Καταδικάζοντας ένα κουτάβι Ροτβάιλερ


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Οι σκεψεις μου ειναι λιγο συγκεχυμενες αυτη τη στιγμη και δεν μπορω να αποφυγω τη σεντοναρα.

Σημερα πηγα στον κτηνιατρο για μια δουλεια (Πασχα ερχεται) και πριν φυγω μπηκαν 2 συγχωριανοι (συναδελφοι) με το νεο τους κουταβακι, ροτβαιλερ, ή "ροτβαιλερ", οπως θελετε.
Δεν ξερω τι να πρωτοπω και σε τι να μεινω.

1. Κομμενη ουρα
2. Δωρισμενο απο γνωστο
3. Το πηραν 40 ημερων απο τη μανα
4. Το κουταβι ειναι μια σκετη γλυκα που δαγκωνει και "εχει πολυ πλακα"
5. Στην αρχη της προσπαθειας πληροφορησης "και εγω προκειται να αγορασω απλα θα το παρω απο εκτροφειο" η απαντηση ηταν "αρσενικο να παρεις οπωσδηποτε! να κανουμε κανενα κουταβι!" Δηλαδη ουτε καν
6. Το κουταβι κυκλοφορει στα περιξ του σπιτιου ελευθερο...
7. ...οπως ελευθερο κυκλοφορουσε και το πιτμπουλ που ειχαν, και το βρηκαν νεκρο, το οποιο πιτμπουλ (η "πιτμπουλ", παλι οπως θελετε) ηταν ενα μη ανθρωποκεντρικο αλλα φιλυσηχο με τους ανθρωπους ζωο
8. Το πηγαν για εμβολιο και κανενα κοκκαλο απο οτι καταλαβα

Το κουταβι μετραει αντιστροφα το πολυ 2 χρονια ζωης. Βαζω το χερι μου στη φωτια. Τα παιδια δεν ειναι τιποτα κωλοπαιδα, σε καμια περιπτωση δεν λεω αυτο, απο την αλλη εχουν πληρη και παντελη αγνοια. Δυστηχως. Ειναι ΤΟΣΟ δυσκολο να τους επικοινωνησω το ελαχιστο απο εδω μεσα. Δεν αμφισβητω την αγαπη τους για τα ζωα, απλως δεν ξερουν

Ο προηγουμενος σκυλος εφυγε επειδη φαινοταν αγριος, αυτο που θα ειναι κ μαυρο (αντικειμενικο χαρακτηριστικο επιθετικοτητας σκυλου στην επαρχια) και ογκωδες (υποθετω) δεν τη γλυτωνει με τιποτα. Και το παραμυθι θα παει ως εξης.

Θα κανει τις βολτες του ελευθερο μεχρι που θα αρπαξει καποιον και τοτε θα υπαρξει προβληματισμος και θα θεωρηθει αγριο, στην καλυτερη θα δεθει μονιμα στην αυλη, στην χειροτερη θα το καθαρισουν και θα παρουν το επομενο. Και φυσικα...παλι θα την πληρωσει ο σκυλος.

Θα μου πειτε πες τους 5 πραματα...το ξερω, απο το πρωι αυτο σκεφτομαι...θελει τοση διπλωματια, χρονο τακτ κτλ κτλ κ δεν ξερω αν μπορω να ξεριζωσω τετοιες αντιληψεις τοσο ευκολα. Ασε που πολυ χαλαρα θα θεωρηθω σνομπ, πρωτευουσιανος, δηθεν και εγω δεν ξερω τι αλλο.

Στον κτηνιατρο το παρατηρουσα, το περιεργαστηκα και προσπαθησα να φερω το φορουμ στο μυαλο μου, ποστ απο διαφορα ατομα να δω αν μπορω να διαβασω το σκυλο. Δε νομιζω οτι "ειδα" πολλα. Ενα ενεργητικο σκυλι ειδα που τη μια φορα που το πηρα αγκαλια και το χαιδευα ελιωσε και μετα απο 5 λεπτα που το ξαναπηρα επαιζε με το χερι μου και δαγκωνε και οταν το σηκωσα προς τα πανω για να μη με δαγκωσει με αρπαξε απτο μαγουλο...και ειναι τοσο χαριτωμενο...οταν ειναι 3 κιλα.........

Περιμενω σαν το μ@λ@κ@ τοσο καιρο να παρω το σκυλο μου, να ετοιμαστω και να ετοιμασω καταστασεις, και γιαυτο δεν μπορω να υποχωρησω ως προς τις απαιτησεις μου, να "προλαβω" οτι μπορεσω, να ετοιμασω το εδαφος, να να να...και παει ο αλλος και σε μια μερα εχει ενα κουταβι που το οδηγει εκει που το οδηγει

Συγγνωμη για τις σκορπιες σκεψεις, ειμαι αρκετα συγχισμενος.

Ξεχασα να αναφερω, στο "να μην το αφηνεις σε δαπεδο που γλυστραει και αν μπορεις να μην ανεβαινει σκαλες, παιζουν δυσπλασιες" η εκφραση που πηρα ως απαντηση ηταν κατι τετοιο o_O πρωτη φορα την ακουσε τη λεξη.

Πως να πεισεις τον αλλον οτι περα απο τη μαλακια που εκανε απο οπου το πηρε, χειριζεται το σκυλο με τετοιο τροπο που τον καταδικαζει 100%.

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω, δεν ξερω και τι μπορει να πει κανεις επι του θεματος.
Ηθελα απλα καπου να τα πω και να γινω κατανοητος.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Περιμενω σαν το μ@λ@κ@ τοσο καιρο να παρω το σκυλο μου, να ετοιμαστω και να ετοιμασω καταστασεις, και γιαυτο δεν μπορω να υποχωρησω ως προς τις απαιτησεις μου, να "προλαβω" οτι μπορεσω, να ετοιμασω το εδαφος, να να να...και παει ο αλλος και σε μια μερα εχει ενα κουταβι που το οδηγει εκει που το οδηγει.
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Δυστυχώς, δεν είναι όλοι ανοιχτοί στο να μάθουν πράγματα από άλλους και, κυρίως, να παραδεχτούν τα λάθη τους, θεωρώντας ότι έχουν το αλάθητο. Εσύ, φυσικά, έκανες την προσπάθειά σου και μπράβο σου. Αλλά έτσι είναι, πρέπει πρώτα να γίνει η μλκια για να καταλάβουμε πως κάτι κάναμε λάθος...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Beyond Wonderland
ευχαριστω αν και δε με παρηγορε σημερα :confused:

manolo
νομιζω πως δεν ειναι ετσι, η ιδιαιτεροτητα της επαρχιας και της τοσο διαφορετικης αντιμετωπισης του σκυλου που υπαρχει σε αυτη νομιζω δεν ειναι κατι τοσο συνηθισμενο

Tri
τα βασικα πραγματα που μπορω να πω ως προς τη συμπεριφορα που πρεπει να εχουν η να μην εχουν απεναντι στο σκυλο, ισως καταφερω να το κανω και να τα περασω, προς στιγμην δε θεωρω οτι προσπαθησα, θεωρω οτι εκανα μια αποπειρα που πηγε χαμενη, στα υπολοιπα θεωρω οτι υπαρχει πολυ μεγαλη αποσταση
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
@zenio δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και των μεγάλων πόλεων. Αν ήταν μόνο ένα ζευγάρι δεν θα υπήρχε σοβαρό πρόβλημα. Η μειοψηφία είμαστε εμείς.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
νομιζω πως δεν ειναι ετσι, η ιδιαιτεροτητα της επαρχιας και της τοσο διαφορετικης αντιμετωπισης του σκυλου που υπαρχει σε αυτη νομιζω δεν ειναι κατι το όσο συνηθισμένο
Στις επαρχίακες πόλεις οπως δράμα που είσαι η Χανιά που είμαι κτλ, δεν έχουν καμία διαφορά ως προς στις αντιλήψεις αυτές (η έστω πολύ μικρή) σε σχέση με την Αθήνα. Στα χωριά και κυρίως στα απομονωμενα είναι σε μεγαλύτερο βαθμό.
Έχω ζήσει και Αθήνα πολλά χρόνια και επαρχία. Αυτό που παρατηρώ είναι πως ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η αντίληψη προς το καλύτερο ως προς τα σκυλιά σε μια μεγάλη μερίδα των ανθρώπων.
Δυστυχώς όμως δεν έχει αλλάξει το παραμικρό ως προς τα ζευγαρωματα. Καθημερινά συναντώ ανθρώπους με σκυλιά και με πολλούς από αυτούς πιάνουμε συζήτηση και ενώ βλέπω ότι έχουν σωστές ιδέες γενικά και τα σκυλιά τους έχουν καλή ζωή, όταν φτάσει η συζήτηση στα περί ζευγαρωματος, με πιάνει απογοήτευση. Εκεί είμαστε πολύ πίσω. Στον μεσαίωνα θα έλεγα.
 
  • Like
Reactions: mareco




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@zenio
Περιέγραψες την πραγματικότητα που επικρατεί στην συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών σκύλων στην Ελλάδα.
Εσύ @zenio βλέπεις πολλούς "πρωτευουσιάνους" ας πούμε, νέα μέλη στο forum, να γράφουν σωστά πράγματα; και φαντάσου ότι για να φτάσει κάποιος στο σημείο να μπει στο forum για να γράψει (έστω τη μ.....α του) ,θεωρητικά έχει κάποια επαφή με την εποχή που ζούμε. Φαντάσου λοιπόν τι γίνεται "παραέξω". Τα ίδια χάλια ακριβώς, ανεξαρτήτως που ζει κάποιος. Αντε οι φωτεινές εξαιρέσεις στην Αθήνα να είναι 5% παραπάνω, κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με @manolo
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ζεις απο οσο εχω καταλαβει απο τα ζωα
σε τι βαθμο κλπ ειναι αλλο θεμα.

ποσοι τριγυρω σου που κανουν την ιδια δουλεια με εσενα δινουν οση σημασια/πρροσοχη χρειαζετε;
ειναι το βιος τους ετσι,η δουλεια τους..ειναι ολοι οκ;
ποσοι τρεχουν τελευταια στιγμη να σωσουντα ασωστα επειδη δεν προσεξαν η δενν εδωσαν το πασινοχαπι ξερω εγω οταν επρεπε...............

δενν εχουμε μαθει (οταν εχει να κανει με ζωα) να φροντιζυμε σωστα αυτο που μας διννει λεφτα/τροφη/δουλεια....οπως θες πεστο

φαντασου τωρα ποσο πιο κατω θα σεβαστοουμε τα σκλια.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
manolo

μενω σε χωριο...συμφωνω οτι λιγο πολυ η επαρχια ειναι σχετικα ιδια σχεδον παντου και στο οτι υπαρχει μια στροφη ως ενα σημειο ως προς τη συμπεριφορα απεναντι στο σκυλο βλεπε χαπι σε σκυλο...πριν καποια χρονια θα ηταν το λιγοτερο αστειο...ως προς την αναπαραγωγη οντως νομιζω οτι ειναι οπως τα λες

Haris Drazen
η λεξη πρωτευουσιανος στη συγκεκριμενη περιπτωση θα σημαινει κατι το υποτιμητικο, οπως αντιστοιχα θα ηταν το χωριατης/χωρικος (διαφορετικα πραγματα) για εναν που μενει σε πολη.

Απο εκει κ περα επισης συμφωνω, απλως εχω καταληξει οτι ολα στην επαρχια κυλανε-ερχονται πιο αργα, και τα καλα και τα ασχημα και εχω πολλα παραδειγματα

tasos malinoua
Ανοιγεις τεραστιο θεμα (η εγω το βλεπω ετσι επειδη το ζω)
Ναι ζω απο τα ζωα. Υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι. Πολλοι δεν φροντιζουν τα ζωα τους οπως πρεπει, αναφερεσαι αν καταλαβα καλα στην αλμπενταζολη, το πρασινο χαπι για τα παρασιτα :) και εχεις δικιο.
Ο αντιεπαγγελαμτισμος ομως δεν ειναι χαρακτηριστικο μονο του κλαδου μου, το θεωρω γενικο χαρακτηριστικο σε ολους τους κλαδους και νιωθω οτι πασχουμε μαζικα. Δεν εχουμε το "η καντο σωστα η αστο να παει στην ευχη του θεου" (για να ειμαι και κοσμιος...)
Ο κλαδος των τροφιμων ειναι βρωμικος.

Απο εκει κ περα, ναι οταν δε σεβεσαι αυτο που σε ταιζει δεν παιζει να σεβαστεις αυτο που δε σε ταιζει...

Βλεπω και τη γιαγια μου ομως, προλαβα και την προγιαγια μου ομως... ο σεβασμος που ειχαν για τη φυση γενικα (που δεν ξεραν καν να το εκφρασουν ετσι) ηταν τετοιος που με κανει να ντρεπομαι ωρες ωρες οχι απλα για το ροτ που -μακαρι να κανω λαθος!- εχει μπλεξει, αλλα για πιο γενικα πραγματα που εχουμε συνηθισει/υιοθετησει/θεωρουμε δεδομενα εγω και η γενια μου (και η γενια των γονιων μου μαλλον θα ελεγα)

Παλι ξεφευγω

Σκεφτηκα να κανω δωρο στο παιδι που εχει το κουταβι ενα απλο καλο και μικρο βιβλιο περι εκπαιδευσης η κατι τετοιο ρε παιδι μου, ενα μπουσουλα, τα βασικα, εναν οδηγο, κατι

Θα ψαξω και εγω στο ιντερνετ, αν εχει καποιος κατι υποψιν στειλτε κανενα λινκ, εχω αυτο
http://www.bestprice.gr/item/2153664743/rotbailer.html?qid=36uPetMVyft_3b4d5&seq=1 αλλα δεν ξερω αν κανει για αυτο που θελω, μπορει κ να κανει
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@zenio στεναχωριεσαι που δεν μπορεις να παρεμβεις και να αλλαξεις δυο τρεις ανθρωπους μακρυα απο το φορουμ..
προσπαθησε δυο τρια θεματα παραδιπλα να αλλαξεις αποψεις σε ανθρωπους που βρισκονται μεσα στις σελιδες αλλα δεν τις διαβαζουν....
βρε μην και δεν παρεις σκυλο....
που να τρεχεις να τον εκπαιδευεεις τωρα.... :p
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
GRDANE
διαφωνω
περα απο το γεγονος οτι εχω συμμετασχει στις συζητησεις που αναφερεσαι, υπαρχουν ατομα που τα εχουν πει πολυ καλυτερα απο μενα, ο ενδιαφερομενος απεχει 5 κλικ απο μια νεα πληροφορια και ειτε επιλεγει να μην το κανει ειτε το κανει και απλα δεν ξεσφηνωνει την τυροπιτα

απο την αλλη, το θεμα αυτο με απασχολει αλλιως και γιατι ειναι στα 500 μετρα απο εμενα και γιατι ειναι η ρατσα η συγκεκριμενη (το παραδεχομαι) και γιατι ο ιδιοκτητης δεν εχει το αναλογο ερεθισμα και γιατι να μην του το δωσω εγω; και οτι βγει

δεν καταλαβα τι εννοεις στο "βρε μην και δεν παρεις σκυλο....
που να τρεχεις να τον εκπαιδευεεις τωρα....", εννοειται οτι ο σκυλος μου θα παει για εκπαιδευση :)
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
@zenio κανε μια κουβεντα χαλαρα με τους ανθρωπους να δεις αν ειναι δεκτικοι. Αν ειναι το προχωρας και σε πιο βαθια νερα (οχι την ιδια μερα εννοειται) αν οχι απλα εχεις τον νου σου για να προλαβεις στραβες αν εχεις ορεξη, αν οχι το παρατας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@zenio ok φιλε..
δεν ειχε κακο νοημα το μυνημα μου... με αλλο πνευμα το εγραψα απο οτι το εισεπραξες...
εχω διαβασει τα μυνηματα σου και δεν σου προσαπτω κατι αρνητικο...
 
  • Like
Reactions: Orilis and johnk


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@zenio ok φιλε..
δεν ειχε κακο νοημα το μυνημα μου... με αλλο πνευμα το εγραψα απο οτι το εισεπραξες...
εχω διαβασει τα μυνηματα σου και δεν σου προσαπτω κατι αρνητικο...
Αγαπητε GRDANE !
Ουτε καν! Τιποτα δεν πηρα στραβα, ισως δεν εκφραστηκα σωστα και φανηκε να στραβωσα! Ουτε καν, ολα κομπλε!!! :)
Απλως δεν καταλαβα τι εννοουσες με το "βρε μην και δεν παρεις σκυλο....
που να τρεχεις να τον εκπαιδευεεις τωρα..." και ρωτησα :)
Ολα οκ!

Δεν ξερω αν εχει νοημα,θα προσπαθησω να το βγαλω και καμια φωτογραφια το κουταβι να ανεβασω, θα το πετυχω αυτες τις μερες, που θα μου παει

matilda
Ναι ειναι μια καλη προσεγγιση, γυρω γυρω και με το μαλακο για να μη φανω και μ@λ@κ@ς
Θα το παρατησω αν παρω καμια απαντηση σε φαση "και εσενα τι σε νοιαζει" που δεν το κοβω

Σας ευχαριστω ολους κυριως για την προσοχη και την υπομονη σας, θα ενημερωσω το θεμα οταν εχω νεα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ειχα παρει αυτο τοτε
https://www.petworld.gr/βιβλιο-ροτβαιλερ?ref=bestprice.gr
ειναι "συμπυκνωμενη" γνωση (γενικης παιδειας) για αρχαριο μια χαρα

Απο κει κ περα...δεν ξερω τι να σου απαντησω...καταλαβαινω τι λες...κ γιατι το λες...αλλα ειναι σταγονα στον ωκεανο
τουλαχιστον το πηγαν κ στον κτηνιατρο
εδω αμα τους πω "παω κτηνιατρο για εμβολιο" (κατι τυπικο δλδ κ οχι αα πεθαινει το σκυλι) με κοιτανε λες κ λεω οτι ειδα εξωγηινους
οποτε...ναι...

Κανε την προσπαθεια σου,δεν εχεις κατι να χασεις...απλα προσεξε πολυ πως θα διατυπωσεις τι (καθοτι κ συ λειαν συντομως θα φερεις κουταβι) γιατι ως γνωστον...νατανε η ζηλεια ψωρα (που ειδικα επαρχια...μαμησε τα κ αφησε τα)
δεν ξερω ακριβως ποση οικειοτητα εχεις με τους συγκεκριμενους αλλα διακριτικοτητα κ διπλωματια ειναι must σε καθε περιπτωση.
 
  • Like
Reactions: zenio


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Μαρια&Ηρα
ναι σε ολα
ευχαριστω πολυ για το βιβλιο, αθ το κοιταξω, το βιβλιο που εχω στα τελευταια κεφαλαια δινει καποιες οδηγιες για την αναπαραγωγη του ροτ που εχει ο ιδιοκτητης οποτε δεν το θεωρω και τοσο καλη λυση

ευχαριστω πολυ και παλι

οποτε εχω νεα θα ενημερωσω
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Mε αναγκασες κ εψαξα την βιβλιοθηκη μου μιας κ ουτε καν θυμομουν που το ειχα καταχωνιασει αλλα...

τοτε ουτε αυτο που σου προτεινα κανει,γιατι επισης στα τελευταια κεφαλαια αναφερεται στην αναπαραγωγη...

σου επαναλαμβανω μεγαλη προσοχη,εγω μια φορα ρωτησα για ενα σκυλακι που ταιζα τακτικα εαν ανηκει σε καποιον κ ενα υπαρχει καποιος να τον φροντιζει,ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ,κ ως δια μαγειας εξαφανιστηκε την επομενη!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μην μπαινετε στην διαδικασια να "διδαξετε" κανεναν.οσο καλη διαθεση κ να εχετε.μην μπαινετε στην διαδικασια να δειξετε στον "ανθρωπο" το τι εκανε λαθος.προσπαθειστε απλα να βοηθησετε τον σκυλο κρινοντας την κατασταση,με συζητηση,διπλωματια κ εξυπναδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf