Καλοκαιρινες διακοπες και σκυλια


11 Μαϊου 2016
5
3
39
Γεια σας,

καλως σας βρηκα.

Οταν ταξιδευω εγω τα δυο μου τα σκυλακια μενουν σε φιλοξενεια σε φιλη που εχει και αυτη δικο της σκυλι μιας και το θυληκο μου ειναι μεσαιου μεγεθους και δεν θελω να την βαλω σε ταλαιπωρια με κλουβι και αεροπλανο κτλπ.

Τωρα ομως ερχεται το καλοκαρι και ειπαμε να φυγουμε ολοι μαζι με τα σκυλια μας.

2-3 ατομα με 3 σκυλια.

Και καπου εδω εχω πελαγωσει με το ψαξιμο.

Εχω βρει οτι υπαρχει μια λιστα με ξενοδοχεια που δεχονται κατοικιδια και οτι στο πλοιο μπορεις να εισαι στο καταστρωμα, αλλα πως θα διαλεξω νησι...εδω εχω μπερδευτει.

Να πω κιολας οτι δεν οδηγαμε αρα θα πρεπει να βρεθει κατι που να ειμαστε κοντα στο λιμανι γιατι λιγοι οδηγοι ταξι χαιρονται να μεταφερουν τετραποδα.

Εχετε προτασεις / ιδεες που θα μπορουσαμε να παμε και απο αποψη παραλιες που να μην ειναι ιδιοτικες?

Ευχαριστω..
 






Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλώστους :p

http://www.taxiplon.com/gr/index.php
Τσέκαρε στο παραπάνω λινκ την taxiplon...ελληνική εταιρεία ταξί που δέχεται κανονικά κατοικίδια χωρίς καμία extra χρέωση!

http://www.grhotels.gr/GR/TourGuide/SearchHotel/Search/SearchHotelFull.aspx
Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να αναζητήσεις ξενοδοχεία που επιτρέπουν τα κατοικίδια...επιλέγεις ότι θες να έχει το ξενοδοχείο και μέσα σε αυτά βάζεις και το να επιτρέπονται τα κατοικίδια και θα σου βγάλει όσα είναι διαθέσιμα σε όλη την Ελλάδα. Έχω ακούσει πάντως ότι υπάρχουν σε Νάξο και Ναύπλιο ξενοδοχεία που δέχονται κατοικίδια, ψαξ' το αν θες ;)

Αυτά από μια μικρή αναζήτηση...καλή τύχη! :)
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Να υποθέσω ότι κατοικειτε Αθήνα.αν ισχύει αυτό τότε τα νησιά του αργοσαρωνικου είναι εξυπηρετικα αφού πέραν ότι είναι μικρά και εύκολα στο γύρισμα του ακόμα και με ποδήλατο (στο καλάθι χωράνε?) λόγω κοντινής απόστασης θα υποστουν και τη μικρότερη ταλαιπωρία - αναστάτωση εφόσον δεν έχουν ανάλογη πρόσφατη εμπειρία.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Απο την εμπειρια μου, παντου υπαρχουν ξενοδοχεια, δωματια κλπ που να δεχονται κατοικιδια ...
η διαθεσιμοτητα βεβαια εξαρταται απο τις ημερες που σκοπευετε να πατε.

Εμεις φετος θα παμε νωρις (τελος Ιουνιου-Αρχες Ιουλιου) και το προγραμμα εχει Κουφονησια και back to back Αμοργο (Αιγιαλη) που ειναι πλεον το στανταρ μας τα τελευταια χρονια... δωματια βρηκαμε σε περιπου 40 λεπτα :) ...στη δε Αιγιαλη, η τιμη ηταν τζαμπα (τρικλινο για δυο ατομα + σκυλος 35 ευρω σε δωματια 4 μετρα απο την παραλια) ...τα Κουφονησια ακριβοτερα μεν αλλα ποιοτικοτερο καταλλυμα.

Τα Κουφονησια ειναι ενα ενα υπεροχο (για off season) μερος οπου δε χρειαζεσαι αμαξι αφου περπατιεται ολοκληρη και ειναι σχετικα flat ... η Αιγιαλη Αμοργου επισης τεμπελικα υπεροχη (εκει θα νοικιασουμε αμαξι) που μπορει να σε ''κρατησει'' και χωρις αμαξι (αλλα θα χασεις ολα τα υπεροχα που εχει να σου προσφερει).

Ολο το παιχνιδι ειναι να αποφυγεις τον κολασμενο μηνα 25/07-25/08 ... οποτε και τα διαθεσιμα δωματια ειναι λιγα και ο κοσμος παντου αρκετος ... εγω με τα δικα μου ωραρια (08:00 πμ στην παραλια) δεν αντιμετωπιζω προβλημα με τα σκυλια στις διακοπες :) :) ...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Επίσης τα περισσότερα καμπινγκς διαθέτουν και τροχοσπιτα τροχοβιλες και μπανγκαλοους προς ενοικίαση πέραν των σκηνών διαφόρων μεγεθών. Πρόπερσι πήγαμε οικογενειακως Χαλκιδική ( με όχημα) με τον μικρό μόλις δύο μηνών βρεφακι. Νοικιασαμε τροχοσπιτο γύρω στα 22 ευρώ με την έκπτωση λόγω πολλών ημερών. Επίσης η κάθε θέση τροχοσπιτου είχε τη δική της περιφραξη και το πράσινο πλαστικό για τα χωματα... Ανεμιστήρα οροφής στον περιβάλλοντα σκιασμενο χώρο της σκηνής, εξωτερικό φωτισμό και δικό μας νιπτηρα (όχι για πιάτα) για ηπια χρήση. Επίσης είχε προσαρτημενη πάνω στο τροχοσπιτο και μια εξωτερική σκηνή από μουσαμά. Το συνολικό εμβαδόν της κάθε θέσης ήταν γύρω στα 100 τετραγωνικά με τα 40 περίπου να είναι εσωτερικός χώρος και το υπόλοιπο περιβαλλοντας. Ήταν στο κάμπινγκ σανυ.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Στο booking.com αν βάλεις τα φίλτρα τιμή και επιτρέπονται κατοικίδια θα σου βγάλει την λίστα των ξενοδοχείων και ενοικιαζόμενων με τα οποία μπορείς να επικοινωνήσεις ή να κλείσεις από εκεί.
Εννοείται ότι αυτά που ισχύουν για την διαμονή του σκύλου σε ξενοδοχείο (να μην γαβγίζει, να μην λερώνει κλπ) ...ισχύουν και για τα campings.
Με box μεταφοράς λύνονται όλα τα θέματα είτε στο καράβι είτε στο ταξί.
Να θυμόμαστε όλοι ότι αυτά που κάνουμε ή δεν κάνουμε με τα σκυλιά μας, όταν πάμε κάπου, έχουν αντίκτυπο στους επόμενους που θα πάνε με τον σκύλο τους (y)
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Με τρία σκυλιά στο δωμάτιο ίσως και να έχετε λίγο θεματάκι... Γενικά πώς συμπεριφέρονται όταν, πχ, είναι μόνα τους; Θα τα παίρνετε όλα μαζί σας παραλία;

Εμείς έχουμε μείνει σε διάφορα μέρη με την μικρή, η οποία έμενε μόνη της και ήσυχη όταν ήμασταν θάλασσα (πχ 12 με 5-6). Από τα μέρη που έχουμε πάει και εμείς χωρίς αυτοκίνητο, περισσότερο μας βόλεψε η Αίγινα και η Πάρος, όπου μείναμε σε κατάλυμα κοντά στο λιμάνι, οπότε δε χρειάστηκε μεταφορικό μέσο. Επαναλαμβάνω όμως, με τρία σκυλιά ΚΑΙ χωρίς μέσο, τα πράγματα θα είναι αρκετά έως πολύ ζόρικα, εκτός και αν πάτε κάμπινγκ πάνω σε παραλία, είτε με σκηνή δική σας είτε με ενοικιασμένη τροχοβίλα. Αρκετά από αυτά έχουν και υπηρεσία transfer από/προς το λιμάνι, οπότε ίσως αξίζει να το ψάξετε (δες Πάρο, Σέριφο, κτλ)
 




11 Μαϊου 2016
5
3
39
Να υποθέσω ότι κατοικειτε Αθήνα.αν ισχύει αυτό τότε τα νησιά του αργοσαρωνικου είναι εξυπηρετικα αφού πέραν ότι είναι μικρά και εύκολα στο γύρισμα του ακόμα και με ποδήλατο (στο καλάθι χωράνε?) λόγω κοντινής απόστασης θα υποστουν και τη μικρότερη ταλαιπωρία - αναστάτωση εφόσον δεν έχουν ανάλογη πρόσφατη εμπειρία.
Ισχυει Αθηνα..στο καλαθι ομως μονο ενα απο τα τρια χωραει ..θα τσεκαρω να δω τι υπαρχει.
 


11 Μαϊου 2016
5
3
39
Ευχαριστω ολους..τα διαβασα. Taxiplon παιρνω εγω στην Αθηνα και παμε μια χαρα χωρις κλουβι παντου. Τα ξενοδοχεια στο booking τα εχω δει, ειναι ησυχα τα μικρα. Θα ψαχτω λιγο να δω τι επιλογες εχουμε και σιγουρα για Ιουνιου κια οχι Ιουλιο / Αυγουστο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Με ένα σκύλο είναι εύκολο. Με δύο κομψί-κομψά. Με 3 (στο ίδιο δωμάτιο/σπίτι?) γάμα τα ... σόρρυ κιόλας.
Εάν μπορείς (γιατί μερικοί δεν μπορούμε ...εφ 'όρου ζωής) πήγαινε διακοπές off season. Εκεί έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρεις.
Σχετικά με το booking.com και άλλα αντίστοιχα sites: Ναι μεν βάζεις στα κριτήρια "pets allowed" αλλά θα δεις ότι στα αποτελέσματα ότι γράφει για κάθε ξενοδοχείο "κατοικίδια δεκτά κατόπιν συνεννόησης". Συνεπώς δεν είναι εγγυημένο ότι το δωμάτιο θα σε δεχτεί. Εκεί λοιπόν παίρνεις τηλέφωνο, εξηγείς και αρχίζει ο διάλογος...

Άμα βρεις με 3 σκυλιά πες μου κι εμένα :LOL:
 




Shelly

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2016
67
73
Καλημέρα κ από 'μένα,εγώ θα προτείνω το airbnb,νοικιάζεται δικό σας σπίτι/με αυλή ή χωρίς/διαμέρισμα/δωμάτιο (που δεν είστε για δωμάτιο),για πιο φθηνά,για αλληλεγγύη με ανθρώπους που αγαπάνε τα ζώα κ έχουν στα info τους ότι επιτρέπονται τα κατοικίδια. ένα search θα σε πείσει! το προτιμώ για περισσότερο πριβέ χώρο χωρίς να έχω στο νου μου οτι "α,η οικογένεια στο διπλανό δωμάτιο έχει παιδιά που φοβούνται,α η κυρία στο απέναντι σιχαίνεται τα σκυλιά" οπότε σε κοιτάνε με μισό μάτι κ "αναγκαστικά" είσαι δακτυλοδεικτούμενη απλά κ μόνο γιατί έχεις παρέα σκύλους στη διακοπές σου.
 


11 Μαϊου 2016
5
3
39
Τελικα βρεθηκαμε Ναξο, βρεθηκαν καταλυμματα που μας δεχτουν και μειναμε κοντα στο λιμανι και εμεις, αλλα το airbnb το σκεφτομαι και εγω για τις επομενες διακοπες να το ψαξω.