Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Μήπως δίνεις παραπάνω ποσότητα απ'οση χρειάζεται; Δες λίγο το πινακακι με την ημερήσια ποσότητα. (Έχω κάνει τέτοιο λάθος)
Η αλήθεια ειναι οτι δίνω χωρις μέτρημα, ετςι με το μάτι βάζω τροφή.

Θα μας πεις και ποιο κωδικό της barking?? Ίσως όντως να δίνεις λίγο παραπάνω αποτι πρέπει... Παιξε με τις ποσοτητες... Όπως τα λες δε φαίνεται να υπάρχει σοβαρός λόγος να αλλαξεις τροφή...και ή N&D είναι μια γεμάτη τροφή που θέλει προσοχή με την ποσοτητα
Δίνω την puppy days. Ισως τελικά να φταίει η ποσότητα... Μάλλον επειδη βάζω τροφή χωρις να μετράω και οταν βλέπω οτι γλύφει το πιάτο της, προσθετω κι άλλη τροφή...
 
  • Like
Reactions: Orilis and zaher


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Η αλήθεια ειναι οτι δίνω χωρις μέτρημα, ετςι με το μάτι βάζω τροφή.


Δίνω την puppy days. Ισως τελικά να φταίει η ποσότητα... Μάλλον επειδη βάζω τροφή χωρις να μετράω και οταν βλέπω οτι γλύφει το πιάτο της, προσθετω κι άλλη τροφή...
Πάρε μια μικρή ψηφιακή ζυγαριά να μην έχεις τέτοια θέματα... Ή τροφή είναι καλη και αν το σκυλάκι σου είναι καλά και δε δείχνει σημάδια μη αποδοχής της τροφής μην την αλλαξεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν ξέρω πως πάει η όρεξη στο μικρό σου, στον δικό μου όμως, αν δεν μετρήσω και πάω με το μάτι και με το κάθε πότε πάει στο πιάτο του, θα καταλήξω με βαρέλι αντί για σκύλο... Κοίτα πινακακι και για να μη ζυγίζεις κάθε φορά βάλε ένα σημάδι σε ένα κυπελακι. Αυτή είναι ημερήσια ποσότητα,ε! Αν κάνει 2 ή 3 γεύματα την ημέρα, σας αυτήν την ποσότητα, δεν δίνεις τόση σε κάθε γεύμα. Οκ;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Λοιπόν... κατέληξα κι ο Θεός βοηθός
Μόλις παρήγγειλα την Essential Foods Superior Living 12.5kg από το pet-tails και ξεκινάμε από μεθαύριο (αύριο θα μου τη φέρουν)

Τιμή 57 ευρώ, πολύ καλή για τα συστατικά της
Θα σας γράφω αποτελέσματα ανά εβδομάδα.

Την δίνει κανένας από εδώ?

ΥΓ
Πάντως κάνει εντύπωση πως μια καλή (έως πολύ καλή βάσει συστατικών) τροφή ,που είναι και φτηνή, δεν είναι ευρέως διαδεδομένη.
Μέχρι και στο http://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/1329/essential-superior-living , ναι μεν έχει πολύ καλό βαθμό αλλά δεν έχει review !?!?!?!?
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@m&m_tsihua Εκτός από αυτά που σου έχουν ήδη πεί η Orilis και ο zaher και που καλό είναι να ακολουθήσεις, αν δεν κάνω λάθος ο εκτροφέας σου έδινε royal canin και άλλαξες στην barking heads σωστά;; Πώς έκανες την αλλαγή από την μία τροφή στην άλλη; Ίσως και αυτό να επηρέασε κάπως την αφομοίωση της.
 
  • Like
Reactions: zaher


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Σωστά! Η αλλαγή, ναι μεν έγινε σταδιακά, αλλά μεσα σε μόλις δυο ημέρες διότι δεν είχα προνοήσει σωστά και ειχε μείνει πολυ λίγη ρογιαλ και δεν μπόρεσα να κανω πιο αργή την αλλαγή σε μπαρκιν.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@m&m_tsihua E, εντάξει τότε αυτό δεν το λές και σταδιακά οπότε σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του! :p Δώσε χρόνο στην τροφή και με την σωστή ποσότητα[όπως αναφέρθηκε πρίν] νομίζω ότι θα είναι μιά χαρα, αν πάλι όχι έδω είμαστε. (y)
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Λοιπόν... κατέληξα κι ο Θεός βοηθός
Μόλις παρήγγειλα την Essential Foods Superior Living 12.5kg από το pet-tails και ξεκινάμε από μεθαύριο (αύριο θα μου τη φέρουν)

Τιμή 57 ευρώ, πολύ καλή για τα συστατικά της
Θα σας γράφω αποτελέσματα ανά εβδομάδα.

Την δίνει κανένας από εδώ?

ΥΓ
Πάντως κάνει εντύπωση πως μια καλή (έως πολύ καλή βάσει συστατικών) τροφή ,που είναι και φτηνή, δεν είναι ευρέως διαδεδομένη.
Μέχρι και στο http://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/1329/essential-superior-living , ναι μεν έχει πολύ καλό βαθμό αλλά δεν έχει review !?!?!?!?
Είναι σχετικά νέα τροφή γιαυτό δε βλέπεις "κίνηση"
Αυτό που πρέπει να ρωτήσεις ειανι αν θα συνεχίσουν να τη φέρνουν στο pet-tails...
Γιατί αν όχι καλό θα ήταν να επέλεγες κάποια αλλη... Ρωτά τους
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Καλημέρα σας και από μένα (είμαι νέα στο forum).
Κατ΄αρχήν να σας πώ, ότι εντυπωσιάζομαι από τις γνώσεις των περισσότερων εδώ μέσα και την βοήθεια που παρέχουν, γιαυτό και αποφάσισα να γράψω. Έχω ένα μπόξερ περίπου 9 μηνών και 20 κιλά (θηλυκό), σε διαμέρισμα, χωρίς να τρελαίνεται στην άθληση. Για 4-5 μήνες έτρωγε Royal Canin junior maxi, αλλά τον τελευταίο καιρό με πολύ ζόρι και κάποιες μέρες με τίποτα σκέτη. Τελειώνει η συσκευασία και σήμερα αύριο θα αλλάξω αναγκαστικά τροφή. Σημειωτέον, τα κακάκια της ήταν καλά (3-4 φορές τη μέρα), το τρίχωμά της καλό, με ελαχιστότατη τριχόπτωση και είχε ελάχιστα αέρια.
Με βάση το βαλάντιό μου και τις πολύτιμες πληρφορίες που συνέλεξα από εδώ, έχω καταλήξει στις ακόλουθες 2 τροφές και θα ήθελα την άποψή σας μόνο ως προς αυτό το δίλημμα:

a) N&D LOW GRAIN CHICKEN & POMEGRANATE ADULT MAXI

b) SAM'S FIELD ADULT SALMON & POTATO

Έχω αποφασίσει ότι θα πάω σε adult τροφή (συμβουλή ενός φίλου που εμπιστεύομαι, ο οποίος μάλιστα μου είχε προτείνει την Pro Plan Adult Sensitive Salmon/potato αλλά δεν είναι διαθέσιμη στο pet shop μου αυτή τη στιγμή), ωστόσο θα ήθελα την άποψη σας για τις 2 που προανέφερα, όπως και θα ήθελα να ξέρω την προτεινόμενη δόση της κάθε μίας ή τουλάχιστον αν έχουν διαφορά.
Τέλος, επειδή η adult θα λέει δόση για ενήλικα σκύλο, πως μπορώ να κάνω αναγωγή σε κουτάβι?

Ευχαριστών
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γράφεις ότι τελειώνει η προηγούμενη τροφή. Έχεις αρκετή για να κάνεις ομαλή μετάβαση από την παλιά σε όποια επιλέξεις;
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν δεν έχεις αρκετή τροφή 2κιλα και πάνω θα αναγκαστείς να αγοράσεις μια μικρή συσκευασια RC ή για μεγαλύτερη οικονομία θα αναβάλεις την αλλαγή για ένα μήνα παίρνοντας μια μεγάλη συσκευασία.
Τωρα μεταξύ των δύο εγώ θα προτιμούσα την N&D είναι πολύ καλύτερη τροφή , με περισσότερα ζωικά συστατικά και λιγότερους υδατανθρακες από τη συγκεκριμενη της Sam's field.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Αν δεν έχεις αρκετή τροφή 2κιλα και πάνω θα αναγκαστείς να αγοράσεις μια μικρή συσκευασια RC ή για μεγαλύτερη οικονομία θα αναβάλεις την αλλαγή για ένα μήνα παίρνοντας μια μεγάλη συσκευασία.
Τωρα μεταξύ των δύο εγώ θα προτιμούσα την N&D είναι πολύ καλύτερη τροφή , με περισσότερα ζωικά συστατικά και λιγότερους υδατανθρακες από τη συγκεκριμενη της Sam's field.
Ναι, έχω περίπου 3κιλο από την παλιά τροφή οπότε η μετάβαση μπορεί να γίνει ομαλά. Μακάρι να της αρέσει η νέα και να της καθίσει καλά. Και εγώ στην Ν & D προσανατολίζομαι.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Πήρα τελικά την Ν&D μόνο που οι κροκέτες της πέφτουν μεγάλες. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό!
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Μια χαρά είναι οι κροκέτες... Και τις μάξι να πήρες (αυτές παίρνω κι εγώ)... Θα της μασαει και δεν θα καταπίνει σε 30 δεύτερα όλη την τροφή...
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
Ξέρει κάποιος να μου πει πως να
Μια χαρά είναι οι κροκέτες... Και τις μάξι να πήρες (αυτές παίρνω κι εγώ)... Θα της μασαει και δεν θα καταπίνει σε 30 δεύτερα όλη την τροφή...
Λες ε? Μακάρι...
Μήπως ξέρεις πως μπορώ να αναγάγω την ποσότητα από adult σε κουτάβι? Τις ίδιες κροκέτες παίρνεις και εσύ?
 






mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Καλησπέρα!
Έχω ένα μικρόσωμο κουτάβι σχεδόν 2μηνών και του δίνω την arden grange weaning/puppy. Δε του έχει κάτσει όμως καθόλου καλά... Στην αρχή του την έδινα μουλιασμένη σε νερό όπως λέει αλλά δεν έτρωγε, ενώ με τη σκέτη κροκέτα τα πάει καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση να τον πείραξε που είναι σκέτη επειδή είναι πολύ μωρό?
Σκεφτόμουν να το γυρίσω σε acana αλλά για κάποιο λόγο η puppy δε με πείθει.
Η orijen μου αρέσει πολύ αλλά φοβάμαι την πρωτείνη που είναι τόσο μωρό και μικρόσωμο.
Μπορεί να μου προτείνει κανείς τι να δοκιμάσουμε? Η τιμή δε με ενδιαφέρει.
Ο μεγάλος έχει κατασταλάξει και έχω κανα 2χρόνια να ασχοληθώ με τροφές!
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?? Ποσό καιρό το έχεις, τι έχει φάει μέχρι τώρα, τι εννοεις δεν του κάθεται καλά??
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?? Ποσό καιρό το έχεις, τι έχει φάει μέχρι τώρα, τι εννοεις δεν του κάθεται καλά??
Τον έχω 2,5 βδομάδες τον μπέμπη, είναι 7-8 εβδομάδων και 2 κιλά! Πριν δεν είχε φάει ξηρά, εγώ τον ξεκίνησα με arden grange weaning/puppy αρχικά στο μπλεντερ και μουλιασμένη με νερό αλλά έτρωγε με το ζόρι. Τώρα τρώει την κροκέτα σκέτη αλλά έχει πάααααρα πολλά κόπρανα όχι καλά σχηματισμένα και έχει και πολλά αέρια (!) ούτε το μπουλντογκ μου τέτοια χάλια :p Επίσης μυρίζει άσχημα το στόμα του αλλά δεν ξέρω αν φταίει και γι'αυτό η τροφή.
Νομίζω πρέπει να την αλλάξω, έτσι κι αλλιώς αυτή είναι μέχρι 2 μηνών, οπότε σιγά σίγα πρέπει να πάμε σε κάποια puppy/junior.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα