Κοπροφαγία


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
μετα απο μηνα που δεν τα εφαγε........το εκανε παλι σημεραααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααα

τελος αφου της αρεσει τοσο θα της τα ταιζω κιολας!!!! με την οικονομικη κριση.........ολοι μια μερα τα σκ@τ* μας θα τρωμε!
 








eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
μουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ναι απο εδω και περα ετσι θα το βλεπω.θα τα τρωει και θα λεω¨''''μαζευε κοριτσι μου,μαζευε........'''''ασε που μπορω να την εκπαιδευσω κι ολας και ουτε γαντια εξω και σακουλακια ουτε παρατηρησεις του τυπου ''''παρτε το κωλοσκυλο σας που λερωνει..'''''
ενψ τωρα? τα εκανε??? μισο λεπτο κυρια μου!!!!!!! ιντη! καθυαρισε τα!!!!!!! και με την γλωσα σφουγγαριζουμε και το πατωμα!
 


Litsaki

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
32
0
Χανιά - Κρήτη
μουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ναι απο εδω και περα ετσι θα το βλεπω.θα τα τρωει και θα λεω¨''''μαζευε κοριτσι μου,μαζευε........'''''ασε που μπορω να την εκπαιδευσω κι ολας και ουτε γαντια εξω και σακουλακια ουτε παρατηρησεις του τυπου ''''παρτε το κωλοσκυλο σας που λερωνει..'''''
ενψ τωρα? τα εκανε??? μισο λεπτο κυρια μου!!!!!!! ιντη! καθυαρισε τα!!!!!!! και με την γλωσα σφουγγαριζουμε και το πατωμα!
Μήπως πρέπει να εκμεταλευτείς λίγο την κατάσταση μιας που θα σφουγγαρίζει η μικρή(συνεργείο καθαρισμού) το πάτωμα να σας δίνουν και κάτι ετσι για ενα ευχαριστώ για τον καθαρισμό για της λιχουδιές της μικρής....!!?????:p:p:p
Και εμείς έχουμε ακόμα αυτό το πρόβλημα...!!!!:(
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
εμενα εδω και ενα μηνα το εκοψε αλλα χλαπ! τα εφαγε παλι.μονο να την μαλλωσω και τιμωρια μπορω να την βαλω.τιποτα αλλο.καποτε ειχα δοκιμασει κολοκυθακι,ειχε πιασει και μετα δεν τα ετρωγε.μετα τις το εκοψα και το εκοψε και αυτη.καλα αν το κανει μια 2 φορες δεν πειραζει.....ε?????:confused:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
υπάρχει μια σκόνη που ονομάζετε φορμπιταν, την ρίχνεις στο φαγητό του σκύλου και μετά από μερικές μέρες τα κόπρανα έχουν μια μυρωδιά που αποθεί τον σκύλο, ο κτηνίατρος σου θα το ξέρει... η ποσότητα της σκόνης που βάζεις είναι ανάλογη των κιλών του σκύλου...
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Eiναι οντως ενοχλητικη συνηθεια...Εχει περασει (μια και ειναι τοσο συχνο) απο το μυαλο κανενος φωστηρα (εξαιρουνται οι παροντες) οτι μπορει να ειναι φυσιολογικο σταδιο της αναπτυξης η κοπροφαγια???
Στα αλογα για παραδειγμα αν το πουλαρι δεν φαει κοπρανα της μανας του η αλλου ενηλικου, δεν αποκτα ποτε την φυσιολογικη χλωριδα του εντερου και ...μπαι - μπαι...
Βεβαια, απο το να φαει το κουταβι μια δυο φορες μεχρι να τα τρωει παντα και ειδικα σαν ενηλικο υπαρχει αποσταση. Μερικες φορες ενοχοποιειται το καλαμποκι που υπαρχει στις ξηρες τροφες - δεν χωνευεται πληρως και ετσι το περνανε και ...δευτερο χερι.(Αυτο με τα γλυκα που εγραψε παραπανω καποιος μπορει να συνδεεται). Παντως εγω εχω δει μωρα στη γεννηστρα να τρωνε το ενα του αλλου πριν τον απογαλακτισμο. Και μερικα συνεχισαν να πηγαινουν στην ...πηγη πριν προλαβει να ...μαζεψει η μητερα η ο εκτροφεας και στην φαση που αρχιζουν να τρωνε στερεη τροφη - σε μενα Barf. Με τετοια διατροφη παντως σχεδον κανενα δεν παρουσιαζει το προβλημα μετα τις 45-50 μερες.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το σκέφτηκα και εγώ εκ των υστέρων... ότι στα Βασιλικά Κτήματα έχει δύο είδη:

Τα ψιλά, τα τύπου κατσικίσια, που τα χώνει η Κάρλα στο στόμα δυο-δυο (και τα κρύβει στα μάγουλα) και τα άλλα τα πιο χοντρά που τα βρίκει πιο αραιά και μάλλον τα θεωρεί πιο γκουρμέ! :eek:
Αν και ειναι off topic και ο δικος μου για πρωτη φορα εβαζε στο στομα του τα συγκεκριμενα κοπρανα, ο ¨σιχαμενος¨! Υπαρχει εξηγηση για αυτο;;; Παντως ουτε τα μασησε, ουτε τα εφαγε, απλως τα εβαλε στο στομα του μεσα. Ο σκατοστομος!!! :)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μια χαρα νοστιμα και χωνεμενα χορταρακια ειναι!! Γεματα με ενζυμα και βιταμινες!!

Αν δεν ειχαν τοσο συχνα σκουλικια τα προβατα- και τους εκαναν συνεχος αποπαρασιτοσεις, θα ηταν καλυτερα απο πολτοππιημενα λαχανικα στην BARF να ταιζεις προβατοσκατο!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Αν και ειναι off topic και ο δικος μου για πρωτη φορα εβαζε στο στομα του τα συγκεκριμενα κοπρανα, ο ¨σιχαμενος¨! Υπαρχει εξηγηση για αυτο;;; Παντως ουτε τα μασησε, ουτε τα εφαγε, απλως τα εβαλε στο στομα του μεσα. Ο σκατοστομος!!! :)
Η κοπροφαγια στους σκυλους εχει της ριζες της στους προγονους του σκυλου μας.Ειναι μια συνηθισμενη και φυσικη συμπεριφορα.Ο λογος για τον οποιο συμπεριφερετε ειναι εξης:καθαρισμα της φωλιας λογο κουταβιον απο την μανα και καθαρισμα της φωλιας απο τα περιτοματα για την απομακρυνση της μυροδιας οποια προσελκυει τους κυνηγους.Επισης υπαρχει και μια θεωρεια οποια αναφερετε πως η κοπροφαγια σχετιζετε με ελειψη καποιον διατροφικον στοιχειον στο σωμα του σκυλου οπως
βιταμινη Κ-(λιποδιαλυτη βιταμινη)οποια ειναι αντιαιμοραγικη βιταμινη γιατι θεωρειτε απαραιτητη για την συνθεση της προθρομβινης και αλλων παραγοντων πηξης του αιματος στο υπαρ.
Εκδηλωση ανεπαρκειας:ελλατωματικη η προβληματικη πηξη του αιματος.
Αν και σε περιπτωση περισσειας υπαρχει αποβολη της με τα κοπρανα ωστοσο και η προβληματικη απορροφηση της απο το σωμα συνεπαγετε επισης με την αποβολη της.
Οι σκυλοι ειναι ευαισθητοι στην ανεπαρκεια της βιταμινης αυτης , εμφανιζουν αιμορραγιες κατω απο το δερμα και οι σοβαρες εσωτερικες αιμορραγιες οδηγουν τελικα στο θανατο αν δεν αντιμετωπιστουν εγκαιρα και σωστα.
οπως επισης και η βιταμινη ( ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΟΣ) Β(δεν ξερουμε ποια απο ολες )
Η λειτουργιες της των βιταμινων Β ειναι πολλες οπως:
η β1ως συνενζυμο στη μετατροπη της γλυκοζης σε λιπη,στην λειτουργια των περιφερεκων νευρων ,μεταβολισμος υδατανθρακων,ορεξη,φυσιολογικη διανοητικη συμπεριφορα,
β2-απεκρινετε στο γαλα ολων των θηλαστικων
συμμετεχει στο μεταβολισμο των αμινοξεων των λιπων και των υδατανθρακων
ειναι συστατικο της χρωστικης του αμφιβλιστροειδους των οφθαλμων,
βοηθαει στην λειτουργια του φλοιου των επινεφριδιων κια απαιτειτε για την συνθεση των κορτικοστεροειδων κλπ.
β3-απαιτηται απο τα κυτταρα για την βιοσυνθεση των λιπαρων οξεων ,την διασπαση τους,την – συνθεση των αντισωματων,η χρησιμοποιηση των θρεπτικων στοιχειων,
επισης επηρεαζει την λειτουργια των ενδοκρινων αδενων και την συνθεση των ορμονων
αυξηση της γονιμοτητας διαφορων ζωων κλπ.Η ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ
Η κοπροφαγια μπωρει να δημιουργησει προβληματα υγειας στον σκυλο λογο των ενδεχομενον εσωπαρασητων και και ασθενειων οποιες μπωρει να μεταδοθουν απο την καταναλωση των μολυσμενων κοπρανων.(μυγες ,αρρωστα ζωα,)ΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΡΡΕΠΗ?
Οι θυλικιες σκυλες οποιες εχουν κουταβια,(φυσιολογικο καθαρισμα κουταβιον )
τα κουταβια και οι εφηβοι σκυλοι οπιοι συνηθος ειναι με χαμηλη δραστηριοτητα η μενουν μονα τους πολλες ωρες μονα τους ,απο ανια,
οπως και επισης σκυλια τα οποια εχουν τημωρηθει για την αναγκη τους απο τον ιδιοκτητη .
οι σκυλοι οποιοι ειναι σε συνεχες στρες.(υπερβολικη ασκηση)ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?μερικες λυσεις που μπωρει να βοηθησουν…
Ειναι σημαντικο να μην τιμωρουμε τον σκυλο μας για αυτην την συμπεριφορα γιατι η τιμωρια επιφερει πολλα προβληματα μεταξυ των οποιον για το συγκεκριμενο προβλημα ο σκυλος θα προσπαθει να τα τρωει στα κρυφα οποτε δεν θα εχουμε την ευκαιρια να το σταματησουμε εγκαιρος.
Μην βαζετε πιπερι η καυτερα επανω στα περιττωματα ειναι αντιεκπαιδευτικο και επιπλεον ο σκυλος σας συνηθιζει στην καυτερη γευση. Απεναντιας μπωρειτε να βαλετε τριμμενο ανανα!στους σκυλους για καποιο λογο δεν αρεσει η γευση αυτη.
Να μαζευετε τα περιττωματα εγκαιρος.
Εαν τρωει μια φορα την ημερα να διαιρεσετε σε δυο η περισσοτερες μεριδες το φαγητο του.
Να εχετε τον σκυλο σας σε συνεχη παρακολουθηση ειτε στην βολτα ειτε στο σπιτι.
Σε σκυλους με χαμηλη δραστηριοτητα να προσθεσετε δημιουργικες ασχολιες, συχνοτερες βολτες η χρονικα μεγαλυτερες,κρυψτε διαφορα παιχνιδια η τροφη στο σπιτι και αφηστε τον να τα βρει,κλπ
να αυξησετε τον χρονο που ασχολειστε μαζι του.
Σε περιπτωση που εχει μεγαλη δραστηριοτητα να χαμηλωσετε τον χρονο και την δυσκολια τους.
Εαν χρειαστει να αποφευγετε το μερος οπου συνηθιζει να τα βρισκει .
Μια εξεταση απο κτηνιατρο και εξεταση αιματος .http://thessalonikidogstraining.wordpress.com/2009/09/29/410/
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ο δικος μου πρωτη φορα εκδηλωσε κοπροφαγια :( ( αν και δεν τα εφαγε, ισως να τον προλαβα) και δεν νομιζω οτι θα το ξανακανει με τα δικα του ή αλλων σκυλων. Δεν ξερω γιατι αλλα τα συγκεκριμενα ( κοπρανα προβατων) του εκαναν "κατι". Στα αλλα δεν δινει σημασια . Και ουτε τον εχω μαλωσει, ουτε τον εχω στρεσσαρει. Ισα ισα που οταν εκανε την αναγκη του εξω,καναμε παρτυ και μονο βεγγαλικα στον αερα δεν εριξα!:D εν τω μεταξυ οταν τον πλησιασα να δω τι εχει στο στομα τα εφτυσε μονος του. Επισης η διατροφη του ειναι ξηρα τροφη (Royal Canin Giant Puppy) με λιγο κιμα κοτοπουλου μαγειρεμενο.Η αναπτυξη του ειναι πολυ καλη και γενικα το σκυλι δεν δειχνει να του λειπει καποια βιταμινη. Νομιζω οτι ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο που ελπιζω να μην ξαναγινει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Δεν νομίζω ότι τα προβατόσκατα/κατσικόσκατα εμπίμπτουν στην κατηγορία της "κλασικής" κοπροφαγίας...

Η Κάρλα δεν τρώει τα δικά της κακά. Ούτε η Μοναλίζα της FrenchieFan τρώει "κοινά κακά" (δηλαδή από σκύλο, τα δικά της ή άλλων).

Όταν όμως πάμε στα Βασιλικά Κτήματα, όπου "το τραπέζι είναι πλούσια στρωμένο" κάνουν σαν τρελές, ειδικά η δικιά μου, ποια θα προλάβει να χώσει στο στόμα τα περισσότερα. Επίσης διαβάζω σε γερμανικό forum, ότι οι σκύλοι (που κατά τα άλλα δεν έχουν πρόβλημα) στην γερμανική επαρχία τρελαίνονται για κουνελό-λαγόσκατα που υπάρχουν εκεί άφθονα στα λιβάδια.
 


sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Επειδη και γω εχω παρατηρησει μερικες φορες το προβλημα αυτο στον δικο μου, αναρωτιεμαι. Υπαρχει περιπτωση να το κανει αυτο επειδη δεν εχει χορτασει και πειναει? Υπαρχει τετοια πιθανοτητα ή το αποκλειουμε?

Τελικα μετα απο τοση συζητηση που καταληξαμε? Τι κανουμε γι αυτο το θεμα? Αλλαζουμε την τροφη ή βαζουμε κατι μεσα? :(
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο δικός μου (ντογκο)
δεν έτρωγε κουταβι τα δικα του στην βολτα όμως κυνηγαγε τις μυρωδικες προβατων κ.α. ζώων, το οποίο ελέχθηκε καθαρα με το λουρί στην βόλτα.;)
κι εκεί που πίστευα ότι το ξεπερασαμε το σταδιο, γνωρίσαμε δυο τρισαθλιους τύπους που έτρωγαν ακάνα... :mad:
( δεν ντρεπονται λέω εγώ,....):p
ε σταματαγε να παιζει μαζι τους πηγαινε τα εγλυφε λίγο και μετα συνεχιζε το παιχνίδι :( το χειροτερο είναι ότι ήθελε να γλύφει κι εμας....

άσε που τσακωνόμασταν ποιος θα του ταβγαζε από το στόμα... (μπλιαχ...):eek::maria:
 




sPId_x

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
145
1
Τα μπασέ είναι στη Maxi ή στη Medium?
Η τροφή είναι καλή. Δε νομίζω να του λείπει κάτι.
Μάθε του το "μη". :)
Berna, αυτο ειναι ενα θεμα που δεν εχω παρει ξεκαθαρη απαντηση. Ειναι κατι αναμεσα σε αυτες τις 2 κατηγοριες. Αν το παρεις καθαρα με τα κιλα και αν σκεφτεις οτι ειναι και αγορι ειναι maxi. Στατιστικα γινεται 25-30 κιλα.
Εγω τουλαχιστον σε αυτη την κατηγορια τον βλεπω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π