Καλές και ποιοτικές τροφές


Status
Κλειδωμένο θέμα




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Καλο ειναι που δεν επεινε νερο δηλαδη;;;;(n)
Δεν είπα πως δεν έπινε, είπα πως σχεδόν δε το άγγιζε, δηλαδή έπινε ελάχιστο γιατί το φαγητό που του έδινα είχε σχεδόν όλη την απαιτούμενη ποσότητα νερού που χρειαζόταν ο σκύλος.Εξάλλου κάποιος μου είχε πει, δεν ξέρω αν ισχύει 100%, πως ο λόγος που ο σκύλος χορταίνει με τόση λίγη ποσότητα ξηράς συγκρητικά με το μαγειρευτό/ωμό είναι γιατί με το νερό φουσκώνει η κροκέτα, γι'αυτό πίνουν τόσο(εκτος απο αλάτια κλπ που βάζουν για να είναι γευστική η τροφή). Γενικά, παρόλο που με την ξηρά που δίνω τώρα είμαι πιο ευχαριστημένη απο όλες τις προηγούμενες, όλο και πιο κοντά έρχομαι στο..
η ξηρα προσφερει μονο ευκολια στον ιδιοκτητη.
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Βαση συστατικων,με βλεπω και γω για barking heads!!ειναι superpremium ή premium?ειδα πως εχει 27% πρωτεΐνη...χρειαζεται παραπανω πρωτεΐνη κοθταβι 4 μηνων?ή ειναι καλα τοση?οι αποψεις διΐστανται...
 




Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Να ζητήσω την γνώμη σας. Ξηρά τροφή, η μικρή δεν τρώει με τίποτα. Εχω δοκιμάσει, Royal Canin, Proplan, Acana και άλλες. Τίποτα.
Προχθές, μου έδωσαν δώρο στο κατάστημα που αγοράζω, ένα κυπελάκι Belcando. Την έφαγε αμέσως. Την γνωρίζω την συγκεκριμένη τροφή, δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ, είναι γερμανική και οι προδιαγραφές της που διάβασα, καλές.
Ποιά είναι η γνώμη σας, αξίζει να την συνεχίσω?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Να ζητήσω την γνώμη σας. Ξηρά τροφή, η μικρή δεν τρώει με τίποτα. Εχω δοκιμάσει, Royal Canin, Proplan, Acana και άλλες. Τίποτα.
Προχθές, μου έδωσαν δώρο στο κατάστημα που αγοράζω, ένα κυπελάκι Belcando. Την έφαγε αμέσως. Την γνωρίζω την συγκεκριμένη τροφή, δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ, είναι γερμανική και οι προδιαγραφές της που διάβασα, καλές.
Ποιά είναι η γνώμη σας, αξίζει να την συνεχίσω?
έχει πολλούς κωδικούς ακόμα και grain free, ποιο σου έδωσαν?

http://www1.belcando.de/el_gr/produ...achsene-hunde/products-for-adult-dogs216.html
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Last edited:




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το μόνο που διαβάζω στα Αγγλικά, είναι Super Premium Quality, Lamb and Rice.
Τα άλλα στο καπάκι, είναι γερμανικά!
Οπως ειπε και το μελος @haviharakennel η συγκεκριμενη τροφη δεν αξιζει απο αποψη συστατικων. Ριξε μια ματια σε αυτη και συκρινε την σειρα και τα ποσοστα των συστατικων και θα καταλαβεις καλυτερα την διαφορα σε ποιοτητα.
Αν μπορεις παρε το μικρο σακουλακι για δοκιμη απο την συγκεκριμενη μηπως της αρεσει το ιδιο μιας και ειναι απο την ιδια εταιρια αλλα με πολυ καλυτερα συστατικα!;)
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Λεει πως ειναι κοτοπουλο,πεστροφα κ σολωμο...για puppies...ειναι ομως superpremium?
Βασιλη, μην "κολλας" στο πως χαρακτηριζεται μια τροφη. :X3: Να σε ενδιαφερει μονο η αναλογια των συστατικων και η προελευση των πρωτεϊνων(ζωϊκη) που εχει.
Τωρα συγκεκριμενα η barking heads ειναι μια πολυ καλη τροφη με βαση τα συστατικα αλλα και την τιμη της! (y)
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Βασιλη, μην "κολλας" στο πως χαρακτηριζεται μια τροφη. :X3: Να σε ενδιαφερει μονο η αναλογια των συστατικων και η προελευση των πρωτεϊνων(ζωϊκη) που εχει.
Τωρα συγκεκριμενα η barking heads ειναι μια πολυ καλη τροφη με βαση τα συστατικα αλλα και την τιμη της! (y)
Καποια αλλη με καλη αναλογια συστατικων;ευχαριστω!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πρωτείνες 75% (αρνί 45% +πουλερικά 30%).
Ρύζι 25%
Διάφορα άλλα, όπως αφρικανικοί καρποί κλπ.
όταν λέει: Πρωτείνες 75% (αρνί 45% +πουλερικά 30%) εννοεί ότι 75% από όλες τις πρωτείνες είναι ζωικές και άλλες 25% φυτικές.
Όμως:
Ρύζι (40 %); Αφυδατωμένο αρνίσιο κρέας (15 %); Αφυδατωμένο κρέας πουλερικών (12,5 %) -

αυτά είναι τα πρώτα συστατικά - εγώ ποτέ δεν θα έπερνα τροφή που το πρώτο συστατικό της δεν είναι κρέας.
Πάντως στη σελίδα δεν αναφέρουν τα ποσοστά πρωτεινων, λιπων και άλλων στοιχειων...
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πρωτείνες 75% (αρνί 45% +πουλερικά 30%).
Ρύζι 25%
Διάφορα άλλα, όπως αφρικανικοί καρποί κλπ.
Τα μπερδεψες λιγο :p
Αυτα ειναι τα συστατικα της:
Ρύζι (40 %); Αφυδατωμένο αρνίσιο κρέας (15 %); Αφυδατωμένο κρέας πουλερικών (12,5 %), με μικρή περιεκτικότητα τέφρας; Βρώμη, αποφλοιωμένη ; Λίπη πουλερικών; Φυτικό έλαιο, ραφιναρισμένο; Πυρήνες σταφυλιών, χωρίς λάδι; Μαγιά μπύρας; Αφρικανικοί σπόροι chia (1,5 %); Φλυοί βρώμης; Λιναρόσπορος; Συκώτι πουλερικών, υδρολυμένο; Νάτριο; Κάλιο; Βότανα (Σύνολο 0,2 %: Φύλλα τσουκνίδας, Ρίζες γεντιανής, Κενταυροβότανα, Χαμομήλι, Μάραθο, Κύμινο, Ιξοβότανα, Αχιλλειοβότανα, Φύλλα βατομουριάς); Yucca schidigera
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Καποια αλλη με καλη αναλογια συστατικων;ευχαριστω!
Εκτος απο την Barking heads, καλες ειναι και οι Acana, Naturea, Arden Grange, Earthborn, Orijen αλλα και πολλες αλλες. Υπηρχε ενα sticky που ελεγε αναλυτικα πως να επιλεγουμε ξηρα τροφη με βαση τα συστατικα της κλπ αλλα δυστυχως δεν το βρισκω...

Ασχετο αλλα τι τροφη δινεις τωρα;
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Biomil..ειναι super premium ελβετικη που την εδινε ο εκτροφεας του και την βρηκα ελλαδα αλλα σταματησαν ν την φερνουν..απλα τα εχω χαμενα σχετικα με την πρωτεΐνη...εκπαιδευτης αλλα και κτηνίατρος μου είπαν καλό ειναι να μειωσει την πρωτεΐνη τωρα..3μιση μηνων;;;δηλαδη αν του δωσω 32% πρβτεινη θα πάθει τιποτα?αφου ειναι στην ανάπτυξη,δεν χρειάζεται περισσοτερη πρωτεινη γιατην αναπτυξη των μυων;
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@vasilakis13 H Barking Heads συγκρητικα με την Biomil ειναι λιγακι καλυτερη γιατι δεν περιεχει καλαμποκι που δημιουργει αλλεργιες στα σκυλια. Απο εκει και περα εφοσον ο κτηνιατρος ειπε να μειωσεις την πρωτεϊνη μαλλον θα υπαρχει καποιος λογος... (Δεν γνωριζω περι αυτου) Πες του να σου εξηγησει γιατι πρεπει να το κανεις αλλα και ρωτα τον ποια τροφη απο αυτες που σου ειπα και οχι μονο, ειναι καλυτερη για το σκυλακι σου. Αν η μονη τροφη που εγκρινει ειναι αυτη που πουλαει ο ιδιος, καλου κακου παρε γνωμη και απο αλλον κτηνιατρο. :p
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Δεν μου εξηγησε..απλα ειπε πως καλα θα είναι να την μειωσω...οχι πως θα πάθει κατι αν παρει παραπανω πρωτεΐνη..κ καλα μαλλον για το συκωτι..να μην επιβαρυνεται
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.750
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π