Καλώς με δεχτήκατε :)


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Καλησπέρα σας, Γιάννης από Ελευσίνα. Πολύ ωραίο το φόρουμ, πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θα χαρώ να σας γνωρίσω και να ανταλλάξουμε απόψεις και ιδέες. Έχω 2 σκυλιά, τον Πούτιν (8 μηνών, πατέρας Ασιατικός ποιμενικός - μάνα Καυκάσια) και την Μπριζίτ (6 μηνών, πατέρας Καυκάσιος - μάνα Ασιάτισα). Όπως καταλάβατε, τα πήρα απο BYB. Όχι ότι τα αγόρασα επειδή ήθελα σκύλο, αλλά επειδή θα τα αφήνανε στο έλεος του Θεού. Λόγω χρόνου δε μπορώ να σας γράψω παραπάνω. Pωτήστε με ό,τι θέλετε και θα τα πούμε από αύριο πάλι.
 

Attachments









GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
:D Δηλαδή ο συγκεκριμένος είχε 2 ζευγάρια και τα ζευγάρωνε χιαστί αντί για κανονικά ?
Όχι, δεν τα πήρα από έναν. Τον Πούτιν μου τον έφεραν σε μία κούτα (μετά από καιρό είδα τους γονείς του) και την Μπριζίτ την "απέκτησα" ένα μήνα αργότερα, από έναν ξάδερφο που δε μπορούσε να τη μεγαλώσει, έχει και 3 κυνηγόσκυλα. Την Μπριζίτ ο ξάδερφος την πήρε από ένα εργοστάσιο στη Μαγούλα Αττικής (Ο Καυκάσιος και η Ασιάτισσα είναι στην αυλή του εργοστασίου).

ΒΥΒ με όραμα για μία νέα φυλή :paja1:
Δυστυχώς έτσι είναι, τι να έκανα; Θα έπαιρνα που θα έπαιρνα σκύλο κάποια στιγμή, πιστεύω πως έσωσα 2 πανέμορφα σκυλιά.



ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το καλωσόρισμα. Τα σκυλιά εμβολιάστηκαν, πλύθηκαν, ταΐστικαν, ποτίστηκαν και μεγάλωσαν (για μερικούς μήνες) σε έναν μεγάλο κήπο με άλλα 3 λυκόσκυλα (συνυπήρξαν υπέροχα) και τη οικογένεια μου. Πλέον ζούνε μόνα τους (παρέα μαζί μου) σε μία εξοχική κατοικία 2 στρεμμάτων.
 






kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Εξοχική κατοικία δύο στρεμμάτων?
Ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω!!!!!!!!!
Κι εγώ ούτε κήπο δικό μου δεν έχω, κάτι γλαστρούλες στο μπαλκόνι:(
Να σου ζήσουν, να τα χαίρεσαι, είναι πραγματικά πανέμορφα:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δυστυχώς έτσι είναι, τι να έκανα; Θα έπαιρνα που θα έπαιρνα σκύλο κάποια στιγμή, πιστεύω πως έσωσα 2 πανέμορφα σκυλιά.
Σε παρακαλώ βρε Γιάννη! Σε εκλιπαρώ δηλαδή!!! ΜΗΝ πιστεύεις ότι τα έσωσες τη στιγμή που υπάρχουν γύρω μας τόσα αδέσποτα με πολύ μεγαλύτερη ανάγκη! :(
Και μη μου πεις ότι θα γίνονταν κι αυτά αδέσποτα. ΔΕΝ ήταν!
Πήρες τα σκυλιά που ήθελες, απλά!

Ζουν μόνιμα μαζί σου? Τι εννοείς "μόνα τους"?

Καλώς ήρθες κατά τα άλλα!
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Εξοχική κατοικία δύο στρεμμάτων?
Ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω!!!!!!!!!
Κι εγώ ούτε κήπο δικό μου δεν έχω, κάτι γλαστρούλες στο μπαλκόνι:(
Να σου ζήσουν, να τα χαίρεσαι, είναι πραγματικά πανέμορφα:)
Μη μπερδευτείτε, το σπίτι είναι 100 τετραγωνικά, το οικόπεδο είναι 2 στρέμματα (1900 μέτρα), δεν είμαι ο Λάτσης :D
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Σε παρακαλώ βρε Γιάννη! Σε εκλιπαρώ δηλαδή!!! ΜΗΝ πιστεύεις ότι τα έσωσες τη στιγμή που υπάρχουν γύρω μας τόσα αδέσποτα με πολύ μεγαλύτερη ανάγκη! :(
Και μη μου πεις ότι θα γίνονταν κι αυτά αδέσποτα. ΔΕΝ ήταν!
Πήρες τα σκυλιά που ήθελες, απλά!

Ζουν μόνιμα μαζί σου? Τι εννοείς "μόνα τους"?

Καλώς ήρθες κατά τα άλλα!
Μη με εκλιπαρείς, η κούτα που έφερε τον Πούτιν, αν δε σταμάταγε στο σπίτι μου, θα κατέληγε δίπλα στο Θριάσιο νοσοκομείο, εκεί που παρατάνε οι ασυνείδητοι τα σκυλιά τους, μου το είπε ο ίδιος και εκνευρίστηκα. Οπότε επέτρεψέ μου να λέω ότι τα έσωσα. Άσε που δε το είπα για να πάρω μπράβο ή βραβείο, μου φτάνει που όποτε πλησιάζω σπίτι είναι συνέχεια δίπλα μου. Δεν ήθελα τέτοιες ράτσες, λυκόσκυλα ήθελα, αλλά με κέρδισαν.

Είναι στο εξοχικό που πάω κάθε βράδυ και τα σ/κ εκεί. Μόνα τους εννοώ μακριά απ'τα σκυλιά (τα 3 λυκόσκυλα) που έχουμε εδώ στην αυλή. Που πέρασαν κάποιους μήνες μαζί..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλως ηρθες Γιαννη.
Συμπερασματικά, οσον αφορα το Πουτιν, έσωσες ένα σκυλι που θα γινοταν αδεσποτο σε μιση ωρα.
Ή μαλλον, αν τελικα ζουσε όντας παρατημενο τοσο μικρο, θα κατεληγε αδεσποτο.

Ο κυριος με την κούτα του Πούτιν μαλλον δεν περασε τυχαια εξω από το σπιτι σου και φωναξε αν θελει καποιος κουταβι που παει για φούντο, ετσι δεν είναι?
Ισως ηταν delivery κατοπιν παραγγελιας.

Ειπες «μετά από καιρό είδα τους γονείς του». Ανηκουν στον κυριο που εφερε την κούτα?

Σορρυ για την «ανακριση», αλλά εσυ ειπες να ρωτησουμε ο,τι θελουμε.

Φιλικά
Αρης
 




GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Καλως ηρθες Γιαννη.
Συμπερασματικά, οσον αφορα το Πουτιν, έσωσες ένα σκυλι που θα γινοταν αδεσποτο σε μιση ωρα.
Ή μαλλον, αν τελικα ζουσε όντας παρατημενο τοσο μικρο, θα κατεληγε αδεσποτο.

Ο κυριος με την κούτα του Πούτιν μαλλον δεν περασε τυχαια εξω από το σπιτι σου και φωναξε αν θελει καποιος κουταβι που παει για φούντο, ετσι δεν είναι?
Ισως ηταν delivery κατοπιν παραγγελιας.

Ειπες «μετά από καιρό είδα τους γονείς του». Ανηκουν στον κυριο που εφερε την κούτα?

Σορρυ για την «ανακριση», αλλά εσυ ειπες να ρωτησουμε ο,τι θελουμε.

Φιλικά
Αρης
Καλά κάνεις και ρωτάς, ο κυριος αυτός είναι φίλος του πατέρα μου, ήρθε απ'το σπίτι εκεί που μιλούσανε του είπε για τη γέννα και ότι του έμεινε το τελευταιο και πάει στο Θριάσιο να το αφήσει. Ο πατέρας μου έχει λυκόσκυλα και έτσι τον πήρα εγώ. Τον έκραξε κι ο πατέρας μου, αυτό δεν το περιμένα.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλως ηρθες κι απο μενα..
εχεις εμπειρια καθολου απο τις συγκεκριμενες φυλες? (για τον συνδιασμο δεν μπορω να εκφερω αποψη..:paja1:)
ολη μερα μονα τους και μαλιστα τα συγκεκριμενα σκυλια (γιατι μονα τους μεγαλωνουν, κακα τα ψεμματα) , εχεις σκεφτει τι ειδους προβληματα συμπεριφορας θα παρουσιασουν στο μελλον, πως θα τα καταφερεις να ζεις αρμονικα μαζι τους ?(εκτος κι αν μονο το να τα ταιζεις καθε βραδυ και καθε σαββατοκυριακο σε ενδιαφερει και τιποτα αλλο).
πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα το οτι επιβαλεται να μεγαλωσουν ΜΑΖΙ ΣΟΥ ειδικα τον πρωτο τουλαχιστον χρονο και να αρχισεις να ενημερωνεσαι για τις ιδιαιτεροτητες της καθε φυλης ξεχωριστα (για τον συνδιασμο και τους προγονους, η παναγια μαζι σου:maria::p)

η θηλυκια οπου να ναι θα εχει οιστρο (εαν δεν ειχε ηδη), τι σκεφτεσαι να κανεις?
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Καλά κάνεις και ρωτάς, ο κυριος αυτός είναι φίλος του πατέρα μου, ήρθε απ'το σπίτι εκεί που μιλούσανε του είπε για τη γέννα και ότι του έμεινε το τελευταιο και πάει στο Θριάσιο να το αφήσει. Ο πατέρας μου έχει λυκόσκυλα και έτσι τον πήρα εγώ. Τον έκραξε κι ο πατέρας μου, αυτό δεν το περιμένα.
Καταλαβα φιλε μου.
Τα άλλα κουταβια τα εδωσε σε γνωστους ή πηγαν νωριτερα στο Θριάσιο?
Ποτέ δεν μπορεσα να καταλαβω πώς γινεται καποιος να αγαπαει υποτιθεται την σκυλα του και να μην αγαπαει το παιδι της.

Να σαι καλα Γιαννη κι εσυ και τα ομορφα σκυλακια σου και να σας βλέπουμε :)
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
εχεις εμπειρια καθολου απο τις συγκεκριμενες φυλες? (για τον συνδιασμο δεν μπορω να εκφερω αποψη..:paja1:)

εχεις σκεφτει τι ειδους προβληματα συμπεριφορας θα παρουσιασουν στο μελλον, πως θα τα καταφερεις να ζεις αρμονικα μαζι τους ?

η θηλυκια οπου να ναι θα εχει οιστρο (εαν δεν ειχε ηδη), τι σκεφτεσαι να κανεις?
Η Μπριζίτ είναι 6 μηνών, σε λίγο καιρό πάει για στείρωση. Όσο για την φυλή, έχω εμπειρία από Καυκάσια και τα πηγαίναμε μια χαρά. Όσο για το μέλλον, θα δείξει. Δεν αγχώνομαι, ούτε και αυτά :cool:. Αυτή τη στιγμή κάθονται στα 2 μέτρα από μένα και κουνάνε το κεφάλι τους απορρημένα με το τι κουμπάκια πατάει ο "μπαμπάς" τους σ'αυτό που το λέει λάπτοπ :D

harryf3 απ'οτι έμαθα χθες, η σκύλα του έκανε 4 και τα έχει δώσει όλα πλέον. Δε γνωρίζω αν έγινε με λεφτά ή όχι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981