Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Γεια σας και παλι... Μπορείτε να μου προτείνετε καποιες καλές και ποιοτικές τροφές ; Εγω δίνω στο σκυλάκι μου Royal Canin εφόσον ο κτηνίατρος μου ειπε οτι ειναι η κορυφαία ! Ομως βλέποντας διαφορα θέματα στο φόρουμ περί της royal ειδα οτι την κατατασσετε σε μέτρια τροφή . Να αλλάξω την τροφή; Επίσης ποια αλλη μαρκα θα μου προτείνατε . Ευχαριστώ
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τροφές υπάρχουν πάρα πολλές, το θέμα είναι να βρεις αυτή που θα ταιριάξει στον σκύλο σου. Πολλοί (κι εγώ μέσα) πιστεύουν ότι η royal δεν έχει καλή σχέση τιμής-ποιότητας. Είναι εξαιρετικά σημαντικό όμως πως δέχεται ο σκύλος σου την τροφή. Αν με τη royal είναι εντάξει(κόπρανα,τρίχωμα,ενέργεια,εξετάσεις) και τα οικονομικά σου σου επιτρέπουν να τη συνεχίσεις εγώ θα έλεγα να μην αλλάξεις.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Τροφές υπάρχουν πάρα πολλές, το θέμα είναι να βρεις αυτή που θα ταιριάξει στον σκύλο σου. Πολλοί (κι εγώ μέσα) πιστεύουν ότι η royal δεν έχει καλή σχέση τιμής-ποιότητας. Είναι εξαιρετικά σημαντικό όμως πως δέχεται ο σκύλος σου την τροφή. Αν με τη royal είναι εντάξει(κόπρανα,τρίχωμα,ενέργεια,εξετάσεις) και τα οικονομικά σου σου επιτρέπουν να τη συνεχίσεις εγώ θα έλεγα να μην αλλάξεις.
αντεχω οικονομικα να συνεχισω royal απλα ρωταω αν υπαρχει καποια καλυτερη και αν εχετε να μου προτεινετε κατι. Το σκυλακι μου δεχεται τις περισσοτερες τροφες οπως και τη royal και πιστευω αν αλλαξω δεν θα εχει προβλημα
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
αντεχω οικονομικα να συνεχισω royal απλα ρωταω αν υπαρχει καποια καλυτερη και αν εχετε να μου προτεινετε κατι. Το σκυλακι μου δεχεται τις περισσοτερες τροφες οπως και τη royal και πιστευω αν αλλαξω δεν θα εχει προβλημα
Δεν κάνει καλό στο σκυλί να αλλάζει τροφές.
Ενδεικτικά μερικές καλές είναι: orijen, acana, arden grange, sam's field
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Δεν κάνει καλό στο σκυλί να αλλάζει τροφές.
Ενδεικτικά μερικές καλές είναι: orijen, acana, arden grange, sam's dield
μμμ... εσυ τι τροφη δινεις στο σκυλακι σου
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
μμμ... εσυ τι τροφη δινεις στο σκυλακι σου
Στο ένα δίνω royal canin, το άλλο παρουσίασε κάποιο θέμα με το στομάχι του και ακολουθεί ειδική διατροφή.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
κι εγω royal εδινα μεχρι που δοκιμασα την ακανα τυχαια,επεσε ενα τσουβαλι στα χερια μου και τελικα αλλαξα γιατι τους καθεται καλυτερα γενικα δεν αλλαζω τροφες.
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Στο ένα δίνω royal canin, το άλλο παρουσίασε κάποιο θέμα με το στομάχι του και ακολουθεί ειδική διατροφή.
αφου δεν πιστευεις οτι ειναι καλη η σχεση τιμης ποιοτητας γιατι δινεις royal? επισης η acana βγαζει τροφες για μικροσωμα σκυλια?

κι εγω royal εδινα μεχρι που δοκιμασα την ακανα τυχαια,επεσε ενα τσουβαλι στα χερια μου και τελικα αλλαξα γιατι τους καθεται καλυτερα γενικα δεν αλλαζω τροφες.
κατα τη γνωμη σου η ακανα ειναι καλυτερη απο τη ρουαγιαλ?
 
Last edited by a moderator:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ στην κατηγορια premium και super premium τροφες. Αυτες ειναι οι ανωτερες ποιοτικα ξηρες τροφες, καθε εταιρια σχεδον βγαζει τροφες σε αυτες τις δυο κατηγοριες. Απο εκει και πέρα επιλέγεις την τροφη ανάλογα με τα συστατικα και την τιμη που εσυ διατιθεσαι να δόσεις.
Γενικα να επιλέγεις τροφες που να εχουν σαν πρωτο συστατικο το κρέας και όσο το δυνατον λιγοτερα παραγωγα και χημικα.
 
  • Like
Reactions: rogerF


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
αφου δεν πιστευεις οτι ειναι καλη η σχεση τιμης ποιοτητας γιατι δινεις royal? επισης η acana βγαζει τροφες για μικροσωμα σκυλια?
Όπως σου εξήγησα, για εμένα έχει περισσότερη σημασία η εικόνα του σκύλου παρά το πινακάκι της τροφής. Οχτώ σχεδόν χρόνια τώρα η μικρή μου τρώει royal canin και είμαι υπερευχαριστημένη. Απο τη στιγμή που έχω την οικονομική δυνατότητα να την ταϊζω τη συγκεκριμένη τροφή δεν έχω λόγο να την αλλάξω.
Για αυτόν τον λόγο ήταν και η δεύτερη τροφή που έδωσα στον μεγάλο (η πρώτη ήταν εκείνη που έδινε εκείνος που είχε τους γονείς) αλλά εκείνος δε τη δέχτηκε καλά. Του έχω δώσει απο τις καλύτερες τροφές του εμπορίου ώσπου κατέληξα τυχαία σε μια μετριότατη τροφή, με την οποία όμως ο σκύλος μου έδειχνε πιο υγιής και την οποία κράτησα τελικά μέχρι να μου παρουσιάσει το θέμα στο στομάχι-για το οποίο ευθύνεται ξαφνική δυσανεξία/κατάποση κάποιου εντόμου κατά πασα πιθανότητα, δηλαδή η τρφή δεν είχε καμια σχέση.
 
  • Like
Reactions: rogerF


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Ποια απο τις δυο τροφές μου προτείνετε, barking heads ή royal;
 
Last edited by a moderator:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
barking hrads θα προτιμουσα εγω. το θεμα ειναι ομως πια θα "προτιμησει " ο σκυλος:)
 












συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
αν σκεφτεις οτι η barking ειναι σχετικα καινουργια, η ρουαγιαλ εχει ρίξει τόνους χρημάτων στη διαφημιση της, και αν συγκρινεις τα συστατικά των δυο, παιρνεις μόνος σου την απάντηση που θες :)
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
αν σκεφτεις οτι η barking ειναι σχετικα καινουργια, η ρουαγιαλ εχει ρίξει τόνους χρημάτων στη διαφημιση της, και αν συγκρινεις τα συστατικά των δυο, παιρνεις μόνος σου την απάντηση που θες :)
Εσυ τι τροφή παιρνεις
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
απο ξηρα τωρα πια δινω belcando holistic, εχω δοκιμάσει όμως acana, brit και earthborn.
πιο καλά εκατσε η brit στο σκυλι, και ακούω ότι όσοι την δοκιμασαν εμειναν ευχαριστημένοι. και εγω εμεινα πολύ ευχαριστημένη, την άλλαξα όμως γιατι ήθελα να δοκιμάσω ολιστικη.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf