Καλη και οικονομικη τροφη για Γερμανικο Ποιμενικο


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Τι είναι η royal??????????:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Και για πες μας εσυ ποια θεωρεις καλυτερη για να μαθουμε και εμεις ρε παιδακι μου
και πάλι, δεν αλλάζει κάτι από αυτό που σου είπα...
"σαν σωστό εκθεσιακό όπως είναι οι γονείς του"...καμία σχέση
τον ρώτησες και για την τροφή τελικά; ποιος είναι ο χριστιανός να δούμε κι άλλα σκυλιά του;
Το βραδυ θα τον ξαναπαρω γιατι ειχε δουλεια.Αλλα και παλι ειναι χομπιστας οχι εκτροφεας και ασχολειται με γερμανικα ποιμενικα και akita,για την ακριβεια απο οσο ξερω εχει 1 ζευγαρι γερμανικων ποιμενικων αλλα το θυλικο με το οποιο ζευγαρωσε ο αρσενικος που βλεπεις στην φωτο δεν ειναι δικο του,το πηγε σε μια αλλη θυλικια που ητνα πιο "γεροδεμενη"!Εσυ δηλαδη τι εννοεις σωστο εκθεσιακο;
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Τόσο μικρός που είναι οι ποσότητες ακόμα είναι αμελητέες. Πήγαινε σε τροφή άνω τον 65ε το τσουβάλι για να είναι κάτι πραγματικά καλό. Δεν θέλω να πω ονόματα πάντως είναι πολλές καλές σε αυτά τα λεφτά.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το βραδυ θα τον ξαναπαρω γιατι ειχε δουλεια.Αλλα και παλι ειναι χομπιστας οχι εκτροφεας!Εσυ δηλαδη τι εννοεις σωστο εκθεσιακο;
Α,δεν είναι εκτροφέας...σου έχει δείξει τις εξετάσεις των γονιών που ζευγάρωσε; από δυσπλασία γνωρίζεις;
Σωστό εκθεσιακό (όχι για μένα, αλλά εξ ορισμού) είναι αυτό που είναι όσο πιο κοντά μέσα στο πρότυπο της φυλής...άντε στα γενικά χαρακτηριστικά να είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα του κάθε κριτή. Αλλά στο θέμα μεγέθους-κιλών που έχουμε συγκεκριμένα νούμερα δεν χωρά παρεξήγηση.
Εσύ τι εννοείς σωστό εκθεσιακό;
 




Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Α,δεν είναι εκτροφέας...σου έχει δείξει τις εξετάσεις των γονιών που ζευγάρωσε; από δυσπλασία γνωρίζεις;
Σωστό εκθεσιακό (όχι για μένα, αλλά εξ ορισμού) είναι αυτό που είναι όσο πιο κοντά μέσα στο πρότυπο της φυλής...άντε στα γενικά χαρακτηριστικά να είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα του κάθε κριτή. Αλλά στο θέμα μεγέθους-κιλών που έχουμε συγκεκριμένα νούμερα δεν χωρά παρεξήγηση. Σε έχω ρωτήσει και παραπάνω, γνωρίζεις το πρότυπο του γ.π.;
Ναι μου εδειξε τις ακτινογραφιες και τις εξαιτασεις για την δυσπλασια και ειναι πολυ καλε ςκαι οι προγονοι τους δεν εχουν ξαναεμφανισει στο παρελθον δυσπλασια.Επισης οι γονεις εχουν κοκκινο pedigree που σημαινει οτι πληρουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις και ειναι συνιστώμενοι για αναπαραγωγή.Δεν γνωρισχω τι ειναι το Γ.Π μπορεις να μου εξηγησεις;
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Τόσο μικρός που είναι οι ποσότητες ακόμα είναι αμελητέες. Πήγαινε σε τροφή άνω τον 65ε το τσουβάλι για να είναι κάτι πραγματικά καλό. Δεν θέλω να πω ονόματα πάντως είναι πολλές καλές σε αυτά τα λεφτά.
Εμενα η κτηνιατρος μου προτειναι την royal canin puppy german shepherd αλλα δεν βασταει η τσεπη μου αυτην την στιμγμη για να παρω το τσουβαλι.Επισης εχω ακουσει οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες τωρα δεν ξερω.Για αυτ οσας ρωτησα κι ολας αλλα κανεις δεν διευκρινιζει
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Δε γνωρίζω συγκεκριμένα για αυτή τη ράτσα και το ποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει. Γενικά ο γιατρός μου μου έχει πει οτι η καλύτερη τροφή είναι το κοτόπουλο, έχει τα συστατικά που χρειάζεται το κάθε σκυλί χωρίς τα αρνητικά του κρέατος. Εγώ της έδινα το tonus chicken puppy που κοστίζει γύρω στα 28-32 ευρώ τα 14 κιλά (ας πούμε στο mypet αν πας από το κατάστημα και το αγοράσεις σού κάνουν έκπτωση οπότε βγαίνει γύρω στα 27-28 ευρώ). Παρεμπιπτόντως να γκρινιάξω αν δε σας πειράζει για το pet city το οποίο ενώ ξέρω οτι η τροφή που της δίνω τώρα κάνει γύρω στα 30 ευρώ, μού στέλνουν ένα μήνυμα (δε θυμάμαι καν γιατί έχω δώσει το κινητό μου) να μου πουν οτι 16 ως 20 του μηνός η τροφή αυτή έχει έκπτωση 30%. Μπαίνω να δω και βλέπω οτι έχουν βάλει στο σάιτ τους αρχική τιμή 40 ευρώ (!) και με την έκπτωση 29. Δηλαδή μας δουλεύουν μπρος στα μάτια μας.
 
  • Like
Reactions: Dimos_Greek


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Γ.Π. =Γερμανικός Ποιμενικός
Τι αποτελέσματα είχαν οι εξετάσεις;
αν,λέω αν, κάποτε ήταν συνιστώμενοι για αναπαραγωγή (από ποιον; ), σήμερα ο χομπίστας τα έχει κάνει υπέρβαρα...οπότε ας περιμένουμε το βράδι που θα σε συμβουλέψει για την τροφή (αν και είναι από τα πιο βασικά πράγματα που θα έπρεπε ήδη να έχετε συζητήσει).
Και κάτι τελευταίο, όντως έχεις διαβάσει θέματα για τροφή στο forum και δεν κάλυψε κανένα, ενώ δεν ξέρεις και τι σημαίνει μπαρφ;
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Δε γνωρίζω συγκεκριμένα για αυτή τη ράτσα και το ποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει. Γενικά ο γιατρός μου μου έχει πει οτι η καλύτερη τροφή είναι το κοτόπουλο, έχει τα συστατικά που χρειάζεται το κάθε σκυλί χωρίς τα αρνητικά του κρέατος. Εγώ της έδινα το tonus chicken puppy που κοστίζει γύρω στα 28-32 ευρώ τα 14 κιλά (ας πούμε στο mypet αν πας από το κατάστημα και το αγοράσεις σού κάνουν έκπτωση οπότε βγαίνει γύρω στα 27-28 ευρώ). Παρεμπιπτόντως να γκρινιάξω αν δε σας πειράζει για το pet city το οποίο ενώ ξέρω οτι η τροφή που της δίνω τώρα κάνει γύρω στα 30 ευρώ, μού στέλνουν ένα μήνυμα (δε θυμάμαι καν γιατί έχω δώσει το κινητό μου) να μου πουν οτι 16 ως 20 του μηνός η τροφή αυτή έχει έκπτωση 30%. Μπαίνω να δω και βλέπω οτι έχουν βάλει στο σάιτ τους αρχική τιμή 40 ευρώ (!) και με την έκπτωση 29. Δηλαδή μας δουλεύουν μπρος στα μάτια μας.
Ακριβως το κουτοπουλο ειναι η καλυτερη τροφη αλλα δεν μπορω να του δινω συνεχεια κοτοπουλο,πρεπει να μαθει και την κροκετα ωστε οταν δεν εχω να του δινω κοτοπουλο να τρωει την κροκετα.Οσο για το Pet City δεν ειναι μονο αυτο...Αστα να πανε,ειναι παρα πολλα site ετσι οπως και με τις τροφες friskies που τις διαφιμιζουν τοσο πολυ..Ας μην βγουμε αλλο of topic
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Γ.Π. =Γερμανικός Ποιμενικός
Τι αποτελέσματα είχαν οι εξετάσεις;
αν,λέω αν, κάποτε ήταν συνιστώμενοι για αναπαραγωγή (από ποιον;), σήμερα ο χομπίστας τα έχει κάνει υπέρβαρα...οπότε ας περιμένουμε το βράδι που θα σε συμβουλέψει για την τροφή (αν και είναι από τα πιο βασικά πράγματα που θα έπρεπε ήδη να έχετε συζητήσει.
Και κάτι τελευταίο, όντως έχεις διαβάσει θέματα για τροφή στο forum και δεν κάλυψε κανένα, ενώ δεν ξέρεις και τι σημαίνει μπαρφ;
Δεν θυμαμαι τα αποτελεσματα παντως ηταν και η κτηνιατρος εκει και ελεγε οτι ηταν καλα.Οσο για την τροφη μου ειχε δωσει μια κροκετα αλλα δεν με εκοψε να τον ρωτησω ποια μαρκα ειναι.Επισης εψαξα περιστασικα τα θεματα διατροφης στο φορουμ γιατι ηταν πολλα και λεω ας δημιουργησω ενα ποιο κατατοπιστικο θεμα.Το θεμα ειναι οτι ειμαστε ηδη στην 2η σελ. και ακομη δεν δεν προτειναι κανεις καμια τροφη η τουλαχιστον να με εξιγησει τις διατροφικες αναγκες.
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Βασικοί κανόνες. Πολλά σιτηρά = κακή τροφή αλλά νόστιμη για τον σκύλο. Υπάρχει άγραφος κανόνας που λέει χαμηλή πρωτεΐνη σε κουτάβια με μεγάλη - απότομη ανάπτυξη για να μην έχεις προβλήματα με δυσπλασίες. Τώρα περίμενε από τον @Haris Drazen μόλις πάρει επιβεβαίωση για τον σκύλο του να σου δώσει καμιά συμβουλή. Ξέρει καλύτερα γιατί έχει Γ.Π petigrato
 
  • Like
Reactions: Dimos_Greek


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
Βασικοί κανόνες. Πολλά σιτηρά = κακή τροφή αλλά νόστιμη για τον σκύλο. Υπάρχει άγραφος κανόνας που λέει χαμηλή πρωτεΐνη σε κουτάβια με μεγάλη - απότομη ανάπτυξη για να μην έχεις προβλήματα με δυσπλασίες. Τώρα περίμενε από τον @Haris Drazen μόλις πάρει επιβεβαίωση για τον σκύλο του να σου δώσει καμιά συμβουλή. Ξέρει καλύτερα γιατί έχει Γ.Π petigrato
Αυτο περιμενα!Επιτελους μια συμβουλη!:DΔηλαδη ποσο % πρωτεϊνη να προσεχω να εχει η τροφη;
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Αυτο περιμενα!Επιτελους μια συμβουλη!:DΔηλαδη ποσο % πρωτεϊνη να προσεχω να εχει η τροφη;
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι λένε κάτω από 20-25. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό κοίταγα να μην έχει σιτηρά και να έχει όσο πιο πολλά καλά στοιχεία σε %, δεν είχα - έχω κανένα πρόβλημα στην ανάπτυξη.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Albatross μη σου χαλάσω το σενάριο ε, όμως δεν έχω σκυλί αυτή την περίοδο, ατύχησες...απλά συμβαίνει να γνωρίζω τουλάχιστον τα βασικά και απαραίτητα πράγματα για την φυλή. Το τελευταίο πράγμα στον κόσμο θα ήταν να ψάχνω προσωπική επιβεβαίωση σε ένα forum. Σε κάλυψα;
@Dimos_Greek για την τροφή των σκύλων υπάρχουν εκατοντάδες σελίδες εδώ μέσα. Εσύ πιστεύεις ότι στο δικό σου θέμα θα πάρεις απάντηση στην πρώτη σελίδα, ή απλά βαρέθηκες να διαβάσεις αναλυτικά αντί για περιστασιακά και θέλεις μασημένη τροφή; Και άντε και σου λέω κι εγώ και άλλοι 5 μία συγκεκριμένη τροφή; Αυτό σημαίνει ότι έχουμε δίκιο και ότι θα ταιριάζει στο σκυλί σου; Δεν πάει έτσι φίλε μου...Έχεις ξεκινήσει λάθος το όλο θέμα από την αρχή του...
Τέλος πάντων, τώρα που βρέθηκε ο καλός σαμαρείτης και σε βοήθησε, σας εύχομαι καλή συνέχεια...
 




Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
@Albatross μη σου χαλάσω το σενάριο ε, όμως δεν έχω σκυλί αυτή την περίοδο, ατύχησες...απλά συμβαίνει να γνωρίζω τουλάχιστον τα βασικά και απαραίτητα πράγματα για την φυλή. Το τελευταίο πράγμα στον κόσμο θα ήταν να ψάχνω προσωπική επιβεβαίωση σε ένα forum. Σε κάλυψα;
@Dimos_Greek για την τροφή των σκύλων υπάρχουν εκατοντάδες σελίδες εδώ μέσα. Εσύ πιστεύεις ότι στο δικό σου θέμα θα πάρεις απάντηση στην πρώτη σελίδα, ή απλά βαρέθηκες να διαβάσεις αναλυτικά αντί για περιστασιακά και θέλεις μασημένη τροφή; Και άντε και σου λέω κι εγώ και άλλοι 5 μία συγκεκριμένη τροφή; Αυτό σημαίνει ότι έχουμε δίκιο και ότι θα ταιριάζει στο σκυλί σου; Δεν πάει έτσι φίλε μου...Έχεις ξεκινήσει λάθος το όλο θέμα από την αρχή του...
Τέλος πάντων, τώρα που βρέθηκε ο καλός σαμαρείτης και σε βοήθησε, σας εύχομαι καλή συνέχεια...
Ρε φίλε ηρέμησε μην αντιδράς έτσι δεν έκανα το θέμα για να μαλωσουμε . Απλά ζητάω συμβουλές είναι η πρώτη φορά που έχω Γ.Π και ρωτάω κάτι απλό νομίζω
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
βρε είμαι πάρα πολύ ήρεμος...για ποιο λόγο να μην είμαι; εννοείται ότι ανταλλαγή απόψεων κάνουμε εδώ μέσα. Η δική μου γνώμη είναι το έχεις πιάσει λάθος το θέμα, τόσο απλά.
Μπες και διάβασε προσεκτικά τους τόνους πληροφορίας που υπάρχουν σχετικά με τις τροφές, για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα και να τα εφαρμόσεις όπως ταιριάζουν στον σκύλο σου. Το να σου πω εγώ την Α τροφή και ο άλλος την Β, δεν λέει κάτι...Στον σκύλο μου μπορεί να κάνουν δουλειά και τα φρίσκις (παμφθηνη),λέμε τώρα, αλλά στον δικό σου να μην κάθεται καλά ούτε η όριτζεν(πανάκριβη) πχ...κατανοητό τι προσπαθώ να σου πω;
 


Dimos_Greek

Active Member
18 Αυγούστου 2016
38
3
52
βρε είμαι πάρα πολύ ήρεμος...για ποιο λόγο να μην είμαι; εννοείται ότι ανταλλαγή απόψεων κάνουμε εδώ μέσα. Η δική μου γνώμη είναι το έχεις πιάσει λάθος το θέμα, τόσο απλά.
Μπες και διάβασε προσεκτικά τους τόνους πληροφορίας που υπάρχουν σχετικά με τις τροφές, για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα και να τα εφαρμόσεις όπως ταιριάζουν στον σκύλο σου. Το να σου πω εγώ την Α τροφή και ο άλλος την Β, δεν λέει κάτι...Στον σκύλο μου μπορεί να κάνουν δουλειά και τα φρίσκις (παμφθηνη),λέμε τώρα, αλλά στον δικό σου να μην κάθεται καλά ούτε η όριτζεν(πανάκριβη) πχ...κατανοητό τι προσπαθώ να σου πω;
Δηλαδή πως έπρεπε να ξεκινήσω; Τι διατροφικές ανάγκες έχουν αυτά τα σκυλιά; Το ρώτησα κι αυτό. Μήπως να πάρω σβάρνα όλες τις τροφές από τις φθηνότερες έως τις ακριβότερες για να δω ποια ταιριάζει; Νομίζω πως αυτό εσύ του το μαθαίνεις από μικρό απλά εγώ ζητάω γνώμες από τροφές που ξέρετε ή τις έχετε δοκιμάσει. Επίσης νομίζω ότι τα σκυλιά αυτού του τύπου έχουν σχεδόν τις ίδιες διατροφικές ανάγκες
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
επαναλαμβανόμαστε τώρα...σου ξαναγράφω:
μπες και διάβασε, ενημερώσου για τις διατροφικές ανάγκες της φυλής(συμπληρώματα,βιταμίνες,ασβέστιο,για το τρίχωμα, ενέργεια), για τα συστατικά των τροφών, τις ετικέτες τους, για την BARF, ρώτα τον εκτροφέα σου-χομπίστα που είναι ο πιο αρμόδιος να σε βοηθήσει. Διάβασε για την άσκηση και πότε ξεκινάει, για εκπαίδευση κτλ κτλ.
Και ξανά:
Το να σου πω εγώ την Α τροφή και ο άλλος την Β, δεν λέει κάτι...Στον σκύλο μου μπορεί να κάνουν δουλειά και τα φρίσκις (παμφθηνη),λέμε τώρα, αλλά στον δικό σου να μην κάθεται καλά ούτε η όριτζεν(πανάκριβη). Ορίστε, αν σου πω ότι κάποτε έδινα τροφή από το super market με 20€ και ο σκύλος μου πετούσε, θα πας να την πάρεις;
Εσύ ζητάς σκονάκι για να μην διαβάσεις το μάθημα. Δεν είναι λύση αυτό, θα το βρεις μπροστά σου και στον σκύλο σου.Δε μπορώ να στο πω πιο λιανά...
Και αφού είναι η πρώτη σου φορά με τέτοιο σκύλο, αλλά θες να μάθεις, κάτσε και διάβασε ορισμένα βασικά πράγματα, για να μην σε πιάνει κότσο ο καθένας. Μπορείς να ξεκινήσεις από δω:
http://www.alldogs.gr/german-shepherd-race.aspx
όπου θα δεις ότι τα σκυλιά αυτού που πήρες το κουτάβι απέχουν 10 με 20% από το μέγιστο όριο για το "σωστό εκθεσιακό σκυλί" που σου πούλησε, άρα κάτι κάνει λάθος ο ίδιος, ή τα σκυλιά του δεν είναι ότι λέει ή δείχνει...
Καλή συνέχεια και μία ζωή με υγεία με το κουτάβι σου
 
  • Like
Reactions: Dimos_Greek


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π