Καλέ...να συστηθούμε!


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμητες! Είμαστε η Άννα και ο Σάκης από Θεσσαλονίκη, ένα νέο αρραβωνιασμένο ζευγάρι που τον Δεκέμβρη του 2014 μετακόμισε σε δικό του σπίτι (νοίκι εννοείται). Τον Μάιο λοιπόν του 2015 υιοθετήσαμε τον Ερμή μας. Είναι ημίαιμος (ξέρουμε ότι η μαμά είναι κάποιο είδος κανίς, ημίαιμη και αυτή). Ο Ερμής μας είναι τώρα 6 μηνών, κοντούλης και μακρύς με κιλά που φτάνουν τα 13. Η γιατρός μας λέει ότι θα γίνει ένα δεμένο μυϊκά σκυλί και ότι εκεί οφείλονται και τα κιλά του. Δεν τον έχουμε πάει σε εκπαιδευτή λόγω οικονομικού (μόνο ο Σάκης εργάζεται) και προσπαθούμε να του μάθουμε τα βασικά ούτως ώστε να έχουμε μια ήρεμη συγκατοίκηση οι τρεις μας. Από τις πρώτες 3 μέρες που τον είχαμε έμαθε να τα κάνει μόνο έξω στο μπαλκόνι στην πάνα του. Από τότε δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα με τα τσίσα και τα κακά του. Γενικά είναι ένα ήσυχο σκυλί, δεν γαβγίζει επειδή ας πούμε πέρασε ο μανάβης ή επειδή γαβγίζει το σκυλί του γείτονα. Γαβγίζει κάποιες φορές όταν θέλει πολύ να παίξει και συγκεκριμένα να τον κυνηγήσουμε, που είναι και το αγαπημένο του παιχνίδι. Από εντολές γνωρίζει το κάτσε, ξάπλα, μείνε, δώσε χέρι, κόλλα πέντε, σπιτάκι (όταν θέλουμε να πάει στο κρεβάτι του), τώρα μαθαίνει το άστο, γνωρίζει το όχι αλλά δεν το τηρεί πάντα. Τώρα θέλω να αφιερώσω χρόνο στο να μάθει να βγαίνει βόλτα χωρίς να μου τραβάει το λουρί και χωρίς να τρώει τα πάντα από κάτω. Είναι πολύ κοινωνικός με όλα τα σκυλιά και τους ανθρώπους, δεν μας έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Ακόμα κι εάν στη βόλτα κάποιο σκυλί τον γαβγίσει, αυτός απλά θα το αγνοήσει. Αλλά στα καλέσματα για παιχνίδια....τρέχει με χίλια!! Σας παραθέτω κάποιες φώτο από τότε που ήταν μωρό μέχρι κάποιες πιο πρόσφατες.

11267513_10205793637619180_4577433343900374911_n.jpg 11407041_10205787690910516_5339609650904335856_n.jpg 12033804_10206477802762881_1529165494_n.jpg 12074564_10153705149019038_119536654945422252_n.jpg DSC_0208.JPG
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χαχαχαχα τρελή φάτσα.... μικρός με μοϊκάνα.... μεγαλύτερος με το αυτί στον αέρα!!!
Να τον χαίρεστε και μακάρι η συμβίωση σας να είναι ανέφελη!

Καλώς ήρθατε!

πώς άλλαξε η γραμματοσειρά στο κρεβατάκι του ?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.551
6.982
Καλώς ήρθατε, κουκλί είναι η χιονομπαλίτσα!

(Καλε ναι, το κρεββάτι μένει ιδιο, η επιγραφή αλλάζει, ποτς γέναν??)

(Επίσης ποιός έφτιαξε το κρεββατάκι από παλέτα, αν είναι μαγαζί που κάνει κατασκευές από παλέτες τηλέφωνο-διεύθυνση-σάιτ-φορολογική ενημερότητα περικαλώ!)
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
χαχαχαχα τρελή φάτσα.... μικρός με μοϊκάνα.... μεγαλύτερος με το αυτί στον αέρα!!!
Να τον χαίρεστε και μακάρι η συμβίωση σας να είναι ανέφελη!

Καλώς ήρθατε!

πώς άλλαξε η γραμματοσειρά στο κρεβατάκι του ?
Το αφτάκι μας έμεινε έτσι μετά από ωτίτιδα όταν ήταν 3 μηνών περίπου, το έξυνε πάρα πολύ, πρήστηκε και μετά έμεινε όρθιο.... μας έχει μάθει όλη η περιοχή και μας φωνάζει "να το σκυλί με το ένα σηκωμένο αφτί".... ;)
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλώς ήρθατε, κουκλί είναι η χιονομπαλίτσα!

(Καλε ναι, το κρεββάτι μένει ιδιο, η επιγραφή αλλάζει, ποτς γέναν??)

(Επίσης ποιός έφτιαξε το κρεββατάκι από παλέτα, αν είναι μαγαζί που κάνει κατασκευές από παλέτες τηλέφωνο-διεύθυνση-σάιτ-φορολογική ενημερότητα περικαλώ!)
Το κρεβάτι το έφτιαξε ο άντρας μου με τα χεράκια του!! Δεν είχαμε γράψει όνομα μέχρι πριν λίγε μέρες και το προσέθετα με τον υπολογιστή. Τελικά το έγραψα εγώ και ζωγράφισα και πατουσάκια δεξιά-αριστερά!!
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Να σας ζησει το κουκλακι σας! Καλα για το αυτακι του δεν το συζητω,του δινει αλλη γοητεια:p.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Να σας ζήσει ο μικρούλης. Πολύ χαριτωμένος!
Μπράβο σας που διαλέξατε αδεσποτάκι.

Χρυσοχέρηδες κι εσύ και ο άντρας σου!!!
Προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να βάλεις ένα μικρό αντιολισθητικό πατάκι, κάτω από την παλέττα, για να μην γρατζουνάει τα πλακάκια. Και να προσέχετε να μην την μασουλάει και καταπίνει αγκαθωτά ξυλαράκια, χωρίς να το καταλάβετε και τρέχετε...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πολύ όμορφος ο Ερμής! να σας ζήσει! Είδα καλώδια δίπλα στο κρεβατάκι - δεν τα μασουλάει?
Εγώ θα φοβόμουν λιγάκι ;)
 
  • Like
Reactions: Aslan




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλωσήρθατε και να σας ζήσει το κουκλί!!! Τρελή φυσιογνωμία, χαρά και τσαχπινιά και για το αφτί δε σχολιάζω, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...
υγ: παραγγελίες για κρεβατάκια δέχεστε;;; Πολύ ζηλεύω εσάς που πιάνουν τα χέρια σας!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Να σας ζήσει ο μικρούλης. Πολύ χαριτωμένος!
Μπράβο σας που διαλέξατε αδεσποτάκι.

Χρυσοχέρηδες κι εσύ και ο άντρας σου!!!
Προτείνω, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να βάλεις ένα μικρό αντιολισθητικό πατάκι, κάτω από την παλέττα, για να μην γρατζουνάει τα πλακάκια. Και να προσέχετε να μην την μασουλάει και καταπίνει αγκαθωτά ξυλαράκια, χωρίς να το καταλάβετε και τρέχετε...
Ευχαριστουμε πολυ! Γενικά έχουμε καλλιτεχνικές ανησυχίες! Δεν έχω παρατηρήσει κάτι κάτω από τα πλακάκια, δεν το σέρνει το κρεβάτι του, ούτε κι εμείς. Επίσης δεν δαγκώνει καθόλου το ξύλο (είμαι πάντα στο σπίτι, οπότε τον επιτηρώ ανεληπώς) Ευχαριστώ ωστόσο για τις συμβουλές, θα τις έχω υπ'οψην.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Πολύ όμορφος ο Ερμής! να σας ζήσει! Είδα καλώδια δίπλα στο κρεβατάκι - δεν τα μασουλάει?
Εγώ θα φοβόμουν λιγάκι ;)
Ευχαριστούμε πολύ haviharakennel. Δεν μασουλάει γενικά τίποτα στο σπίτι. Μόνο τα παιχνίδια του και τα κορδόνια απο τα παπούτσια του μπαμπά μου όταν έρχεται! Όταν ήταν πιο μικρός, τα είχαμε πιασμένα τα καλώδια με πατέντες να μην τα φτάνει, αλλά και πάλι δεν έκανε ποτέ προσπάθεια. :D
 


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Καλωσήρθατε και να σας ζήσει το κουκλί!!! Τρελή φυσιογνωμία, χαρά και τσαχπινιά και για το αφτί δε σχολιάζω, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...
υγ: παραγγελίες για κρεβατάκια δέχεστε;;; Πολύ ζηλεύω εσάς που πιάνουν τα χέρια σας!!
Να 'σαι καλα!! Θα του βάλω ματάκι τελικα!Εντυπωσιάζει το αφτί (και να σκεφτείτε στη αρχη στεναχωρεθηκα που εγινε ετσι)! Μπορώ εαν θέλεις να μάθω οδηγίες απο τον άντρα μου και να σου τα πω να το φτιάξεις. Δεν ήταν τίποτα το δύσκολο πάντως (εαν εξαιρέσεις το ξύσιμο του ξύλου με γυαλόχαρτο με το χέρι, εφόσον δεν έχουμε μηχάνημα.....)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.879
Μην επαναπαύεσαι. Είναι ακόμη πολύ μικρός, αλλά έτσι κι αλλιώς, μπορεί ανά πάσα στιγμή, να αρχίσει μια κακή συνήθεια, στα καλά καθούμενα. Είναι αυτές οι "πρώτες φορές" που σου έρχονται εκεί που δεν τις περιμένεις, και σε αφήνουν άναυδο. Στην καλύτερη...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Annasakis

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2015
110
197
33
Θεσσαλονίκη
Μην επαναπαύεσαι. Είναι ακόμη πολύ μικρός, αλλά έτσι κι αλλιώς, μπορεί ανά πάσα στιγμή, να αρχίσει μια κακή συνήθεια, στα καλά καθούμενα. Είναι αυτές οι "πρώτες φορές" που σου έρχονται εκεί που δεν τις περιμένεις, και σε αφήνουν άναυδο. Στην καλύτερη...
Yeap! Σημειώθηκε και θα έχω το νου μου! Λέτε να χρειαστεί κάτι πιο ζεστό τον χειμώνα; Δεν έχουμε θέρμανση (η οικοδομή δεν βαζει πετρέλαιο) και θα ζεσταθούμε φέτος με κλιματιστικό που πήραμε το καλοκαίρι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Yeap! Σημειώθηκε και θα έχω το νου μου! Λέτε να χρειαστεί κάτι πιο ζεστό τον χειμώνα; Δεν έχουμε θέρμανση (η οικοδομή δεν βαζει πετρέλαιο) και θα ζεσταθούμε φέτος με κλιματιστικό που πήραμε το καλοκαίρι.
βάλε ένα χαλάκι από κάτω για να μην εχει από κάτω παγωμένα πλακάκια και με μια κουβερτούλα (υλικό ανάλογα το τι τρίχα βγάζει) θα είναι μια χαρα!
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Καλως ηλθατε κι εσεις και ο μπουμπουκακος ο Ερμης! Η φωτο με την μοικανα ειναι φοβερη. Οσο για το αυτι..δεν εχω λογια...νομιζω του προσδιδει ενα ξεχωριστο υφος στην προσωπικοτητα του! Να σας ζησει και μπραβο για την υιοθεσια!
 
  • Like
Reactions: Annasakis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.809
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf