Κοκκαλα-παιχνιδι και οδοντικη υγιεινη


sa=balia

Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
5
1
29
Καλησπέρα, έχω διαβάσει σε διασκορπισμένα θέματα για τα κόκκαλα. Συγκεντρωτικά όμως, μπορώ να δίνω στο σκύλο μου κόκκαλα; Από ποιο ζώο,ποιο μέρος του πρέπει να είναι τα κόκκαλα; Μεγάλα,μικρα,λεπτα,χοντρα; Ωμά, ζεματισμενα ή μαγειρεμένα; Τι επιπλοκές/συνεπειες μπορεί να έχει ή καθεμία επιλογή από αυτές;
Θέλω να της προσφέρω ένα οικονομικό, υγιεινό παιχνίδι για να απασχολείται αλλά και να καθαρίζονται τα δοντακια της.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Οι απόψεις διίστανται. Ο πρώτος κτηνίατρος που πήγα το σκύλο μου τα απαγόρευσε και έτσι δεν του έδωσα ποτέ. Ο κίνδυνος είναι να δημιουργήσουν απόφραξη ή τραυματισμό στον γαστρεντερικό σωλήνα. Ο κίνδυνος του να μη δώσεις ποτέ κόκαλα είναι να μην καθαρίζουν αρκετά καλά τα δόντια (υπάρχουν και πλαστικά κόκαλα αλλά δεν τα προτιμάνε όλα τα σκυλιά). Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες αλλά είμαι σίγουρος ότι θα τις συμπληρώσουν οι επόμενοι. :)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν αποφασίσεις να δώσεις μόνο ωμά, απαγορεύονται κόκαλα που στηρίζουν το ζώο , καλά είναι στηθοπλευρα μοσχαρίσια , ουρά μοσχαρίσια η αρνίσια και λαιμός αρνίσιος
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
αν αποφασίσεις να δώσεις μόνο ωμά, απαγορεύονται κόκαλα που στηρίζουν το ζώο , καλά είναι στηθοπλευρα μοσχαρίσια , ουρά μοσχαρίσια η αρνίσια και λαιμός αρνίσιος
Χθες πήγα και πήρα στηθόπλευρα μοσχαρίσια από τον κρεοπώλη μου.
Τα έβαλα χθες κατάψηξη και λέω σήμερα να τα δώσω ωμά.
Δεν έχουν ξαναφάει κόκαλο ωμό. Το ξεπαγώνω και το δίνω; Και μετά; Αν δε το κατασπαράξουν, αφού έχει μείνει ώρα έξω, το πετάω;
 
  • Like
Reactions: vek




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Χθες πήγα και πήρα στηθόπλευρα μοσχαρίσια από τον κρεοπώλη μου.
Τα έβαλα χθες κατάψηξη και λέω σήμερα να τα δώσω ωμά.
Δεν έχουν ξαναφάει κόκαλο ωμό. Το ξεπαγώνω και το δίνω; Και μετά; Αν δε το κατασπαράξουν, αφού έχει μείνει ώρα έξω, το πετάω;
ναι έτσι όπως ειναι
απλώς βάλτους κάπου να μην στα κάνουν όλα χάλια και όσο καλά και να ειναι μεταξύ τους χώρια να είσαι σίγουρη;)
 
  • Like
Reactions: Lavernne




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ο ένας το τρώει στο μπαλκόνι και η άλλη δε θέλει ούτε να το δει μπροστά της o_O
Το μυρίζει και κλαίει!
Θα με τρελάνει αυτό το σκυλί!!! :eek::cautious::censored:
:p αν σε παρηγορώ δεν έχω καταφέρει τον ντρεντ να φάει κόκκαλο το μυριζει και φεύγει και θεονήστικος οι κοπέλες ακόμα και οι καινούργια το εξαφανίζουν:D
 
  • Like
Reactions: Lavernne


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η Νεφέλη είναι βίγκαν. Τρώει καρύδια και μόλις της δίνω κόκαλο, κάθεται από πάνω του και κλαίει!! Λες και είδε κανένα πεθαμένο συγγενή της έκανε :(
Της το πήρα και ηρέμησε.
Ο κοντός από την άλλη, του έδωσε και κατάλαβε, σε σημείο να πάω να το πάρω και να μου γρυλίσει.
Τα άκουσε ένα χεράκι και του το πήρα! Ακούς εκεί η πορδούλα να μου γρυλίσει! :mad:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf