Καλησπερα !!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τετοια τεστ πωλουνται κατα κορον στο εξωτερικο και ειδικα στην Αμερικη.
Και αντε και εμαθα οτι ο σκυλος μου εχει 70% ροτ και 30% ντομπ.
Αυτο τι σημαινει?Οτι θα εχει το ποσοστο του ροτ στις κληρονομικες παθησεις και στο χαρακτηρα?
Ενδεχομένως ναι. Και τα κληρονομικά είναι συχνά πολύ σοβαρά.

Αν ηταν αξιοπιστα και αναγνωρισμενα αυτα τα τεστ θα μπορουσε καποιος αν εχει 100%καθαροαιμο σκυλο απο το αποτελεσμα του τεστ να μπορει να τον γραψει στο ACK πραγμα που δεν γινεται δεκτο.
Το AKC σε γράφει αν θέλεις. Και το Μουφ το έγραψα. Επειδή δεν είναι εκτροφικός σκύλος με πεντιγκρί, προφανώς και δεν μπορεί να πάρει μέρος σε εκθέσεις. Όχι ότι ήθελα ποτέ δηλαδή. Από την άλλην όμως μπορεί να είναι μέλος του κλαμπ και να παίρνει μέρος σε άλλες δραστηριότητες, π.χ. agility ή flyball. Π.χ. αυτόν τον καιρό ένας από τους παγκόσμιους πρωταθλητές στο frisbee είναι ένας τρίποδος πρώην αδέσποτος Αυστραλέζος.

Το Μουφ επίσης είναι γραμμένο στο Australian Shepherd Club of America (ASCA) και μάλιστα στο σωστικό του τμήμα που είναι η ARPH (Aussie Rescue & Placement Helpline). Μου τον δώσανε ήδη γραμμένο στο τελευταίο, στο AKC όμως τον γράψανε όταν τον πήγα για εκπαίδευση και agility στον τοπικό σύλλογο Καλαμποκιστάν (Capitol Canine Springfield). Άλλωστε για να περάσει το Good Citizen Test (έτσι και ποτέ αποφασίσει να μου κάνει τη χάρη) θα πρέπει να περάσει από επιτροπή του AKC που θα βγάλει την άδεια. Νομίζω ότι και για therapy or assistance dog θα πρέπει να περάσει τις εξετάσεις του AKC.

Γενικά οι Αμερικάνοι αγαπούν τα κλαμπ για δυο λόγους: πρώτον τα έχουν για κοινωνικές επαφές τακτικά και ωραία και δεύτερον, και σπουδαιότερον, διότι μαζεύουν λεφτά από τις ετήσιες συνδρομές. Σε καλούνε σε events, μπορείς να ανακατευτείς αν θέλεις στη διοργάνωση με ή χωρίς εκτροφικό σκύλο και επίσης κάνουνε και εράνους για τα καταφύγια. Όλοι οι όμιλοι φυλών έχουνε και μια οργάνωση για αδέσποτα υπό την προστασία τους και φροντίζουνε και για άλλα. Πρόσφατα π.χ. που έψαχνα για δεύτερο σκύλο, έπεσα πάνω σε μια καταπληκτική Αυστραλέζα στο Tennessee που την είχανε πεταμένη και την μάζεψε ένα πάμφτωχο καταφύγιο που ανακάλυψε ότι έπασχε από διροφιλαρίωση. Μου είπανε ότι επειδή κοστίζει η θεραπεία (1000-1500 δολάρια και είναι και δύσκολη) έλπιζαν ότι είτε θα ενδιαφερόταν κανείς, είτε θα την άφηναν να πεθάνει και κλαίγανε που μου το λέγανε. Πήρα αμέσως τηλέφωνο το ASCA και την ARPH που ΑΜΕΣΩΣ σχημάτισαν γέφυρα από Κολοράντο μέχρι Τεννεσί και μέχρι Ιντιάνα και την πήρανε την κακομοίρα σκυταλοδρομία, αφού πρώτα πήραμε τηλέφωνο το καταφύγιο να μην την σκοτώσει, και έτσι σώθηκε το καημένο.

Αντί λοιπόν να το παίζουνε σνομπ, βάζουν όποιον θέλει στον όμιλο, φυσικά υπό όρους (όχι δηλαδή εκθέσεις χωρίς πεντιγκρί) και μαζεύουνε λεφτά από παντού, πολλά από τα οποία τα δίνουνε στα αδέσποτα ή αναλαμβάνουνε τα αδέσποτα της φυλής τους, πολλές φορές και τα ημίαιμα που μοιάζουν να έχουν αρκετή από κάποια συγκεκριμένη φυλή. Τα λεφτά προέρχονται από συνδρομές, πάρτυ και διάφορα fundraisers στα πάρτυ και αλλού. Η κακομοίρα η σκυλίτσα είναι τώρα μια χαρά, της κάνανε θεραπεία, εμβόλια, την στειρώσανε και την έχουνε για την ώρα με ανάδοχο που της κάνει και εκπαίδευση. Από κει που δεν ήθελε κανείς ούτε να την φτύσει, τώρα κάνουνε ουρά απανταχού ΗΠΑ να την πάρουνε και τους περνάνε από 40 κόσκινα.

Ένα άλλο σημαντικό τέλος είναι το ότι ο σκύλος φοράει ειδική ταυτότητα του ομίλου. Το Μουφ π.χ. έχει τις εξής ταυτότητες πάνω του: 24 Hour Petwatch, ASCA/ARPH, AKC, Sangamon County Rabies Vaccination Program, όπως και ταυτότητα με το όνομά του, το όνομά μου και τα τηλέφωνά μου. Επίσης η κάθε κονκάρδα των άλλων έχει και τηλέφωνα. Θα έλεγα ότι είναι καταπληκτικό από άποψη ασφαλείας.
 
  • Like
Reactions: Ioanna93




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, αν ο πολύαιμος σκύλος μου, έχει μέσα του dna από 3-4 φυλές, θα κάνω διαφορετική εκπαίδευση για την κάθε φυλή; Με διαφορετικό εκπαιδευτή; Και αν οι φυλές, μεταξύ τους είναι αντικρουόμενης ιδιοσυγκρασίας, δηλαδή και κυριαρχικού και υποτακτικού τύπου, εγώ βάση ποίων χαρακτηριστικών, θα κάνω την εκπαίδευση; Αυτού που επικρατεί κατά ποιό ποσοστό; Και αν ο σκύλος όταν ενηλικιωθεί, δείξει ότι επικρατεί ο άλλος χαρακτήρας, θα πάει στράφι η εκπαίδευση;

Δύσκολα τα πράγματα. Ο επόμενος, να θυμηθώ να είναι καθαρόαιμος, που τα έχει λυμμένα αυτά τα θέματα.
με αυτα τα μυαλα εσυ περιμενεις να σταματησει ο σωτος να χ$ζ@ στο στοιβο...
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@Sara για καποιο λογο εσενα σε παω !!!!!!!!!!!! :p αυτο για τους γονεις το εχω σκεφτει και εγω να ξερουμε που βαδιζουμε ρε παιδι μου .. παντως μακαρι καποιος να το εκανε και το τεστ για τα σκυλια εγω θα το εκανα στον σκυλο μου σιγα λιγα σαλια απο το μαγουλο και κατευθειαν αναλυση !!! βεβαια οσο μιλαμε για ελλαδα το τεστ θα το χρυσοπληρωσεις κλασικα .... !!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: Sara






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Έχει χ3$31 και ο Σώτος το στίβο;;;;;!!!!!
Μόνο του Μαρκούλη δεν ήταν αυτά τα κατορθώματα;
κοιτα να δεις τωρα που το λες....
αυτα τα μαυρα ρε παιδι μου δεν τα μπορω.....
ειναι και η εκτροφή με τετοια ομοιογενεια...
μπερδευομαι συνεχεια...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μια και μιλάγαμε για το θέμα, μόλις διάβασα άλλο ένα άρθρο για ένα θέμα που έκανε ντόρο στην `Αμερικη το περασμένο καλοκαίρι. Στη Νέα Υόρκη, όπου οι πολυκατοικίες λέγονται co-ops και διοικούνται από τους ενοίκους, επιτρέπεται ο φασισμός. Γενικά δηλαδή επιτρέπεται ο φασισμός των γειτόνων, αλλα στη Νέα Υόρκη το έχουνε παραχεσει. Μια φίλη μου π.χ. που ξεκίνησε μια πολυ κερδοφόρα επιχείριση, είπε να αγοράσει ένα τριάρι διαμέρισμα με δυο κρεβατοκάμαρες διοτι είχε τα λεφτά και ετσι της καυλωσε. Την μπλόκαραν οι γείτονες του co-op που είχαν αποφασίσει ότι εργένηδες απαγορεύεται να αγοράσουν πάνω από γκαρσονιέρα και δυάρι και τηρείται αυστηρή σειρά προτεραιότητας των ενδιαφερομένων, οπου εξετάζουν και τα οικονομικά σου και σε περνάνε από συνέντευξη να δούνε αν τους αρέσει η φάτσα σου. Π.χ. απαγορεύεται να κανείς αίτηση να αγοράσεις διαμέρισμα αν δεν βγάζεις εισόδημα από τόσο και πάνω. Σημειωτέον η φίλη μου το φυσούσε, που λένε, αλλα γιόκ.

Τέλοσπαντων, έγινε τεράστιος ντόρος διοτι μια πολυκατοικία αποφάσισε να απαγορεύσει 27 φυλές σκυλων, και μιλάμε τώρα για φυλές όχι μονο πίτμπουλ και τα τοιαύτα, αλλα και μαλτεζ και σιχ τζου! Όσοι είχαν καθαρόαιμα, επρεπε να προσκομίσουν πεντιγκρι και οι ιδιοκτήτες ημιαιμων και φαντάζομαι άλλων πρώην αδέσποτων υποχρεώθηκαν να κάνουν DNA test και να το υποβάλουν στην επιτροπή της πολυκατοικίας. Επισης απαγορεύτηκαν σκύλοι πάνω από τόσα κιλά. Εάν οι σκύλοι δεν εγκρίνονταν, έπρεπε να απομακρυνθούν και δεν πα να ειναι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων οι ιδιοκτήτες τους! Δεν έχω ιδέα τι αποφασίσανε για τους παχύσαρκους σκύλους.

Και πριν εκπλαγείτε από αυτο, ναι, έχουν εδω δικαίωμα οι γείτονες να μαζέψουν υπογραφές και να σε διώξουν από το σπίτι σου η και να σε υποχρεώσουν να το πουλήσεις! Άλλη φίλη μου εχει λεφτά και της καυλωσε να εχει δυο σπίτια σε γειτονικές πόλεις και ένα εξοχικό λίγο πιο έξω, επειδή δεν πήγαινε συχνά στο ένα σπίτι, οι γείτονες άρχισαν να την πιέζουν να το πουλήσει λέγοντας της ότι είχε ανεβεί η αγορά κλπ. Τους είπε να κοιτάζουν τη δουλειά τους και τότε την κατήγγειλαν στην πόλη ότι δεν πάει στο σπίτι, θα το μάθουνε διαρρήκτες, θα μπουν μέσα, θα στήσουν επιχείρηση διακίνησης ναρκωτικών και καταλήστευσης της γειτονιάς και η ίδια δεν θα εχει πάρει πρέφα και κινδυνεύει επομένως η ζωή τους! Στο τέλος μάλιστα είπανε ότι δεν τους αρέσει ο κήπος της διοτι δεν ειναι εκει να τον κάνει ωραιότερο και επομένως δεν φροντίζει το σπίτι της, χαλάει την εικόνα της γειτονιάς και κατεβαίνουν οι τιμές και των δικών τους σπιτιών! Στο τέλος με παρακάλεσε την επόμενη φορά που θα ήμουν στη γειτονιά, να έκανα διακοπές δυο βδομάδας και να εμένα σπίτι της. Στόχος μου ήτανε να απαντώ την πόρτα με ένα ξυνισμενο ύφος και να γαυγίζω διαφορα περί του πως με ενοχλούν και θα φωνάξω την αστυνομία, διοτι φυσικά μερικοί ηλίθιοι μου ζήτησαν και τα στοιχεία μου! Μετά απ' αυτο το κόψανε και τώρα που ανακαινίζει το σπίτι αυτή και θα το νοικιάσει, έχουνε κάνει πάρτυ!

Τέλος πάντων, εδω ένα άρθρο για τη φασιστική πολυκατοικία και το DNA test:

https://www.dnainfo.com/new-york/20...-use-dna-testing-ban-these-dogs-from-building
 
  • Like
Reactions: ioanna a


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Μια και μιλάγαμε για το θέμα, μόλις διάβασα άλλο ένα άρθρο για ένα θέμα που έκανε ντόρο στην `Αμερικη το περασμένο καλοκαίρι. Στη Νέα Υόρκη, όπου οι πολυκατοικίες λέγονται co-ops και διοικούνται από τους ενοίκους, επιτρέπεται ο φασισμός. Γενικά δηλαδή επιτρέπεται ο φασισμός των γειτόνων, αλλα στη Νέα Υόρκη το έχουνε παραχεσει. Μια φίλη μου π.χ. που ξεκίνησε μια πολυ κερδοφόρα επιχείριση, είπε να αγοράσει ένα τριάρι διαμέρισμα με δυο κρεβατοκάμαρες διοτι είχε τα λεφτά και ετσι της καυλωσε. Την μπλόκαραν οι γείτονες του co-op που είχαν αποφασίσει ότι εργένηδες απαγορεύεται να αγοράσουν πάνω από γκαρσονιέρα και δυάρι και τηρείται αυστηρή σειρά προτεραιότητας των ενδιαφερομένων, οπου εξετάζουν και τα οικονομικά σου και σε περνάνε από συνέντευξη να δούνε αν τους αρέσει η φάτσα σου. Π.χ. απαγορεύεται να κανείς αίτηση να αγοράσεις διαμέρισμα αν δεν βγάζεις εισόδημα από τόσο και πάνω. Σημειωτέον η φίλη μου το φυσούσε, που λένε, αλλα γιόκ.

Τέλοσπαντων, έγινε τεράστιος ντόρος διοτι μια πολυκατοικία αποφάσισε να απαγορεύσει 27 φυλές σκυλων, και μιλάμε τώρα για φυλές όχι μονο πίτμπουλ και τα τοιαύτα, αλλα και μαλτεζ και σιχ τζου! Όσοι είχαν καθαρόαιμα, επρεπε να προσκομίσουν πεντιγκρι και οι ιδιοκτήτες ημιαιμων και φαντάζομαι άλλων πρώην αδέσποτων υποχρεώθηκαν να κάνουν DNA test και να το υποβάλουν στην επιτροπή της πολυκατοικίας. Επισης απαγορεύτηκαν σκύλοι πάνω από τόσα κιλά. Εάν οι σκύλοι δεν εγκρίνονταν, έπρεπε να απομακρυνθούν και δεν πα να ειναι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων οι ιδιοκτήτες τους! Δεν έχω ιδέα τι αποφασίσανε για τους παχύσαρκους σκύλους.

Και πριν εκπλαγείτε από αυτο, ναι, έχουν εδω δικαίωμα οι γείτονες να μαζέψουν υπογραφές και να σε διώξουν από το σπίτι σου η και να σε υποχρεώσουν να το πουλήσεις! Άλλη φίλη μου εχει λεφτά και της καυλωσε να εχει δυο σπίτια σε γειτονικές πόλεις και ένα εξοχικό λίγο πιο έξω, επειδή δεν πήγαινε συχνά στο ένα σπίτι, οι γείτονες άρχισαν να την πιέζουν να το πουλήσει λέγοντας της ότι είχε ανεβεί η αγορά κλπ. Τους είπε να κοιτάζουν τη δουλειά τους και τότε την κατήγγειλαν στην πόλη ότι δεν πάει στο σπίτι, θα το μάθουνε διαρρήκτες, θα μπουν μέσα, θα στήσουν επιχείρηση διακίνησης ναρκωτικών και καταλήστευσης της γειτονιάς και η ίδια δεν θα εχει πάρει πρέφα και κινδυνεύει επομένως η ζωή τους! Στο τέλος μάλιστα είπανε ότι δεν τους αρέσει ο κήπος της διοτι δεν ειναι εκει να τον κάνει ωραιότερο και επομένως δεν φροντίζει το σπίτι της, χαλάει την εικόνα της γειτονιάς και κατεβαίνουν οι τιμές και των δικών τους σπιτιών! Στο τέλος με παρακάλεσε την επόμενη φορά που θα ήμουν στη γειτονιά, να έκανα διακοπές δυο βδομάδας και να εμένα σπίτι της. Στόχος μου ήτανε να απαντώ την πόρτα με ένα ξυνισμενο ύφος και να γαυγίζω διαφορα περί του πως με ενοχλούν και θα φωνάξω την αστυνομία, διοτι φυσικά μερικοί ηλίθιοι μου ζήτησαν και τα στοιχεία μου! Μετά απ' αυτο το κόψανε και τώρα που ανακαινίζει το σπίτι αυτή και θα το νοικιάσει, έχουνε κάνει πάρτυ!

Τέλος πάντων, εδω ένα άρθρο για τη φασιστική πολυκατοικία και το DNA test:

https://www.dnainfo.com/new-york/20...-use-dna-testing-ban-these-dogs-from-building
Και μετά λέω για τη κυρα Σούλα δίπλα που μου τη λέει να μην μπαίνουμε πάνω από δύο στο ασανσέρ και στήνει μάτι κάθε φορά να δει εάν την παρακούω ή όχι!!!

υγ: @Sara έχω πολλές πολλές απορίες, αν πχ θα μπορούσες να προσβάλλεις αυτή την απόφαση στο δικαστήριο διότι περιορίζει τις ελευθερίες σου, καθώς και τι θα απογίνουν τα σκυλιά αν οι ιδιοκτήτες αποφασίσουν να μην αλλάξουν σπίτι αλλά να διώξουν τα σκυλιά, αλλά ίσως παραείναι οφτόπικ
 
  • Like
Reactions: Sara and ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Καταφύγια πάντως έχουν εκει.
Πολύ ενδιαφέρον θέμα Σάρα
 
  • Like
Reactions: Sara


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
@Sara κάθε ποστ και μια εμπειρία είσαι! :) :coffee:
Α, και μην ξανακούσω κανέναν να παραπονιέται για τον λαλάκα διαχειριστή που έχει... Για τους γείτονες επιφυλάσσομαι...
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Απαντώ στα μηνύματα σας:

Τη δικαστική οδό την εχουν δοκιμάσει και δεν βγαίνουν με τιποτα. Το co-op εχει οντως δικαιωμα να επιβάλει κανονισμούς αφου αποφασίζουν κατα πλειοψηφία ολοι οι ιδιοκτητες. Το ιδιο και με τη γειτονιά και την εμφάνιση των σπιτιων. Σου λεει ο αλλος οτι δεν εχει δικαιωμα ο διπλανός να χαλάει το τοπίο, αφου αποδεικνύεται οτι το συγκεκριμενο λουκ της γειτονιάς συνδέεται άμεσα με τις τιμές των σπιτιων και επομενως μπορει να χασει λεφτα. Οσο για τα σκυλια, εφόσον ο νομος τα ορίζει ως περιουσιακά στοιχεια και επομενως χωρις δικαιώματα, εκτος του να μην τα βασανίζεις και σκοτώνεις άδικα, μπορει ο αλλος να σου ζητήσει να μην τα εχεις. Οι λεγόμενες επικίνδυνες φυλες θεωρούνται ως τετοιες και απο το νομο με βαση τις στατιστικές για τα δαγκώματα. Εφόσον βαζεις τον αλλον σε κίνδυνο, εχει δικαιωμα να μην το θελει και εισαι υπεύθυνος απέναντι του νόμου.

Τωρα εγω μενω σε μονοκατοικία 300 τετραγωνικών διοτι πρωτον κάτοικω στο Καλαμποκισταν που ειναι μια αχανεστατη καλαμποκερημος, οπως την λενε ο ντοπιοι, και η κομητεία σε παρακαλάει γονατιστή να αγοράσεις οικόπεδο και να κρίσεις, η να αγοράσεις τα αδεια σπιτια. Επομενως οι τιμές ειναι πολυ χαμηλές. Με τα λεφτα που εδωσα για το σπιτι εδω δεν αγόραζα ουτε λουτροκαμπινε στη Νεα Υορκη, οπου η γκαρσονιέρα μπορει να σου στοιχίσει περι τις 600.000 δολαρια σε ετσι κι ετσι γειτονιά. Το σπιτι μου στο Καλαμποκισταν εκανε περι το ενα τεταρτο αυτής της τιμής και ειναι σε ωραια τοποθεσια και οχι σε τσίγκινη φρικτή πολυκατοικία του Μανχαταν οπου οι ανθρωποι ζουν υποχρεωτικα παρεα με τις κατσαρίδες και τους αρουραίους που ειναι οντως μεγάλοι οσο οι γατες. Η μονη ενοχλητική πανίδα στο Καλαμποκισταν ειναι οι άγριοι λαγοί στον κηπο, κι αυτοι μονο και μονο διοτι το Μουφ παει και τους πειραζει και αμφότεροι σκάβουν τρύπες μετα μανίας.

Αλλα και παλι η ομοιομορφία των σπιτιων και των κήπων ειναι υποχρεωτική. Αν ηθελα να βαλω λαχανόκηπο μπροστα στο σπιτι, θα με έπαιρνε ο διάολος, αν και στην περιφραγμένη πισω αυλή μπορω. Οτσν πρωτομετακόμισα και μαλιστα ειχα ενα ατύχημα και επαθα κάταγμα του κοκυγικού, αμέλησα το κούρεμα του γρασιδιού για τρεις βδομαδες και μου εκανε παρατηρηση το χωριό οτι αν δεν το κουρεψω, θα μου στείλουν την αστυνομια και θα μου κόψουν πρόστιμο. Κατα τ´ αλλα, εχω απλως εναν τρελο γείτονα που εχει μονομανία με τον κηπο του και ψηφίζει Τραμπ μονοκούκι και με τα δυο χέρια. Ευτυχως ειναι κυνοφιλος και εχει ενα συμπαθητικό μποξερ. Ομως δεν εδω περιορισμούς στο σκυλο, εφόσον ζει καλα και δεν ενοχλεί/δαγκώνει. Γαυγιζει πολυ σπάνια και μονον αμα δει κανεναν που κατα την κριση του δεν ανήκει στη γειτονιά, αλλα αυτο το κανει αγαπητό παντου διοτι τον θεωρούνε φυλακα, τρομαρα του! Φύλακας του γλυκού νερού ειναι. :p

A, ξεχασα επισης να πω οτι εχουμε και το λεγόμενο neighborhood watch, δηλαδη ειμαστε ολοι υποχρεωμένοι να κατασκοπεύουμε το δρομο και να φωνάξουμε την αστυνομια αν δουμε οτι καποιος κυκλοφορεί στο subdivision που θεωρούμε οτι "δεν ανήκει" στο μερος ´ή δουμε κανεναν ύποπτο τυπο ´ή ύποπτες κινήσεις στο χωριο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
ΡΕ παιδιά land of the free δεν είναι εκεί υποτίθεται?!?!
Ναι, ακριβως, αλλα το Σύνταγμα ορίζει την ελευθερία οπως την ορίζει η Διακήρυξη της Ανεξάρτησιας των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής της 4ης Ιουλίου 1776 και την οποια όρισε ο Διαφωτισμός του 18ου αιωνα. Δηλαδη κατα λέξη "Life, Liberty, and the Pursuit of Happiness." Περαιτέρω, αυτα εξισώνονται με τη δημιουργία πλούτου, ´ή κατα λέξη, οπως λενε, "our system favors the creation of wealth." Ολα αυτα ειναι συνταγματικοτατα, οπως θα σου πουνε και οι Συνταγματολόγοι, οι οποίοι τα ορίζουν συμβουλευομενοι τις συνταγματικές διατάξεις, τα γραπτά των Ιδρυτών Πατέρων της χωρας και το διάλογο των Ομοσπονδιακών και των Αντι-Ομοσπονδιακών του 19ου αιωνα. Το Σύνταγμα ψηφίστηκε μετα απο πολυ σοβαρο διάλογο ανάμεσα στους πολίτες και δεν αναιρείται. Εχει 27 άρθρα-τροπολογίες που διευκρινίζουν και δεν αναιρούν τα κυριως άρθρα. Για να προστεθεί τροπολογικο αρθρο, πρεπει να ψηφιστεί και απο τις 50 πολιτειες. Π.χ. η 27η τροπολογία δεν εχει περασει διοτι δεν ψηφίστηκε απο ολες τις πολιτειες και θεωρειται ως pending για τα τελευταια 202 χρονια. Και ναι, οι Αμερικανοι ειναι τρισευτυχισμένοι απο το Σύνταγμα τους, το οποιο μαλιστα βασίζεται στο Σύνταγμα της Μέσης Ρωμαϊκης Δημοκρατιας, προφανως εκσυγχρονισμένο και στο οποιο αμερικανικο βασίζονται τα περισσοτερα σύγχρονα Συντάγματα, συμπεριλαμβανομένου και του ελληνικού, εννοειται με ορισμένες διαφορες.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
οχι οχι μονο η θεωρια γινεται εξ αποστασεως !!!
Oops! Τώρα το είδα αυτό. Επειδή είμαι ειδική επί του θέματος, εξηγώ στην ομήγυρη:

Τα online μαθήματα δίνουν και παίρνουν παγκοσμίως, κυρίως δε στην Αμερική. Το δικό μας πανεπιστήμιο συγκεκριμένα έχει ένα από τα καλύτερα online προγράμματα στον κόσμο και ο φόρτος μαθημάτων σε όλους τους καθηγητές για κάθε εξάμηνο είναι δυο μαθήματα στην παραδοσιακή πανεπιστημιούπολη και ένα μέσω ίντερνετ. Σας πληροφορώ ότι τα online είναι συνήθως και τα πιο δύσκολα διότι έχουνε περισσότερη δουλειά και παρακολούθηση. Η συζήτηση γίνεται μέσω φόρουμ σαν κι αυτό εδώ και οι απαιτήσεις πάρα πολλές. Οι εργασίες υποβάλλονται μέσω του Συστήματος Διαχείρισης Εκμάθησης (το Blackboard που έχουμε εμείς) που έχει μάλιστα παγκόσμιο πρόγραμμα ανίχνευσης απάτης. Π.χ. ξέρω συνάδελφο στο Cambridge στην Αγγλία που έπιασε φοιτητή να έχει αγοράσει ή αντιγράψει εργασία που είχε και άλλος αντίστοιχος φοιτητής στη Σορβόννη!! Εγώ έχω πιάσει φοιτητή από το Ιλλινόι που είχε την ίδια εργασία με άλλον φοιτητή στην πολιτεία της Νέας Υόρκης. Οι ποινές είναι αυστηρότες.

Οι εξετάσεις, αν η αξιολόγηση γίνεται με εξετάσεις και όχι πληθώρα δύσκολων εργασιών, γίνονται με proctor/invigilator. Δηλαδή έχουμε συμφωνίες με βιβλιοθήκες, σχολεία, πανεπιστήμια και ... εκκλησίες που επιβλέπουν ως χάρη τους φοιτητές μας αν πρέπει να δώσουν εξετάσεις από τις παραδοσιακές. Η δουλειά είναι τρομερή. Ένα από τα μαθήματά μου π.χ., η ιστορία του Αντισημιτισμού από την Αρχαιότητα μέχρι το Ολοκαύτωμα και Ιστοριογραφικής Μεθοδολογίας, είχε 4500 μηνύματα στο φόρουμ που ήταν όλη η συζήτηση του εξαμήνου σε τάξη 20-25 φοιτητών!! Έχω φοιτητές από όλο τον κόσμο, οι οποίοι είναι κανονικά γραμμένοι στο πανεπιστήμιο, πληρώνουν δίδακτρα και παίρνουν και τα πτυχία τους. Καμιά φορά, όταν τελειώσουν, ταξιδεύουν στο Καλαμποκιστάν και έρχονται στο γραφείο μου να με γνωρίσουν από κοντά.

Τώρα σχετικά με τα πρακτικά επαγγέλματα όπως νοσηλευτική και βοηθός κτηνιάτρου και παρόμοια, τα θεωρητικά μαθήματα γίνονται όντως όπως περιέγραψα παραπάνω. Για τα εργαστήρια και τα πρακτικά γενικώς έχουμε πάλι συμφωνίες με διάφορα νοσοκομεία ή ανάλογα ιδρύματα. Η καλύτερή μου φίλη που είναι ψυχίατρος, δουλεύει σε μια από τις ιατρικές του Σικάγου και μάλιστα σε πολύ καλή σχολή, και ειδικεύει τις νοσοκόμες και online. Η αναισθησιολόγος πρακτική νοσοκόμα (που στην Αμερική είναι ουσιαστικά ένα είδος junior γιατρού και που αμοίβεται εξαιρετικά καλά με μέσο όρο μισθό περί τα $180.000), η οποία επέβλεψε την αναισθησία μου σε μια εγχείριση που έκανα, σπούδασε online και τα εργαστήρια τα έκανε στο νοσοκομείο όπου έκανα την εγχείριση και που ανήκει σε άλλο πανεπιστήμιο.

Τελευταία, και αυτό μάλιστα θα το συμβούλευα να το κάνετε όλοι εδώ μέσα, έχουν αναπτυχθεί τα λεγόμενα MOOC (Massive Open Online Courses) που προσφέρουν τσάμπα στο ίντερνετ εκατοντάδες πανεπιστήμια από όλον τον κόσμο. Γράφεσαι, αν θέλεις και πανεπιστημιακή αναγνώριση, μπορείς να πληρώσεις ένα μικρό ποσό, αλλιώς απλώς παρακολουθείς και κάνεις μαθήματα για να βελτιώσεις τις γνώσεις σου και την ειδικότητά σου. Π.χ. εγώ τελευταία ειδικεύομαι σε πολιτική επιστήμη και πολιτική ψυχολογία λόγω ιστορικών θεωρητικών ενδιαφερόντων. Πανεπιστήμια όπως το ΜΙΤ έχουν μάλιστα βάλει στο ίντερνετ όλα τους τα μαθήματα, με τα πάντα που χρειάζεται κανείς για να μάθει, στο λεγόμενο πρόγραμμα Open Resources Courseware. Μερικοί μάλιστα γονείς που σιχαίνονται το χαμηλό επίπεδο των αμερικανικών σχολείων, παίρνουν τσάμπα συμβουλές πώς να προσαρμόσουν διάφορα μαθήματα στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση των παιδιών τους και παίρνουν άδεια από το κράτος να κάνουνε μάθημα στο σπίτι και να δίνουν απολυτήριες εξετάσεις στην πολιτεία κάθε χρόνο ώστε να τους αναγνωριστεί η εκπαίδευσή τους. Ένα παιδί πρόσφατα παρακολούθησε όλα τα online μαθήματα του ΜΙΤ από 5 μέχρι 15 χρονών και πήρε απολυτήριο λυκείου στα 15 και τον πήρε το ΜΙΤ με υποτροφία σηκωτό για πανεπιστήμιο στα 15!

Τελευταία παρακολουθώ μάλιστα πολύτιμα μαθήματα περί ψυχολογίας σκύλων, βιολογίας, κλπ. Το κυνολογικό προσφέρεται από ένα από τα καλύτερα δυο προγράμματα ψυχολογίας σκύλων στον κόσμο. Το τμήμα αυτό είναι που έκανε και τη μελέτη του Μουφ πριν από χρόνια και τον έβγαλε σπάνια μεγαλοφυΐα:

https://www.coursera.org/learn/dog-emotion-and-cognition

Πραγματικά, αξίζει τον κόπο και πάτε να τα δείτε. Κοιτάξτε εδώ για πηγές. Σημειωτέον μέχρι και ξένες γλώσσες μπορείτε να μάθετε τσάμπα διότι το αμερικανικό Υπουργείο Εξωτερικών έχει ανεβάσει όλα τα μαθήματα που κάνει στους μαθητευόμενους διπλωμάτες του.

https://www.mooc-list.com
https://www.edx.org
https://www.coursera.org

Εξασκείτε και τις γλώσσες που ξέρετε, κυρίως τα αγγλικά. Νομίζω ότι και τα ελληνικά πανεπιστήμια συμμετέχουν σε μερικά.

Αν θέλετε να ξέρετε, το καλοκαίρι διδάσκω online ένα μάθημα για Ιστορία της Ρωμαϊκής Δημοκρατίας, το φθινόπωρο Εισαγωγή στο Δυτικό Πολιτισμό Κατά την Αρχαιότητα και την άνοιξη Δημοκρατία και Δημοκρατική Θεωρία. Σύνολο 75 φοιτητές.
 




Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
υπαρχουν οντως πολλες εξ αποστασεως ειδικοτητες στο εξωτερικο και ειναι και αρκετα καλες θα ελεγα .. στην ελλαδα ειμαστε λιγο πισω πιστευω .. σιγα σιγα ομως βλεπω και εδω να γινονται ολο και πιο γνωστες :)
 
  • Like
Reactions: Sara


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@Sara το course αυτο, τελικα, ειναι ενδιαφέρον;


https://www.coursera.org/learn/dog-emotion-and-cognition

Ειχα δει τα 3-4 πρώτα βιντεάκια αλλα το παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου και δε με τράβηξε και ιδιαίτερα.

Λεει κατι επι της ουσίας, δηλαδη παρουσιάζει αποτελέσματα έρευνας ή το ολο course εστιάζει στη συλλογή δειγμάτων απο διαφορα σκυλια για να γίνει έρευνα; Αν θυμάμαι καλα, μετα απο μια εισαγωγή σχετικά με την εξελικτική πορεια του σκύλου (πολυ επιφανειακά) σου έλεγε να κανεις καποια πραγματα με τον σκυλο σου και ανάλογα πως θα αντιδρούσε υπαγόταν σε αντίστοιχη κατηγορία ( ; ) με τη δυνατότητα να προσθέσεις το αποτέλεσμα σε μια βάση δεδομένων που σε παρέπεμπαν.

Στα επόμενα βίντεο συνεχίζει λέγοντας πραγματα που σε βοηθούν να καταλάβεις πως σκέφτεται/αντιδρά ένας σκύλος;
 
  • Like
Reactions: Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, είναι και το συνιστώ. Ο καθηγητής είναι ένας από τους πρωτοπόρους στο θέμα και το τμήμα ένα από τα καλύτερα στον κόσμο. Όποιος πάρει το μάθημα αυτό είναι πολύ τυχερός. Επίσης μπορείτε να μιλάτε στο φόρουμ το μαθήματος με τους υπόλοιπους που το παίρνουν.
 
  • Like
Reactions: vas


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχουμε βρει και της ποδάγρας;;;;
Oops, κι αυτο το είδα μόλις. Η απάντηση ειναι ναι. Και μάλιστα χρησιμοποίησαν DNA δεινοσαύρων για να θεραπεύσουν την ανθρώπινη ποδάγρα. Δεν κάνω πλάκα, δείτε περισσότερα στη σελίδα αυτουνου εδω που ειναι και ειδικός γιατρός:

http://www.buxmontpodiatry.com/blog...-time-of-the-dinosaurs-able-to-cure-gout.html
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf