Καλησπερα !!


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@Sara εξαιρετικη !!! επιτελους ενας ανθρωπος που μπορω να μιλησω .. ειχα αρχισει να απελπιζομαι... :)
 
  • Like
Reactions: Sara






Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ευχαριστούμε :)
πω πω!!!! Κορέλκο = Harvard ;)

cool-αρε κορίτσι μου...
δεν το ειπα απο αποψη γνωσεων αλλα χαρακτηρα .... αλλα δεν περιμενα να το καταλαβει καποιος απο την στιγμη που με εχετε στην μπουκα !!!
 


Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
δεν το ειπα απο αποψη γνωσεων αλλα χαρακτηρα .... αλλα δεν περιμενα να το καταλαβει καποιος απο την στιγμη που με εχετε στην μπουκα !!!
Δεν νομίζω να σε εχουν στη μπουκα απλα όπως γνωρίζεις υπαρχουν πολλες προσωπικοτητες εδω μεσα και ως γνωστόν δεν μπορούμε να συμφωνούμε ουτε και να ταιριαζουμε με ολους συνεπώς ουτε και με τις απόψεις..υπάρχουν πολυ αξιολογες προσωπικοτητες που έχουν να προσφέρουν πολλες γνώσεις οπως και συ με την σειρά σου..μην τους κρίνεις αυστηρά κι αυτοι μπορεί να νιωθουν τα ίδια με σενα...
 
  • Like
Reactions: Ioanna93


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
δεν το ειπα απο αποψη γνωσεων αλλα χαρακτηρα .... αλλα δεν περιμενα να το καταλαβει καποιος απο την στιγμη που με εχετε στην μπουκα !!!
Ιωάννα κορίτσι μου (σε λέω κορίτσι επειδή ηλικιακά θα μπορούσες να είσαι κόρη μου) μήπως αναρωτήθηκες γιατί σε έχουν όλοι στη μπούκα, όπως το λες?
Μπήκες στο φόρουμ δηλώνοντας βοηθός κτηνίατρου χωρίς να έχει όμως καμιά εμπειρία στο κτηνιατρείο, μοιράζεις απλόχερα ιατρικές συμβουλές, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο να το κάνει ακόμα και ο κτηνίατρος χωρίς να εξετάσει το ζώο, τσουβαλιάζεις όλους τους κτηνιάτρους ότι δεν αξίζουν μία (θέλω να σου πω ότι έχω γνωρίσει πολλούς καλούς κτηνιάτρους και ένας μάλιστα έσωσε τη ζωή της σκύλας μου κάνοντας χειρουργείο τη νύχτα).
Ε, όλα αυτά προκάλεσαν τα μέλη να σου πουν πέντε λογάκια. Προτείνω να βάλεις λίγο νερό στο κρασί, να μείνεις εδώ γιατί έχεις πολλά να μάθεις από εμπειρότερους και αυτούς που έχουν περισσότερες γνώσεις και πιο πολύ να διαβάζεις παρά να συμβουλεύεις.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ιωάννα κορίτσι μου (σε λέω κορίτσι επειδή ηλικιακά θα μπορούσες να είσαι κόρη μου) μήπως αναρωτήθηκες γιατί σε έχουν όλοι στη μπούκα, όπως το λες?
Μπήκες στο φόρουμ δηλώνοντας βοηθός κτηνίατρου χωρίς να έχει όμως καμιά εμπειρία στο κτηνιατρείο, μοιράζεις απλόχερα ιατρικές συμβουλές, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο να το κάνει ακόμα και ο κτηνίατρος χωρίς να εξετάσει το ζώο, τσουβαλιάζεις όλους τους κτηνιάτρους ότι δεν αξίζουν μία (θέλω να σου πω ότι έχω γνωρίσει πολλούς καλούς κτηνιάτρους και ένας μάλιστα έσωσε τη ζωή της σκύλας μου κάνοντας χειρουργείο τη νύχτα).
Ε, όλα αυτά προκάλεσαν τα μέλη να σου πουν πέντε λογάκια. Προτείνω να βάλεις λίγο νερό στο κρασί, να μείνεις εδώ γιατί έχεις πολλά να μάθεις από εμπειρότερους και αυτούς που έχουν περισσότερες γνώσεις και πιο πολύ να διαβάζεις παρά να συμβουλεύεις.
δεν δινω ακριβως ιατρικες συμβουλες απλα δινω καποιες εναλλακτικες λυσεις οι οποιες μπορουν να σηζητηθουν με τον κτηνιατρο ..ουτε φαρμακα προτεινα και ουτε προκειται να το κανω ποτε αυτο ... δεν ειπα σε κανεναν παρε ενα νυστερι και καντο μονος σου .. η λογικη λεει παιρνω αυτες τις πληροφοριες και τις συζηταω με τον κτηνιατρο μου .. δεν ειναι ολοι ιδιοι δεν ειπα ποτε κατι τετοιο υπαρχουν και εξαιρετικοι κτηνιατροι .. εγω ακουω ολα οσα λετε εδω μεσα και τα ψαχνω και τα σκεφτομαι δεν λεω απλα το δικο μου και φευγω ειμαι προθυμη να ακουσω και να συζητησω ... απανταω σε οτι με ρωτατε (οχι εσυ προσωπικα) ... αλλα δεν μπορω να καθομαι και να ακουω ασχημη και ειρωνικη κριτικη για πραγματα που ισχυουν .. αν δεν πιστευει καποιος τα λογια μου υπαρχουν και ανθρωποι ποιο μεγαλοι απο εμενα πιο εμπειροι να ρωτησουν ... εχω αδικο σε αυτο ?? ειλικρινα ομως απαντησε μου για να ξερω και εγω μπορει οντως να κανω εγω λαθος τι να πω ...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αυτες τις εναλλακτικες μονη σου τις σκεφτεσαι?
Εχουν καποια βαση,γνωριζεις αντιστοιχα περιστατικα?
Πχ ειπες για επισκληριδιο....για καισαρικη προκειται η για καποια περινεικη κηλη?
Και στους ανθρωπους εφαρμοζεται σε συγκεκριμενες επεμβασεις και οχι οπου ναναι.
 
  • Like
Reactions: johnk and sea-mol


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Αυτες τις εναλλακτικες μονη σου τις σκεφτεσαι?
Εχουν καποια βαση,γνωριζεις αντιστοιχα περιστατικα?
Πχ ειπες για επισκληριδιο....για καισαρικη προκειται η για καποια περινεικη κηλη?
Και στους ανθρωπους εφαρμοζεται σε συγκεκριμενες επεμβασεις και οχι οπου ναναι.
Καλημερα .. τα λεω συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει γενικα .. οχι δεν γνωριζω αντιστοιχα περιστατικα αλλα και να γνωριζα το καθε περιστατικο ειναι μοναδικο και δεν πρεπει να συγκρινετε με αλλα διοτι δεν ειναι ιδιο σκυλι με σκυλι .. οσο για την επισκληριδιο ειναι μεθοδος που εφαρμοζεται τοσο στους ανθρωπους οσο και σε ζωα .. βεβαια η εισπνεομενη αναισθησια ειναι πιο ασφαλης ... αλλα αυτο ο καθε ιδιοκτητης μπορει να το συζητησει με τον κτηνιατρο του ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@Sara εξαιρετικη !!! επιτελους ενας ανθρωπος που μπορω να μιλησω .. ειχα αρχισει να απελπιζομαι... :)
Είναι όμως και ένας άνθρωπος που μπορείς να τον διάβασεις - έτσι? Διότι εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες της ελληνικής γλώσσας, δηλαδή βάζει τελείες στις προτάσεις του, ξεκινά τη νέα πρόταση με κεφαλαία, βάζει ένα σημείο στίξης και όχι 3 κλπ.
Εκεί που σπουδάζετε έτσι γράφετε στις εξετάσεις?
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Είναι όμως και ένας άνθρωπος που μπορείς να τον διάβασεις - έτσι? Διότι εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες της ελληνικής γλώσσας, δηλαδή βάζει τελείες στις προτάσεις του, ξεκινά τη νέα πρόταση με κεφαλαία, βάζει ένα σημείο στίξης και όχι 3 κλπ.
Εκεί που σπουδάζετε έτσι γράφετε στις εξετάσεις?
οντως τωρα ?? συγνωμη αλλα αυτο με ξεπερασε !! δεν εχεις γιατι αλλο να με κραξεις και με κραζεις για το πως γραφω ?? εχω την εντυπωση πως καποια πραγματα εχουν ξεφυγει ...
 
  • Like
Reactions: Christina27


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
πω πω!!!! Κορέλκο = Harvard ;)

cool-αρε κορίτσι μου...
Ποιος είπε ότι η Κορέλκο είναι Harvard? Γιατί πρέπει όλες οι τριτοβάθμιες σχολές να είναι Harvard? Στην Αμερική ο κόσμος σπουδάζει σε πάρα πολλές διαφορετικές σχολές και το Harvard δεν κάνει για τα πάντα. Π.χ. εσύ το Rush University το ξέρεις; Έχει όμως από πρακτικές σχολές μερικές από τις καλύτερες στην Αμερική, π.χ. η Νοσηλευτική του είναι εξαιρετική με φοιτητικές επιδόσεις στο χώρο εργασίας που ξεπερνούν το 90%. Και ναι, σχολές σαν την Κορέλκο και Community Colleges δίνουν και παίρνουν, είναι απολύτως σεβαστά και βγάζουν εξαιρετικούς επαγγελματίες. Η καλύτερη φοιτήτρια ιστορικός π.χ. που είχα στη ζωή μου τελείωσε πρώτα το Lincoln Land Community College, μετά ήρθε σε μας για μάστερ και τώρα την πήρε μόλις με πλήρη υποτροφία το καλύτερο τμήμα στην Ιστορία του Αμερικανικού Εμφυλίου σε όλη την Αμερική. Την παρακαλάνε γοναστιστά τρία πανεπιστήμια να τους προτιμήσει.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει τέτοιος σνομπισμός και ελιτισμός και εξετάσεις με τον τρόπο που γίνονται. Και φυσικά η βλακεία να μην αναγνωρίζονται οι ιδιωτικές σχολές. Σε μας εδώ (και όχι, δουλεύω σε δημόσιο πανεπιστήμιο, το περίφημο Πανεπιστήμιο του Ιλλινόι, στο παράρτημα του Καλαμποκιστάν) επικρατεί το accreditation system που είναι αυστηρότατο και επαναλαμβανόμενο και αφορά και τις δημόσιες και τις ιδιωτικές σχολές. Όλα τα επαγγέλματα είναι σεβαστά και πολλά έχουν και καλύτερες αποδοχές από ό,τι στην Ελλάδα. Π.χ. η δυσκολότερη σχολή να μπει κανείς είναι η Κτηνιατρική και όχι η Ιατρική, αφού η Αμερική έχει τη μεγαλύτερη και πιο προχωρημένη έρευνα στον κόσμο και τα πειράματα γίνονται με ζώα. Η Πρακτική Νοσοκόμα Αναισθησιολόγος βγάζει περισσότερα από τον Ειδικό Παθολόγο γιατρό. Ναι, ο χειρουργός θα βγάλει πάρα πολλά και περισσότερα. Η φιλενάδα μου όμως που είναι τρίγλωσση λογοθεραπεύτρια και άνοιξε επιχείρηση στη Νέα Υόρκη είναι κυριολεκτικά χεσμένη στο τάλληρο.
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπήκες στο φόρουμ δηλώνοντας βοηθός κτηνίατρου χωρίς να έχει όμως καμιά εμπειρία στο κτηνιατρείο, μοιράζεις απλόχερα ιατρικές συμβουλές, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο να το κάνει ακόμα και ο κτηνίατρος χωρίς να εξετάσει το ζώο, τσουβαλιάζεις όλους τους κτηνιάτρους ότι δεν αξίζουν μία (θέλω να σου πω ότι έχω γνωρίσει πολλούς καλούς κτηνιάτρους και ένας μάλιστα έσωσε τη ζωή της σκύλας μου κάνοντας χειρουργείο τη νύχτα).
Η ειδικότητά της είναι βοηθός κτηνιάτρου (veterinary technician) και έτσι συστήνονται όλοι που την έχουν. Εφόσον δηλώνουν αν ακόμα σπουδάζουν ή τελείωσαν ή έχουν κάνει πρακτική εξάσκηση η δουλεύουν, είναι ΟΚ. Επίσης η Ιωάννα μας έδωσε συμβουλές, δεν ήρθε να δηλώσει ψέμματα κτηνίατρος ή πεπειραμένη και να αναλάβει κανένα από τα ζώα μας. Τη γνώμη της έδωσε όπως όλοι εδώ μέσα. Και δεν έβρισε κανέναν.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είναι όμως και ένας άνθρωπος που μπορείς να τον διάβασεις - έτσι? Διότι εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες της ελληνικής γλώσσας, δηλαδή βάζει τελείες στις προτάσεις του, ξεκινά τη νέα πρόταση με κεφαλαία, βάζει ένα σημείο στίξης και όχι 3 κλπ.
Εκεί που σπουδάζετε έτσι γράφετε στις εξετάσεις?
Είναι γιατί δεν με έχεις δει να γράφω σε φίλους μου ξαπλωμένη σε στάση αεροπλανική, ισορροπώντας το iPad στο γόνατό μου ΚΑΙ με το Μουφ να με σπρώχνει και να τρίβεται πάνω μου. Εκεί δεν τηρώ κανέναν κανόνα και γράφω και σε Greeklish γιατί βαριέμαι να αλλάζω πληκτρολόγιο. Ο μόνος λόγος που θα με δεις να χρησιμοποιώ ελληνικούς χαρακτήρες είναι όταν το iPad τσαντίζεται και μου διορθώνει τα "ελληνικά" σε περίεργα αγγλικά του και δεν βγάζουν νόημα. :p
 
Last edited:


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Είναι όμως και ένας άνθρωπος που μπορείς να τον διάβασεις - έτσι? Διότι εφαρμόζει τους στοιχειώδεις κανόνες της ελληνικής γλώσσας, δηλαδή βάζει τελείες στις προτάσεις του, ξεκινά τη νέα πρόταση με κεφαλαία, βάζει ένα σημείο στίξης και όχι 3 κλπ.
Εκεί που σπουδάζετε έτσι γράφετε στις εξετάσεις?
Με όλη την καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να προσβάλλω ή να 'υπερασπιστώ' κάποιον είναι λίγο άδικο να κρίνεις κάποιον από τον τρόπο με τον οποίο γράφει τα ελληνικά, μιλώντας για τα σημεία στίξης, όταν ο ίδιος χρησιμοποιείς το αγγλικό ερωτηματικό στις προτάσεις σου.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ποιος είπε ότι η Κορέλκο είναι Harvard? Γιατί πρέπει όλες οι τριτοβάθμιες σχολές να είναι Harvard? Στην Αμερική ο κόσμος σπουδάζει σε πάρα πολλές διαφορετικές σχολές και το Harvard δεν κάνει για τα πάντα. Π.χ. εσύ το Rush University το ξέρεις; Έχει όμως από πρακτικές σχολές μερικές από τις καλύτερες στην Αμερική, π.χ. η Νοσηλευτική του είναι εξαιρετική με φοιτητικές επιδόσεις στο χώρο εργασίας που ξεπερνούν το 90%. Και ναι, σχολές σαν την Κορέλκο και Community Colleges δίνουν και παίρνουν, είναι απολύτως σεβαστά και βγάζουν εξαιρετικούς επαγγελματίες. Η καλύτερη φοιτήτρια ιστορικός π.χ. που είχα στη ζωή μου τελείωσε πρώτα το Lincoln Land Community College, μετά ήρθε σε μας για μάστερ και τώρα την πήρε μόλις με πλήρη υποτροφία το καλύτερο τμήμα στην Ιστορία του Αμερικανικού Εμφυλίου σε όλη την Αμερική. Την παρακαλάνε γοναστιστά τρία πανεπιστήμια να τους προτιμήσει.

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει τέτοιος σνομπισμός και ελιτισμός και εξετάσεις με τον τρόπο που γίνονται. Και φυσικά η βλακεία να μην αναγνωρίζονται οι ιδιωτικές σχολές. Σε μας εδώ (και όχι, δουλεύω σε δημόσιο πανεπιστήμιο, το περίφημο Πανεπιστήμιο του Ιλλινόι, στο παράρτημα του Καλαμποκιστάν) επικρατεί το accreditation system που είναι αυστηρότατο και επαναλαμβανόμενο και αφορά και τις δημόσιες και τις ιδιωτικές σχολές. Όλα τα επαγγέλματα είναι σεβαστά και πολλά έχουν και καλύτερες αποδοχές από ό,τι στην Ελλάδα. Π.χ. η δυσκολότερη σχολή να μπει κανείς είναι η Κτηνιατρική και όχι η Ιατρική, αφού η Αμερική έχει τη μεγαλύτερη και πιο προχωρημένη έρευνα στον κόσμο και τα πειράματα γίνονται με ζώα. Η Πρακτική Νοσοκόμα Αναισθησιολόγος βγάζει περισσότερα από τον Ειδικό Παθολόγο γιατρό. Ναι, ο χειρουργός θα βγάλει πάρα πολλά και περισσότερα. Η φιλενάδα μου όμως που είναι τρίγλωσση λογοθεραπεύτρια και άνοιξε επιχείρηση στη Νέα Υόρκη είναι κυριολεκτικά χεσμένη στο τάλληρο.
Sara μου, μη το παίρνεις τοις μετρητοίς το post μου. Το έγραψα αστειευόμενη το ύφος της κοπέλας. Και επειδή το Harvard είναι πολύ γνωστό, το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχουν πολλά άλλα καλά πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ;)
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
ειναι προσβλητικο να υποτιμας το επαγγελμα καποιου οπως κι αν το κανει ... εγω δεν εθιξα ποτε καποιον απο εσας ουτε το τι κανετε ... και για να μην εχω κανει πρακτικη ακομα δεν σημαινει οτι δεν θελω η το οτιδηποτε αλλο ειναι οτι δεν μπορω να παω γιατι αντιμετωπιζω προβληματα υγειας οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να δινω απλοχερα τις οποιες γνωσεις εχω ... αν εχετε προβλημα με αυτο κανενα θεμα απλα δεν ξανα μπαινω στο φορουμ να γραψω και τελειωσε ...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Η ειδικότητά της είναι βοηθός κτηνιάτρου (veterinary technician) και έτσι συστήνονται όλοι που την έχουν. Εφόσον δηλώνουν αν ακόμα σπουδάζουν ή τελείωσαν ή έχουν κάνει πρακτική εξάσκηση η δουλεύουν, είναι ΟΚ. Επίσης η Ιωάννα μας έδωσε συμβουλές, δεν ήρθε να δηλώσει ψέμματα κτηνίατρος ή πεπειραμένη και να αναλάβει κανένα από τα ζώα μας. Τη γνώμη της έδωσε όπως όλοι εδώ μέσα. Και δεν έβρισε κανέναν.
Sara, δεν είπα ότι είναι κακό ότι δηλώνει βοηθός κτηνιάτρου αλλά ότι είναι βοηθός κτηνιάτρου χωρίς πρακτική και εμπειρία και ότι σε ιατρικά θέματα καλύτερα να είμαστε φειδωλοί σε συμβουλές και θα το αφήσουμε σε κτηνιάτρους. Αλλά επειδή δεν είμαι Ελληνίδα, ίσως η γραφή μου δεν ήταν αρκετά κατανοητή για σένα, συγνώμη λοιπόν ;)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Sara μου, μη το παίρνεις τοις μετρητοίς το post μου. Το έγραψα αστειευόμενη το ύφος της κοπέλας. Και επειδή το Harvard είναι πολύ γνωστό, το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα. Το γνωρίζω πολύ καλά ότι υπάρχουν πολλά άλλα καλά πανεπιστήμια στις ΗΠΑ ;)
Ο σκοπός μου είναι να τονίσω ότι η εκπαίδευση παρουσιάζει μεγάλη διαφοροποίηση. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι και δεν προχωρούν με την εποχή.

Sara, δεν είπα ότι είναι κακό ότι δηλώνει βοηθός κτηνιάτρου αλλά ότι είναι βοηθός κτηνιάτρου χωρίς πρακτική και εμπειρία και ότι σε ιατρικά θέματα καλύτερα να είμαστε φειδωλοί σε συμβουλές και θα το αφήσουμε σε κτηνιάτρους. Αλλά επειδή δεν είμαι Ελληνίδα, ίσως η γραφή μου δεν ήταν αρκετά κατανοητή για σένα, συγνώμη λοιπόν ;)
Ναι και εξηγώ ότι η ειδικότητα έχει να κάνει με τις σπουδές. Η εμπειρία είναι άλλο καπέλο. Κι εγώ δήλωνα αρχαιολόγος στα 22 μου διότι αυτό σπούδασα. Συνεχίζω να το δηλώνω μετά από 26 χρόνια που έχω και εμπειρία. :)
 
  • Like
Reactions: Ioanna93 and Kanga


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ναι και εξηγώ ότι η ειδικότητα έχει να κάνει με τις σπουδές. Η εμπειρία είναι άλλο καπέλο. Κι εγώ δήλωνα αρχαιολόγος στα 22 μου διότι αυτό σπούδασα. Συνεχίζω να το δηλώνω μετά από 26 χρόνια που έχω και εμπειρία. :)
Αχ Σάρα μου και πάλι με κατάλαβες λάθος :(
Θέλω να πω ότι ναι - έχει μια συγκεκριμένη ειδικότητα αλλά αυτή δεν είναι ειδικότητα κτηνιάτρου. Και ακόμα κτηνίατρος θα ήταν πάλι έπρεπε να ήταν προσεκτική στο να δίνει συμβουλές εξ αποστάσεως.
Παράδειγμα - στα θέματα της υγείας μου δεν θα βασιστώ ποτέ στις συμβουλές μιας νοσοκόμας ή φαρμακοποιού αλλά ενός ιατρού που θα με εξετάσει. Εδώ είναι το ίδιο απλά οι ασθενείς δεν είναι άνθρωποι αλλά σκυλιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3