Καλησπέρα και απο 'μας!!!


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Καλησπέρα και από εμάς!
Είμαστε ή Έλλη που θα σας γράφει και η Μαϊρα η ψυχούλα μου, ένα Jack Russell 3 μηνών διαολάκι, πανέξυπνο και τόσο αξιαγάπητο!!! Έχω μαγαλώσει με σκυλιά, από 5 χρονών έχαμε την Πένυ ένα γερμανικό ποιμενικό. Την χασαμε απο γεράματα! Μετά ήρθε στην οικογένεια η Βίλμα ένα boxer με τοσο καλό χαρακτήρα! Τόσο όμορφο καλό και υπακούο κορίτσι! Δυστυχώς τη χάσαμε απο καρκίνο μολις στα 4 χρόνια! Πέρασαν πολλά χρόνια και τελικά ήρθε στη ζωή μου το διαολάκι μου!

Σύγχαρητήρια για το εξαιρετικο Forum!

Καλώς σας βρήκαμε!!!

Έλλη - Μαϊρα
 


JEY

Member
9 Σεπτεμβρίου 2009
8
0
Καλαμαριά-Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα είμαι η Πέλα και είμαι και εγώ καινούριο μέλος.Η διαφορά μας είναι οτι εγώ δεν είχα ιδέα απο σκυλιά και τώρα δυσκολεύομαι.Έχω ένα αρσενικό terrie-cannis 15 μηνών.Εύχομαι μέσα από εδώ να βρω λύσεις.Καλώς ήρθες. ΠΕΛΑ-JEY:p
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
καλώς ήρθατε κ οι δύο κ να χαίρεστε τα μικρά σας!!:)

μπορώ να ρωτήσω από πού τα πήρατε;

ό,τι απορία έχετε, ρωτήστε, έχουμε αξιότιμα μέλη τα οποία συμμετέχουν στο dogforum, τα οποία βοηθούν πολύ στην ενημέρωσή μας :)
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
κάποια χρήσιμα λινκ του φόρουμ για να ξεκινήσετε...

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=453

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=433

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273

επίσης, αν κάνετε έρευνα στις συζητήσεις του φόρουμ, θα βρείτε επίσης θέματα που αφορούν στο γιατί δεν αγοράζουμε ζωάκια από Pet-shop ή από ιδιώτες που ζευγαρώνουν τους σκύλους τους, παρά ψάχνουμε τον κατάλληλο εκτροφέα για τη ράτσα που μας ενδιαφέρει ή υιοθετούμε από ένα καταφύγιο/στέγη αδέσποτων ζώων.


Καλώς ήρθατε κ πάλι (βάλτε κ φωτο από τα μικρά) :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Kαλώς ήρθατε κορίτσια!! Διαβάστε τα λινκ που σας λέει η Νατάσσα και καλή συνέχεια! Να σας ζήσουν τα σκυλούνια και περιμένουμε φωτογραφίες!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Σας ευχαριστούμε όλους για το θερμό καλωσόρισμά!!! Φωτό θα αργήσουν λιγάκι λόγω καταστροφής της cam:( Το μικράκι μου το πήρα από pet shop στην Ηγουμενίτσα που είναι κοντά το εξοχικό μου. Ταλαιπωρήθηκε λιγάκι γιατί την έστειλαν από Αθήνα και μετά από 10 μέρες την κατέβασα εγω! Αλλά έχει πολύ καλή συμπεριφορά στο αυτοκίνητο μέσα στο shipper της!

Και πάλι ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα

Ελλη - Μαιρα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ηρθες!

Τι γνωρίζεις για αυτή τη δύσκολη φυλή και τι θαυμάζεις στο Jack Russell? Με λίγα λόγια, τι σε έκανε να καταλήξεις σε αυτή τη φυλή και όχι σε κάποια άλλη?

Έκανες μια σχετική έρευνα αγοράς πριν αγοράσεις το σκυλάκι?
Γιατί απευθύνθηκες σε pet shop τελικά και με ποια κριτήρια κατέληξες στο pet shop της Ηγουμενίτσας?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά αφ΄ενός οι σκύλες μας είναι συνονόματες (και μονo γι’ αυτό σε συμπάθησα :D) και αφ’ ετέρου βρέχει και δεν μπορούμε να πάμε πουθενά, οπότε ευκαιρία για συζήτηση.:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eλλη, μιας και ανέφερες τη "μαγική" λέξη πετ σοπ, να σε ρωτήσω κι εγώ με τη σειρα μου, ξέρεις τίποτα για τα puppy mills?

Aν όχι, ρίξε μια ματιά εδώ και πες μας την άποψη σου, αν θέλεις φυσικά.

Καλως ήρθες και πάλι!
:)

Ασχετο: νόμιζα ότι η κουτάβα της Rottie λεγόταν Μύρα (απο τα ανοιξιάτικα μύρα!) και μ΄αρεσε πάρα πολύ!
 
Last edited:




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ασχετο: νόμιζα ότι η κουτάβα της Rottie λεγόταν Μύρα (απο τα ανοιξιάτικα μύρα!) και μ΄αρεσε πάρα πολύ!
Από τα ανοιξιάτικα μυρα? :shock:
Υπάρχει περίπτωση να έβγαζα τη σκύλα μου «Μυρα» απο τα ανοιξιάτικα …μυρα, με το χαρακτήρα που έχω (που ακούω γλυκουλινιές και βγάζω καντήλες, φλύκταινες και πολλαπλά μπιρμπιλόνια?) :rolleyes::p

Η σκύλα μου λέγεται «Μάιρα» από την Myra Breckinridge, την cult ηρωιδα του Gore Vidal (παραγγελιά στον εκτροφεα της που δεν μου χάλασε το χατίρι!) :D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Από τα ανοιξιάτικα μυρα? :shock:
Υπάρχει περίπτωση να έβγαζα τη σκύλα μου «Μυρα» απο τα ανοιξιάτικα …μυρα, με το χαρακτήρα που έχω (που ακούω γλυκουλινιές και βγάζω καντήλες, φλύκταινες και πολλαπλά μπιρμπιλόνια?) :rolleyes:
To τριαντάφυλο που της κότσαρες φταίει!!! Τres romantique..... Απο κει μου'κατσε!:D:D

Whatever:rolleyes:. Καλύτερα λοιπον. Θα βγάλω εγώ την (μελλοντική) κουτάβα μου Μύρα μιας κι είναι διαθέσιμο το όνομα.:p

Πάω το Γκογκόλ στον οδοντίατρο, πριν συνεχίσω τα οφ τοπικ..... ευχηθήτε μας καλή τύχη!!
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Γειά σας και πάλι! Δεν ξερω κάτι για τα puppy mills δυστυχώς!:(! Όσον αφορά τη φυλή το έψαξα αρκετά! Μαρέσει πολύ η εξυπνάδα και η ζωηράδα τους! Μπορεί να μένω σε διαμέρισμα αλλά είναι πολύ μεγάλο και είμαστε οι δύο μας!Εχω ευτύχώς αρκετό ελεύθερο χρόνο και μπορώ να της τον αφιερώσω. Για το pet shop απλά ο ιδιοκτήτης είναι πολύ φίλος! τα δύο προηγούμενα τα είχα πάρει το ποιμενικό απο φιλους και το boxer αολο τον όμιλο boxer Ελλάδος. Μπορώ να πώ πως δεν έψαξα πολλές εναλλακτικές λόγω της εμπιστοσύνης μου στον ιδιοκτήτη του pet! Όσες ερωτήσεις θέλετε!!! Μαρέσει η επικοινωνια μαζι σας!!!:)
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Προφανώς δεν γνώριζα πολλά οσον αφορά τα εκτροφεία!!! τώρα έμαθά!!! Εγώ γνώριζα κακώς φυσικά! Τουλάχιστον από τώρα θα καθόδηγώ οποίον ενδιαφερεται να αποκτήσει κουταβάκι στους σωστουσ δρόμους!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
- Σχετικά με τα ανεύθυνα ζευγαρώματα των φίλων σου, διάβασε αυτό: γιατι ΔΕΝ ζευγαρωνουμε τα σκυλια
- Σχετικά με τα pet shops διάβασε αυτό: PET- SHOPS - PUPPY MILLS
- Σχετιακά με τα pet shops και τα ανεύθυνα ζευγαρώματα των ιδιωτών, διάβασε αυτό: Εμπειρίες από pet shops / bybs

Για το pet shop απλά ο ιδιοκτήτης είναι πολύ φίλος! τα δύο προηγούμενα τα είχα πάρει το ποιμενικό απο φιλους και το boxer αολο τον όμιλο boxer Ελλάδος.
Από τον όμιλο? Για πες...
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ήταν πριν 10 χρόνια που είχα πάρει το boxer δεν υπήρχε προσβαση στον internet η κάτι ανάλογο! Θυμάμαι τότε η μητέρα μου είχε κάνει τις επάφές. Έμενα επαρχία τότε και πάλι δεν ήταν έυκολη η αναζήτηση!!! Πάντως εκέινο το boxeraki ήταν από μωρό προβληματικό όχι σε συμπεριφορα! το αντίθετο αλλά δεν είχε πάρει πότε τα σωστά κιλά! Είχε δυσπλασία στη μήτρα από 1 έτους που της κάναμε στείρωση και στα 4 έφυγε...