Καλώς σας βρήκαμε!


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Ονομάζομαι Μαρία και μέχρι τον Ιούνιο ήμουν - όπως έλεγαν οι φίλες μου - cat person. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει επι της ουσίας τίποτα παραπάνω απτο οτι είχα μεγαλώσει 14 χρόνια με την Μπριγκιτε μου, μια απίθανη μακρυτριχη γάτα, και φιλοξενούσα στο πατρικό μου σπίτι 4 γατάκια που έσωσα από το δρόμο. Συνεπώς, είχα μάθει να συμβιωνω με γάτες.
Όταν μετακομίσαμε με το φίλο μου στη μικρή γκαρσονιέρα, κι ενώ σκεφτόμουν πως μια γατούλα θα ήταν καλή συντροφιά, ήρθε στη ζωή μας η Ντόντο, που ζητιανευε 2,5 μηνών στην εξοχή σε ταβέρνα. Αφού έφαγε μισή μερίδα χοιρινή τηγανιά, ο φίλος μου την ερωτεύθηκε και αποφασίσαμε να την υιοθετήσουμε (οκ στην αρχη λέγαμε φιλοξενία, αλλά στις 2 μέρες ήδη ήταν οικογένεια).
Αυτά τα λίγα για να συστηθούμε... Το φορουμ σας μας βοήθησε πολύ, ως απλούς αναγνώστες αφου λοξυγγα πάθαινε η μικρή και εμείς πανικό
Τωρα η Ντόντο μας είναι 6 μηνών, μεγάλη ντιβα (αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε βοήθεια απο επαγγελματία) και αισίως γύρω στα 20 κιλά...20150606_105324.jpg20150916_163004.jpg
Η Ντόντο τη πρώτη μέρα σπίτι (2,5 μηνών) και χθες!!!
 






myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κούκλα!!! Και επίσης τελευταία παρατηρώ ότι σχεδόν όλοι οι "πρωτάρηδες" διαλέξαμε το ίδιο πρώτο περιλαίμιο για το σκυλί μας!! :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Κούκλα!!! Και επίσης τελευταία παρατηρώ ότι σχεδόν όλοι οι "πρωτάρηδες" διαλέξαμε το ίδιο πρώτο περιλαίμιο για το σκυλί μας!! :ROFLMAO:
Εμεις ειχαμε σε φουξ φωσφοριζε για να σπαει η μαυριλα:D!
 
  • Like
Reactions: ntoulis and kosmaki


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Λες το κόκκινο (από γνωστό μαγαζί παιχνιδιών)???? το χω δει σε πολλάαααα σκυλιά (βέβαια της Ντόντο της κράτησε 2 βδομάδες :p)
Με τα λουριά αντιμετώπισα πρόβλημα, καθότι τραβάει α πι στευ τα στη βόλτα, αλλά τελικά αποφάσισα πως το πρόβλημα μάλλον είμαι εγώ και όχι το λουρί και απευθυνθήκαμε σε εκπαιδευτή, γιατί μεγαλώνοντας άρχισε και άλλες "κακές συνήθειες", όπως να γαυγίζει ασταμάτητα όταν δεν γίνεται το δικό της και να μη τρώει γιατί μας ακολουθεί στο σπίτι, αφήνοντας το φαί της (εννοείται τις πρώτες βδομάδες δεν άφηνε κόκκο ξηράς). ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΔΕ ΠΕΙΝΑΕΙ Η ΑΤΙΜΗ??
 
  • Like
Reactions: myEnzo and fani


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Yes, αυτό ακριβώς το περιλαίμιο λέω ;)!!! Κι εγώ απευθύνθηκα σε εκπαιδευτή μόλις άρχισαν τα τραβήγματα στο δρόμο... Είχα σκοπό να ξεκινήσω νωρίτερα η αλήθεια είναι αλλά έπρεπε να μαζέψω τα λεφτά πρώτα... Έτσι γλίτωσα την εξάρθρωση ώμου, εκτός απ' τις φορές που διασταυρώθηκε με το μεγάλο του πάθος, τα ΠΕ ΡΙ ΣΤΕ ΡΙΑΑΑΑΑΑΑ!!! Κι αυτό όμως το βάζουμε σε σειρά... :)! Υπομονή και καλή διασκέδαση σου εύχομαι!!!
 
  • Like
Reactions: kosmaki




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Καλησπέρα!
Το παιδί (που λέμε με το σύντροφό μου) έχει φτάσει αισίως 10 περίπου μηνών, και δεν έχει γίνει μεγάλου μεγέθους - όπως αρχικά μας έλεγαν. Ψηλώσαμε, αλλά παραμείναμε στα 23-24 κιλά! Αφού περάσαμε ΠΟΛΥ δύσκολα με τον πρώτο οίστρο (ανυπομονώ τη στιγμη που θα κάνουμε τη στείρωση) κάναμε πριν κανα μήνα τις πρώτες μας εξετάσεις. Αιματολογικές και ερλίχια/καλαζαρ. Και εκεί που ήμουν χαλαρή, γιατί ελεγα τι στο καλό: αμπούλες/σκάλιμπορ/χάπι για τσιμπούρια/σπρέι/αντικουνουπικό στο σπίτι ανελλιπώς, δεν μπορεί να έχουμε θέμα.... Ήρθε το σοκ! Με παίρνει η γιατρός και μου λέει 1/100. ΟΚ, δεν με λες ψύχραιμο άνθρωπο γενικά, αλλά ειδικά εκείνη τη στιγμή με έπιασε πανικός. Το ξέρω ότι ήμουν υπερβολική, όλοι μου είπαν πως το 1/100 δεν είναι τίτλος να ανησυχώ, μπορεί ως και λάθος να είναι κτλ....
Αλλά εγώ φρίκαρα. ΜΕτά με έπιασαν ενοχές: για εκείνη τη φορά στο πάρκο που είχε φουλ κουνούπια και δεν την πήρα να φύγουμε, για τη μία μέρα που ξέχασα να ψεκάσω σιτρονέλα κτλ... Γράφω αυτό το κατεβατό (και συγγνώμη) γιατί αύριο έχουμε τις επαναληπτικές εξετάσεις. Θα πάμε στις 10 να της πάρουν αίμα και είμαι σε άθλια κατάσταση, πολύ πολύ άγχος...
Και ήθελα να το μοιραστώ.
 








myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Σε νιώθω γιατί κι εγώ είναι να του κάνω εξετάσεις πριν τη στείρωση που είναι προγραμματισμένη για αρχές Φλεβάρη... Όλα να πάνε καλά εύχομαι...
 
  • Like
Reactions: kosmaki


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σκυλοπαιδο έχεις ή τον Πασά στα Γιάννενα?
το 99% των φωτογραφιων της ειναι ξάπλα! :whistle:
Μην αγχώνεσαι και κυρίως ΜΗΝ ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΝΕΣΑΙ...σκέψου ότι φρικάρεις και τη μικρή, πραγματικά χωρίς λόγο. Ολα θα πάνε καλά, θα το δεις και μετά θα γελάς με το άγχος σου. Λογικό βέβαια και αναμενόμενο... κατι τετοιες ώρες συνειδητοποιείς πόσο ψηλά την έχεις και πόσο σε πονάει, ακόμα και αν σπάσει τρίχα της! (καλά, αυτό για εμας που δεν μαδάνε, όχι τα δικά σας που γεμίζουν μαξιλάρες :p:p )
fingers crossed!
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Εννοείται τον πασά/πριγκίπισσα Σισυ :p:p αν και για να πω την αλήθεια, πιο πολύ κατσικάκι είναι όλη μέρα, παρά αραχτη... Απλά όταν κάνει τα τρελά της δεν μπορώ να τη βγάλω γιατί κουνιέται:ROFLMAO:
Ευχαριστώ πολύ για τη θετική σκέψη! Θα ενημερώσω και για αποτελέσματα μόλις εχω.

Και μία φώτο όρθια... Για την καλή τύχη
IMG_20160111_105532.jpg
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
όπως είπες.... 1/100 δεν ειναι τίτλος ειναι απλά λόγος για επανέλεγχο σε λίγο καιρό....

Σας είπε να πάρετε κάτι? Καλά αποτελέσματα να εχετε οταν ξανακάνετε τίτλο! (κανε και ενα λεμφαδένα!)
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
όπως είπες.... 1/100 δεν ειναι τίτλος ειναι απλά λόγος για επανέλεγχο σε λίγο καιρό....

Σας είπε να πάρετε κάτι? Καλά αποτελέσματα να εχετε οταν ξανακάνετε τίτλο! (κανε και ενα λεμφαδένα!)
Όχι, δεν μας έδωσε κάτι. Και ήταν κάθετη εξαρχής, πως δεν χρειάζεται. Μάλιστα, επειδή τη βρήκα τον Ιούνιο 2,5 μηνών στην εξοχή, μου είπε πως μπορεί να είναι απο τότε ένα τσίμπημα που απλά της μετέδωσε στέλεχος και δεν αναπτύχθηκε (το λέω απλοϊκά όπως το κατάλαβα).
Πάντως, προβληματίστηκα πολύ αν θα έπρεπε να μας δώσει ή όχι αγωγή. Σε πολλούς είδα δώσανε από τη πρώτη εξέταση, έστω κι αν είπαν για επανέλεγχο. Αντίστοιχα σε άλλους τόσους δεν δώσανε. Είπα προς το παρόν να ακολουθήσω ότι μου είπε η γιατρός.
Σήμερα θα κάνουμε την εξέταση, και θα δω τι θα βγει... Την εξέταση του λεμφαδένα σχεδόν το έχω αποφασίσει να την κάνω, ακόμα και αρνητικό να βγει το δείγμα, για σιγουριά. Είναι μικρό κουτάβι, έχει (καλώς εχόντων των πραγμάτων) πολλά χρόνια μπροστά του και θέλω να είναι όσο περνάει από το χέρι μου ασφαλής.
Πιστεύετε είναι υπερβολή σε αυτή τη φάση να ψάξω για 2η γνώμη κτηνιάτρου; εμπιστεύομαι πολύ την κτηνίατρο και δεν θέλω να ταλαιπωρώ την Ντόντο, αλλά θέλω το καλύτερο για τη αυτή (όπως όλοι μας).
 




kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Update: πήρε ο γιατρός και μας είπε πως οι εξετάσεις είναι πολύ καλές και πως ο τίτλος παραμένει στο 1/100. Γνώμη του ειναι να επανεξεταστει στο 6μηνο, εκτός αν παρατηρήσουμε σημάδια ότι μπορεί να έχει νοσήσει (δερματικά, ανορεξία κτλ). Αυτά τα είπαμε τηλεφωνικά, φυσικά θα πάω απο εκεί γιατι εμένα η ιδέα το παιδί να έχει τίτλο (έστω 1/100) και να μη κάνω τίποτα δε μου καθεται. Τι πάει να πει να δω αν θα νοσήσει? Δηλαδή το βρήκα νωρίς και να περιμένω για να είναι αργά?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ούτως ή άλλως ισως μόνο ζυλαπουρ θα μπορούσε να δώσει όμως... 1/100 θεωρείται ύποπτος και οχι ότι ασθενεί..... Συζήτησε το μαζι του...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf