Καινούργιες!


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Γεια σας παιδιά, με λένε Κατερίνα και είμαι φοιτήτρια της Ανθρωπολογίας στην Μυτιλήνη.
Είμαι 1[SUP]ο[/SUP] έτος και μαζί φίλη μου την Γαβριέλα, που μένει στην διπλανή πόρτα από εμένα, θα θέλαμε τώρα που έχουμε δικό μας χώρο και αρκετό χρόνο, να αποκτήσουμε ένα κουτάβι.

Λοιπόν θα θέλαμε την βοήθεια σας, στην επιλογή, έχουμε κάποιες φυλές υπόψη: Λαμπραντόρ, Τσόου Τσόου, Σαμογιετ και Ακίτα ινου.

Αρχικά ας πούμε τι μπορούμε να προσφέρουμε στο κουτάβι:



  • Πρώτα απ’ όλα πολύ αγάπη

  • Ενασχόληση μαζί του και πολλά παιχνίδια

  • Ένα πανέμορφο σπίτι με έναν τεράστιο κήπο για να παίζει

  • Άλλο ένα σκυλί, τον Ρουντι, και 3 γάτες που είναι των ιδιοκτητών

Έπειτα να σημειωθεί ότι το σκυλί ουσιαστικά θα είναι δικό μου, γιατί εγώ θα το αγοράσω και τα στοιχεία του θα είναι στο όνομα μου, καθώς επίσης ότι Πάσχα και Χριστούγεννα εμείς θα φεύγουμε στις πόλεις μας και είτε θα το παίρνω εγώ μαζί μου, είτε θα το αφήνω εδώ και θα τον προσέχουν οι ιδιοκτήτες του σπιτιού. Το καλοκαίρι θα το παίρνω μαζί μου για 4 μήνες μέχρι τον επόμενο Οκτώβρη που ξεκινάνε τα μαθήματα.


Έχω διαβάσει αρκετά για τις φυλές που μας ενδιαφέρουν και έχω μιλήσει με αρκετούς ιδιοκτήτες και εκτροφείς. Πληροφορούμε επίσης εδώ και καιρό από το φόρουμ σας και σε αυτό το σημείο να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα αυτά που μου μάθατε.
Όπως θα γνωρίζεται, οι φοιτητές δεν φημίζονται για τα λεφτά που διαθέτουν.

Η αλήθεια είναι ότι τα ποσά για εκτροφικά σκυλιά μου φαίνονται τεράστια! Όμως θα πιάσω μια δουλειά και όσα χρήματα βγάζω από εκεί θα πηγαίνουν κατευθείαν στον κουμπαρά για τον σκύλο. Γι αυτό άλλωστε δεν έχω προβεί ακόμη σε κάποια ενέργεια όπως να ψάξω εκτροφεία (αν και έχω κάποια υπόψη μου) και εκτροφείς και να δω τα σκυλιά τους. Περιμένω πρώτα να έχω όλα τα λεφτά και έπειτα να αρχίσω να επικοινωνώ με εκτροφείς.
Μπορεί τα λεφτά να φαντάζουν πολλά, όμως πρόκειται για έναν φίλο που θα με συντροφεύει για άλλα 12-15 χρόνια, οπότε θέλω να είναι υγιής και να είμαι σίγουρη για την προέλευσή του.


Έχω να παρατηρήσω πάντως πως όλα τα σκυλιά και τα γατιά εδώ, είναι πολύ περιποιημένα και φροντισμένα! Όλα τους! Μας έκανε τρομερή εντύπωση που όλα έχουν λουράκια και έχουν κάνει όλα τους τα εμβόλια και πολλά από αυτά είναι στειρωμένα! Συγκεκριμένα ο Ρούντυ, έχει κάνει όλα του τα εμβόλια, μια θηλυκή γατούλα η Μπουμπού όπως την λέω που είναι η μαύρη-καφέ γάτα παρακάτω έχει κάνει εμβόλια και έχει στειρωθεί και ένας γέρο-γάτος που ζει στην αυλή έχει κάνει 3 χειρουργεία ο καημένος γιατί είχε έναν όγκο στο ματάκι του, και τώρα απ’ ότι μου είπαν έχει βγάλει και στο κεφάλι και το παλεύουν όσο μπορούν. Όπως με έχουν ενημερώσει εδώ οι φίλοι μου, όταν κάποιο αδεσποτάκι χρειάζεται εμβόλια ή χειρουργείο κλπ όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν, και αυτό με χαροποιεί πολύ!

Επίσης ακόμα κάτι αξιοσημείωτο πιστεύω είναι οι σχέσεις των σκυλιών και των γατιών, οι οποίες είναι άψογες! Είναι πολύ φιλικά μεταξύ τους και φροντίζουν το ένα το άλλο.


Έτσι, καθώς όλα τα ζώα εδώ είναι μαθημένα στην ανθρώπινη παρουσία και τα πάνε τόσο καλά με τα υπόλοιπα, το κουτάβι θα έχει μια άψογη κοινωνικοποίηση και συνεπώς ζωή! Συγνώμη που σας κούρασα!

http://i1331.photobucket.com/albums/w595/Kate_Gabriel/09172048_zpsab54fc6d.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w595/Kate_Gabriel/09172005_zpscfc4b27b.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w595/Kate_Gabriel/0915107u08_zps6ad44601.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w595/Kate_Gabriel/09151007_zps1fc3c605.jpg
 
Last edited:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Καλωσηρθες! Μενουμε στο ίδιο μέρος!
Το να πάρουμε σκυλο μαζι με την φίλη μου δεν καταλαβαίνω...Καποια στιγμη θα χωρίσουν οι δρομοι σας, το σκυλί τι θα απογίνει?

Οι φυλές που σου αρέσουν είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους. Τι σε έκανε να επιλέξεις αυτές?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Καλως ηρθες Κατερινα :)

Γενικα τα spitz θεωρουνται "δυσκολα" σκυλια,το θεμα ειναι κατα ποσο εσυ εχεις την διαθεση και τον χρονο για να καταστησεις ευκολη τη συμβιωση σου μαζι τους.

Το σκυλι θα το εχεις στον κηπο που βλεπω το αλλο (μερικως δεμενο) σκυλι ή μεσα στο σπιτι σου ?
 
Last edited:


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Aααα Πολύ ωραία!
Να κανονήσουμε να βρεθούμε όταν θα πάρω το κουτάβι.
Οπως ανέφερα το κουτάβι θα είναι δικό μου, καθώς εγώ θα το αγοράσω, τα στοιχεία του θα είναι στο ονομά μου κλπ.
Απλά επειδή θα είμαστε όλη μέρα με την Γαβριέλα, θα είναι και "δικό της". Τα σπιτς μου αρέσουν πάρα πάρα πολυ! Ολα τους! Και είμαι διατεθημένη να κάνω τα πάντα για να κάνω την συμβίωσή μας όσο γίνεται καλύτερη!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Aααα Πολύ ωραία!
Να κανονήσουμε να βρεθούμε όταν θα πάρω το κουτάβι.
Οπως ανέφερα το κουτάβι θα είναι δικό μου, καθώς εγώ θα το αγοράσω, τα στοιχεία του θα είναι στο ονομά μου κλπ.
Απλά επειδή θα είμαστε όλη μέρα με την Γαβριέλα, θα είναι και "δικό της". Τα σπιτς μου αρέσουν πάρα πάρα πολυ! Ολα τους! Και είμαι διατεθημένη να κάνω τα πάντα για να κάνω την συμβίωσή μας όσο γίνεται καλύτερη!

Eχεις καθόλου προηγούμενη εμπειρία με κουτάβια?
Δεν ειναι και το πιο ευκολο, ειδικά για φοιτητη.
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Eχεις καθόλου προηγούμενη εμπειρία με κουτάβια?
Δεν ειναι και το πιο ευκολο, ειδικά για φοιτητη.
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω και καμιά τρελή εμπειρία.
Δεν είχα ποτέ δικό μου σκύλο.
Το ξέρω οτι είναι απαιτητικές φυλές, όμως νομίζω πως με λίγη θέληση όλα γίνονται!
Αααα το σκυλί θα είναι όπου θέλει, είτε μέσα είτε έξω, όπου του αρέσει, αλλα ουσιαστικά θα είναι μέσα, ειδικά τον χειμώνα.
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Παιδιά μια ερώτηση τα Σαμογιετ και τα τσόου τσόου έχουν μακρύτριχα και κοντότριχα;Γιατί έβλεπα το 101 και μου φαίνονταν διαφορετικά τα τριχώματα!
 








cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλώς ήρθες!! Και με το καλό το φιλαράκι σου!

Δύσκολες φυλές για πρώτος σκύλος και με πολύ ενέργεια..
Έχεις διαβάσει τα χαρακτηριστικά της κάθε φυλής και πιστεύεις πως μπορείς να ανταποκριθείς?
Θα έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο ώστε να το εκτονώνεις για να μην σου κάνει το σπίτι λίμπα αλλά και για να περνάς μαζί του τον χρόνο που πρέπει?
Γιατί αν λείπεις την μισή μέρα στη σχολή και την άλλη μισή στην δουλειά που θέλεις να πιάσεις, πότε θα είσαι με τον σκύλο?

Τα έχετε ξεκαθαρίσει όλα αυτά με την φίλη σου?
Ότι δηλαδή το σκυλί θα είναι στο όνομα σου και θα το παίρνεις εσύ παντού μαζί σου?
Φαντάζομαι πως και τροφές και κτηνιάτρους μόνη σου θα πληρώνεις..

Ουσιαστικά δηλαδή θέλεις να πάρεις σκύλο και απλά η φίλη σου που είναι και γειτόνισσά σου θα έρχεται να του κάνει γούτσου γούτσου?
Καλύτερα να της τα ξεκαθαρίσεις απ' την αρχή όλα αυτά!!

Οι γονείς σου είναι σύμφωνοι με το να πάρεις σκύλο?
Γιατί οκ τώρα είσαι σε δικό σου σπίτι αλλά στις διακοπές και όταν τελειώσεις τις σπουδές σου που θα γυρίσεις σπίτι σου θα σου επιτρέψουν να τον έχεις μαζί σου?και μέσα στο σπίτι?

Έχεις μεταφορικό μέσο ώστε να το πηγαίνεις στον κτηνίατρο, να το παίρνεις μαζί σου εκεί που θες αλλά και όταν θα ταξιδέψεις?
Η εναλλακτική του να το αφήνεις εκεί τις μέρες-μήνες που θα λείπεις για εμένα δεν υπάρχει!

Δείχνεις να το θέλεις πολύ και αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά!
Θέλει όμως πολύ σκέψη πριν προχωρήσεις στο επόμενο βήμα!!

Ότι και να αποφασίσεις καλή τύχη!:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παιδιά μια ερώτηση τα Σαμογιετ και τα τσόου τσόου έχουν μακρύτριχα και κοντότριχα;Γιατί έβλεπα το 101 και μου φαίνονταν διαφορετικά τα τριχώματα!
Στα Samojed δεν υπαρχουν διαφορα τριχωματα και το κοντο τριχωμα αναφερεται στο προτυπο φυλης ακομα και σαν ελλατομα- το Chow βγαινει και σε κοντοτριχο ( rough or smooth)!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες! Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιείς πληθυντικό για ότι έχει σχέση με τον σκύλο, εφόσον θα ανήκει σε σένα και εσύ θα αποφασίζεις γιαυτό. Και επέλεξε ένα σκυλί που να ταιριάζει στις ανάγκες σου.
 
  • Like
Reactions: eleni leleni


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Καλώς ήρθες!! Και με το καλό το φιλαράκι σου!

Δύσκολες φυλές για πρώτος σκύλος και με πολύ ενέργεια..
1)Έχεις διαβάσει τα χαρακτηριστικά της κάθε φυλής και πιστεύεις πως μπορείς να ανταποκριθείς?
2)Θα έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο ώστε να το εκτονώνεις για να μην σου κάνει το σπίτι λίμπα αλλά και για να περνάς μαζί του τον χρόνο που πρέπει?

Γιατί αν λείπεις την μισή μέρα στη σχολή και την άλλη μισή στην δουλειά που θέλεις να πιάσεις, πότε θα είσαι με τον σκύλο?

3)Τα έχετε ξεκαθαρίσει όλα αυτά με την φίλη σου?
Ότι δηλαδή το σκυλί θα είναι στο όνομα σου και θα το παίρνεις εσύ παντού μαζί σου?
Φαντάζομαι πως και τροφές και κτηνιάτρους μόνη σου θα πληρώνεις..

Ουσιαστικά δηλαδή θέλεις να πάρεις σκύλο και απλά η φίλη σου που είναι και γειτόνισσά σου θα έρχεται να του κάνει γούτσου γούτσου?
Καλύτερα να της τα ξεκαθαρίσεις απ' την αρχή όλα αυτά!!

4)Οι γονείς σου είναι σύμφωνοι με το να πάρεις σκύλο?
5)Γιατί οκ τώρα είσαι σε δικό σου σπίτι αλλά στις διακοπές και όταν τελειώσεις τις σπουδές σου που θα γυρίσεις σπίτι σου θα σου επιτρέψουν να τον έχεις μαζί σου?και μέσα στο σπίτι?

6)Έχεις μεταφορικό μέσο ώστε να το πηγαίνεις στον κτηνίατρο, να το παίρνεις μαζί σου εκεί που θες αλλά και όταν θα ταξιδέψεις?
Η εναλλακτική του να το αφήνεις εκεί τις μέρες-μήνες που θα λείπεις για εμένα δεν υπάρχει!

Δείχνεις να το θέλεις πολύ και αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά!
Θέλει όμως πολύ σκέψη πριν προχωρήσεις στο επόμενο βήμα!!

Ότι και να αποφασίσεις καλή τύχη!:)
Καλημέρα!
1) Έχω διαβάσει για όλες τις φυλές τα χαρακτηριστικά τους!
Λατρεύω όλα τα σπιτς! Και είμαι σίγουρη ότι μπορώ να ανταποκριθώ!

2) Την δουλειά θα την πιάσω μέχρι να βρω τα χρήματα για την αγορά του σκύλου! Μετά θα σταματήσω για να μπορώ να ασχολούμαι μαζί του. Το Πανεπιστήμιο είναι το πολύ 3-4 ώρες την ημέρα,και αυτές όχι υποχρεωτικές.

3) Ναι, είναι απολύτως ξεκαθαρισμένα όλα! Ο σκύλος είναι καθαρά δικός μου, απλά η φίλη μου θα με βοηθάει πολύ, ας πούμε εάν αρρωστήσω και δεν μπορώ να τον πάω βόλτα, αν χρειαστεί να λείψω για καμιά 2 μέρες, θα μου τον κρατάει αυτή κλπ.

4) Ναι οι γονείς μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον σκύλο να τον φέρνω στις διακοπές. Και θα με βοηθήσουν οικονομικά, όσον αφορά τα εμβόλιά του και τις τροφές κλπ. Απλά επειδή το κόστος αγοράς είναι τεράστιο και είναι όλο μαζί, δεν θέλω να τους επιβαρύνω περισσότερο, γι αυτό και θα βγάλω μόνη μου τα λεφτά.

5) Όταν τελειώσω τις σπουδές μου θα πάω για μεταπτυχιακό κατευθείαν εξωτερικό σε κάποιους συγγενείς μου, οι οποίοι έχουν και δικά τους σκυλιά και αγαπάνε πολύ τα ζώα. Αλλά και εδώ να χρειαστεί να μείνω, το δέχονται τον σκύλο μέσα στο σπίτι!

6) Μεταφορικό δεν έχω αλλά η Μυτιλήνη είναι πάρα πολύ μικρή! Με τα πόδια μπορείς να την γυρίσεις όλη! Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές, εξάλλου έχουμε κτηνίατρο, λίγο πιο κάτω από τοσπίτι!

Το θέλω όσο τίποτα άλλο! Σε ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Στα Samojed δεν υπαρχουν διαφορα τριχωματα και το κοντο τριχωμα αναφερεται στο προτυπο φυλης ακομα και σαν ελλατομα- το Chow βγαινει και σε κοντοτριχο ( rough or smooth)!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Καλώς ήρθες! Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιείς πληθυντικό για ότι έχει σχέση με τον σκύλο, εφόσον θα ανήκει σε σένα και εσύ θα αποφασίζεις γιαυτό. Και επέλεξε ένα σκυλί που να ταιριάζει στις ανάγκες σου.
Εννοίτε! Απλά θέλω και την γνώμη σας, ειδκά απο τους ιδιοκτήτες τέτοιων σκύλων, γιατί οκ καλό είναι το διάβασμα και το θεωρητικό ψάξιμο, αλλά η εμπειρία που έχει ο καθέ ιδιοκτητης, θα με βοηθήσει παραπάνω πιστεύω!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Παιδιά μια ερώτηση τα Σαμογιετ και τα τσόου τσόου έχουν μακρύτριχα και κοντότριχα;Γιατί έβλεπα το 101 και μου φαίνονταν διαφορετικά τα τριχώματα!
Τα θηλυκα samoyed εχουν συνηθως πιο κοντο τριχωμα απο τα αρσενικα.Τα chows διακρινονται σε μακρυτριχα(με πιο τραχυ τριχωμα) και κοντοτριχα(με πιο μαλακο τριχωμα) αν δεν κανω λαθος,αλλα διαγωνιζονται μαζι στις εκθεσεις κτλ.Τα ακιτα διακρινονται επισης σε μακρυτριχα και κοντοτριχα,αλλα τα μακρυτριχα θεωρουνται "εκτροφικο λαθος" και δεν μπορουν να λαβουν μερος σε εκθεσεις.
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Τα θηλυκα samoyed εχουν συνηθως πιο κοντο τριχωμα απο τα αρσενικα.Τα chows διακρινονται σε μακρυτριχα(με πιο τραχυ τριχωμα) και κοντοτριχα(με πιο μαλακο τριχωμα) αν δεν κανω λαθος,αλλα διαγωνιζονται μαζι στις εκθεσεις κτλ.Τα ακιτα διακρινονται επισης σε μακρυτριχα και κοντοτριχα,αλλα τα μακρυτριχα θεωρουνται "εκτροφικο λαθος" και δεν μπορουν να λαβουν μερος σε εκθεσεις.
Οκ! Σε ευχαριστώ πολύ!
 


K@te

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2013
166
11
Υπάρχουν εκτροφεία τσόου τσόου στην Ελλάδα;Εαν όχι ξέρετε κάποιο καλό στο εξωτερικό;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Επειδή είχα samoyed (από πετ σοπ) θα σου έλεγα να το προτιμήσεις από πλευράς χαρακτήρα. Είναι έξυπνα, κοινωνικά, χαρούμενα σκυλιά, η χαρά της ζωής!
Αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα εκτός αν άλλαξε κάτι. Και από πετ σοπ δεν αγοράζουμε πλέον όταν έχουμε δει και ξέρουμε πως ζουν οι μάνες των σκυλιών αυτών (ίδια κολαστήρια με στρατόπεδα συγκέντρωσης).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3