Κοπροφαγία


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
χαιρεταιιιιιιιιιιι,
εφερα την ιντη μου στην εξοχη για λιγες μερες.εδω εχω και τον αλλο μου το σκυλο ενα σπανιο κανις τεριε!!!!! δεν ξερω αμα βλεπει τον αλλο,παντως δεν τα εχει φαει εδω και 4 μερες!:cool: τα κανει εξω στην αυλη.εξω καθολου την πηγαινω στηνομαι με τις ωρες και τιποτα.μολις μπει στην αυλη παει σε ενα ''ωραιο'' μερος και τα κανει.δεν με ενοχλει αυτο φυσικα ειναι πολυ καλυτερο απο το να τα τρωει.επισης ψηλωσε και παχυνε.ειναι 21 cm και εφτασε 2.950 κιλα. τρεχει πολυ και παιζει ολη μερα.!!!!!! νομιζω πως τελικα της παει η εξοχη και οχι η αθηνα.:cool:
 




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν τα έφαγε!!!!!!!!!!!!!!

Ε, ναι λοιπόν!Σήμερα, δεν έφαγε τα κόπρανά του!Τα έχω αφήσει πολλή ώρα έξω και δεν τα άγγιξε...Έχω φτύσει αίμα τόσο καιρό να προσπαθώ να τον αποτρέψω Τι τα πιπέρωσα,τι κτηνιατρική σκόνη τους έβαλα, τι τα έπλενα στο δευτερόλεπτο, τι,τι,τι.... Είμαι κατενθουσιασμένη και είπα να το μοιραστώ!Αυτός χ....κε λόγω ανάγκης κι εγώ απ'...τη χαρά μου!Ελπίζω να μην είναι της στιγμής,Θα δείξει.Αλλά ας χαρώ για την ώρα.Το γέλιο μακραίνει τη ζωή ;)
 




Litsaki

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
Χανιά - Κρήτη
Και μένα ο Φοίβος μου έτρωγε τα κακάκια του και του πείρα σπέι με πικραμύγδαλο!!!Μόλις έκανε σήμερα του έβαλα και μόλις πήγε να τα μυρίσει για να τα φάει πετάχτικε πίσω!!!!:D:D:DΓια να δούμε και αύριο...
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
παιδια καποιος απο εδω μεσα δεν θυμαμαι ονομα μου ειχε πει να τριβω λο\ιγο κολοκυθακι στο φαι της και πως θα της μυριζουν καπως και δεν θα τα τρωει.το εκανε και λειτουργησε.τπο θεμα ειναι να τριβεις κολοκυθακι να μην βαζεις πιπερι η σπρευ να τα κανει να μην τα μαζεψεις αμεσως και να μην τα φαει!!!!!!!!!!!!!!!
εμενα εχει μερες να το κανει,αν και ειμαστε στην εξοχη.δεν ξερω αν γυρισουμε αθηνα στο διαμερισμα και τα φαει παλι.ελπιζω πως οχι.λενε πως οταν μεγαλωνουν το κοβουν αυτο........ας μας πει και καποιος που τα ετρωγε το δικο του σκυλι,αν οντως οταν μεγαλωσε το εκοψε.:confused:
 




rico

Member
2 Οκτωβρίου 2008
23
0
είναι τόσο παράλογο για εμάς κ όμως τόσο λογικό για εκείνα αν και αηδιαστικό αν και οι λόγοι για το οποίο το κάνουν μαλλον θεωρείται πονηρός.
3 παράγοντες ισχύουν οι 2 ειναι ψυχολογικοί και ένας καθαρά διατροφικός.
Οι πρώτοι 2 οφειλονται στο ένστικτο επιβίωσης(περιεργο τροπο επέλεξαν),και οταν καποια σκυλιά τρώνε κυρίως κόπρανα αλλων ζώων οφείλεται κύρίως στο οτι θέλουν να εξαφανίσουν στοιχεία ύπαρξης άλλων και να οριοθετήσουν την περιοχή τους αποκλείοντας άλλους διεκδικητές.
Η 2η ψυχολογική αιτία είναι μια τακτική επιβίωσης όπου απλώς προσπαθεί, να εξαφανίσει-να ξεφορτωθεί οποιαδήποτε στοιχεία της μυρωδιας του ειδικά όταν δεν τον εποπτεύονται...(σκυλιά με φοβερή οξυδέρκεια-κυνηγετικές ράτσες)Ένστικτο επιβίωσης;;; Αναρωτιέμαι ...σίγουρα όμως επιτυχημένη τακτική
Η 3η αιτία καθαρά διατροφική είναι η ανεπάρκεια βιταμινών Β, ειδικά B12 πρέπει να αναφέρω ότι τα παγκρεατικά ένζυμα είναι απαραίτητα για τη χρησιμοποίηση της βιταμίνης B12 για αυτό υποθέτω προτείνατε και τον ανανά.
Πώς θα καταλάβουμε τι από όλα αυτά συμβαίνουν??πολύ απλά τα 2 πρώτα ενστικτα <αυτοσυντήρησης> τα αποβάλλει μέχρι την ηλικία των 6 μηνών.
Αν μετά απο αυτήν την ηλικία συνεχίζει να το κάνει τότε πολύ απλά το αίτιο είναι διατροφικό.:)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
!!! Kαι τρωγοντας τα κοπρανα μεσω ποιας διαδικασιας προσλαμβανουν βιταμιν Β12?
Ο ανανας πως βοηθαει?
 


rico

Member
2 Οκτωβρίου 2008
23
0
τα κόπρανα xritaki είναι πλούσια σε βιταμίνες και ασβέστιο, ειδικά βιταμίνη Β η οποία αποβάλλεται σε μεγάλες πσοσότητες μέσω της αφόδευσης.
ο ανανάς περιέχει ένζυμα απαραίτητα για τη χρησιμοποίηση αυτής σε β12,βάζοντας έτσι ανανά στο φαγητό του απλά μετατρέπεται άμεσα η βιταμίνη β στα ένζυμα που έχει ανάγκη και έτσι δεν τρώει τα περιτώματα, πλουσια σε ήδη έτοιμα ένζυμα γιατι απλά δεν τα χρειάζεται και όχι γιατί δεν του αρέσει.
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ρικο

η ιντη μου ειναι πια 5 μηνων.εδω στην εξοχη δεν τα τρωει.υπαρχει και αλλο σκυλακι.της εκανα και εξετασεις αιματος και ειναι ολα οκ.αρα δεν το κανει για να σβησει ιχνη της ουτε ειναι διατροφικο.ελπιζω να το κοψει αλλιως θα δοκιμασω και τον ανανα.
 


rico

Member
2 Οκτωβρίου 2008
23
0
τοτε eadie μου πολύ απλά το έκοψε μιας και όπως προείπα αυτό συμβαίνει μέχρι την ηλικία των 6-8 μηνών.:)
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
ρικο

μακαρι να εχεις δικαιο.παντως δεν την εμπιστευομαι και πολυ.δηαλδη αμα τα κανει τα μαζευω αμεσως αν και σημερα που τα εκανε τρεις φορες τις δυο δεν ημουν μπροστα και δεν τα εφαγε,φυσικα δεν ξερω αν περασε πολυ ωρα σιγουρα λιγοτερο απο ωρα αλλα παντως δεν τα εφαγε,ισως να εχεισ δικαιο τελικα.
αυτο ισως δωσει κουραγιο και στους υπολοιπους που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα!!!!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
τα κόπρανα xritaki είναι πλούσια σε βιταμίνες και ασβέστιο, ειδικά βιταμίνη Β η οποία αποβάλλεται σε μεγάλες πσοσότητες μέσω της αφόδευσης.
ο ανανάς περιέχει ένζυμα απαραίτητα για τη χρησιμοποίηση αυτής σε β12,βάζοντας έτσι ανανά στο φαγητό του απλά μετατρέπεται άμεσα η βιταμίνη β στα ένζυμα που έχει ανάγκη και έτσι δεν τρώει τα περιτώματα, πλουσια σε ήδη έτοιμα ένζυμα γιατι απλά δεν τα χρειάζεται και όχι γιατί δεν του αρέσει.
θενκς ντοκ!!
υ.γ στο θεμα αυτο καμια συμβουλη εχεις?
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3820
 




eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
λιτσακι,σκοπος ειναι να το κοψει απο μονο του αμα ειναι να τρεχουμε με τα σπρευ................ παντως εγω που δοκιμασα το κολοκυθακι πριν καιρο δεν τα εφαγε!!!!! αν το ξανακανει θα δοκιμασω ανανα.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Rico, για ποιο όλο λοιπόν αφοδεύει την βιταμίνη Β12 όταν τελικά την χρειάζεται;
Δηλαδή, λέτε οτι τρώει τα περιτώματα επειδή χεριάζονται Β12. Η βιταμίνη όμως αυτή λογικά μπαίνει απο το στόμα και καταλίγει στα περιτώματα. Στο ενδιάμεσο, γιατί δεν μένει μέσα στον σκύλο εφ'όσον την χρειάζεται;

Και για ποιό λόγο να δίνουμε ανανά όταν θα έπρεπε απο μόνο του το σώμα να λαμβάνει τις απαραίτητες βιταμίνες;
 


caucasian

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2008
77
0
kilkis
παιδια εχω ενα καυκασου και οταν ητανε μικρο εφαγε μια δυο φορες και τελικα μου ειπανε μηπως του ειχα δωσει τιποτα γλυκο και το τρωει επειδη εχει ζαχαρη μεσα και οντως ητανε απο αυτο γιατι μετα διαπυστωσα οτι επι 2 ημερες ο παππους που εχουμε στο σπιτι πηγαινε και το πετουσε κουλουρακια και ετρωγε
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ο παππους που εχουμε στο σπιτι πηγαινε και το πετουσε κουλουρακια και ετρωγε
Αιωνιοι παπουδες!!!! λες ρε ανθρωπε δεν πρεπει να το φαει αυτο το σκυλι !! ''οοοοχι εγω ξερω!!!!'':paja1:
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Rico, για ποιο όλο λοιπόν αφοδεύει την βιταμίνη Β12 όταν τελικά την χρειάζεται;
Δηλαδή, λέτε οτι τρώει τα περιτώματα επειδή χεριάζονται Β12. Η βιταμίνη όμως αυτή λογικά μπαίνει απο το στόμα και καταλίγει στα περιτώματα. Στο ενδιάμεσο, γιατί δεν μένει μέσα στον σκύλο εφ'όσον την χρειάζεται;

μηπως ο οργανισμος του δεν μπορει να την αφομοιωσει?

Και για ποιό λόγο να δίνουμε ανανά όταν θα έπρεπε απο μόνο του το σώμα να λαμβάνει τις απαραίτητες βιταμίνες;
μηπως γιατι εχει καποια ανεπαρκεια?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3