Κεφαλαιο...διακοπες


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Πού θα πας με το ιστιοπλοικο και τι εποχή; Κυκλάδες και άλλα σημεία του Αιγαίου ας πούμε τώρα με τα μελτέμια σε άμαθο σκυλί... δεν θα το πρότεινα.

Το ιστιοπλοικο υπόψιν γενικά καμιά σχέση με καράβι, μην το συγκρίνεις στο πώς θα το πάρει η μικρή. Το ιστιοπλοικό συνήθως (θες να) μπατάρει. Και καμιά φορά θες δε θες δε μπορεί παρά να μπατάρει. Και αυτό το μπατάρισμα (πλάγιασμα) είναι μια σημαντική εξτρά συνιστώσα. Εκτός κι αν έχει παγκόσμια μπουνάτσα. Εκεί όλα κουλ, και αμπατάριστα και χωρίς πανιά και χωρίς ανακατέματα.

Πάντως, μου χουνε πει κάποιες φορές να φέρω το σκυλί μαζί μου στις διακοπές με το ιστιοπλοικό, και έχω δει πολλές φορές κόσμο με σκυλιά στα σκάφη, αλλά πάντα υπέθετα ότι υπήρξε πρώτα εξοικίωση για καιρό με το σκάφος πριν από ταξίδι και ποτέ δεν τόλμησα να πάρω μαζί τον δικό μου.
 
  • Like
Reactions: sis


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Αλοιμονο καλα εκανες και μου το εστειλες, και σε ευχαριστω πολυ! Πλακα εκανα στο προηγουμενο μνμ.:p
Εχω αρχισει και αναθεωρω παντως και θα αρχισω να το σκεφτομαι πιο σοβαρα.
Παντως ο φιλος μου που μιλησαμε πριν λιγο μου ειπε πως ο ανθρωπος που εχει το ιστιοπλοικο εχει και δικο του σκυλο και τον ειχε παρει χωρις κανενα προβλημα μια χρονια (δεν ξερω που τον εχει τωρα, παντως δεν θα ειναι και το σκυλι του μαζι).
Οποτε αυτος εχει μια εμπειρια.
Αλλα οπως και να εχει θελει πολυ σκεψη ακομα.
Και πριν το ειχα αποφασισει να την παρω, αλλα αλλαξα γνωμη και τωρα δεν ξερω τι να κανω. Πολυ σταθερος χαρακτηρας ειμαιo_O Αχαχαχα
Τεσπα ειπαμε με τον φιλο μου να μιλησουμε αυριο πιο αναλυτικα να εξετασουμε ολα τα ενδεχομενα και βλεπουμε.
Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως μπορει να ταλαιπωρηθει απο την μια, αλλα απο την αλλη ισως απο τον φοβο μου της στερησω μια πολυ ωραια εμπειρια και θα ειναι κριμα.
Off topic το ιστιοπλοικο πρεπει να ειναι τεραστιο, μαλλον το φυσαει το χρημα αυτος που το χει:D
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Πού θα πας με το ιστιοπλοικο και τι εποχή; Κυκλάδες και άλλα σημεία του Αιγαίου ας πούμε τώρα με τα μελτέμια σε άμαθο σκυλί... δεν θα το πρότεινα.

Το ιστιοπλοικο υπόψιν γενικά καμιά σχέση με καράβι, μην το συγκρίνεις στο πώς θα το πάρει η μικρή. Το ιστιοπλοικό συνήθως (θες να) μπατάρει. Και καμιά φορά θες δε θες δε μπορεί παρά να μπατάρει. Και αυτό το μπατάρισμα (πλάγιασμα) είναι μια σημαντική εξτρά συνιστώσα. Εκτός κι αν έχει παγκόσμια μπουνάτσα. Εκεί όλα κουλ, και αμπατάριστα και χωρίς πανιά και χωρίς ανακατέματα.

Πάντως, μου χουνε πει κάποιες φορές να φέρω το σκυλί μαζί μου στις διακοπές με το ιστιοπλοικό, και έχω δει πολλές φορές κόσμο με σκυλιά στα σκάφη, αλλά πάντα υπέθετα ότι υπήρξε πρώτα εξοικίωση για καιρό με το σκάφος πριν από ταξίδι και ποτέ δεν τόλμησα να πάρω μαζί τον δικό μου.
Γυρω στις 13 Αυγουστου υπολογιζουμε να φυγουμε!
Κυκλαδες θα παμε απο οτι καταλαβα Σχοινουσα, Δονουσα, Ηρακλεια και αλλου φανταζομαι.
Απλα εμεις θα φυγουμε πιο νωρις σιγουρα με το καραβι γιατι ο αλλος καθεται μεχρι αρχες Σεπτεμβρη (και ο φιλος μου δουλευει, αλλα και εγω θελω να παω στο ροκακι μου δεν θα τον αφηνα για τοσο καιρο).
Παντως τωρα εχω αρχισει να σκεφτομαι πως παιζει να ζαλιζομαι και εγω πολυ εκει πανω :eek:
Μαλλον οντως με βλεπω να την βγαζω στην εξωτικη Αθηνα και λιγο στην μαγευτικη Φλωρινα καλοκαιριατικα:love:
Εχουμε και τις πρεσπες, θα παρω τα σκυλουνια και θα τα παω για μπανιο εκει!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ομολογώ να πω ότι δεν είχα φανταστεί ότι ένα ταξίδι εν πλω παρέα με σκύλο θα μπορούσε να έχει τέτοια απρόοπτα :(:(
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ομολογώ να πω ότι δεν είχα φανταστεί ότι ένα ταξίδι εν πλω παρέα με σκύλο θα μπορούσε να έχει τέτοια απρόοπτα :(:(
Ουτε εγω. Βασανα που εχουμε και εμεις οι σκυλογονεις. Να θες να παρεις το σκυλι σου μαζι διακοπες και να μην μπορεις:cry:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Εντάξει ίσως διακοπές με ιστιοπλοϊκό είναι λίγο ασυνήθιστες. Αλλά μπορούμε να τα παίρνουμε αλλού! Αρκετά ξενοδοχεία έχουν αρχίσει να δέχονται και σκυλάκια :)
 
  • Like
Reactions: byroncity


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Εντάξει ίσως διακοπές με ιστιοπλοϊκό είναι λίγο ασυνήθιστες. Αλλά μπορούμε να τα παίρνουμε αλλού! Αρκετά ξενοδοχεία έχουν αρχίσει να δέχονται και σκυλάκια :)
Ναι αλλα αν σου δινεται η ευκαιρια να πας διακοπες με το ιστιοπλοικο τι κανεις εκει ειναι το θεμα;)
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Για σένα, travel gum, έχει σώσει ζωές :p Μην κουμπωθείς δραμαμίνες προληπτικά και ζαβλακωθείς (και φυσικά μην πάρεις καν δραμαμίνη αφού ζαλιστείς, δεν προλαβαίνεις). Οι τσιχλίτσες δρουν άμεσα.

Αν έχει μπουνάτσα (συνηθίζεται στα 7νησα και τις σποράδες τέτοια εποχή, φυσικά χωρίς καμία σιγουριά, γι αυτό σε ρώτησα) δεν έχεις ούτε εσύ ούτε το σκυλί πρόβλημα. Στις κυκλάδες και εν μέρει στα 12νησα με τα μελτέμια όμως σκυλί δεν θα παιρνα - και κυκλάδες.. εχμ... βασικά... δεν πάω για διακοπές με σκάφος συνειδητά, μόνο για αγώνα έχει τύχει να βρεθώ - και ακόμα το θυμάμαι...

ΑΛΛΑ, μη χάσεις την εμπειρία των διακοπών με το ιστιοπλοικό επειδή σου πα το παραπάνω. Είναι άλλο πράγμα, είμαστε τυχεροί όσοι το κάνουμε και όσο μπορώ θα πηγαίνω. Εγώ λέω να πας οπωσδήποτε, ανευ σκύλου. Έτσι κι αλλιώς με τον καιρό συμβόλαιο δε μπορείς να κάνεις. Αν κάνει γαμάτο καιρό κ εσύ δεν έχεις πάει; Αν δεν κάνει, τρόποι υπάρχουν να περάσεις καλά, άντε να φας μια ταλαιπώρια καμιά μέρα. Πάρε απλά travel gum μαζί ξαναλέω :D

Θα πρότεινα πάντως κι εγώ να την πάρεις μαζί στο πρώτο μισό των διακοπών σου κ με το σκάφος να πάτε μόνοι σας. Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν είσαι καν εσύ η ίδια καθόλου εξοικειωμένη, που καθιστά πιο δύσκολο το εγχείρημα να προσέχεις τη μικρή. Και για να το απολαύσεις και καλύτερα.

Ναι αλλα αν σου δινεται η ευκαιρια να πας διακοπες με το ιστιοπλοικο τι κανεις εκει ειναι το θεμα;)
Πας.-
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Μαλλον καπως ετσι θα το κνω τελικα. Θα μιλησω και με τον φιλο μου αυριο και ελπιζω να καταληξουμε σε μια αποφαση.
Απο Κυκλαδες τα χω φαει με το κουταλι (νησιωτισσα ειμαι κατα το ημισυ) απο Ναξο και οταν φυσαει εκει ολα τα αγορια κανουν παρτυ απο τις φουστιτσες που σηκωνονται με τον αερα!:) Χααχχχαα
Οσο για το travel gum θα εφοδιαστω με κανα 10 κουτια!
 




byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Πάντως κι εγώ από όσους έχουν κάνει διακοπές σε ιστιοπλοϊκό έχω ακούσει ότι ήταν πολύ ωραία εμπειρία :)
Ναι σιγουρα θα ειναι ωραια εμπειρια. Ο φιλος μου εχει παει και αλλες χρονιες με αυτον, και μου εχει πει τα καλυτερα.
Παντως εγω στην Ναξο οσες ημερες καθομαι εχει κατι αεριδες, αλλο πραγμα:mad:
Σου σπανε τα νευρα.
Εχω και μια φωτο (απο το προηγουμενο κινητο) με τον Ροκυ πριν απο περιπου 5 χρονια που τα μαλλια του απο τον αερα ειναι ολα πισω και το προσωπακι του ειναι οπως οταν τους εχεις ανοιχτο το παραθυρο του αυτοκινητου και εχουν τη μουσουδα απεξω. Χαχαχα. Αμα την βρω (παιζει να την εχω περασμενη στον υπολογιστη, θα την βαλω).
Παντως πως γινεται σχεδον καθε χρονο την ημερα που φευγω απο το νησι να εχει μπονατσα, ενω τις προηγουμενες ημερες ειναι χαλια:confused: Ενα περιεργο πραγμα.
Μαλλον δεν με θελει!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Διάβασα στο άλλο θέμα ένα ποστ του amangos όπου ιστιοπλοϊκό ανακάλυψε ότι το μαλτεζάκι τους δεν υπήρχε πλέον στο σκάφος και έκανε την αντίθετη πορεία όπου μίση ώρα μετά το βρήκε, ένα κεφαλάκι ίσα με μπαλάκι τένις φαινόταν, να κολυμπάει προς το πλησιέστερο νησί..εντάξει εφιαλτικό, και τεράστια τύχη...που είπαμε ότι θα κάνουν τα σκυλάκια σου διακοπές, Φλώρινα ε;;; Τέλεια!!!!
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κοιτα ρε προβληματα που χει ο κοσμος...το μεγιστο γελιο θα ναι να ναι το σκυλι καλα στο παπορι και η κοπελια να παιρνει με τις χουφτες τις δραμαμινες...:LOL:

περαν του χαβαλε...σκυλι που δεν εχει μεγαλωσει σε σκαφος,απλα το ξεχνας...τραστ μι σε αυτο...περαν της συνεχους κταλαντωσης που θελει συνηθεια,ακομη και απο ανθρωπους που εχουν λογικη και την αντιλαμβανονται,πρεπει να ειναι συνεχως δεμενο και θα ταλαιπωρηθει φουλ...κριμα για το ζωντανο...

στειλτο στο χωριο...και οι δυο θα περασετε καλυτερα...

υ.γ. για να καταλαβεις ποσο απλος ειναι ο προβληματισμος σου,σκεψου οτι εγω πρεπει να βρω μερος σχετικα κοντα για να μην εχουμε πολλα πολλα με το αμαξι,κοντα σε θαλασσα,μιλαμε για 100 μετρα,ετσι ωστε να μειωσουμε τις πιθανοτητες να αρπαξουμε οτιδηποτε εμβιο συναντησουμε, η παραλια να ειναι ερημικη και αμμωδης,διοτι μπορει να τα παρουμε κρανιο ακομη και με βοτσαλο και αν ειναι δυνατον το νερο να μην ειναι αλμυρο,διοτι απο την μερα που το δοκιμασαμε και ειδαμε οτι δεν πινεται,αποφασισαμε να μπουκοταρουμε το μπανιο...

ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...:LOL:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Α σε σένα βάζει πολλούς περιορισμούς :p Να δω που θα βρεις νερό που να μην είναι αλμυρό :cool: Εμάς από του χρόνου θα μας προβληματίσουν αυτά :sneaky:
 
  • Like
Reactions: reinmeister2










byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
Ενταξει παιδια με πεισατε! Την μπεμπα την ξεχναω στο ιστιοπλοικο.:( Ηθελα πολυ να την παρω αλλα αμα ειναι να ταλαιπωρηθουμε και οι δυο δεν υπαρχει λογος.
Θα κοιταξω μηπως την παρω μονο Κυπαρισσια και με περιμενουν οι δικοι μου Αθηνα, να γυρισω και να την παρουν να φυγουνε για Φλωρινα.
Αλλιως αναγκαστικα εξ αρχης θα παει στο μαγευτικο μου χωριο:confused:
Μου γκρεμισατε τα ονειρα παντως.
Αχαχαχαχχα.
Αλλα εχετε δικιο.
Δεν το ειχα φανταστει οτι θα ηταν τοσο δυσκολο να την παρω μαζι.
 


byroncity

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2015
162
276
33
κοιτα ρε προβληματα που χει ο κοσμος...το μεγιστο γελιο θα ναι να ναι το σκυλι καλα στο παπορι και η κοπελια να παιρνει με τις χουφτες τις δραμαμινες...:LOL:

περαν του χαβαλε...:LOL:
Καθολου χαβαλες!
Καπως ετσι θα γινοταν κατα πιθανοτητα αμα την επαιρνα μαζι.
Παιζει σοβαρα να μην ειχε θεμα.
Απλα δεν το ρισκαρω.
Αλλα τωρα θα μεινω εγω μονη μου με τα travel gum μου να χαπακωνομαι για να μην ζαλιζομαι. Γιατι τοσες ημερες ειχα αγχωθει τι θα κανω με τον σκυλο και τωρα που αποφασισα, αγχωθηκα για εμενα. Αχαχαχαχχα
Θα ζαλιζομαι φουλ σιγουρα.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf