Καλή επιλογή τροφής


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλησπέρα σε όλους :)
Έχω ενα ημίαιμο σκυλάκι 1,5 χρόνων περίπου...της επερνα την pro plan ξηρά τροφή και στις αρχές δεν είχε κάποιο πρόβλημα όμως έβλεπα ότι δεν της αρεσε δηλαδή θα έτρωγε πολύ λίγα γραμμάρια και μετά θα ζητιανεύε για φαγητό....επισης έπεφτε τρομερά η τρίχα Της...της πήρα αλλ η ξηρά η οποία δεν της αρεσε άρεσε καθόλου και καταλήξαμε 2 μέρες χωρίς φαγητό και παρόλα αυτα δεν την εφαγε...ετσι αποφάσισα να της πάρω κονσέρβα (την λυπήθηκα κιόλας 2 μέρες χωρίς φαγητο)
Περιττό να πω ότι κόντεψε να φάει και το μπολάκι..
Είναι Τώρα 2-3 μήνες που τρώει αποκλειστικά και μόνο κονσέρβα αλλά παρατηρούσα ότι άρχισε να τρώει κοπρανα άλλων σκύλων και μάλλον και ανθρώπων...πφφφφ
Θέλω να βρω μια καλή ξηρά τροφή που να μην πέφτει το μαλλί καιβεκτος αυτό να σταματήσει να τρώει κόπρανα..
Να συμπληρώσω ότι της περνώ βιταμίνες που νας ειπε ο κτηνίατρος Μήπως και φταίει αυτό αλλά το πρόβλημα συνεχίζει και είμαι πλέον σίγουρη ότι ευθύνεται η κονσέρβα γι'αυτό...
Έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή ξηρά;
Ευχαριστώ :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Τα κόκκινα βελάκια δείχνουν την αναζήτηση. Χρησιμοποιώντας τη μπορείς να βρεις πάρα πολλά θέματα που έχουν ανοιχτεί με το ίδιο αντικείμενο, με αποτέλεσμα να έχουν συζητηθεί τα ίδια, αυτά που ρωτάς, αναρίθμητες φορές. sketch-1479979953510.png
 
  • Like
Reactions: bat-iris


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Υπάρχουν ήδη παρά πολλά θέματα στο φόρουμ σχετικά με τις τροφές τα οποία ειναι πολύ βοηθητικά.;) Επέλεξε μια τροφή με πρώτο συστατικό το κρέας και χωρίς πολλά σιτηρά. Αν και νομιζω θα δυσκολευτείς να την γυρίσεις στην ξηρά εφόσον έτρωγε αποκλειστικά κονσέρβες.
Σχετικά με την τριχόπτωση, ξερω οτι βοηθαει το λάδι σολομού, το συχνό βούρτσισμα και η ηλεκτρική σκούπα. :D
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Ίσως να συμβουλεύω και κάποιον άλλον κτηνίατρο να δω τι θα μου προτείνει...
Ούτε καν μπορώ να την φιλήσω πια.....
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλε τα κοπρανα ανθρωπων τι εννοεις που τα βρισκει:confused: επισης πως τρωει σκυλων δεν την εχεις με λουρακι στις βολτες;; απλα μην την αφηνεις.... πολλοι κτηνιατροι ισως σου πουν ότι τροφες πουλανε οι ιδιοι.. αλλα με αναζητηση εδω ηδη θα βρηκες πολλα βοηθητικα φανταζομαι καλη συνεχεια
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Καλε τα κοπρανα ανθρωπων τι εννοεις που τα βρισκει:confused: επισης πως τρωει σκυλων δεν την εχεις με λουρακι στις βολτες;; απλα μην την αφηνεις.... πολλοι κτηνιατροι ισως σου πουν ότι τροφες πουλανε οι ιδιοι.. αλλα με αναζητηση εδω ηδη θα βρηκες πολλα βοηθητικα φανταζομαι καλη συνεχεια

Εγώ μένω Χίο καιωεγω όπως ξέρετε έχουμε το πρόβλημα νε τους μετανάστες...συνηθως βγαίνουμε βόλτα σε πάρκα η πάρκινγκ και παρόλο που την έχω νε το λουρί μπορεί να πάει για να μυρίσει απλά και να το αρπάξει...και μετά Πώς πως θα το πιάσεις να της το βγάλεις που όλα τα καταπίνει χωρίς καν να τα μασήσει...ασε δραμα
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Μπορείς να κανεις το πολύ απλό: να μην την αφήνεις να τα μυρίζει καν. Κάνε μόνη σου την αναζήτησή για τροφή και διάλεξε. Το να σου πω εγω η τάδε τροφή ειναι καλή δεν λέει κάτι, αν δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα στον σκύλο σου. Υπαρχει ένας μπούσουλας βάσει συστατικών, αλλα απο κει και πέρα ειναι οτι κάτσει στον σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π