Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα

zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Στον γιατρό έχετε πάει?? Είναι σε κρίσιμη ηλικία το κουταβι και πειραματισμοί με την τροφή και ειδικά με τις ξηρές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Στον γιατρό έχετε πάει?? Είναι σε κρίσιμη ηλικία το κουταβι και πειραματισμοί με την τροφή και ειδικά με τις ξηρές μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.
Ναι έχουμε κάνει και το εμβόλιο puppy και αποπαρασιτώσεις. Δηλαδή δεν κάνει να του αλλάξω τώρα τροφή? Με ομαλή μετάβαση φυσικά. Τελειώνει αυτή που έχουμε και δεν ξέρω τι να κάνω.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Το αν θα αλλαξεις τροφή είναι δική σου επιλογή... Αν θες να σου προτείνω 2-3 τιμιες τροφές αυτές είναι Naturea Naturals puppy, Farmina N&D low grain puppy, Barking Heads και άλλες αν ψαξεις και διαβάσεις μέσα στο φορουμ.
Μήπως δίνεις πολύ τροφή ??
Τον γιατρό σου τον ρώτησες??
 
  • Like
Reactions: mairoula


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι το ψάχνω πολύ και μάλλον γι'αυτό μπερδεύομαι.
Ξέρετε αν ισχύει ότι πολλή πρωτείνη μπορεί να βλάψει το κουτάβι?
Από ποσότητα του δίνω όσο γράφει στη συσκευασία και πάντα αφήνει λίγο.
Το γιατρό όχι δε τον έχω ρωτήσει για τροφή... Για τα κόπρανα τον ρώτησα που με ανησύχησαν γιατί δεν ήταν απλά "κακοσχηματισμένα" και μου είπε να δώσω επαναληπτικό χάπι αποπαρασίτωσης.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Κοιτά εγώ ποτέ δε θα πρότεινα σε οποιονδήποτε τροφή με καλαμποκι... Με το που βλέπω καλαμπόκι τρώει delete ή τροφή για πολλούς λόγους... Οι από παρασιτώσεις παίζουν το ρόλο τους σε τόσο μικρά κουτάβια.. Αλήθεια τι χάπι δίνεις?? Συνήθως σε τόσο μικρές ηλικίες προτείνουν την αλοιφη
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Αρχικά ανάμεσα στη RC starter και στην arden grange weaning διάλεξα γιατί δε βρήκα άλλη ξηρά για κουτάβια κάτω των 2 μηνών. Δεν είχα και πολύ χρόνο να διαλέξω! Και τώρα διαβάζω διαβάζω κι έχω χαωθεί :p Μάλλον στην N&D θα καταλήξω και ελπίζω να του κάτσει καλά γιατί δε μας παίρνει για άλλες αλλαγές!
Σίγουρα είναι πολύ σημαντική η αποπαρασίτωση και με έχει προβληματίσει κιόλας γιατί ο γιατρός μου είπε ότι έχει σκουλήκια όταν τον πήγα και σύμφωνα με αυτά που του είπα μάλλον δεν έχουν φύγει ακόμα :( Το milbemax για κουτάβια και μικρόσωμους σκύλους του έδωσε ο κτηνίατρος οπότε πήρα κι εγώ το ίδιο. Κι εγώ για πάστα ήξερα αλλά μου είπε ότι δεν έχει καμία διαφορά.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Επίσης ο μικρός θα γίνει μέχρι 10 κιλά αν καταλήξω στην Ν&D πρέπει να πάρω τη mini ή τη mini and medium? Βλέπω έχουν διαφορά 7% στην πρωτείνη, βασικά η medium έχει περισσότεροι κι από την orijen.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Έχει περισσότερη γιατί κοιτας την grainfree... Εγώ δίνω την ancestral grain που τη βρίσκω πιο Νορμάλ σαν τροφή... Και από αυτήν εσύ παίρνεις τη μίνι... Αν την αλλαξεις σιγά σιγά... 10 μέρες προσαρμογή?? 15?? Τόσο καλύτερα αλλά να ξέρεις και πάλι δεν είσαι σίγουρος για το αν θα της κάτσει καλα
 
  • Like
Reactions: mairoula


Argoss

New Member
22 Οκτωβρίου 2015
3
0
37
καλησπέρα παιδιά.

Σκεφτομαι τι να κάνω με την αλλαγή από puppy σε κανονική τροφή.
Τώρα του παίρνω Sam's Field Puppy αλλά εδώ και 1-2 μήνες δεν την τρώει με όρεξη.

Ποιά μου προτείνετε για μεσαίο σκυλί (21 κιλά), με αρκετή ενέργεια και κατά προτίμηση grain free;
Επίσης του έδινα Naturea Puppy μέχρι περίπου τον 6ο μήνα του και η οποία ήταν μεν καλή αλλά νομίζω πως τα κόπρανα ηταν λιγότερο καλοσχηματισμένα από ότι με τη Sam's Field και συχνότερα (αν και ήταν πιο μικρός τότε, οπότε μπορεί και αυτό να παίζει ρόλο δεν ξέρω).

Για τιμές, μέχρι 70€ το μεγάλο τσουβάλι.
Καμια ιδέα;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς ήρθες!

70 ευρώ δίναμε σα τους βλάκες πριν κάποια χρόνια! Ποτέ ξανά!!! Το σκέφτομαι και κλαίω...

Πρέπει να είσαι πλούσιος εσύ! Με 45-50 ευρώ μπορείς να βρεις μία που θα καλύψει σχεδόν τα πάντα από απαιτήσεις.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Argoss

New Member
22 Οκτωβρίου 2015
3
0
37
Καλώς ήρθες!

70 ευρώ δίναμε σα τους βλάκες πριν κάποια χρόνια! Ποτέ ξανά!!! Το σκέφτομαι και κλαίω...

Πρέπει να είσαι πλούσιος εσύ! Με 45-50 ευρώ μπορείς να βρεις μία που θα καλύψει σχεδόν τα πάντα από απαιτήσεις.
Καλώς σας βρήκα!

Το 70 αναφερόταν στο μέγιστο όριο που μπορώ να δώσω και αυτό γιατί έχω δει ότι οι πιο γνωστές και απ'όσο έχω διαβάσει αξιόλογες - π.χ. Acana, Orijen - είναι παραπάνω όχι από 70 αλλά και από 80-90€.

Προφανώς και αν μπορέσω να βρω κάποια να με καλύπτει στις τιμές που αναφέρεις, θα το προτιμούσα.
Κάποια πρόταση λοιπόν;
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν οπωσδήποτε θες grain free θα πληρώσεις για να πάρεις μια καλή τροφή τουλάχιστον σε συστατικά...
Αν όχι μπορείς με 50-60 € να πάρεις μια αξιόλογη τροφή Farmina N&D low grain, Naturea Naturals, Barking Heads...
Grain free και με λογική τιμή ή μόνη που μου ερχεται στο μυαλό ειναι η Essential food από το pettails.gr αλλά δε ξέρω τι γίνεται από διαθεσιμότητας...
 


Argoss

New Member
22 Οκτωβρίου 2015
3
0
37
Αν οπωσδήποτε θες grain free θα πληρώσεις για να πάρεις μια καλή τροφή τουλάχιστον σε συστατικά...
Αν όχι μπορείς με 50-60 € να πάρεις μια αξιόλογη τροφή Farmina N&D low grain, Naturea Naturals, Barking Heads...
Grain free και με λογική τιμή ή μόνη που μου ερχεται στο μυαλό ειναι η Essential food από το pettails.gr αλλά δε ξέρω τι γίνεται από διαθεσιμότητας...
Αν είναι όμως να πάω σε άλλη Low Grain τροφή, υπάρχει ουσιαστικός λόγος να φύγω από την Sam's Field και να πάω σε μια από αυτές που προτείνεις;
Ναι μεν δεν την πολυτρώει την Sam's Field, αλλά το ίδιο δε θα κάνει και με μία από τις άλλες που αναφέρεις σε λίγο καιρό;
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν οπωσδήποτε θες grain free θα πληρώσεις για να πάρεις μια καλή τροφή τουλάχιστον σε συστατικά...
Αν όχι μπορείς με 50-60 € να πάρεις μια αξιόλογη τροφή Farmina N&D low grain, Naturea Naturals, Barking Heads...
Grain free και με λογική τιμή ή μόνη που μου ερχεται στο μυαλό ειναι η Essential food από το pettails.gr αλλά δε ξέρω τι γίνεται από διαθεσιμότητας...
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Ο ουσιαστικός λόγος να αλλαξεις μια τροφή είναι να πας σε κάποια καλύτερη τουλάχιστον βάσει συστατικων. Και οι τρεις που σου ανέφερα είναι καλύτερες της Sam's και δεν περιέχουν καλαμπόκι ... άσε που δε την θεωρω low grain όπως αυτοχαρακτηριζεται...
Έχεις την εντύπωση ότι αν πάρεις grain free και ο σκύλος είναι μιζερος δε θα σταματήσει να τη τρώει???
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@Argoss
  • H naturea έχει grain free τη growth και regional στα 72 ευρώ.
  • H acana έχει grain free την wild prairie στα 77 ευρώ.
  • H N&D σε grain free έχει την chicken & pomegranate σε 77 ευρώ.
  • Η taste of the wild* σε grain free έχει την Sierra Mountain Canine Formula σε 49 ευρώ, την Southwest Canyon σε 49 ευρώ και την Wetlands Canine σε 45 ευρώ.
*Η taste of the wild έχει αυτές τις τιμές σε συγκεκριμένο κατάστημα του εξωτερικού το οποίο συχνά μένει χωρίς απόθεμα ή ανεβάζει τις τιμές. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε ΟΛΟ το νήμα εδώ.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Λοιπόν... κατέληξα κι ο Θεός βοηθός
Μόλις παρήγγειλα την Essential Foods Superior Living 12.5kg από το pet-tails και ξεκινάμε από μεθαύριο (αύριο θα μου τη φέρουν)

