Καλησπερα σε ολους...Θελω να με βοηθησετε..!


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπερα σε ολους και σε ολες..Εχω ξαναγραψει,αλλα εχει περασει καιρος..!
Περιμενω με την σειρα μου το κουταβι μου,δεν αργει πολυ μπροστα σε ολα τα χρονια αναμονης,περιπου 8 9 μηνες..! (Akita inu)
Ασχετως με την ρατσα,θα ηθελα να σας ρωτησω..Μιας και θελω να πληροφορηθω οσο πιο πολυ γινεται πριν ερθει στα χερια μου ο μικρος..Σχετικα με την τουαλετα..Και παιρνοντας υποψην οτι θα ειναι κουταβι,μη πληρως εμβολιασμενο..Τι ειναι προτιμοτερο συμφωνα με την εμπειρια σας,πανες στο σπιτι για τον πρωτο καιρο,η οταν παιρνω χαμπαρι οτι θελει τουαλετα να το βγαζω γρηγορα εξω..??
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..! :D
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλά μην αγχώνεσαι για το γρήγορα έξω! Το θέμα δεν είναι το πόσο γρήγορα θα τον βγάζεις έξω, αλλά την μία φορά που ενώ θα τα κάνει έξω θα το συνδυάσει με κάτι θετικό! Αυτή η μία φορά αν κουμπώση και μία δεύτερη φορά ή μία τρίτη φορά, τέλος, ο σκύλος αρχίζει και συνδυάζει!
Όταν θα είσαι παρών σπίτι και θα τον παίρνεις χαμπάρι κατευθείαν έξω ακόμα και αν κατουράει στην εξώπορτα/σκαλιά πολυκατοικίας κτλ κτλ!
Όσο δεν θα είσαι παρών δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Προτιμότερο είναι να τα κάνει όπου να ναι παρά να του δώσεις εναλλακτική της πάνας και μετά να του ξεμάθεις την πάνα για να τα κάνει έξω! Όσο και αν βολεύει κάποιους μαθαίνει και ξεμαθαίνει 2 φορές! Αριθμητικά να το πάρεις τζάμπα η μία παραπάνω διδαχή! Δεν χρειάζεται κατ'εμέ!

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ για το που να τα κάνει! Δηλαδή το "μη" που λένε πολλοί!!! Μην τυχόν και το ξεστομίσεις! ;)Ακόμα και αν σου έχει κατουροχέσει τα πάντα, εσύ θα αποσκοπείς στην μία-δύο-τρεις φορές που θα τα κάνει έξω!

:)
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλά μην αγχώνεσαι για το γρήγορα έξω! Το θέμα δεν είναι το πόσο γρήγορα θα τον βγάζεις έξω, αλλά την μία φορά που ενώ θα τα κάνει έξω θα το συνδυάσει με κάτι θετικό! Αυτή η μία φορά αν κουμπώση και μία δεύτερη φορά ή μία τρίτη φορά, τέλος, ο σκύλος αρχίζει και συνδυάζει!
Όταν θα είσαι παρών σπίτι και θα τον παίρνεις χαμπάρι κατευθείαν έξω ακόμα και αν κατουράει στην εξώπορτα/σκαλιά πολυκατοικίας κτλ κτλ!
Όσο δεν θα είσαι παρών δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Προτιμότερο είναι να τα κάνει όπου να ναι παρά να του δώσεις εναλλακτική της πάνας και μετά να του ξεμάθεις την πάνα για να τα κάνει έξω! Όσο και αν βολεύει κάποιους μαθαίνει και ξεμαθαίνει 2 φορές! Αριθμητικά να το πάρεις τζάμπα η μία παραπάνω διδαχή! Δεν χρειάζεται κατ'εμέ!

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ για το που να τα κάνει! Δηλαδή το "μη" που λένε πολλοί!!! Μην τυχόν και το ξεστομίσεις! ;)Ακόμα και αν σου έχει κατουροχέσει τα πάντα, εσύ θα αποσκοπείς στην μία-δύο-τρεις φορές που θα τα κάνει έξω!

:)
Δηλαδη δεν υπαρχει λογος να ανησυχω οτι θα κολλησει κατι οσο θα ειναι εξω..?
Το σκυλι δεν θα ειναι μονο του καθολου για τους πρωτους 4 μηνες..Ειχα την εναλλακτικη να το παρω το καλοκαιρι,οποτε μεχρι οκτωμβρη που αρχιζουν τα πανεπιστημια,εχουμε καιρο..
 




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Τι εννοείς με τούτο?
Οταν θα παταει εξω,για να κανει την αναγκη του,δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει καποιο μικροβιο? Γιατι ξερω,οτι τα σκυλια μεχρι καποιο εμβολιο,δεν κανει να πατανε σε πατηματα αλλων σκυλων...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
:)

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό! It's up to you!
Αυτό που έκανα, κάνω και θα κάνω εγώ είναι να μην στερώ από το κουτάβι την κοινωνικοποίηση!
Με προσοχή στα περιβάλλοντα που πηγαίνω,είτε αυτό είναι εκμάθηση τουαλέτας έξω από το σπίτι, είτε κοινωικοποίηση κάτω των 3 μηνών που υποτίθεται δεν κάνει να βγει έξω το κουτάβι!Και κάνω το σταυρό μου!

:)
 
  • Like
Reactions: theokets


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
:)

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό! It's up to you!
Αυτό που έκανα, κάνω και θα κάνω εγώ είναι να μην στερώ από το κουτάβι την κοινωνικοποίηση!
Με προσοχή στα περιβάλλοντα που πηγαίνω,είτε αυτό είναι εκμάθηση τουαλέτας έξω από το σπίτι, είτε κοινωικοποίηση κάτω των 3 μηνών που υποτίθεται δεν κάνει να βγει έξω το κουτάβι!Και κάνω το σταυρό μου!

:)
Καταλαβα,εχεις δικιο..!! Οποτε,θεος βοηθος!!
Απλα επειδη μενω 2ο οροφο,μου καθοταν καπως χλωμο το να βγαζω το κουταβι εξω πριν σημαδεψει..Αλλα μια,δυο,την τριτη θα καταλαβει..πιστευω δηλαδη..!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ το έπαιρνα αγκαλιά και μου κατουρούσε τα χέρια...μέχρι να βγω έξω!

Οι χρόνοι που κατουράει ένα κουτάβι λίγο πολύ είναι στάνταρ. Μόλις ξυπνήσει το πρωί, μετά το φαί κτλ! Αμέσως αμέσως έχεις 2 συνθήκες υπέρ σου! Πρωί με το που ξυπνάς το τσακώνεις και έξω! Μετά από κάποια ώρα με το που το ταΐσεις και πιει και νερό το τσακώνεις και έξω! Το μπουκώνεις και με λίγο κοτοπουλάκι/συκωτάκι και τέλος! Έχεις κάνει ήδη μεγάλο κομμάτι εκπαίδευσης ασχέτως αν θα κατουροχέσαι άλλες 500 φορές μέσα στη μέρα μέσα στο σπίτι και δεν το προλάβεις! Την επόμενη μέρα το ίδιο...
 
  • Like
Reactions: theokets


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Εγώ το έπαιρνα αγκαλιά και μου κατουρούσε τα χέρια...μέχρι να βγω έξω!

Οι χρόνοι που κατουράει ένα κουτάβι λίγο πολύ είναι στάνταρ. Μόλις ξυπνήσει το πρωί, μετά το φαί κτλ! Αμέσως αμέσως έχεις 2 συνθήκες υπέρ σου! Πρωί με το που ξυπνάς το τσακώνεις και έξω! Μετά από κάποια ώρα με το που το ταΐσεις και πιει και νερό το τσακώνεις και έξω! Το μπουκώνεις και με λίγο κοτοπουλάκι/συκωτάκι και τέλος! Έχεις κάνει ήδη μεγάλο κομμάτι εκπαίδευσης ασχέτως αν θα κατουροχέσαι άλλες 500 φορές μέσα στη μέρα μέσα στο σπίτι και δεν το προλάβεις! Την επόμενη μέρα το ίδιο...
Πολυ ενδιαφερον πρακτικη,αλλα πολλα λεφτα σε αποσμινη ρε παιδι μου....!!!! χαχα...:D
Παντως ο εκτροφεας θα το εχει ηδη εκπαιδευσει στην πανα,για αυτο ημουν σε διλημμα,αλλα πιστευω πως με το να το μαθεις απο μικρο,γλιτωνεις εναν μεγαλο κοπο απο αργοτερα..οταν θα πρεπει να το μαθεις να τα κανει εξω..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κλάιν τίποτα δεν θα προλάβει να κάνει ο εκτροφέας...!
Θα πάθει σοκ το μικρό όταν θα έρθει σπίτι από την αλλαγή περιβάλλοντος που πάλι σκατά θα τα κάνει...! :D

Ε καλά δεν θα το αφήνεις και ΄συ σε όλο το σπίτι να τριγυρνάει και αδειάζει όπου βρει!
Περιορισμός!
 
  • Like
Reactions: archodea


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι σε συμβούλεψε ο @st3li0s , στην απωρεία σου για τ έξω έχει ν κάνει κυρίως μ τ ν μη έρχεται σ επαφή με απορρίματα άλλων σκύλων
 
  • Like
Reactions: SHIRO


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Συμφωνώ απόλυτα στο ότι σε συμβούλεψε ο @st3li0s , στην απωρεία σου για τ έξω έχει ν κάνει κυρίως μ τ ν μη έρχεται σ επαφή με απορρίματα άλλων σκύλων
Σε ευχαριστω πολυ archodea και εσενα..!! Λογικα αυτην την πρακτικη θα προσπαθησω να τηρησω,αν και ειμαι σιγουρος πως τα σκαλια της πολυκατοικιας θα γινουν σκ@τα....!!! Αλλα και παλι,ποσο να κρατησει...Το θεμα ειναι οτι δεν μενω σε στενακι..Μενω μπροστα σε κεντρικο..Οπου στον πεζοδρομο κατω απο το σπιτι περνανε πολλοι ανθρωποι...
 




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Τοποθετείς το κουτάβι στην άκρη του δρόμου, στο σημείο που συλλέγονται τα όμβρια ύδατα...:):cool:
Πολυ σωστος,σε ευχαριστω πολυ....!!!!
Το forum σε γενικες γραμμες ειναι ανενεργο? Που ειναι η @mareco? :'(
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Υπάρχει ένα θέμα με το έξω... οι εκπαιδευτές λένε βγάλτο... οι κτηνίατροι λένε όχι... η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ήμουνα σε δίλημμα και είπαμε να μην το ρισκάρουμε γιατί όπως μου είπε ο vet και διάβασα κι αλλου και ξέρω και περιστατικό έχουν αυξηθεί τα κρούσματα parvo... οποτε εκμάθηση σε μπαλκόνι προς το παρών...
 
  • Like
Reactions: Orilis










mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εμείς όπου να ναι στο μπαλκόνι τον αφήνουμε... κι εγώ συμφωνώ με στέλιο ότι μπερδεύονται με πανες ktlp. βασικά όταν με το καλο θα σου έρθει θα δεις paterns... παράδειγμα ο μικρός με του που ξυπνάει πίνει νερό και κατουράει - χέζει... γενικά οποτε πίνει νερό συνήθως μετά θέλει και πιπί... όπως είπαν και οι άλλοι μετά το φαγητό θέλει κακά... όταν παίζει (δεν θα τον προλαβαίνεις εκεί) θέλει πιπί και καμια φορα και κακά... κάθε εβδομάδα κρατιέται όλο και παραπάνω όσο μεγαλώνει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf