Καινουριο σκυλι


Ifigenia

Member
11 Οκτωβρίου 2016
5
1
28
Καλησπερα, ειμαι καινουρια στο φορουμ και στα σκυλια γενικα!
Πριν μια βδομαδα πηρα ενα θηλυκο σκυλακι (θιβετιανο σπανιελ με τζακ ρασελ) 8 μηνων. Το ειχε μια κυρια η οποια ειχε κι αλλα σκυλια και γατια, και γενικα ζουσανε σε ψιλοαθλιες συνθηκες τα ζωντανα. Αυτη εδινε σημασια περισσοτερο στις γατες τις με αποτελεσμα τα σκυλια να τρωνε τροφη γατας και να μην εχουν βγει καθολου βολτα (απο αυτα π εδινε το ενα ειναι 8 μηνων, αυτο π πηρα, και το αλλο 15). Η μικρη λοιπον δν ηθελε να βγει εξω τις πρωτες μερες ετρεμε ολοκληρη, καπως εχει φτιαχτει ομως αυτο και εχει αρχισει και περπαταει αλλα καθεται συνεχεια πισω μου και φοβαται τον κοσμο γενικα.
Ξηρα τροφη δν τρωει, μηπως δν της αρεσει; Της εχω παρει πεντιγκρι, και της το ανακατεβω με λιγο ρυζακι και κοτοπουλο και ετσι τρωει. Επισης δν τρωει τα μπισκοτα, της αρεσει ομως το ντενταστιξ. Ουτε λιχουδιες δν δεχεται γ επιβραβευση (της δινω ή μπισκοτο ή καποιο αλαντικο και δν το θελει οταν προκειται γ επιβραβευση).
Το βασικο μου θεμα ειναι ομως οτι δν μπορει να κρατησει την αναγκη της. Κατουραει περιπου 4-5 φορες την ημερα, και κανει κακα 2 φορες την ημερα (μια το μεσημερι και μια το βραδυ π κοιμομαστε στο σπιτι). Εχει μαθει περιπου να κατουραει στην πανα αλλα χθες μας κατουρησει 2 φορες στα δωματια, δν εχει συγκεκριμενο μοτιβο και δν μπορω να την καταλαβω. Οσο γ τα κακα τα κανει οπου να ναι. Δν ξερω τι πρεπει να κανω γ να την μαθω να τα κανει στην πανα, και γενικα γ να μπορει να τα συγκρατει, και να περιμενει την βολτα.
Οποιος μπορει να μ δωσει καποια συμβουλη γ ολα τα θεματα π ανεφερα, πρωτη φορα παιρνω σκυλι και δν ξερω πως να φερθω. Ευχαριστω πολυ!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Καλό θα ήταν, να αρχίσεις να διαβάζεις πρώτα, τα άπειρα σχετικά θέματα που ήδη υπάρχουν. Χωρίς καν, να κάνεις ερωτήσεις. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί. Διαβάζοντας, θα σου λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες. Και μετά, βλέπουμε :)
 




Ifigenia

Member
11 Οκτωβρίου 2016
5
1
28
Το εχω τσεκαρει το φορουμ γενικα, και ειναι πολυ βοηθητικο, ευχαριστω!
Τι ωρες προτεινετε να της δινω να τρωει γ να μπορω να ελεγχω την αναγκη της; Και επισης τι ποσοτητα να της δινω; Ειναι μικρο σκυλι σε μεγεθος και μεχρι τωρα της δινω μια "γροθια" φαγητο 2 φορες την ημερα, μια το πρωι και μια το απογευμα! Σημερα σκεφτηκα μηπως τελικα να της δινω το μεσημερι αντι γ το απογευμα γ να μην κανει την αναγκη της το βραδυ π κοιμαμαι!
Το νερο να το αφηνω ολη μερα ή και αυτο πρεπει να της το δινω με ωραριο;
(Δν μπορεσα να βρω απαντησεις γι αυτα στο φορουμ)
Ευχαριστω και παλι!
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Στο κουτί της ξηράς τροφής στην πίσω μεριά πρέπει να λέει την δοσολογία όσο για το μαγειρευτό εγώ δεν το προτειμώ. Να της βάζεις την ξηρά τροφή ανα 12ωρο και αμα δεν την τρώει στο μισάωρο έχεις ήδη πάρει το μπολ της. Που θα πάει στο τέλος θα μάθει ότι αυτό πρέπει να τρώει. Ώσο για την ανάγκη του ίσως και να μην το μάθει ποτέ. Έχω φίλω με West Highland 2 ετών και κατουράει στην πάνα ή στο πάτωμα. Στείλε μας καμία φωτο! Η κυρία που το πήρες 1ον γιατί είχε σκυλιά αφου δεν τα φροντίζει; 2ον γιατί το πήρες από την κυρία και όχι από κάποιον υπεύθυνο εκτροφέα, φιλοζωική ή φίλο σου;

Υ.Γ. Καλύτερα που δεν τρώει τα αλλαντικά που του δίνεις! Μια φέτα γαλοπούλα= ένα burger
 


Ifigenia

Member
11 Οκτωβρίου 2016
5
1
28
Ευχαριστω πολυ! Προεκυψε να την παρουμε απο αυτην μεσω ενος γνωστου, και επειδη το εδινε σκεφτηκαμε οτι θα καναμε καλο στο σκυλακι!
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
2ον γιατί το πήρες από την κυρία και όχι από κάποιον υπεύθυνο εκτροφέα, φιλοζωική ή φίλο σου;
σοβαρά τώρα? θα "τη λέμε" και σε όσους έδωσαν μια ευκαιρία σε ένα ζώο και δεν το πήραν από φιλοζωική?

Ifigenia, θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή πολύ με το σκυλάκι σου. Προφανώς τα έχει μάθει όλα λάθος αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να του τα μάθεις από την αρχή.
Πρέπει με πολύ υπομονή να του μάθεις τον έξω κόσμο. Έστω και αν αυτό σημαίνει να κάθεστε έξω από την πόρτα του σπιτιού για ένα τέταρτο χωρίς να κάνετε τίποτα. Και όταν δεις οτι αισθάνεται άνετα, αρχίζεις τις βόλτες. Αν είναι ελαφριά, ακόμα και αγκαλιά μπορείς να την πάρεις και να κάνετε βόλτα, για να νοιώθει ασφαλής και να συνηθίζει σιγά σιγά. Αυτό φυσικά προϋποθέτει οτι ήδη νοιώθει ασφάλεια μαζί σου.
Με το φαί της οτι σου είπαν και οι άλλοι. Το αφήνεις 20 λεπτά και μετά το παίρνεις. Που θα παει θα καταλάβει οτι αυτό σερβίρει το κατάστημα και θα το φάει.
Κοτόπουλο, αφού το τρώει, μπορείς να δίνεις για επιβράβευση.
Το θέμα τουαλέτα είναι λίγο περίεργο γιατί είναι παράλογο να εκπαιδεύεις σκυλί 8 μηνών στην πάνα. Θα έπρεπε να το εκπαιδεύεις για έξω. Αλλα εσύ έχεις θέμα με το έξω οπότε δεν έχεις και άλλη επιλογή. Πες μας λίγο περισσότερα για το που ζούσε το σκυλί, σε σπίτι μέσα? σε αυλή? Εσυ τι σπίτι έχεις? διαμέρισμα? αυλή, βεράντα? πες μας για να βρούμε ενα σενάριο εκπαίδευσης.
 


Ifigenia

Member
11 Οκτωβρίου 2016
5
1
28
Η τυπισσα τα ειχε σε σπιτι με αυλη αλλα δν τα εβγαζε εξω, τα κραταγε σε ενα δωματιο π νομιζω εκει εκαναν την αναγκη τους, και γενικα κυκλοφορουσαν και στο σπιτι...Εγω εχω διαμερισμα με ενα απλο μπαλκονι, μεσαιου μεγεθους..Πραγματικα δν εχω ιδεα πως συμπεριφεροταν στο σκυλι, με το ζορι το βγαλαμε απο το σπιτι οταν το πηραμε, ετρεμε ολοκληρο..Γενικα μας εχει συνηθισει λιγο, και εξω οταν βγαινουμε περπαταει απλα δν ειναι πολυ ζωηρη, και καθεται πισω μ..
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
Ωραία, θα σου πω ένα σενάριο αλλά προσπάθησε να το προσαρμόσεις στα δικά σου δεδομένα. Βρες μια σταθερή θέση για την πάνα της. Ιδανικά στο μπαλκόνι. Ακόμα δεν κάνει κρύο, οπότε μπορείς να έχεις την πόρτα διαρκώς ανοιχτή. Φτιάξε ένα "πάρκο" δημιουργώντας ένα χώρο για το σκύλο όπου θα τον περιορίζεις όταν δεν μπορείς να τον επιβλέπεις. Δεν σου προτείνω ακόμα crate, γιατί το σκυλάκι έχει μάθει να λερώνει εκεί που ζει, οπότε θα δυσκολευτεί. Θα πρέπει να έχει πρόσβαση στην πάνα της αλλά οχι απεριόριστο χώρο να σουλατσάρει.
Αν το σπίτι σου έχει αυτό το διαδρομάκι μεταξύ μπάνιου, κουζίνας κτλ. Βάζεις την πάνα στο μπάνιο, το μαξιλάρι της στο διάδρομο και κλείνεις τις πόρτες με κάτι διάτρητο. Ετσι θα σας βλέπει, θα είναι στο κέντρο του σπιτιού. Εσεις βέβαια θα κάνετε τους ακροβάτες πάνω από τα εμπόδια, αλλά πίστεψέ με αν το κάνετε με συνέπεια θα μάθει πολύ γρήγορα.
Επιβραβεύεις πάντα όταν πάει στην πάνα και κάνεις "πάρτι" όταν τα κάνει έξω. Μετά από καιρό όταν δεις οτι τα πάει καλά θα αρχίσεις να επιβραβεύεις μόνο το έξω.
 


Ifigenia

Member
11 Οκτωβρίου 2016
5
1
28
Ευχαριστω γ την συμβουλη! Αυτο προτεινεις να το κανω και το βραδυ, να την περιοριζω δλδ ή να την αφηνω κανονικα να κοιμαται στο δωματιο μ και να μπορει να σουλατσαρει στο σπιτι?
 


druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
μέχρι να μάθει καλό θα ήταν και το βράδυ.
Φυσικά δεν θα έχεις το σκυλί περιορισμένο όλη μερα. Θα την βγάζεις να κάτσει μαζί σας, να παίξει.. Όταν δεν μπορείς να την επιβλέπεις μόνο.
 
  • Like
Reactions: Ifigenia




Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
σοβαρά τώρα? θα "τη λέμε" και σε όσους έδωσαν μια ευκαιρία σε ένα ζώο και δεν το πήραν από φιλοζωική?
Δεν την είπα! Ερώτηση έκανα. Αν αλλιώς φαίνεται συγγνώμη.