Κεντρικός Αποιος Διαβήτης




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
...μην με πατρονάρεις...:razz:
Πόσων χρονών είσαι; Πως την σκέφτηκες αυτή την λέξη; ;)

Δεν σε πατρονάρω καλέ. Απλώς δεν χρειάζεται να νοιώθεις έτσι.
Θεωρώ αυτονόητο, ειδικά για τα σταθερά μέλη του φόρουμ, ότι αν ποτέ στην ζωή του σκύλου τους, χρειαστεί να τρέξουν για να τον βοηθήσουν, θα το κάνουν και με το παραπάνω.

Ξέρω ήδη πολλούς από εμάς, που θυσιάζουν πολλά, για τα σκυλιά τους.

Αρα...όλοι ίδιοι είμαστε σ'αυτό.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Περαστικά στον Μάρκο το φατσόνι και κουράγιο στην μαμά του!!!
Και το ξεματιάσαμε το παιδί , να πω ότι δεν το ξεματιάσαμε, μόνο λάδι στο νερό που δεν ρίξαμε!! :(
Να περάσουν όλα γρήγορα ελπίζω και εύχομαι.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ελα ρε Μαρεκακι μου!... περαστικα ολοψυχα στο μαυροτσουκαλακι σου!!
Ολα θα πανε κατ'ευχην γιατι εχει και αξια μαμα και αξιο γιατρο! και ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε! ε!

Τυχερος ο μαυροσκυλος!!!...! υπομονη , σιδερενιος και πολλα φιλια!
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Πολυ λυπαμαι για τον μικρο..
Ευχομαι να'ναι κατι που θα περασει ή εστω θα μετριαστει η ενταση του.
Μακαρι, μακαρι να πανε ολα κατ'ευχην!
 


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Αποιος διαβητης

Καλημερα.
Η κουταβιτσα μου (5 μηνων) απο οταν την ειχα πρωτοπαρει έπινε παρα πολυ νερο και κατουρουσε απιστευτα (ειναι 10kg και πινει 3-3,5 λιτρα την μερα). Επειδη μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι καλο δειγμα και ειπε οτι πρεπει να του παω δειγμα ουρων. Ο δεικτης των ουρων ηταν 1003 το οποιο και τον ανησυχησε και μου ειπε να κανουμε εξετασεις αιματος γιατι μπορει να ωφειλεται σε πολλα πραγματα (νεφρικη ανεπ., διαβητη, αποιο διαβητη, ψυχολογικο...). Οι εξετασεις έγιναν, βγηκαν πολυ καλες, μονο το ασβεστιο ηταν πανω απο το φυσιολογικο. Ο γιατρος ειπε οτι εφοσων αποκλειστηκαν ολες οι αλλες ασθενεις είναι σιγουρα αποιος διαβητης(δλδ της λειπει η αντιδιουρητικη ορμονη), γιαυτο και μου εγραψε ενα φαρμακο να της δινω. Μου είπε οτι αν όμως δεν της κανει κατι το φαρμακο τοτε το προβλημα είναι γενετικο και της λείπουν οι υποδοχεις για αυτη την ορμονη, και θα πρεπει να γινει ευθανασια. :(
Της δινω το φαρμακο εδω και 2 μερες, δεν εχω δει διαφορα και εχω αρχισει να ανησυχω πααρα πολυ.
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια η γνωση πανω στο θεμα?
Θα ηθελα να μαθω γιατι πρεπει να γινει ευθανασια και δεν μπορει να συνεχισει απλα να πινει πολυ νερο και να κατουραει πολυ?

Ευχαριστω
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς ήρθες

Δε νομίζω ότι η ευθανασία θα έπρεπε να είναι στις επιλογές σου. Αν δεν γίνει κάτι με το φάρμακο απλά θα κατουράει πολύ για πάντα.
 
Last edited by a moderator:


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Εννοειτε πως δεν ειναι στις επιλογες μου η ευθανασια.
Απλα θελω να μαθω αν θα δημιουγησει αργοτερα καποιες επιπλοκες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Να προσέχεις μόνο για ουρολοιμώξεις.
Είναι επιρρεπή, γιατί όταν τα ούρα είναι τόσο αραιά, δεν έχουν αντιμικροβιακή δράση.

Μεγαλώνοντας, θα βελτιωθεί αισθητά.
Ακόμη, δεν ξέρω να σου πω, αν θα περάσει. Αλλά το συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι :)

Για ποιό λόγο σου μίλησε για ευθανασία; Σκεφτόμενος τι; Ξέρει ότι σε κάτι θα υποφέρει το σκυλί;
Γιατί περισσότερο "υποφέρει" ο ιδιοκτήτης...εντύπωση μου κάνει :rolleyes:
 


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Μεγαλώνοντας, θα βελτιωθεί αισθητά.
Ακόμη, δεν ξέρω να σου πω, αν θα περάσει. Αλλά το συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι :)
Δυστυχως δεν θα περασει αν της λειπουν οι υποδοχεις διοτι ειναι γενετικη ανωμαλια(και δεν γινεται να φυτρωσουν νεοι πιστευω.) Παντως το εχω συνηθισει ειδη με τοσο σφουγγαρισμα που εχω ριξει. :p

Για ποιό λόγο σου μίλησε για ευθανασία; Σκεφτόμενος τι; Ξέρει ότι σε κάτι θα υποφέρει το σκυλί;
Γιατί περισσότερο "υποφέρει" ο ιδιοκτήτης...εντύπωση μου κάνει :rolleyes:
Δεν ξερω γιατι εκανε λογο για ευθανασια (και ουτε θελω να μαθω). Ισως με τον καιρο απο το τοσο νερο που περναει απο τα νεφρα του μηπως του δημιουργησει προβλημα στα νεφρα? (π.χ. νεφρικη ανεπαρκει)
Δεν ξερω τι να πω...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Δυστυχως δεν θα περασει αν της λειπουν οι υποδοχεις διοτι ειναι γενετικη ανωμαλια(και δεν γινεται να φυτρωσουν νεοι πιστευω.)
Γι'αυτό όμως παίρνει τα φάρμακα. Για να υποκαθιστάται αυτή η λειτουργία :wink:
Τα οποία μπορεί να παίρνει και εφ'όρου ζωής [λένε οι μέχρι τώρα γνώσεις μου επί του θέματος], χωρίς να επιβαρρύνεται σε κάτι ο οργανισμός της. Τι σας δίνει; Minirin melt;
Επίσης, να έχεις στο μυαλό σου, ότι μπορεί και να μην είναι άποιος. Μπορεί να είναι απλά, ψυχογενής πολυουρία/πολυδιψία. Και ότι με βιοχημικές και έναν υπέρηχο σε τακτά χρονικά διαστήματα [δεν ξέρω κάθε πότε ενδείκνυται, ρώτα τον], μπορείς μια χαρά να παρακολουθείς τα νεφρά της :)
 


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Γι'αυτό όμως παίρνει τα φάρμακα. Για να υποκαθιστάται αυτή η λειτουργία :wink:
Τα οποία μπορεί να παίρνει και εφ'όρου ζωής [λένε οι μέχρι τώρα γνώσεις μου επί του θέματος], χωρίς να επιβαρρύνεται σε κάτι ο οργανισμός της.
Εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι:
-εαν εχει τους υποδοχεις για την συγκεκριμενη ορμονη, αλλα της λειπει η ορμονη οτι θα διορθωθει το προβλημα(αλλα θα παιρνει χαπια εφορου ζωης)
-εαν ομως έχει την ορμονη αλλα της λειπουν οι υποδοχεις αυτο δεν διορθωνεται και σε αυτη την περιπτωση δεν κανουν τιποτα τα χαπια

Τι σας δίνει; Minirin melt;
Ναι, Minirin melt για αρχη 60mcg πρωι-βραδυ και στη συνεχεια θα το αυξησουμε για να δουμε την αντιδραση του οργανισμου της. (εδω που ειμαι δεν εβρισκα των 60mcg και της δινω μισω των 120mcg)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Εκτός Αθηνών είσαι;
Αφού το βρίσκεις κι έτσι, πάλι καλά να λες.
Είναι δυσκολάκι και υπολογήσιμο μηνιαίο έξοδο :(

Εμείς προσπαθήσαμε μετά από μήνες εφαρμογής των χαπιών, να το γυρίσουμε στην υγρή μορφή του. Ο άνθρωπος το παίρνει σαν εκνέφωμα από την μύτη. Εμείς κάναμε πατέντα, σαν σταγόνες από τα μάτια. Οι οποίες πήγαν άκλαφτες. 4 στις 5 κατέληγαν στο πάτωμα, από ένα μικροσκοπικό μπουκαλάκι, που φέραμε με τεράστια δυσκολία από εξωτερικό και κόστισε 50 ευρώ. Φυσικά μισοάντεξε για 2-3 μόνο και δεν το ξαναεπιχειρήσαμε.

Η αλήθεια είναι, ότι το φάρμακο δίνεται και για διαγνωστικούς λόγους. Γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος, να διαγνώσεις τον άποιο. Αν δηλαδή αντιδράσει στο φάρμακο, έχει αυτό. Αν δεν αντιδράσει, ψάχνεις για κάτι άλλο. Θα το ρωτήσω αυτό για τους υποδοχείς, μήπως δεν το καλοθυμάμαι :rolleyes:

Εχετε κάνει μέχρι τώρα κανέναν υπέρηχο;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μπορει η ADH να παραγεται και να κυκλοφορει κανονικα αλλα να υπαρχει βλαβη των υποδοχεων στα ουροφορα σωληναρια του νεφρου.
Αρα να μιλαμε για νεφρογενη αποιο διαβητη.
Επειδη ειπες οτι υπαρχει αυξημενο επιπεδο του ασβεστιου.
 


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Εκτός Αθηνών είσαι;
Κανονικα εντος αθηνων ειμαι, αλλα φετος λογω σπουδων(μεταπτυχιακο) ειμαι εκτος αθηνων.

Θα το ρωτήσω αυτό για τους υποδοχείς, μήπως δεν το καλοθυμάμαι :rolleyes:

Εχετε κάνει μέχρι τώρα κανέναν υπέρηχο;
Ρωτα αν μπορεις και εσυ για να παρω και μια δευτερη αποψη. Ακομα δεν εχω κανει κανεναν υπερηχο, μεσα στη βδομαδα θα δω το γιατρο και θα το ρωτησω για υπερηχους και τι μπορουμε να κανουμε.

Αν ειναι ψυχογενής πολυουρία/πολυδιψία γινεται να το καταλαβω καπως, η παει δια της ατοπου απαγωγης??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Κανονικα εντος αθηνων ειμαι, αλλα φετος λογω σπουδων(μεταπτυχιακο) ειμαι εκτος αθηνων.
Και βρήκες γιατρό που να ξέρει τι είναι ο κεντρικός άποιος διαβήτης και μάλιστα να πάει και εκεί το μυαλό του; Απίστευτο !!!! Αν δεν είσαι και εκτός Ελλάδας, καλό θα ήταν να τον αναφέρεις, για να τον ξέρουν όσοι μένουν εκεί τριγύρω.

Αν ειναι ψυχογενής πολυουρία/πολυδιψία γινεται να το καταλαβω καπως, η παει δια της ατοπου απαγωγης??
Δια της ατόπου. Αν δεν έχει το ένα, μάλλον έχει το άλλο.
Δες κι αυτό που σου λέει η yasemin.
 


Pichthonic

Member
13 Αυγούστου 2012
12
0
Και βρήκες γιατρό που να ξέρει τι είναι ο κεντρικός άποιος διαβήτης και μάλιστα να πάει και εκεί το μυαλό του; Απίστευτο !!!! Αν δεν είσαι και εκτός Ελλάδας, καλό θα ήταν να τον αναφέρεις, για να τον ξέρουν όσοι μένουν εκεί τριγύρω.
Στη Συρο ειμαι και ο γιατρος λεγεται Μαραγκος Γεωργιος. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο τον συγκεκριμενο γιατρο, ειναι πολυ καλος, και φαινεται και πολυ ενημερωμενοσ.


Μπορει η ADH να παραγεται και να κυκλοφορει κανονικα αλλα να υπαρχει βλαβη των υποδοχεων στα ουροφορα σωληναρια του νεφρου.
Αρα να μιλαμε για νεφρογενη αποιο διαβητη.
Επειδη ειπες οτι υπαρχει αυξημενο επιπεδο του ασβεστιου.
Και σε περιπτωση νεφρογενη αποιου διαβητη τι κανουμε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf