Καλώς σας βρήκαμε!!!


Christina P.

Member
9 Ιουλίου 2014
11
2
43
Άγιος Δημήτριος
Γειά σας!!!
Είμαι η Χριστίνα, μαμά 3 παιδιών και προσεχώς και μίας πανέμορφης σκυλίτσας κοκόνι διασταύρωση με μαλτεζάκι. Είναι πολύ μικρούλα ακόμη για να αποχωριστεί τη φυσική της μαμά και θα την καλωσορίσουμε στο σπίτι μας τέλη Αυγούστου.
Θα τα λέμε συχνά απο εδώ!
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
καλησπέρα και καλώς ήρθες.
να τη χαίρεσαι και να μακάρι να μην επαναλάβεις το λάθος των ανεγκέφαλων που διασταυρώνουν τα σκυλιά τους δημιουργώντας συνεχώς νέα σκυλιά που καταλήγουν στο δρόμο στην καλύτερη περίπτωση.
 
  • Like
Reactions: ghelly


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Χριστίνα :)

Η θεωρία μας είναι, ότι δεν παίρνουμε σκύλο, από τέτοιες εγκληματικές γέννες και ούτε φυσικά από pet shop. Και γενικώς, δεν ζευγαρώνουμε ποτέ τα σκυλιά μας.

Κάνε την βόλτα σου στο φόρουμ, και θα μάθεις πολλά, που δεν τα έχεις ξανακούσει μάλλον.
 


Christina P.

Member
9 Ιουλίου 2014
11
2
43
Άγιος Δημήτριος
Τί εννοείτε δε ζευγαρώνετε ποτέ τα σκυλιά σας? Για ποιό λόγο? Άν και είχα στο παρελθόν σκυλάκι είναι κάτι που το ακούω πρώτη φορά!(Δεν το είχα ζευγαρώσει ποτέ γιατί ο κτηνίατρος μου είχε πεί πως μετά θα είχε περισσότερες ορμές)
 




D

Deleted member 14614

Guest
Καλώς ήλθες Χριστίνα!
Γενικά, δεν αγοράζουμε σκυλιά από pet shops και ιδιώτες. Προτιμούμε σκυλιά από φιλοζωικές ή από νόμιμους εκτροφείς. Οι λόγοι πολλοί: προέρχονται από άθλιες συνθήκες διαβίωσης ειδικά τα σκυλιά των pet shops, συνεισφέρουν στην αύξηση του αριθμού των αδεσπότων, κλπ. Δυστυχώς, απ 'ότι καταλαβαίνω το σκυλάκι σου είναι αποτέλεσμα μιας ακόμα ανεύθυνης γέννας. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διόρθωσέ με.
Και εδώ ερχόμαστε στο γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας: Ειδικά στην Ελλάδα, όπως θα ξέρεις, υπάρχουν πάρα πολλά αδέσποτα. Αντί, λοιπόν, να ενισχύουμε τον κάθε ανεύθυνο που δεν στειρώνει το σκυλί του και συμβάλλει στην αύξηση του αριθμού των σκυλιών που υποφέρουν στους δρόμους, επιλέγουμε τις παραπάνω λύσεις που ανέφερα. Ακόμα κι αν πουλήσει ή δώσει όλα τα κουτάβια, στην πραγματικότητα έχει στερήσει από τα αδέσποτα ένα σπίτι που αξίζουν.
Αν το κουτάβι που έχεις επιλέξει είναι αποτέλεσμα μιας τέτοιας πρακτικής (ξαναλέω, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), έχεις ακόμα τον χρόνο να μην συμβάλλεις με τη σειρά σου σε αυτό το απαράδεκτο φαινόμενο.
 
  • Like
Reactions: Elli




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Δυστυχώς, απ 'ότι καταλαβαίνω το σκυλάκι σου είναι αποτέλεσμα μιας ακόμα ανεύθυνης γέννας.
Σαν τι άλλο, θα μπορούσε να είναι; :rolleyes:
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Αφου λεει διασταυρωση κοκονι με μαλτεζ....υπαρχει περιπτωση να ειναι υπευθυνο ζευγαρωμα και εκδοση πεντιγκρι βρε συντροφεφ ???
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Τί εννοείτε δε ζευγαρώνετε ποτέ τα σκυλιά σας? Για ποιό λόγο? Άν και είχα στο παρελθόν σκυλάκι είναι κάτι που το ακούω πρώτη φορά!(Δεν το είχα ζευγαρώσει ποτέ γιατί ο κτηνίατρος μου είχε πεί πως μετά θα είχε περισσότερες ορμές)
Γιατί με τόσα αδέσποτα που υπάρχουν δεν υπάρχει λόγος να συντηρούμε και να επιβαρύνουμε μια κατάσταση. Είναι ηθικό το θέμα.

Καλωσήρθες!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Σαν τι άλλο, θα μπορούσε να είναι; :rolleyes:
Αφου λεει διασταυρωση κοκονι με μαλτεζ....υπαρχει περιπτωση να ειναι υπευθυνο ζευγαρωμα και εκδοση πεντιγκρι βρε συντροφεφ ???
Καλά βρε mareco και συντρόφισσα Aunt Mary, είπα κι εγώ να εξαλείψω κάθε πιθανότητα! :p Μπορεί, ξέρω και γω μια φίλη της να ήταν έτοιμη να στειρώσει τη σκύλα της, αλλά της επιτέθηκαν στο δρόμο σκυλιά, ζευγάρωσαν με τη δική της και... οκ είναι λίγο Hollywood, δεν διαφωνώ.:D
 


Christina P.

Member
9 Ιουλίου 2014
11
2
43
Άγιος Δημήτριος
Καλώς ήλθες Χριστίνα!
Γενικά, δεν αγοράζουμε σκυλιά από pet shops και ιδιώτες. Προτιμούμε σκυλιά από φιλοζωικές ή από νόμιμους εκτροφείς. Οι λόγοι πολλοί: προέρχονται από άθλιες συνθήκες διαβίωσης ειδικά τα σκυλιά των pet shops, συνεισφέρουν στην αύξηση του αριθμού των αδεσπότων, κλπ. Δυστυχώς, απ 'ότι καταλαβαίνω το σκυλάκι σου είναι αποτέλεσμα μιας ακόμα ανεύθυνης γέννας. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διόρθωσέ με.
Και εδώ ερχόμαστε στο γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας: Ειδικά στην Ελλάδα, όπως θα ξέρεις, υπάρχουν πάρα πολλά αδέσποτα. Αντί, λοιπόν, να ενισχύουμε τον κάθε ανεύθυνο που δεν στειρώνει το σκυλί του και συμβάλλει στην αύξηση του αριθμού των σκυλιών που υποφέρουν στους δρόμους, επιλέγουμε τις παραπάνω λύσεις που ανέφερα. Ακόμα κι αν πουλήσει ή δώσει όλα τα κουτάβια, στην πραγματικότητα έχει στερήσει από τα αδέσποτα ένα σπίτι που αξίζουν.
Αν το κουτάβι που έχεις επιλέξει είναι αποτέλεσμα μιας τέτοιας πρακτικής (ξαναλέω, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), έχεις ακόμα τον χρόνο να μην συμβάλλεις με τη σειρά σου σε αυτό το απαράδεκτο φαινόμενο.
Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πώς προέκυψε το ζευγάρωμα. Από τα 6 κουταβάκια που γεννήθηκαν έχουν βρεί ήδη οικογένειες για τα 5!
Δε θα μπορούσα να αλλάξω γνώμη τώρα πλέον γιατί μπορεί να μην την έχουμε πάρει ακόμη στο σπίτι μας αλλά την έχουμε ήδη αγαπήσει. Καταλαβαίνω την ευθύνη του να έχεις ένα κατοικίδιο, μιας και από πολύ μικρή είχα διάφορα κατοικίδια, μάλιστα όταν έχασα τον σκύλο μου στα 13 του ένιωσα σα να έχασα άνθρωπο. Ίσως παίρνοντας την μικρούλα να συμβάλλω σε αυτό που λέτε, αλλά δε θα κάνω πίσω, είναι ήδη μέλος της οικογένειάς μας!
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Τι να πω...βρισκω πως ειναι λαθος το να το παρεις, αλλα τουλαχιστον φροντισε να μην ζευγαρωσεις εσυ μετεπειτα το δικο σου σκυλι και συμβαλεις για δευτερη φορα στην τραγικη αυτη κατασταση που υπαρχει.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Χριστίνα καλώς ήρθες και απο μένα. Σε τι ηλικία λες να την πάρεις τη μικρή σου; Ελπίζω όχι πρωτού συμπληρώσει τις 8 εβδομάδες ε;
 


Christina P.

Member
9 Ιουλίου 2014
11
2
43
Άγιος Δημήτριος
Τι να πω...βρισκω πως ειναι λαθος το να το παρεις, αλλα τουλαχιστον φροντισε να μην ζευγαρωσεις εσυ μετεπειτα το δικο σου σκυλι και συμβαλεις για δευτερη φορα στην τραγικη αυτη κατασταση που υπαρχει.
Δε θα μπορούσα να ζευγαρώσω το σκυλί μου ούτως ή αλλως εφόσον δεν έχω τη δυνατότητα να έχω παραπάνω από ένα σκυλάκι σε περίπτωση που δε βρεθούν ιδιοκτήτες για τα κουτάβια. Δε θα μπορούσα να πετάξω ποτέ ένα σκυλί στο δρόμο. Η μικρή με το που φτάσει στην κατάλληλη ηλικία θα στειρωθεί.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πώς προέκυψε το ζευγάρωμα. Από τα 6 κουταβάκια που γεννήθηκαν έχουν βρεί ήδη οικογένειες για τα 5!
Δε θα μπορούσα να αλλάξω γνώμη τώρα πλέον γιατί μπορεί να μην την έχουμε πάρει ακόμη στο σπίτι μας αλλά την έχουμε ήδη αγαπήσει. Καταλαβαίνω την ευθύνη του να έχεις ένα κατοικίδιο, μιας και από πολύ μικρή είχα διάφορα κατοικίδια, μάλιστα όταν έχασα τον σκύλο μου στα 13 του ένιωσα σα να έχασα άνθρωπο. Ίσως παίρνοντας την μικρούλα να συμβάλλω σε αυτό που λέτε, αλλά δε θα κάνω πίσω, είναι ήδη μέλος της οικογένειάς μας!
Οκ, εφόσον αναγνωρίζεις τα αποτελέσματα αυτής σας της κίνησης, τότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Ελπίζω οι επόμενες γενεές να δείξουν το καλό παράδειγμα.
Ευτυχώς, τουλάχιστον θα τη στειρώσεις. Κάτι είναι κι αυτό.
 






Christina P.

Member
9 Ιουλίου 2014
11
2
43
Άγιος Δημήτριος
  • Like
Reactions: mareco