aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Υπαρχουν σκυλιά που μπορει να ειναι φορείς χωρις να νοσούν, αλλά θεραπεία πρεπει να γινει γιατι κανεις δε μπορει να ξερει ποιο ειναι το σκυλί που δε θα νοσήσει....

Εχει να κάνει με το ανοσοποιητικό του σκύλου.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@aliki_s αυτό που λες το καταλαβαίνω. Σε αυτό που μπερδεύομαι είναι η ολοσχερης εξάλειψη της νόσου απο το σκυλι, αυτό δηλαδή που είπες,να έχει μηδενικό τίτλο. Βέβαια, ίσως αυτό που αναρωτιέμαι να είναι ζήτημα που δεν μπορεί καν να απαντηθεί.
Πάντως, και συγχωρήστε με εαν προσβάλω κάποιον, κατανοώ το καλαζάρ στα σκυλιά όπως το hiv στους ανθρώπους. Μπορεί να νοσούν, να είναι φορείς, να είναι φορείς και να μη νοσήσουν κτλ... Και πάλι, δεν θέλω να προσβάλω κανέναν με το συσχετισμό.
 




Ακριβή

Member
11 Ιανουαρίου 2016
14
10
53
Καλημέρα,

Την τελευταία εβδομάδα έχουμε μιλήσει με πολλούς κτηνιάτρους, μερικοί από τους οποίους είναι πανεπιστημιακοί. Όλοι ανέφεραν τα δύο γνωστά σχήματα. Δεν γνωρίζω τελικά ποια είναι η θεραπεία που προτείνει ο κ. Θεοδωρίδης. Εμείς λαμβάνοντας υπόψη το κόστος της θεραπείας, το γεγονός ότι δεν μένουμε Αθήνα και τις πληροφορίες που συλλέξαμε αποφασίσαμε να πάμε ξανά με milteforan και ο Θεός βοηθός! Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια! Καλή χρονιά και εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και τα ζώα σας!
 


Σταυρος98

New Member
22 Ιανουαρίου 2016
4
0
25
Καλησπέρα,

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία για το καλαζάρ (σε προχωρημένο στάδιο, τα νεφρά του είναι σε άσχημη κατάσταση) .Ο σκύλος μου διαγνώστηκε πρόσφατα και αν δεν κάνουμε κάτι τι επόμενες μέρες θα προχωρήσουμε αναγκαστικά σε ευθανασία, το σκυλί ήταν γύρω στα 50 κιλά και τώρα είναι στα 31. Παρακαλώ απαντήστε το συντομότερο.
 




Σταυρος98

New Member
22 Ιανουαρίου 2016
4
0
25
@Estranged
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, από'τι διάβασα η μόνη επιλογή είναι το φαρμακευτικό σχήμα Β επειδή μόνο αυτό φαίνεται να μην επηρεάζει τα νεφρά σε σχέση μα τα άλλα δυο, αλλά δεν γνωρίζω αν έχει άμεσα αποτελέσματα γιατί το ζωντανό είναι σε κρίσιμη κατάσταση. Όσο για την ευθανασία είναι η έσχατη επιλογή και δεν το βλέπω σαν λύση στο πρόβλημα.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ο γιατρος σου τι προτεινει?
Συζητησε το μαζι του (εφοσον εχει θεμα με τα νεφρα αποκλειεται το glucantime) αλλα δειτε τι μπορειτε να κανετε αρχικα και για τα νεφρα...

Ευχομαι να πανε ολα καλα...
 


Σταυρος98

New Member
22 Ιανουαρίου 2016
4
0
25
Καλήμερα,
Πήγα σήμερα στο γιατρό και μου είπε πως στην κατάσταση που είναι τα νεφρά υπάρχουν απειροελαχιστες πιθανότητες με οποιαδήποτε θεραπεία, και μου είπε πως σε αυτό το στάδιο δυστυχώς η ευθανασία είναι μονόδρομος. Θα ξανά επικοινωνήσω μαζί του πάλι σήμερα για να καταλήξουμε στο τι είναι προτιμότερο να κάνουμε για το καλό του σκυλιού.Σας ευχαριστώ πάντως για τη στήριξη και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 




Σταυρος98

New Member
22 Ιανουαρίου 2016
4
0
25
Αυτό πρόκειται να κάνω άλλα μου είναι δύσκολο να προχωρήσω σε ευθανασία, αν και ξέρω ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή όσον άφορα στο να μην υποφέρει το σκυλί.
 


γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Καλή Χρονιά!

Υπάρχει κάποιο μέλους του forum που έχει ακολουθήσει τη θεραπεία για το καλαζάρ του κτηνιάτρου κ. Θεοδωρίδη;

Ευχαριστώ πολύ
Ακριβή
Εγώ για το καλαζάρ χρησιμοποιώ ζυλαπουρ και ένα άλλο χαπάκι το οποίο είναι και παμφθηνω και λειτουργεί .
 




γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
το χαπάκι αυτό δεν έχει όνομα??
Προσπαθω να βρω την ουσια.ο κτηνιατρος που μου το εδωσε δεν μου λεει το φαρμακο γιατι πρωτον βαζει ενα καπελο στα χαπια και για την εφευρετικοτητα του.ξερω οτι ειναι της jannsen. Ενός φίλου μου το σκυλί παίρνει εδώ και πέντε μήνες και εχει κατέβασει το καλαζάρ στο 70 Από 275 . Η δικιά μου παίρνει εδώ και τρεις μήνες είχε 290 και θα κάνω εξετάσεις τέλος του μήνα και θα δω πως είναι πάντως έχει βελτιωθεί Πάρα πολύ .
το χαπάκι αυτό δεν έχει όνομα??
 




γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Σούπερ μαντολινι λέγεται
Εγω δεν εχω να κερδισω τιποτα σαν φιλοζωος οφειλω να ενημερωσω οτι υπαρχει και κατι αλλο που κανει δουλεια οποιος μπορει να με βοηθεισει να βρω τη ουσια δηλ κανα φαρμακοποιο φιλο. θα οφεληθουν ολοι.και εγω στην αρχη ειμουν δυσπιστως.
 




dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Γιώργο περαστικά, να πάνε όλα καλά με την σκυλίτσα σου.
Εμένα πάντως αν γιατρός μου έδινε χάπι/αγωγή για τον σκύλο μου χωρίς να μου εξηγήσει πώς και γιατί, θα έφευγα τρέχοντας.
 
  • Like
Reactions: Aslan and sis




γεωργιος1979

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
25
3
66
Γιώργο περαστικά, να πάνε όλα καλά με την σκυλίτσα σου.
Εμένα πάντως αν γιατρός μου έδινε χάπι/αγωγή για τον σκύλο μου χωρίς να μου εξηγήσει πώς και γιατί, θα έφευγα τρέχοντας.
Σωστο αλλα επειδη του εχω εμπιστωσινι και μετα απο τρεις μηνες εχω δει αποτελεσματα θετικα οπως και ο φιλος που ο σκυλος του ηταν σε πιο ασχημη κατασταση.