Κοπροφαγία


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αποκτήσαμε κι εμείς 5 μέρες τώρα !!!!! Είμαστε 7 μηνών και ξαφνικά το σ/κ που ήμασταν εκτός Αθηνών δοκιμάσαμε (δυστυχώς δεν την πρόλαβα !!!) κακάκια κατσίκας :((( και μάλλον μας άρεσαν πάρα πολύ !!!!

Με το που γυρίσαμε Αθήνα σε κάθε πρωινή μας βόλτα και ενώ παίζουμε και τρεχουμε με το μπαλάκι μας και διάφορα κουκουνάρια ... ξαφνικά έρχεται όλο χαρά με μία μάζα στο σώμα μέσα στα χώματα - την έχω προλάβει στο να φάει ελάχιστο και να το αφήσει το άλλο με τις εντολές ΜΗ ! ΟΧΙ ! ΚΑΚΟ ! ... δυστυχώς όμως τώρα το βλέπουμε σαν παιχνίδι από ότι κατάλαβα και με προκαλει να την κυνηγήσω και να τη μαλώσω. Σήμερα δε έφαγε στο δευτερόλεπτο μια τεράστια μπάλα (μάλλον δεινοσαύρου θα ήταν) και έσκαψε η άτιμη και τη βρήκε γιατί πιο πριν την είχα με λουράκι και μάζεψα με δικό μου σακουλάκι ότι έβλεπα ..........και ότι οι άλλοι δεν είχαν μαζέψει !!!

Σήμερα έφαγε ξύλο και τώρα είναι τιμωρία , περιορισμένη σε έναν χώρο από το πρωί . Και ούτε το φαγητό της έδωσα το πρωί, νομίζω αυτό που προτίμησε έκανε για 10 μέρες !!!!!

Δεν ξέρω τι να κάνω :(

Περιμένω τηλ από τον κτηνίατρό μας να μας δώσει συμβουλές. Από τροφή τρώμε συνδιασμό Royal puppy και μαγειρευτό (άγριο ρύζι, διάφορα λαχανικά και κιμά ή κοτόπουλο)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Πολύ κακώς την έδειρες και την περιόρισες. Δεν έχει ιδέα γιατί θύμωσες μαζί της και το ξύλο αντεδείκνυται. Δεν δέρνουμε ποτέ το κουτάβι μας αλλά το εμποδίζουμε πριν γίνει η διαολιά. Αν δεν το προλάβουμε το μαλώνουμε την στιγμή της κακής πράξης και είμαστε πιο προσεχτικοί την επόμενη φορά.
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Μα την στιγμή εκείνη την έδειρα, αμέσως ... κι όταν λέω "έδειρα" εννοώ με το λουράκι της (γιατί δεν είχα κάποιο είδος εφημερίδας εκείνη την ώρα) κάποια φάπα στον πισινό και απλά της έπιασα το στόμα με το χέρι μου και απλά χτύπησα το δικό μου χέρι έτσι ώστα να τρανταχτεί αυτή από κάτω. Και ενώ ήταν χωρίς λουράκι και παίζαμε μέσα στο πάρκο, αμέσως την έδεσα και γυρίσαμε σα "τιμωρία" στο σπίτι και κόψαμε τη βόλτα μας στη μέση.

Και αυτό έγινε σήμερα γιατί γενικότερα στο ΜΗ! και στο ΟΧΙ! ακούμε ή στο τράβηγμα του λουριού ... αλλά σήμερα ήταν αλλού. Δεν άκουγε σε τίποτα, ούτε καν με άφησε να της ανοίγω το στόμα και να της το βγάλω. Πήγε γκλουπ κατευθείαν κάτω :(
 
Last edited:


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Εμείς έχουμε το ίδιο θέμα,αλλά με κακά γάτας,που τα ψάχνει στο πάρκο που πάμε. Άλλες φορές τον προλαβαίνω να μη τα φάει,άλλες πάλι όχι.
Και δεν είναι κουτάβι,είναι τρισήμισι χρονών.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό!:rolleyes:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ωραιότατα!Για να μην ξαναφάει κοπρανα,έμαθες το κουτάβι σου 2 πράγματα:ότι από το χέρι σου δεν έρχονται μόνο χάδια και φαγητό,αλλά και ξύλο και ότι το λουρί δεν είναι μόνο για βόλτα,αλλά και για ξύλο.Μπράβο...

Πολύ εύκολα σηκώνετε χέρι στα ζώα.Πόσο θα ήθελα να σας δάγκωνε κι αυτό γερά όταν ενηλικιωθεί και ίσως τότε θυμηθείτε το λόγο.
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Είστε λίγο υπερβολικοί νομίζω γιατί εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι έδειρα το σκυλάκι μου με τα χέρια μου ... έκανα μία κίνηση που μας την έχει δείξει και ο εκτροφέας και ο κτηνίατρος ως την αντιμετώπιση όταν και εάν θα δάγκωνε ή έκανε κάτι μη επιτρεπτό με το στόμα της. Δηλαδή να της πιάσω τη μουσούδα με την παλάμη μου και να χτυπήσω τη δική μου παλάμη με το χέρι μου (όχι το κουτάβι μου).

Όσο αφορά το λουράκι - ίσως έχεις απόλυτο δίκιο - αλλά από τη στιγμή που τις τελευταίες μέρες δεν πιάνει τίποτα σα λύση, απλά πήρα το χερούλι που είναι μαλακό και υφασμάτινο και της έριξα μία στον ποπό (όχι με το σκληρό το δέρμα, ούτε με τους κρίκους).

Και πριν λίγο μίλησα και με τον κτηνίατρο μας (γιατί από το πρωί ανησυχώ μήπως και της λείπει κάτι στη διατροφή της) και μου είπε ότι αυτό που κάνει είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό για τα κουτάβια (ακόμα και 7 μηνών) από τη στιγμή που το κάνει πάνω στο παιχνίδι μας. Απλά σαν τρόπο αντιμετώπισης την επόμενη φορά μου είπε να πάρω ένα tabasco μαζί μου και πριν την αφήσω ελεύθερη να ρίξω μία πολύ μικρή σταγουνούλα πάνω στα παρατημένα περιτώματα. Και του εξήγησα πως όσα είναι εμφανή, κάθομαι και τα μαζεύω και αυτή η τρελοεσκαφέας μου σκάβει και τα βρίσκει αυτά που τρώει . Οπότε επειδή η μικρή το έχει βρει ως παιχνίδι τώρα (και ξέρει ότι με ενοχλεί), μου είπε απλά όταν το ξανακάνει να μην ασχοληθώ καθόλου μαζί της, να αδιαφορήσω και να της γυρίσω την πλάτη . Έτσι σιγά σιγά θα καταλάβει ότι αυτό που κάνει δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον και θα το σταματήσει. Εϊδωμεν λοιπόν ..
 
Last edited:


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Πόσο θα ήθελα να σας δάγκωνε κι αυτό γερά όταν ενηλικιωθεί και ίσως τότε θυμηθείτε το λόγο.
Καλό λοιπόν θα ήταν πριν γράψουμε τόσο βαριές κουβέντες, να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι έχει γράψει (ακόμα κι αν εγώ δεν το έχω διατυπώσει σωστά και το ανέφερα και παραπάνω) ο άλλος και ίσως να του προτείνουμε κάποιους τρόπους αντιμετώπισης και όχι επίπληξης προς τον ίδιο προσωπικά... Σ' ευχαριστώ !

(... γιατί για μένα όταν όλη μέρα είμαστε χουζούρι, αγκαλιές και φιλιά ακόμα και αυτό το παφ στον πωπουδάκο μας είναι ξύλο ...)
 
Last edited:


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σήμερα έφαγε ξύλο και τώρα είναι τιμωρία
Δεν προσθετω κατι αλλο.Έκρινα τις πραξεις σου κι όχι εσενα.
Προσωπικά πιστεύω ότι και η διάθεση ακόμα να απλώσεις έστω και "απαλά" χέρι στο σκύλο,δείχνει πράγματα.

Έχεις δίκιο για τις συμβουλές.Τι έκανα εγώ:τον είχα πάντα δεμένο(την ειχα πατησει πολλες φορες ως τοτε) αφού έξω δεν άκουγε το "άστο' και όταν περνούσε δίπλα από κόπρανα του έλεγα "άστο" και φεύγαμε από εκεί.Με το που φεύγαμε,στο δευτερόλεπτο του έδινα λιχουδιά.Αν είχε τύχει να τον λύσω και να μου φέρει στο στόμα κόπρανα ως βραβείο,του έλεγα "μπράβο",επαιρνα τη σκατουλα με σακουλα όπως μπορουσα.Αυτο του μάθαινε,ό,τι βρισκει να μου το φερνει αφαγωτο,ώστε να γλυτωσουμε και τη φολα.Επίσης όταν τον εβλεπα να μυριζει κατι κάτω επιμονα,άρχιζα να τρεχω προς την αντιθετη κατευθυνση,ενθουσιάζοντας τον ώστε να φυγει από εκει.

Γενικά πιστεύω ότι αυτη η συνήθεια,φευγει με τον καιρό,μεγαλωνοντας.

Μη ξναχρησιμοποιησεις ουτε εφημεριδες,ουτε λουρια,κτλ.Επίσης περιορισμός σε άλλο χωρο,γίνεται όταν τον πιάσεις εκείνη τη στιγμή να κάνει κάτι.Του λες "οχι" ή "μη" ή ό,τι άλλο θες,χωρις φωνες και τον πας στο χωρο που θες να τον περιορισεις για 3',άντε 5' το πολύ!
Παραπάνω χάνει την αξία της η τιμωρία και φανταζει στο μυαλό του με εγκατάλειψη.
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Σ' ευχαριστώ ... θα τα συνδυάσω όλα μαζί και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα !!! ;)
 


Artemists

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2010
82
0
Έχουμε κάνει πρόοδο και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη !!!

Να σας πω τι κάναμε... Βγήκαμε βόλτα στο πάρκο, την άφησα ελεύθερη και παίζαμε με τη μπαλίτσα μας και διάφορα κουκουνάρια. Κι όταν ξαφνικά πήγε στα κακάκια και τα έβαλε στο στόμα για μαμ από απόσταση έδινα τις εντολές ΜΗ! και ΑΣΤΟ! ... στην αρχή δεν έπιασε καμία και γκλουπ πήγαν κάτω με τη μία.... οπότε πήγα κοντά της της έβαλα το λουράκι της και την πήρα μαζί μου κάτσαμε σε μια γωνίτσα και ούτε παίζαμε, ούτε τη κοίταζα, ούτε της μίλαγα - ούτε τίποτα, απλά καθόμασταν εκεί μαζί "τιμωρία" ακούνητες.

Κάποια στιγμή την άφησα και έφυγα από κοντά της λέγοντας την εντολή ΜΕΙΝΕ! και όντως έμεινε ακούνητη και απλά με κοίταζε ... αχ αυτό το βλέμμα... δεν άντεξα πάνω από 10 λεπτά όμως ... και είχε και επιβράβευση μετά ... ΖΑΜΠΟΝ !!! Και εκεί έκανε τούμπες.

Τώρα κάθε μέρα κάνουμε το ίδιο... αν δε με ακούσει στο ΜΗ και ΑΣΤΟ σταματάμε το παιχνίδι μας, φοράμε λουράκι και καθόμαστε "τιμώρια" ... Χθες και σήμερα ... 6 μέρες σχεδόν μετά, στο ΜΗ αντιδράσαμε και απλά μυρίσαμε και φύγαμε !!! Είμαι τόσο χαρούμενη .

Φυσικά η επιβράβευση με το ζαμπόν και όχι με κάποια δικιά τους λιχουδιά ή διαφορετική ξηρά τροφή ... πιάνει !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 




Nick Andrew

Active Member
8 Δεκεμβρίου 2011
43
1
Atalanti,Fthiotis,Greece
Παιδιααααά! Καλησπέρα κ απο εμένα, έχω ένα θηλικό Δανέζικο, 4 μέρες τωρα, όλα κύλησαν ομαλά τις 2.5 μέρες, μετά άρχισα να ανησυχώ, γιατί νόμιζα οτι δεν κάνει κακάκια της.. Μετα το σημερινό της πρωινό την ακολουθούσα συνέχεια, και Τσσαααακ! Ανοιξε αυτο το μικρο στοματάκι... Την πρόλαβα, την πήρα απο εκείνο το μέρος και την έβαλα στην κουβέρτα της, με απλά ένα ΜΗ. Τώρα.. θα Δείξει.. :(
 


ΑΖΑΝΤ

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
47
0
piraeus
Καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος στη παρέα. Εμένα το 2,5 μηνών κουτάβι μου (ίσως και 3), δεν ξέρω πόσο ακριβώς είναι γιατί το βρήκα παρατημένο, το τσάκωσα να τρώει τα κακά του 3-4 φορές.
Εν τω μεταξύ το είχα μαλώσει γιατι μου έκανε πιπί στη πάνα, αλλά τα κακά στο πάτωμα. Δεν ξέρω γιατι αυτός ο διαχωρισμός. Έτσι λοιπόν τη μάλωνα για να πηγαίνει στη πάνα. Και λέω μήπως τα τρώει για να μήν τη μαλώσω. (μήπως το έχει συνδιάσει έτσι).
Από την άλλη ο κτηνίατρος μου είπε να της δώσω ασβέστιο και πολυβιταμίνες. Δε μπορώ να καταλάβω όμως πώς είναι τόσο σίγουρος ότι χρειάζεται βιταμίνες χωρίς να κάνει εξετάσεις. Και είμαστε σίγουροι ότι αν δε χρειαζόμαστε βιταμίνες και πάρουμε δε θα μας κάνει κακό; Αναρωτιέμαι;;;;
Επίσης θα ήθελα να πώ και ελπίζω να μήν βγαίνω εκτός θέματος, πώς ήθελε να μου δώσει κάτι πολυβιταμίνες που κόστιζαν λέει 20 ευρώ. Και δεν τις πήρα γιατι ήθελα να το ψάξω και γιατι μου φάνηκε υπερβολική η τιμή.
Εσείς τι λέτε για όλα αυτά;
Και ακόμα αν έχετε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και δώσατε πολυβιταμίνες θα μπορούσατε να μου πείτε ποιές δώσατε; (για κουτάβια μιλάμε πάντα.)
 


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
Εμείς έχουμε το ίδιο θέμα,αλλά με κακά γάτας,που τα ψάχνει στο πάρκο που πάμε. Άλλες φορές τον προλαβαίνω να μη τα φάει,άλλες πάλι όχι.
Και δεν είναι κουτάβι,είναι τρισήμισι χρονών.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό!:rolleyes:
και εγω το ιδιο προβλημα εχω, ιδια ηλικια ειναι και εμενα με το δικο σου, πρωην αδεσποτο. Της δινω ακανα ξηρα τροφη. Το προβλημα μου, περα απο τη αηδια ειναι /, οτι η γυναικα μου ειναι εγκυος και φοβαμαι για τοξοπλασμα. Δεν ξερω τι να κανω
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Ξεθάβω το θέμα....για να ρωτήσώ και εγώ!
Εδώ και 10 μέρες φιλοξενώ ένα πιτ μπουλακι που ηαν κανα 5 αμηνο δικεπαζ!
Τον πάω 3 φορες βολτα και όταν τα κάνει δε γυρνάει καν να τα μυρίσει ούτε ασχολείτε με τον άλλων που βρίσκουμε!
Πριν 4 μέρες αργησα λιγο το πρωι και τον ακούω που γαβγίζει και μετά τα κάνει και τον βλέπω σαν να πάει να τα φάει του ειπα ενα μη και εφυγε και βγηκαμε κατευθυαν βολτα και μετά τα μάζεψα!
Εχθες που αργησα στη δουλεια γύρισα και ειδα ότι τα είχε φάει....δε τα κάνει στο μπαλκόνι ποτέ παντα στη βόλτα απλα δε αντεξε εχθες!
Και το άλλο είνα ότι τα κάνει μαλακά τουρτε η γιατρος μου που το πηγα μου είπε λιγο ρυζακι το έκανα αλλά καμία βελτίωση λέτε να του αλλάξω τροφή?Είναι νωρίς ακόμα....είναι και πετσι και κόκαλο και ανχωνομαι να μην τον παιδεύω!Είναι 2-3 χρονων και τις πρωτες μέρες έκανε σαν δοιάρια μετά εστρωσε και μετά αυτά τα τουρτέ....σκληρά δε έχει κάνει 10 μέρες τώρα..απλά κάποια στιγμή ήταν πιο σχηματισμένα!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν τουρτέ, αν του βάζετε περισσότερη ποσότητα από όση μπορεί να αφομοιώσει. Αν ελαττώσετε λίγο την ποσότητα, βελτιώνεται η κατάσταση;
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν τουρτέ, αν του βάζετε περισσότερη ποσότητα από όση μπορεί να αφομοιώσει. Αν ελαττώσετε λίγο την ποσότητα, βελτιώνεται η κατάσταση;
Οχι τρελά απλα σχηματίζονται.....θέλω να πάρει τα απάνω τουγιατί είναι άδυνατος πολύ!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το καταλαβαίνω, αλλά αν δεν αφομοιώσει, τσάμπα το έξτρα φαγητό. Θα ελάττωνα την ποσότητα λίγο λίγο κάθε φορά, μέχρι να φτιάξουν τα κακά του (εφόσον μιλάμε για τούρτες λόγω αφομοίωσης). Αυτό που θα του έκοβα δεν θα καθυστερούσε ιδιαίτερα στο να πάρει τα πάνω του καθώς έτσι κι αλλιώς δεν θα το αφομοίωνε
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Το καταλαβαίνω, αλλά αν δεν αφομοιώσει, τσάμπα το έξτρα φαγητό. Θα ελάττωνα την ποσότητα λίγο λίγο κάθε φορά, μέχρι να φτιάξουν τα κακά του (εφόσον μιλάμε για τούρτες λόγω αφομοίωσης). Αυτό που θα του έκοβα δεν θα καθυστερούσε ιδιαίτερα στο να πάρει τα πάνω του καθώς έτσι κι αλλιώς δεν θα το αφομοίωνε
Ναι καταλαβαινω τι λες....πλεον ειμαι αρκετα πιο προσεκτικη στη ποσοτητιτα για να δω αν ειναι και απο αυτο!