Τιμή 57 ευρώ, πολύ καλή για τα συστατικά της
Θα σας γράφω αποτελέσματα ανά εβδομάδα.
Λοιπόόόόόόόν.....

Μετά από 20 ημέρες ας γράψω τα πρώτα συμπεράσματα.

Ξεκινώ λέγοντας ότι η κροκέτα είναι μεγάλη.
Η Binaca, που θυμίζω είναι μίζερη με το φαγητό, την πρώτη εβδομάδα την έτρωγε ... ευχάριστα (για τα δεδομένα της) και χωρίς "πρόσθετο" τόνο που βάζω εγώ για τη μυρωδιά.
Την δεύτερη εβδομάδα...ως συνήθως άρχισε να βαριέται η κοντέσα κι έτσι κι εγώ προσπάθησα να γίνω stelios και την άφησα να πεινάσει....
Δυο μέρες μετά....εγώ (κι όχι η Bianca) δεν άντεξα (sorry stelio), έβαλα τόνο και συνέχισε να τρώει.

Πάμε τώρα στα αποτελέσματα του ...ποιοτικού ελέγχου....

Τσίμπλες, no τσίμπλες!
Τρίχωμα, μια χαρά. Βέβαια να πω ότι δεν έχουμε θέμα με τρίχωμα οπότε το μια χαρά πάει στο ότι δεν είδα αλλαγή στην ήδη καλή κατάσταση.
Κακά, πολύ καλά. Λιγότερα από τις άλλες τροφές που έχουμε δοκιμάσει (κι έχουμε δοκιμάσει πολλές...). Μέχρι σήμερα το top είναι με platinum. Η essential έρχεται στη δεύτερη θέση.
Τα κακά της platinum..δεν παίζονται:rolleyes::rolleyes:
Ως προς τη συχνότητα...2 φορές την ημέρα (πρωί απόγευμα) έκανε, 2 φορές κάνει και τώρα. Σημειώστε ότι τρώει μια φορά την ημέρα ή να το πω καλύτερα, της βάζω να φάει μια φορά την ημέρα, το βράδυ κατά τις 20.00. Συνήθως η μανταμ τρώει τη μισή αμέσως και την άλλη μισή τη τρώει μετά τα μεσάνυχτα αφού επιστρέψουμε από τη βραδινή έξοδο.

Ενέργεια...είμαστε ένα τσικ παραπάνω από άλλες εποχές αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με την τροφή ή όχι.

Ένα θέμα που είναι υπό αυστηρή παρατήρηση είναι ότι ΔΕΝ πίνει πολύ νερό.
Ερωτήσεις?
 




zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Λοιπόόόόόόόν.....

Μετά από 20 ημέρες ας γράψω τα πρώτα συμπεράσματα.

Ξεκινώ λέγοντας ότι η κροκέτα είναι μεγάλη.
Η Binaca, που θυμίζω είναι μίζερη με το φαγητό, την πρώτη εβδομάδα την έτρωγε ... ευχάριστα (για τα δεδομένα της) και χωρίς "πρόσθετο" τόνο που βάζω εγώ για τη μυρωδιά.
Την δεύτερη εβδομάδα...ως συνήθως άρχισε να βαριέται η κοντέσα κι έτσι κι εγώ προσπάθησα να γίνω stelios και την άφησα να πεινάσει....
Δυο μέρες μετά....εγώ (κι όχι η Bianca) δεν άντεξα (sorry stelio), έβαλα τόνο και συνέχισε να τρώει.

Πάμε τώρα στα αποτελέσματα του ...ποιοτικού ελέγχου....

Τσίμπλες, no τσίμπλες!
Τρίχωμα, μια χαρά. Βέβαια να πω ότι δεν έχουμε θέμα με τρίχωμα οπότε το μια χαρά πάει στο ότι δεν είδα αλλαγή στην ήδη καλή κατάσταση.
Κακά, πολύ καλά. Λιγότερα από τις άλλες τροφές που έχουμε δοκιμάσει (κι έχουμε δοκιμάσει πολλές...). Μέχρι σήμερα το top είναι με platinum. Η essential έρχεται στη δεύτερη θέση.
Τα κακά της platinum..δεν παίζονται:rolleyes::rolleyes:
Ως προς τη συχνότητα...2 φορές την ημέρα (πρωί απόγευμα) έκανε, 2 φορές κάνει και τώρα. Σημειώστε ότι τρώει μια φορά την ημέρα ή να το πω καλύτερα, της βάζω να φάει μια φορά την ημέρα, το βράδυ κατά τις 20.00. Συνήθως η μανταμ τρώει τη μισή αμέσως και την άλλη μισή τη τρώει μετά τα μεσάνυχτα αφού επιστρέψουμε από τη βραδινή έξοδο.

Ενέργεια...είμαστε ένα τσικ παραπάνω από άλλες εποχές αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με την τροφή ή όχι.

Ένα θέμα που είναι υπό αυστηρή παρατήρηση είναι ότι ΔΕΝ πίνει πολύ νερό.
Ερωτήσεις?
Ή σχέση συστατικών και τιμής είναι πολύ καλή.
Να σε ρωτησω κάτι... Πάνω στην συσκευασία αναγράφει συγκεντρώσεις βιταμινων, μετάλλων κλπ??
Γιατί οι πληροφορίες τους από το σαϊτ είναι λιγοστές...
Ώστε έτσι ή platinum?? Κι αυτή την έχω ερευνήσει κι έχω ζητήσει 4 φορές δείγματα αλλά δεν... Σε ένα φίλο έστειλαν ληγμενα δείγματα... Αντε να βρεις άκρη... Κρίμα και μου φαίνεται καλή εναλλακτική...
Και οσο για την προσθηκη k1 που είχε αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ δεν είναι αυτή για την οποία έιχε γίνει ντόρος αλλά για την k3 που δεν είναι καν βιταμίνη.
Για διαθεσιμοτητες τι σου είπαν από pettails??
Ευχαριστώ πολύ για την ανταποκριση
 


onix

Member
19 Μαϊου 2015
5
0
34
Καλησπερα!τι λετε για την opti life?με ενδιαφερει που δεν εχει καλαμποκι.και καλη τιμη 12kg 45€.επισης,την Τεταρτη στειρωνω τον σκυλο μου,υπαρχει καποια τροφη για στειρωμενα σκυλια?βρηκα την proplan sterilized .διαφερει οντως απο τις αλλες?[/QUOTE
Καλησπερα!τι λετε για την opti life?με ενδιαφερει που δεν εχει καλαμποκι.και καλη τιμη 12kg 45€.επισης,την Τεταρτη στειρωνω τον σκυλο μου,υπαρχει καποια τροφη για στειρωμενα σκυλια?βρηκα την proplan sterilized .διαφερει οντως απο τις αλλες?
καλησπερα επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ τελευταια με τις τροφες λογω του οτι εδινα brekkies στο σκυλι μου χωρις να ψαχνω πολυ τις τροφες και εμπιστευομουν τις προτασεις των petshop και την πατησα.σου παραθετω τις καλυτερες τροφες που βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο απο το ακριβοτερο στο φθηνοτερο σε καλη ποιοτητα και απο κει και περα αποφασιζεις εσυ. Η καλυτερη 1.Αatu ,2 Orijen,3 Acana,4 Earthborn holistic,5 Fish4dogs,6 Farmina,7 Applaws,8 Arden Garde οικονομικη και τελος ενας σαιτ που με βοηθησε πολυ αν και λιγες απο τις τροφες αυτες φτανουν ελλαδα αλλα εχει αναλυτικα κρητικες για πολλες τροφες http://www.allaboutdogfood.co.uk/the-dog-food-directory
 


Status
Κλειδωμένο θέμα