Καλη και οικονομικη τροφη για Γερμανικο Ποιμενικο


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Καλησπεριζω την παρεα!Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και προσφατα ειμαι κατοχος ενος αρσενικου κουταβιου (2 μηνων και 3 ημερων) γερμανικου ποιμενικου και ψαχνω για μια καλη και οικονομικη ταυτοχρονα τροφη (puppy) που να καλυπτει τις διατροφικες του αναγκες και να αναπτυχθει σε ενα σωστο γερμανικο ποιμενικο.Εψαξα και στον φορουμ σας παρομοια θεματα αλλα δεν με καλυψαν πληρως και μιας που το εχουν πολλοι αυτο το προβλημα,στο να βρουν δηλαδη μια καλη και οικονομικη τροφη για το κουταβακι τους,ειπα να δημιουργισω ενα θεμα και να σας ρωτησω αν καποιοι εχετε γερμανικο ποιμενικο ή αν ξερετε να μου προτεινετε καμια καλη τροφη για το κουταβακι μου.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Για να αναπτυχθεί ένα κουτάβι σε έναν σωστό Γερμανικό Ποιμενικό βασικό ρόλο παίζει η πηγή απόκτησης(ο σωστός εκτροφέας), ο σωστός εκπαιδευτής αλλά και ο υπεύθυνος ιδιοκτήτης που πριν πεινάσει μαγείρεψε! ;)
Τωρα το θέμα της τροφής ειναι καθαρά βιολογικό και απευθύνεται γενικα στο είδος "σκύλος" χωρις διαφοροποιήσεις ανά φυλή -δηλαδή ολοι οι σκύλοι εχουν τις ίδιες θρεπτικές ανάγκες με κάποιες διαφοροποιήσεις του τύπου σε ποιο στάδιο ανάπτυξης ειναι ο σκύλος, ηλικια, ποσό γυμνάζεται κλπ-...
Υπάρχουν πολλές σχετικά "καλές" τροφές για σκυλιά το θέμα ειναι τι εννοείς όταν λες "οικονομική τροφή";;; Για εμένα μπορει να ειναι μια τροφή που κοστίζει 3€ το κιλό ενώ για εσένα μια που να κοστίζει 15€ το κιλό. :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
ολοι θελουμε την καλη και ταυτοχρονα οικονομικη τροφη (οπως και το σουπερ γουαου σκυλι με το μικροτερο κοστος, λεω εγω τωρα)...θα παρακολουθησω το συγκεκριμενο θεμα, μιας και εμμεσα με ενδιαφερει...
καλως ηρθες στο forum Δημο. Οταν γραφεις σωστο γ.π. τι εννοεις ακριβως;
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Για να αναπτυχθεί ένα κουτάβι σε έναν σωστό Γερμανικό Ποιμενικό βασικό ρόλο παίζει η πηγή απόκτησης(ο σωστός εκτροφέας), ο σωστός εκπαιδευτής αλλά και ο υπεύθυνος ιδιοκτήτης που πριν πεινάσει μαγείρεψε! ;)
Τωρα το θέμα της τροφής ειναι καθαρά βιολογικό και απευθύνεται γενικα στο είδος "σκύλος" χωρις διαφοροποιήσεις ανά φυλή -δηλαδή ολοι οι σκύλοι εχουν τις ίδιες θρεπτικές ανάγκες με κάποιες διαφοροποιήσεις του τύπου σε ποιο στάδιο ανάπτυξης ειναι ο σκύλος, ηλικια, ποσό γυμνάζεται κλπ-...
Υπάρχουν πολλές σχετικά "καλές" τροφές για σκυλιά το θέμα ειναι τι εννοείς όταν λες "οικονομική τροφή";;; Για εμένα μπορει να ειναι μια τροφή που κοστίζει 3€ το κιλό ενώ για εσένα μια που να κοστίζει 15€ το κιλό. :)
Ο εκτροφεας είναι πάρα πολύ καλός και τα σκυλιά του είναι γερό δεμένα. Αλλά ας πάμε στο θέμα μας για την τροφή.Καταρχας ας ξεκινήσουμε από τις διατροφικές ανάγκες αυτού του τύπου σκύλου στην ηλικία που είναι (2 μηνών).Σε αυτήν την ηλικία δεν νομίζω να ασκείται ιδιαίτερα όπως για παράδειγμα όταν είναι ενήλικος. Τι πρέπει να προσέχουμε στα συστατικά και γενικά στις ετικέτες όταν πάμε να αγοράσουμε τροφή. Επίσης όταν λέω οικονομική εννοώ δηλαδή μην ξεπερνά τα 2,5 ευρώ το κιλό αλλά να είναι μέτρια ως καλή ώστε να αναπτυχθει σωστά (κιλά, τοιχώματα και γενικά το σωματοτυπο του σαν σωστό εκθεσιακό όπως είναι οι γονείς του. Νομίζω με καταλαβαίνετε
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
ολοι θελουμε την καλη και ταυτοχρονα οικονομικη τροφη (οπως και το σουπερ γουαου σκυλι με το μικροτερο κοστος, λεω εγω τωρα)...θα παρακολουθησω το συγκεκριμενο θεμα, μιας και εμμεσα με ενδιαφερει...
καλως ηρθες στο forum Δημο. Οταν γραφεις σωστο γ.π. τι εννοεις ακριβως;
Αυτό εννοώ (ο πατέρας του)
 

Attachments



Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει!
Αν ειναι να γινει "σωστό" Γ.Π θα γινει,απο ξηρά τροφή δεν γνωρίζω :(
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Καλώς ήρθες και να σου ζήσει!
Αν ειναι να γινει "σωστό" Γ.Π θα γινει,απο ξηρά τροφή δεν γνωρίζω :(
Δηλαδή από τι άλλο εκτός από σπιτικό φαγητό γιατί ακόμα είναι μικρό
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Εγω κανω μπαρφ..αλλα με το "σωστό" που θες εσυ θα θέλεις ενα χαςαπικο δικό σου ετσι οπως θες να τον κανεις (σαν τον πατέρα του)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γιατι δεν ρωτας τον εκτροφεα να σου πει, να παρουμε κι εμεις μια καλη ιδεα; Αυτος ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε...
Επισης τι εννοεις "τοιχωματα";;;
Ποσα κιλα ειναι ο πατερας ξερουμε;
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Γιατι δεν ρωτας τον εκτροφεα να σου πει, να παρουμε κι εμεις μια καλη ιδεα; Αυτος ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε...
Επισης τι εννοεις "τοιχωματα";;;
Ποσα κιλα ειναι ο πατερας ξερουμε;
Έχεις δίκιο θα ρωτήσω και τον εκτροφεα . Η αυτόματη μετάφραση μετεφρασε το τριχωμα σε τοιχωματα.Ο πατέρας είναι 44 κιλά και η μητέρα 39
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Εγω κανω μπαρφ..αλλα με το "σωστό" που θες εσυ θα θέλεις ενα χαςαπικο δικό σου ετσι οπως θες να τον κανεις (σαν τον πατέρα του)
Τι ακριβώς είναι το μπαρφ;
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αυτο:
Εψαξα και στον φορουμ σας παρομοια θεματα αλλα δεν με καλυψαν πληρως
και αυτο
Τι ακριβώς είναι το μπαρφ;
να ξερεις οτι δεν ταιριαζουν...
επισης, ξερεις το προτυπο του γ.π.;
γιατι τα 44 κιλα του αρσενικου και τα 39 (!!) κιλα του θηλυκου με το
σαν σωστό εκθεσιακό όπως είναι οι γονείς του.
επισης δεν ταιριαζουν, για να μην πω κατι πιο χοντρο (σαν τα σκυλια αυτα ενα πραγμα...)
Ποιο ειναι το εκτροφειο; Αν θες ενημερωσε μας για την τροφη που θα σου προτεινει
 




Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Αυτο:

και αυτο

να ξερεις οτι δεν ταιριαζουν...
επισης, ξερεις το προτυπο του γ.π.;
γιατι τα 44 κιλα του αρσενικου και τα 39 (!!) κιλα του θηλυκου με το

επισης δεν ταιριαζουν, για να μην πω κατι πιο χοντρο (σαν τα σκυλια αυτα ενα πραγμα...)
Ποιο ειναι το εκτροφειο; Αν θες ενημερωσε μας για την τροφη που θα σου προτεινει
Εσυ στην φωτο βλεπεις τον σκυλο να ειναι χοντρο;Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι δεν το πειρα απο εκτροφειο αλλα απο χομπιστα απο τον οποιο τα σκυλια του ειναι απο εκτροφειο.Για παραδειγμα ο αρσενικος ειναι απο τον jackson (οσοι ειναι μακεδονια-θεσσαλονικη θα τον ξερουν σιγουρα)
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Παιδια τελικα ο αρσενικος ειναι 42 κιλα και η μαμα 36 αυτος με ελεγε για κατια αλλα σκυλια ενος φιλου του που ηταν 44 και 39 και καταλαβα λαθος.
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Καλή τροφή με 2,5ε / kg δεν υπάρχει. Στα 3,5ε-4ε / kg κατι γινετε
Αμα ηταν δεν θα ελεγα οικονομικη γιατι με 4 ευρω ξερω και την royal canin που ειναι απο τις καλυτερες τροφες
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ίσως η Dingo. Δεν την έχω αγοράσει ποτέ, αλλά θεωρείται super premium και είναι αρκετά οικονομική.
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παιδια τελικα ο αρσενικος ειναι 42 κιλα και η μαμα 36 αυτος με ελεγε για κατια αλλα σκυλια ενος φιλου του που ηταν 44 και 39 και καταλαβα λαθος.
και πάλι, δεν αλλάζει κάτι από αυτό που σου είπα...
"σαν σωστό εκθεσιακό όπως είναι οι γονείς του"...καμία σχέση
τον ρώτησες και για την τροφή τελικά; ποιος είναι ο χριστιανός να δούμε κι άλλα σκυλιά του;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf