Κοκκινα σπυρακια στο σωμα...


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Καλησπερα παιδια...εδω και κατι μερες παρατηρησα στον σκυλο μου κατι κοκκινα σπυρακια σε ολο του το σωμα,μοιαζουν οπως ειναι εμας το δερμα μας οταν μας τσιμπανε τα κουνουπια...δεν εχουν ουτε πυον μεσα ουτε τπτ,απλα κοκκινα σπυρακια,να πω οτι τωρα τελευταια αλλαξα σαμπουαν και του εβαλα 2 φορες τη vectra 3d που δε του την ειχα ξαναβαλει...γενικα ειναι λιγο ευαισθητος με αλλεργιες...απο χθες τα σπυρακια του εχουν αρχισει και κανουν καυκαλο!προσπαθω τωρα να ανεβασω φωτογραφια να σας δειξω αλλα δε τα καταφερνω...μπορει αυτο να ειναι απο το σαμπουαν η την αμπουλα?
 
Last edited:




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Ξέρεις τι θα απαντήσουμε.:p
Όταν πάρεις τα αποτελέσματα της καλλιέργειας ενημέρωσε , να μας λυθεί όλους η απορία.
Εγώ ποντάρω στον σταφυλόκοκκο.
 
  • Like
Reactions: Tri


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Είχε και ο Kaiser πρόσφατα τέτοια σπυράκια και τελικά ήταν σταφυλόκοκκος, που προήλθε από αλλεργική αντίδραση στη τροφή. Δεν μιλάω, όμως, για μερικά σπυράκια, που ίσως είναι από τρίψιμο ή τσίμπημα, αλλά για περιοχές γεμάτες. Δες λίγο πως θα εξελιχθεί και άμα δεν υποχωρήσει, επισκέψου έναν κτηνίατρο. Θα πάρει λίγο ξύσμα και θα σου πει αμέσως περί τίνος πρόκειται.
ΥΓ: Με πρόλαβε η ioanna a.:p
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Εχει αρκετα αλλα γεματος δεν ειναι...δε δειχνει να τον τρωει ιδιαιτερα,ξεκινησαν κοκκινα σπυρακια κι εχουν καταληξει ετσι οπως στη φωτογραφια που ανεβασα...τα περισσοτερα τα εχει στα πισω ποδια απο τη μεσα πλευρα...σιγα μη περιμενω να δω πως θα παει...μαλλον αυριο κιολας θα τον παω γιατρο!ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Εχει αρκετα αλλα γεματος δεν ειναι...δε δειχνει να τον τρωει ιδιαιτερα,ξεκινησαν κοκκινα σπυρακια κι εχουν καταληξει ετσι οπως στη φωτογραφια που ανεβασα...τα περισσοτερα τα εχει στα πισω ποδια απο τη μεσα πλευρα...σιγα μη περιμενω να δω πως θα παει...μαλλον αυριο κιολας θα τον παω γιατρο!ευχαριστω
Ούτε ο δικός μου ξυνόταν και τα είχε σε μασχάλες, κοιλιά.
Περιμένουμε νεότερα λοιπόν.:)
 


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Τελικα σταφυλοκοκκος ειναι απο αλλεργια...αλλεργικη δερματιτιδα που εξελιχθηκε σε σταφυλοκοκκο αν καταλαβα καλα,μου ειπε οχι απο τη τροφη αλλα περιβαλλοντικη...μας εκανε ενεση αντισταμινικη και αντιβιωση και μας εδωσε αντιβιωση για 2 βδομαδες και σε 10 μερες να μας δει παλι!
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Τελικα σταφυλοκοκκος ειναι απο αλλεργια...αλλεργικη δερματιτιδα που εξελιχθηκε σε σταφυλοκοκκο αν καταλαβα καλα,μου ειπε οχι απο τη τροφη αλλα περιβαλλοντικη...μας εκανε ενεση αντισταμινικη και αντιβιωση και μας εδωσε αντιβιωση για 2 βδομαδες και σε 10 μερες να μας δει παλι!
Από την πρώτη κιόλας μέρα που θα του δώσεις την αντιβίωση, θα δεις αποτέλεσμα.
Prezolon και Clindavet σας έγραψε;
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Ηδη ειχαν αρχισει απο μονα τους να φευγουν,δεν ηταν τοσο εντονα οσο στην αρχη...μας εδωσε μονο κτηνιατρικη αντιβιωση tsefalen,πρωτη φορα την ακουσα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and LaCat






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf