Καταγγελία για κτηνίατρο


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Καλησπερα σε ολους!
Καποιοι θα με εχετε διαβασει εμφανως αγχωμενο απο το προηγουμενο τοπικ με ασθενειες του εντερου!
Θελω να κανω μια καταγγελεια...
μου εδωσαν λαθος φαρμακα την πρωτη φορα!το σκυλι μου ειχε γιαρντια κοκιδια κ ακαριδες κ μου δωσαν το νοροντιν!η γιαρντια κ τα κοκιδια για να περασουν χρειαζονται μετροθιναζολη αν το γραφω καλα κ σπιρακιμινη!
τη 2η φορα μου δωσαν το σωστο χαπι σε λαθος δοσολογια μου ειπαν οτι χρειαζεται ενα πρωι βραδυ ενω ηταν μισο κ μαζι μαυτο με εβαλαν να της δινω κ το milbemax με αποτελεσμα η μικρη μου να ναι χαλια νομιζα οτι θα παθαινε κατι!διαβασα τις οδηγιες κ την πηγα εκει κ τους ειπα για το μισο χαπι κ μου παν ναι οκ δεν εγινε κατι!
της εκαναν ενεση ζαντακ για το στομαχι κ επειδη κουνηθηκε δεν προσεξε κ της την εχωσε μεσα για μεσα την βελονα κ το σκυλι πεταχτηκε στον αερα!
Εγω θα τους καταγγειλω και στον κτηνιατρικο συλλογο!θα κινηθω και νομικα!και θα τους βγαλω στα καναλια!
Εχω και τις εξετασεις και τις συνταγες που μου εγραφαν!
Φοβαμαι μην επαθε τπτ η μικρη μου!
 
Last edited by a moderator:




fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
εννοειται πηρα 2 αλλους αλλα γυρισε και ο δικος μου γτ επαθε ατυχημα με εκραξε γτ μου ειπε οτι τρελανα το σκυλι με τα χαπια να τα σταματησω αμεσως γτ θα του δημιουργησω ζημια κ οτι το stromorgyl ναι μεν ειναιγ αυτο αλλα δεν ειναι τοσο δυνατο κ δεν θα το πιασει!θα του δωσω το πανακουρ για την γιαρντια!ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
45
Ψυχραιμία. Το σημαντικό είναι ότι ανακάλυψες όλα αυτά και σιγά σιγά το σκυλί θα βρεί τους ρυθμούς του. Δώσε τώρα βάση στην καλυτέρευση της υγείας του και μην αναλώνεσαι με το άλλο θέμα θα έχεις χρόνο γι'αυτό αργότερα. Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Εμένα, αυτές οι μονόπλευρα "επώνυμες" καταγγελίες, με ενοχλούν. γιατί δεν υπάρχει κανείς από την άλλη πλευρά, να επιβεβαιώσει τα όσα λες και βεβαίως να παραθέσει, την δική του εκδοχή, επί των πραγμάτων.
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Καταλαβαίνω απόλυτα το πόσο τρελαμένος είσαι. Για αρχή όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω ασχολήσου να γίνει καλά ο τετράποδος φίλος σου και μετά βλέπεις.

Επίσης να ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχερός γιατί από ότι βλέπω εδώ στο φόρουμ η διαχείριση είναι πολύ large!!! Καταγγελία και κράζεις (δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο) χωρίς πλήρη στοιχεία σου και το ποστ είναι ακόμα ενεργό;;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
"Το φόρουμ δεν φέρει καμία ευθύνη για τα γραφόμενα των μελών του!

Το φόρουμ δεν οικειοποιείται καμία πρόταση ή κατηγορία και ασφαλώς δεν φέρει ευθύνη για τις όποιες συνέπειες.

Το φόρουμ είναι αναγκασμένο να προσφέρει όλα τα στοιχεία μέλους στις αρμόδιες αρχές όποτε και αν αυτό χρειαστεί και επιφυλάσσεται για κάθε νόμιμο δικαίωμα του.


Κατά την εγγραφή σας συμφωνείτε με αυτούς τους κανονισμούς συνεπώς μη συμμόρφωση με αυτούς μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα το κλείδωμα ή το σβήσιμο του μηνύματος ή και την αποβολή σας από το φόρουμ κατά την κρίση των διαχειριστών."
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν ουτε να δημιουργησω προβλημα απλα ανεφερα τι μου συνεβη γτ πιστευω πρεπει να ξερουμε τι γινεται!αν θεωρειτε σωστο σβηστε το τοπικ!ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αυτό που εγώ λέω, χωρίς να έχω διαβάσει λεπτομερώς, το άλλο σου θέμα, είναι να προσπαθήσεις να επικρατεί ψυχραιμία στις αποφάσεις και τις επιλογές σου.
Κάτι που μέχρι στιγμής δεν έχεις πετύχει, ούτε στον τρόπο απόκτησης του σκύλου σου, ούτε και στην αντιμετώπιση του προβλήματος υγείας που έχει.
Ψυχραιμία λοιπόν και δεύτερες σκέψεις πριν την λήψη αποφάσεων, με σοβαρότητα και έρευνα :)
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Ισχυει αυτο που λες και λυπαμαι αν δημιουργησσα προβλημα θα σβησω αμεσως τα ονοματα!
Στις 28 Δεκεμβρη παρουσιασε σημαδια ανορεξιας απο τη 1 γεναρη σταματησε να τρωει.
στις 4 που ανοιξαν ολοι πηγα στον δικο μου κτηνιατρο, πρωι πρωι , με τα κοπρανα να της κανω καλλιεργεια αλλα ειχε παθει ατυχημα.
Ετσι πηγα στους αδερφους που προανεφερα μου ειπαν οτι σκυλακι μου ειναι υγιες απλα εχει κρυωσει κ να του αλλαξω τροφη(οντως του αλλαξα αλλα δεν ετρωγε)εγω επεμενα να κανουμε καλλιεργεια κ αυτοι ελεγαν οχι του καναμε τελικα
το επομενο βραδυ βγαινουν τα αποτελεσματα γιαρντια κοκκιδια κ ασκαριδες
παμε κ μου δινουν 3 μερες καζιτελ 10 μερες νοροντιν 3 μερες καζιτελ μια βδομαδα μετα απο το τελος της αγωγης παλι τα ιδια...
.την παω παλι μου λενε οτι ειναι οκ απλα απο τα φαρμακα εχει κανει φλεγμονες στο εντερο κ γαυτο δεν τρωει κ να μην της κανω καλλιεργεια της καναμε...
το επομενο βραδυ βγαινουν τα αποτελεσματα γιαρντια ασκαριδες
μου ελεγε απορει πως εγινε αυτο και μηπως δεν εδινα την αγωγη σωστα
μου δινει stromorgyl 10 κ μου λεει να παω την δευτερα για να δουμε για τις ασκαριδες το φαρμακο
!την Δευτερα παω παλι το συζηταει με τον αδερφο του και του λεει οτι ειναι λαθος το νοροντιν οτι ειναι μονο για κοκιδια αυτος επεμενε οτι ειναι κ για γιαρντια μου λεει να παρω φλαζιλ 4ml (14 μερες)μιλμπιμαξ 4 μερες κ μετα απο 14 παλι μιλμπιμαξ.εμενα η μικρη μου δεν το παιρνε το φλαζιλ ουτε με συριγγα ουτε στο φαγητο αρα μου λεει stromorgyl ολοκληρο κ το σκυλι επαιρνε κ στρομορζιλ κ μιλμπιμαξ αφου ηταν χαλια διαβαζω τις οδηγιες κ βλεπω οτι ειναι μισο τον παιρνω τηλ του το λεω κ μου λεει να την παω απο κει μου ειπε οτι δεν εγινε κατι που το πηρε ολο κ της εκανε μια ενεση ζαντακ το σκυλι κουνηθηκε κ της την εχωσε μεσα γ μεσα την βελονα κ πεταχτηκε στον αερα απο χθες ειναι ζαβλακωμενη τον πηρα σημερα τηλ κ με βγαλε τρελο οτι το νοροντιν το δωσαν επιτηδες για να αντιμετωπισουν τα κοκιδια πρωτα (ΨΕΜΜΑΤΑ μπροστα ημουν οταν το συζητουσαν κ ο αδερφος του του λεγε οτι απορει πως δεν του περασε κ αυτος ελεγε οτι δεν του περασε γτ ΔΕΝ ειναι για γιαρντια κ αυτος επεμενε οτι ειναι) οτι αυτος δεν μου πε ποτε να του δωσω στρομορζιλ ολοκληρο που το χω στο χαρτι που το χει γραψει με ειρωνευοταν κ του πα οτι θα του κανω καταγγελεια κ μυνηση κ μου το κλεισε με εναν ασεμνο χαρακτηρισμο
Συγνωμη για το προβλημα που δημιουργησα δεν ειχα τετοιο σκοπο
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Αν μπορειτε οι διαχειριστες διαγραψτε τα ονοματα απο το πρωτο κειμενο γτ εγω δεν μπορω να κανω επεξεργασια κ να τα διαγραψω.
Δεν ειχα διαβασει τους ορους να πω την αληθεια αν θελετε σβηστε το τελειως αλλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει εστω κ χωρις ονοματα(εφοσον δεν επιτρεπεται) και παλι λυπαμαι γ το προβλημα που δημιουργησα!
 




fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Γιατί το Panacur έχει μετροθιναζολη κ σπιρακιμινη?
Μεσω ενος γνωστου ηρθα σε επικοινωνια με το πανεπιστημιο της κτηνιατρικης της Θεσσαλονικης κ μου ειπαν οτι δινουν 5 μερες drontal 5 μερες πανακουρ κ μετα απο 14 μερες παλι πανακουρ!
Οτι εκει εχουν πολλα τετοια περιστατικα κ τους περναει δεν ειναι κατι απλα δεν πηραμε τα σωστα φαρμακα!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν σε ρώτησα αυτό.
Επειδή είναι φόρουμ και θα διαβάσουν και άλλοι μετά από σένα, καλό είναι να είσαι σαφής.
Λογικό είναι βέβαια μέσα στον πανικό σου να τα γράφεις όλα μπερδεγουέι
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Δεν σε ρώτησα αυτό.
Επειδή είναι φόρουμ και θα διαβάσουν και άλλοι μετά από σένα, καλό είναι να είσαι σαφής.
Λογικό είναι βέβαια μέσα στον πανικό σου να τα γράφεις όλα μπερδεγουέι
Δεν ξερω τι εχει το πανακουρ σου λεω τι μου ειπαν
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μια παρατήρηση μόνο, με όλο το θάρρος.

Στο πρώτο μήνυμα γράφεις:
Θελω να κανω μια καταγγελεια ......
μου εδωσαν λαθος φαρμακα την πρωτη φορα!
.....
το σκυλι μου ειχε γιαρντια κοκιδια κ ακαριδες κ μου δωσαν το νοροντιν!
η γιαρντια κ τα κοκιδια για να περασουν χρειαζονται μετροθιναζολη αν το γραφω καλα κ σπιρακιμινη!
Στο #11 γράφεις

Ετσι πηγα στους αδερφους που προανεφερα μου ειπαν οτι σκυλακι μου ειναι υγιες απλα εχει κρυωσει κ να του αλλαξω τροφη(οντως του αλλαξα αλλα δεν ετρωγε)εγω επεμενα να κανουμε καλλιεργεια κ αυτοι ελεγαν οχι του καναμε τελικα
το επομενο βραδυ βγαινουν τα αποτελεσματα γιαρντια κοκκιδια κ ασκαριδες
παμε κ μου δινουν 3 μερες καζιτελ 10 μερες νοροντιν 3 μερες καζιτελ μια βδομαδα μετα απο το τελος της αγωγης παλι τα ιδια...
Να υποθέσω το δεύτερο "3 μέρες Cazitel" ήταν κεκτημένη ταχύτητα.

Φαντάζομαι οι άνθρωποι το Cazitel έδωσαν για Giardia, όχι το norodin
Διάβασε εδώ αν θες
http://www.canadapetcare.com/cazitel-flavoured-allwormer-for-dogs/wormers-treatment-212.aspx

"For treating Giardia infection, Cazitel is given for three consecutive days."
3 συνεχόμενες μέρες.
Οπως ακριβώς σου είπαν.

Τι λάθος φάρμακο σου έδωσαν;;;

Κάθε γιατρός έχει τα δικά του σχήματα που έχει δοκιμάσει και ανάλογα επιλέγει.
Στην κτηνιατρική σχολή που πήρες προτείνουν άλλο φάρμακο.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτό που πρότειναν οι πρώτοι είναι λάθος.
Αν πάρω τον δικό μου κτηνίατρο μπορεί να δώσει ένα τρίτο.

Αν δεν βλέπουμε αποτέλεσμα, δεν σημαίνει πως έγινε σκόπιμα και πως ο γιατρός μας είναι αλμπάνης. Δοκιμάζεις άλλο φάρμακο ή εν πάσει περιπτώσει κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο Θεός σε συνεργασία με τον κτηνίατρό σου.

Συγνώμη αλλά - χωρίς να ξέρω τους ανθρώπους - τους θίγεις δημόσια, χωρίς να μπορούν οι ίδιοι να υπερασπιστούν τον εαυτό τους και δεν ξέρω αν το έψαξες κιόλας ενδελεχώς πριν βγεις να διαπομπέυσεις.
Στο κάτω κάτω δεν είμαστε ούτε κτηνίατροι ούτε δικηγόροι ούτε τίποτα.
Απλοί σκυλογονείς είμαστε.
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
Καλησπερα :)
το καζιτελ δεν μου το δωσαν ουτε για γιαρντια ουτε για κοκιδια ειναι για τις ασκαριδες αν δεν κανω λαθος εγραψα 3 μερες καζιτελ 10 μερες νοροντιν κ μετα απο 14 μερες παλι καζιτελ για 3 μερες
Για την γιαρντια την πρωτη φορα υποτιθεται μου δωσαν το νοροντιν
Το νοροντιν ειναι μονο για κοκιδια και αναρωτιοταν γτ δεν του περασε το γιαρντια κ με ρωτησε μηπως δεν εδινα την αγωγη
την 2η φορα 2 βδομαδες επειτα μου δωσαν το stromorgyl10 που ειναι κ για γιαρντια κ για κοκιδια αλλα μου δωσαν λαθος δοσολογια επισης μου ειπαν για 4 συνεχομενα βραδια μαζι με ολοκληρο το stromorgyl να δινω κ το milbemax
Αυτα δεν τα δινεις μαζι δινεις πρωτα milbemax μετα stromorgyl(και οχι ολοκληροσ ε ενα σκυλακι 4 κιλα 5 μηνων)κ μετα απο 14 μερες επαναληπτικα milbemax
Ολα αυτα μου τα χουν γραψει και σε χαρτια συνταγων τα οποια εχω γτ σημερα με εβγαλαν τρελο
Αν οντως το καζιτελ δεν ειναι γ ασκαριδες δεν μου δωσαν καθολου γ ασκαριδες αρα αδικα αναρωτιοντουσαν κ για τις ασκαριδες που δεν εφυγαν και επισης δεν ξερουν τι ειναι το καθε φαρμακο
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπερα :)
το καζιτελ δεν μου το δωσαν ουτε για γιαρντια ουτε για κοκιδια ειναι για τις ασκαριδες αν δεν κανω λαθος
Εβαλα πριν ένα λινκ που αναφέρει για τί είναι το καζιτελ
Διάβασέ το. Ψάξε και άλλα.

Ερεύνησε να δεις για τι είναι κάθε φάρμακο που έγραψες ΠΡΙΝ καταγγείλεις.


Για την γιαρντια την πρωτη φορα υποτιθεται μου δωσαν το νοροντιν
Στο #11 έγραψες πως σου έδωσαν ΚΑΙ Cazitel KAI Νorodin.
Εγώ τουλάχιστον έτσι κατάλαβα.
Ευτυχώς τα γραπτά μένουν.
 


fowtihs

Active Member
22 Νοεμβρίου 2015
39
4
35
την πρωτη φορα μου δωσαν 3 μερες καζιτελ(μισο)META TO KAZITEL αμεσως ΓΙΑ 10 μερες νοροντιν(ολοκληρο) πρωι βραδι ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΝΟΡΟΝΤΙΝ 3 μερες τπτ κ παλι 3 μερες καζιτελ(μισο)
μια βδομαδα μετα παλι τα ιδια παμε γ εξετασεις
Παρασκευη Βγαινουν αποτελεσματα κ μου δινουν/γραφουν μισο stromorgyl10(γιαρντια) κ μου λενε να παω Δευτερα να δουμε για τις ασκαριδες
Παω συζητανε μεταξυ τους γτ με το προηγουμενο σχημα δεν εφυγε η γιαρντια κ οι ασκαριδες του λεει οτι το νοροντιν δεν ειναι για γιαρντια
Μου γραφουν 4ml flagyl πρωι βραδυ 14 μερες(γιαρντια)κ milbemax 4 μερες κ μετα απο 14 παλι milbemax
Εκεινη τη στιγμη του λεω οτι μαλλον δεν θα παρει το flagyl κ μου γραφει στη συνταγη Η Πρ: stromorgyl10 S: 1 πρωι βραδυ 10 μερες (υπογραφη απο κατω)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3