθελαν ????? Δυστυχώς όμως είναι αγύριστα κεφάλια.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Πω ρε παιδιά δεν μπορώ να τους καταλάβω. Άλλο να βαριέσαι να καθαρίσεις τη βεράντα και να την παρατήσεις με τα σκατουλάκια, άλλο να βαριέσαι να ασχοληθείς με το ίδιο το ζώο και να το παρατήσεις στη βεράντα! Τι πράγματα είναι αυτά;

Μια και μιλάμε για γείτονες, με προβληματίζει πολύ ο από πάνω μου... Τα 2 σκυλιά του δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου... Τι θέλω να πω, 3 σκυλιά εδώ στη γειτονιά, όλα θα γαυγίσουν κάποια στιγμή. Δε γίνεται. Και το δικό μου μέσα. Όσο και να μ'ενοχλεί να γαυγίσει ξαφνικά 2 η ώρα τη νύχτα, το θεωρώ υγιές... Τα δικά του τα σκυλιά τα έχω ακούσει ελάχιστες φορές. Όταν τα κατεβάζει κάτω τα ρίχνει χριστοπαναγίες να μη γαυγίζουν και να έρθουν σ'αυτόν. Πάντα κατεβαίνουν χωρίς λουρί έτσι; Δεν ξέρω τι παίζει... Έχω την εντύπωση ότι πέφτει ξύλο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αμαλια.... διαβασα μονο την πρωτη σελιδα και ηρθα αμεσως εδω...
δεν μπορω να πω οχι στο συγκεκριμενο θεμα...
ουτε οτι δεν ειναι αναγκαιο... επετρεψε μου να μην το διαβασω....
καταλαβαινω και συμφωνω απολυτα με αυτο που κανεις!
συγχαρητηρια...
 


xristina+tobby

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2012
67
0
δυστυχως το θεμα το αδεσποτων ειναι πολυ μεγαλο! και ναι εμεις βοηθαμε, οσο μπορουμε, μιλαμε στους ανθρωπους για να ενημερωθουν αλλα τι μπορεις να κανεις οταν οι ανθρωποι δεν καθονται να σε ακουσουν καν και σε βριζουν απο πανω??:mad:
και οντως τωρα τελευταια εχω δει τα αδεσποτα στην γειτονια μου να εχουν δεκαπλασιαστει! παλια ειχαμε γυρω στα 7-8 στην περιοχη που τα φροντιζαμε και τωρα εχουμε γυρω στα 20 και εμφανιζονται καθε μερα και καινουργια! και το κορυφαιο? βρηκα ενα κυνηγοσκυλο (φαινεται καθαροαιμο) με κομμενη ουρα στον δρομο...(τι ηθελε να του κοψει την ουρα ο ''ιδιοκτητης'' αν μετα θα το παραταγε?)

αλλα κακα τα ψεματα τι λεμε τωρα την αναπαραγωγη των σκυλιων και για τα καθαροαιμα που θα τα αγορασουν κτλ κτλ οταν υπαρχουν ανθρωποι που καινε τα σκυλια τους με οξυ ή τα κρεμανε απο ενα δεντρο για να τα πνιξουν? ειναι σαν να πας να μαθεις σε μπαμπουινους να λυνουν μαθηματικα! εδω το επιπεδο της χωρας ειναι τετοιο που αν το 50% των ανθρωπων που αποκτησουν σκυλο, δεν τα παρατησουν ή δεν τα σκοτωσουν ειναι ευτυχημα!
λυπαμε τοσο πολυ τα σκυλια αυτα τα πρωην δεσποζομενα και τωρα κοκαλιαρικα πολλες φορες και αρρωστα αδεσποτα που κυκλοφορουν αβοηθητα.
και οσο για το οτι οι παλιοι ειναι αυτοι που δεν ξερουν απο σκυλια και ειναι εγωιστες και ειναι αυτοι που κακοποιουν τα περισσοτερα σκυλια ειναι λαθος! αυτο εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθενα ξεχωριστα... οταν βλεπω παιδια τεταρτης δημοτικου να κυνηγανε αδεσποτο για να το ριξουν στην θαλασσα με τα ποδηλατα τους και να με κοροιδευουν επειδη τους λεω να σταματησουν... τοτε καταλαβαινω οτι μελλον δεν υπαρχει πια σ'αυτην την χωρα... και απλα παλευουμε για το καλυτερο. :(
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Μην κρίνουμε χωρείς να ξερούμε υπαρχούν περειπτώσεις και αιτίες για να δούμε ένα πρέπει να δουμε της αιτίες. Έγω έχω πικρή εμπειρί για αυτό το λέω.
 




mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
η ΖΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ετσι την λεω , καθαοαιμο μαλινουα , που με την πρωτη ευκαιρια επειδη ειχε καλαζαρ την παταξανε στον δρομο , τα βοδια !!!!! και εγω με χαρα την μαζεψα πιστευοντας οτι απο καπου θα ειχε χαθει και θα εκανα και το καλο ,,,,,,,,,, αλλα μετα απο 3 μερες , εκπληξη !!! ετρεχε αιμα η μυτη της και καταλαβα τον λογο που βρισκοταν στον δρομο , καλα να μην σας πω τις εντυπωσεις μου απο την αγγελια <δινεται για υιθετηση > θα θελατε να δειρετε οποιον επαιρνε τηλεφωνο
παρεπιπτοντως
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Μην κρίνουμε χωρείς να ξερούμε υπαρχούν περειπτώσεις και αιτίες για να δούμε ένα πρέπει να δουμε της αιτίες. Έγω έχω πικρή εμπειρί για αυτό το λέω.
Μην κρίνουνε τι κοπέλα μου? Συνέχισε εσύ την κουταβοπαραγωγή κ το τι θα κάνουν οι άλλοι που πληρώνουν τα σπασμένα, είναι δική τους δουλειά. Όχι δική σου.
 




panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Βούρκωσα!
Δεν καταλαβαίνω όμως πως ένα σκυλί φτάνει σε αυτή την κατάσταση δίπλα σε κατοικημένη περιοχή.
Πως άλλα επιβιώνουν;
Εκτός αν το παράτησαν σε αυτή την κατάσταση.
Υπάρχει επαναφορά γι αυτό το σκυλάκι άραγε;
Υπάρχει ζωή;
 


Achi

Active Member
22 Αυγούστου 2012
30
0
Βούρκωσα!
Δεν καταλαβαίνω όμως πως ένα σκυλί φτάνει σε αυτή την κατάσταση δίπλα σε κατοικημένη περιοχή.
Πως άλλα επιβιώνουν;
Εκτός αν το παράτησαν σε αυτή την κατάσταση.
Υπάρχει επαναφορά γι αυτό το σκυλάκι άραγε;
Υπάρχει ζωή;
Φιλε Παναγιωτη, μακαρι να εχω άδικο, αλλα το να επιστρεψεις απο ασιτία και νευρική ανορεξία είναι σχεδον αδύνατον ακόμα και για τον ανθρωπο, ΚΑΙ με ιατρική φροντίδα...

Μακαρι να έχω αδικο, ειλικρινά.

Το πως εφτασε σε αυτο το σημείο ειναι αυτο που πρεπει να δουν πρωτα. Προφανως δεν εφτασε εκει απο την έλλειψη τροφης, αλλα μάλλον απο καποια ασθένεια...