Καλησπερούρχεν!


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Καλως σας βρηκα!
ειχα γραφτει και πιο παλια οταν εψαχνα διαφορα, δεν θυμαμαι καν με τι λογαριασμο, γρια γυναικα γαρ:D

Που λετε καλοι μου ανθρωποι, ονομαζομαι Εβελυνα.

Σκοπευω να αποκτησω ενα cavalier king charles σε λιγο καιρο και θα ηθελα βοηθεια.
Ζητω ειλικρινα συγνωμη γιατι φανταζομαι οι παλιοι εδω εχουν βγαλει καλους στα δαχτυλα απαντωντας σε τετοιου ειδους ερωτησεις κ μηνυματα, αλλα αγαπααααααααααααατε μεεεεεε:p

Εαν πρεπει να ανοιξω νεο θρεντ πειτε το κ το κανω απλα μεχρι τοτε, καταχραζομαι την ευγενια σας και την αγαπη σας για τους φιλους μας και ρωτω:


1) θα ειναι κουταβακι, η αγαπουλα μου!το μωρο μου!η χαρα μου! κοντα 2 μηνων οταν με το καλο το παρω. Τι θα πρεπει να εχω μαζι μου; την πρωτη φορα;crate, μαξιλαρακια, φαγητο; νερο;

2) θα μου πει ο εκτροφεας τι και ποσο και ποτε θα το ταιζω το αγγελουδι μου;Αν οχι, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε;; Ναι, εγω τρελο αγχος! ηδη διαβαζω οτι και οσα μπορω, απλα ειναι πολλες σε θεματα κ αντικρουομενες οι αποψεις κ μαλλον τα εχω κανει κουλουβαχατα μεσα μου.

3) βοηθατε λιγο στην εκπαιδευση καλοι μου συνανθρωποι...Θελω ναπω, οκ , οσο ειμαι εγω στο σπιτι του καλου μου, θα το εκπαιδευω, εχω διαβασει ουκ ολιγα. Αυτο που τρεμω ειναι το βραδυ που εγω δεν θα ειμαι εκει κ ο καλος μου ειναι αρκουδιαρης στον υπνο. Εκει, προφανως , η λατρεια μου το καβαλιερακι μου θα κανει πιπι προφανως μεσα στο crate...πως θα μπορω εγω να μην το κανω ναμας παει πισω; ειλικρινα εχω σκεφτει να χωνω ενεσεις καφεινης στον καλο μου να μην κοιμαται ενα μηνα..
4) δεν εχουμε μπαλκονι,μα κατι σαν μικρη επιστεγασμενη αυλη, με τσιμεντο κατω. εκει να το βγαζω καθε φορα να κανει πιπι κακα; σε εφημεριδα πανω;;;

5) πραγματικα, πεταω απο ευτυχια... τρεμω σχεδον που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα εχω σκυλακι. Μια ολοκληρη ζωη το ηθελα και οι γονεις μου ουτε καν σε χατροπετσετα η σε μπλουζα σχεδιο δεν αντεχαν να βλεπουν.Τι να πεις.

Κ παλι καλως σας βρηκα, και απειρα ευχαριστω σε οποιον-α μπει στον κοπο να με βοηθησει. Υποσχομαι για φωτο εννοειται με το που το παρω, αχ Χριστουλη μου, ποσο λαχταρω την ωρα εκεινη...
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Καλωσήρθες...και με το καλό να έρθει το μωρό!!

Για τα θέματα της διατροφής, καλύτερα να σου πει ο/η εκτροφέας σου...ποιά τροφή, ποσό, πόσες φορές κλπ.
Να του πάρεις 2 μπολ, καλύτερα μεταλλικά , crate και ίσως, αν λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι στη διάρκεια της ημέρας , ένα σκυλοπάρκο. Στρωματάκι , αν θες πάρτου...εγω στα δικά μου δεν πήρα όταν ήταν μικρά, η μαμά μου απο την άλλη έχει 2 κορίτσια Σιχ Τζου και 4 στρώματα..σε διάφορα σημεία του σπιτιού!!!:D:D
Λουριά κλπ, είναι ακόμα νωρίς, γιατι πριν τελειώσει τα εμβόλια του δεν θα βγαίνει έξω.
Πάνες η εφημερίδες για το πιπί...
Από κει και πέρα...ανάλογα τη τρέλλα σου...ότι παιχνίδια θέλεις. Εγω προτιμώ τα λαστιχένια, γιατι τα πλαστικά οι δικοί μου τα κάνουν κομμάτια....(και τρελλάινονται για αυτά που "σκούζουν")...:D:D:D
Το βράδυ, ακόμα και εσύ να είσαι στο σπίτι, καλύτερα όταν πρέπει να πάτε για ύπνο, καλό είναι να το βάζεις μέσα στο crate του. Το βράδυ δεν πρέπει να έχει πρόσβαση σε νερό..και να έχει κάνει πιπί και κακά...πριν μπει για ύπνο...
Αυτά...σίγουρα όμως θα πρέπει να ΖΑΛΙΣΕΙΣ τον εκτροφέα σου για 'ότι απορίες έχεις...:):):)
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Λες ε; ντρεπομαι απλα...ηδη νιωθω πολυυυυυυυυυυ χαζη και ασχετη...να σε ρωτησω κατι; διαβασα οτι τα νινακια 2 μηνων δεν εχουν προλαβει να εξασκησουν τη κυστη τους κ θα χρειαζονται ουτως η αλλως πιπι καθε δυο ωρες. διαβασα οτι αν τα κανει στο crate μεσα, παει πισω η εκπαιδευση. Γι αυτο ρωταω... επειδη τα βραδια μενω με τους γονεις μου δυστυχως ακομα κ θα μενει ο καλος μου με το λατρεμενο μου κ εμπιστοσυνη δεν του εχω οταν κοιμαται. Συγνωμη αν γινομαι κουραστικηηηηηηηη:(
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα μωρά, κάνουν περίπου κάθε 2 ώρες πιπί και όντως δεν κρατάνε τη κύστη τους.
Συνήθως όμως, δεν θέλουν και να λερώνουν εκεί που κοιμούνται...αλλά, ακόμα και αν τα κάνουν μέσα στο crate...δε πειράζει..
Και εμένα τα δικά μου τα είχαν κάνει μία δύο φορές μέσα ...
Μόνο που πρέπει το πρωί...(μιλάμε για πολύ πρωί), μόλις γκρινιάξουν, πρεπει αμέσως να το βγάλεις και να το πας αμέσως πάνω στη πάνα του. Και μόλις κάνει πιπί...πολλά μπράβο!!!
Αν ο καλός σου ξυπνάει κατά τις 10...ε, θα τα κάνει μέσα...και δεν είναι και ότι καλύτερο...
Για να καταλάβεις, εγώ τους έβαζα μέσα γύρω στη 1..και κατά τις 6.30, 7...με ξύπναγαν για πιπί...
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Ειλικρινα σε ευχαριστω Κατερινα μου. Ειμαι ικανη να τον παιρνω τηλεφωνο μεχρι να αναθεματισει γιατι για μενα ειναι θεμα ζωης το σκυλακι κ θελει υπευθυνοτητα ,σοβαροτητα οση και αγαπη. Κ αν δεν ειναι σοβαρος, θα του φερω τσοκαρο νουμερο 43 στο κεφαλι.
Οποτε για τα της τροφης ρωτω την εκτροφεα, crate,μαξιλαρακι, παιχνιδακια που δεν σκουζουν λαστιχενια, δυο μεταλλικα μπολακια.

Ερωτηξη: ειδα οτι λουσιμο,μποτε, αργει ακομα οποτε σας ζαλισω πιο μετα. Αλλα θα χρειαστω τιποτα χτενα,για τα δοντακια του και λοιπης καθαριοτητας;Ε;ε καλη μου κατερινα ;;;:confused:(τωρα που σε βρηκα ευκαιρη και καλη , σου αλλαζω τα φωτα:()
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι πολύ μωρό ακόμα για beaute...αλλά μία βούρτσα γαι τη ρατσα του, να πάρεις. όχι ότι θα βγάλει τρίχα, αλλά καλά είναι να το μαθαίνεις από τώρα να κάθεται στο βούρτσισμα...
Παιχνίδια που σκούζουν...να πάρεις. Εμένα οι δικοί μου είχαν μεγάλο πάθος για αυτά.
Αλλά θα πρέπει να ρωτάς και την εκτροφέα σου πει για αποπαρασίτωση, εμβόλια κλπ...υγιεινη κλπ...
Αυτή ξέρει πολύ καλά τη ράτσα και θα σε καθοδηγήσει σωστά.
Από ποιό εκτροφείο θα το πάρεις? Από τη Δάφνη?
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
να σου ζήσει το μικρούλι! με το καλό να το δεχτείς! είναι πολλές οι απορίες αλλά τα παιδιά εδώ ξέρουν για σκύλους από πρώτο χέρι!

θα σου πρότεινα να μη πάρεις παιχνίδια που σκούζουν γιατί μπορεί να τρομάξει το μικρό σου κ να μην πλησιάζει άλλα παιχνίδια. προτείνω λίγο αργότερα. παρ του κάτι λαστιχένιο που δε σκούζει.

έχει και κάτι σκοινιά με κόμπους, η μικρή μου τρελαίνεται για τέτοια.. να δεις πως κάνει! (έχω την Ήρα, ένα γουέστι 3 μηνών..)
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Σας ευχαριστω πολυ. Βεβαια, ξερω οτι δεν δειχνω αυτο αλλα, δεν εχω την προσδοκια καν να τα κανω οοοοοοοοολα σωστα και κυριως να μην εχω αποριες. σαφως και τα της λατρειας μου θα μου ταπει η εκτροφεας φανταζομαι αλλιως θα κανω χαρακιρι,χοχο!
Απλα, εστω απο υλικης υποδομης να ξερω τι να εχω και ποσο θα κοστισουν. Ειναι σοβαρο το θεμα σκυλακι, οχι σα να παιρνεις νεα μπαρμπι για να παιζεις.Οπως σε ολα τα θεματα, η εμπειρια φερνει τη γνωση...Σιγα σιγα λοιπον.
Η εκτροφεας δεν ειναι δαφνη, αλλα Καπανδριτη αν θυμαμαι καλα. Οδηγος ειναι ο καλος μου οποτε , αυτος ξερει καλυτερα,χοχο!
Μαρια κι εμενα με βρισκεις συμφωνη ως προς τα σκουηκ σκουηκ παιχνιδακια, πανει για πιο μετα.
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια. Ευχηθειτε μου μονο καλη επιτυχια και ν α μην με κρεμασει παλι ο καλος μου γιατι σας το λεω, θα χωρισω :mad: αφου του σπασω το κεφαλι. Με εχει στο τωρα κ υστερα ενα χρονο σχεδον. Καταλαβαινετε ποοοοοοοοοοοοσο το θελω το καβαλιερακι ε;χοχοχο!
Να ειμαστε ολοι καλα, εμεις, τα σκυλακια μας κ ο Θεος.
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ναι,χοχο!με βρηκες ε; εδω θα κρατησω χαρακτηρα ομως, μην ανησυχεις:p


Υγ: η εκτροφεας ειναι η Δαφνη :), Κατερινα...Νομιζα ρωτουσες τοποθεσια, γιαυτο σου ειπα οχι στην αρχη κ οτι ειναι απο καπανδριτη,χαχα!παει...το χασα το μυαλο μουουουουου...
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλως Ηρθες Εβελυνα!

st3li0s απο mybike!:D;)

Με το καλο να αποκτησεις το μικρουλι σου!

Χαχαχαχαχα Ζουζουνε πως την ξετρυπωσες βρε?Εχει το ιδιο Avatar και το ιδιο τροπο ομιλιας ε?Χαχαχα
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δάφνη λένε την εκτροφέα...και μένει στο Καπανδρίτι...το φαντάστηκα ότι θα είναι αυτή.
έχει πολύ καλά σκυλιά!!!!!!:D:D:D
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Aμαν! τι εγινε ρε παιδια! να βρεθουμε καποια μερα εμεις με τις μηχανες κ τα σκυλακια μας. Κλεινουμε ραντεβου σε δυο μηνες απο τωρα; θα εχω και το μικρο μου αλλα και θα εχω προλαβει με το πρι πρι μου να εχω φθασει στο ραντεβου,χοχο!

κατεριναααααααααααα!!!πετααααααααωωωωωωωωωωωωωωω!πηγα σημερα στην κυρια δαφνη και τα ειδα τα καβαλιερ απο κοντα!ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!ΤΕΛΕΙΑ!!!ελιωσα ,μιλαμε με μαζευανε! λιγο ακομα η γυναικα και θα με ξεκολλαγε με χειροβομβιδα απο εκει. ΠΟυ να φυγω...Τι λατρεια Θεε μου...Δεκα φορες καλυτερα απο οτι τα φανταζομουν! δεν εχω λογια, ειμαι ερωτευμενη(αν το δει καποιος αυτο το μηνυμα ,αυριο ειμαι νεκρη.) Ερωτας μιλαμε ,ερωτας. Παει, παιδια...το χασα το μυαλουδακι μου....
 




valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Καλως Ηρθες Εβελυνα!

st3li0s απο mybike!:D;)

Με το καλο να αποκτησεις το μικρουλι σου!

Χαχαχαχαχα Ζουζουνε πως την ξετρυπωσες βρε?Εχει το ιδιο Avatar και το ιδιο τροπο ομιλιας ε?Χαχαχα
Ρε παιδια το mybike τι ειναι , φορουμ?
Εγω γραφω στο moto.gr με το ονομα val, παλιοτερα εγραφα και στο sportriding.
Εσεις γραφετε στο moto?Καλα στο τελος θα βγουμε γνωστοι μου φαινεται χαχα
 
Last edited:


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
valeria ειναι φορουμ για μηχανες :p
κατερινα,ας τα...δεν την παλευω καστανο...ασε που μου ειπε η κυρια Δαφνη για Ιουλιο...δεν ξερω, επεσα πολυ ψυχολογικα...ενα χρονο ειμαισ το περιμενε και ελεγα αντε Εβελυνα, υπομονα μεχρι μαιο. Αλλο Μαιος αλλο Ιουλιος...:(:(:(:(:(:( (δεν εβαλα αρκετα ιμοτικον αλλα πιασατε τη διαθεση μου υποθετω...)

εχω κατι αποριες, παω να ανοιξω θεματακι μπας κ μου απαντησετε.
και παλι καλως σας βρηκα και να ειστε καλα να χαιρεστε τα μωρα σας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981