Κουτάβι boxer


boxerfs

New Member
12 Ιανουαρίου 2016
3
1
40
Καλησπέρα και καλή χρονιά . Έχω εδώ και περίπου ενα μήνα ενα boxer ( 3μηνών) αρσενικό . τι τροφη θα μου προτείνατε . Κάτι σχετικά καλό και προσιτό κάπου στα 40-60ευρώ το 15κιλο+ .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να σου ζήσει το κουτάβι σου και αν είναι το πρώτο σου, καλές διαδρομές, στον μαγικό κόσμο του σκύλου.

Υποθέτω ότι δεν είναι καθαρόαιμο από εκτροφέα, γιατί φαντάζομαι ότι αν ήταν, θα έκανες με τον εκτροφέα σου, αυτή την συζήτηση. Φοβάμαι λοιπόν, ότι είναι κακώς, αγορασμένο από pet shop, ή από αγγελία, ή από γέννα γνωστού. Ελπίζω ότι κάνω λάθος. Αν όχι, ελπίζω ότι θα μάθεις στο εξής, κάποια πολύ σημαντικά πράγματα, που αφορούν τον σκυλόκοσμο.

Κάνε καταρχάς μια αναζήτηση στο φόρουμ. Θα βρεις πολλά, πολλάκις συζητημένα θέματα, όπως και αυτό που ρωτάς.

Κατά βάση, δεν υπάρχουν εξειδικευμένες τροφές, για συγκεκριμένες φυλές. Μύθος! Η εξειδίκευση των τυποποιημένων τροφών, έχει να κάνει, κυρίως με το μέγεθος του σκύλου και άρα της κροκέτας και μια ειδική κατηγορία, ιατρικών τροφών. Πήγαινε λοιπόν, στο πλησιέστερο pet shop που δεν πουλάει ζώα και γίνε φίλος τους. Ετσι κι αλλιώς, στο εξής, θα τους επισκέπτεσαι συχνά. Δες τι τροφές φέρνουν, ποιές από αυτές είναι σχετικά καλής ποιότητας [υπάρχουν άπειρες συζητήσεις στο φόρουμ], που την χρειάζεται το κουτάβι σου, για να έχει σωστή ανάπτυξη, που ταιριάζουν στην τσέπη σου, και που βρίσκονται σε σχετική επάρκεια. Γιατί κάποιες εταιρίες έχουν αρχίσει να είναι προβληματικές, με αποτέλεσμα πολύς κόσμος, να μην βρίσκει εύκολα τουλάχιστον, την τροφή που έχει επιλέξει και αναγκάζεται να αλλάξει. Και πορεύσου αναλόγως.

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
 




arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Καρεαληπσ εγω εχω μποξερ 5 χρονων αντρακι....
Παλια τον ταιζα μια ειδικι που ειχε συστησει ο κτηνιατρος λογω κουταβιου μετα εγω του ξεκινησα προ πλαν και μετα το αλλαξα σε μπαρφ ενω λογω μιας παγκρεατιτιδασ το γυρισαμε ξανα σε ξηρα τροφη την ροιαλ κανιν μποξερ....βεβαια αθτες ηταν οι δικεςμου επιλογες στο λεω απλα ενημερωτικα και οχι για διαφημηση
Και κατι αλλο τελικα που πρεπει να παιρνουμε ενα σκυλκι δυστηχως κι εγω απο εκτροφεα το πηρα ομως τοτε δεν ηξερα απο σκυλια
 


boxerfs

New Member
12 Ιανουαρίου 2016
3
1
40
γνωρίζω απο σκυλιά αρκετά , απλα έχω ακούσει πως τα boxer είναι πολυ ευάλωτα σκυλιά και θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα και ίσως και κάποια καλύτερη για την ράτσα τροφή . Το μπαρφ κάνει καλο ξέρω μειώνοντας κατα πολυ τις πιθανότητες συστροφής στομάχου στα σκυλιά με στενό θώρακα όπως ειναι και τα boxer . τώρα για την παγκρεατιτιδα ίσως φταίει η λανθασμένη διατοφή σε ποσότητα αλλά και σε πηγή κρέατος . όπως και να χει θα την βρουμε την ακρη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι είδους ιδιαίτερη φροντίδα θέλουν τα boxer και σε τι είναι ευάλωτα;
 




arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Ο δικος μοη επαθε παγκρεατιτιδα απο ενα κοκκαλο που του πεταξε ο γειτονας ηταν χαλασμενο κατι τετοιο μας ειπε ο κτηνιατρος το μποξερ εχουν και ευαισθητο στομαχι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αγαπητέ/ή από ψες παλεύω να μην μπω στον πειρασμό, αλλά ...

Και κατι αλλο τελικα που πρεπει να παιρνουμε ενα σκυλκι δυστηχως κι εγω απο εκτροφεα το πηρα ομως τοτε δεν ηξερα απο σκυλια
Το ξαναγράφεις αυτό σε παρακαλώ, γιατί δεν μου βγάζει νόημα και αυτό που καταλαβαίνω ότι λες, είναι πως το σκυλάκι, το πήρες δυστυχώς από εκτροφέα, επειδή δεν ήξερες τότε, από σκυλιά. Αυτό λες;

Ο δικος μοη επαθε παγκρεατιτιδα απο ενα κοκκαλο που του πεταξε ο γειτονας ηταν χαλασμενο κατι τετοιο μας ειπε ο κτηνιατρος το μποξερ εχουν και ευαισθητο στομαχι
Ο σκύλος σου δηλαδή, ήταν σε κάποιον χώρο, υπό καμμία επιτήρηση, όπου μπορούσε ο καθένας, να του κάνει το οτιδήποτε. Αρα <αν ρωτάς εμένα> για ότι έπαθε ο σκύλος σου, ευθύνεσαι εσύ. Οχι ο γείτονας.

Τα boxer έχουν ευαίσθητο στομάχι; Πως έτσι;
 


arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Μου εχουν πει οτι δεν ειναι καλο να παιρνουμε σκυλια απο εκτροφεις η απο pet shop που πουλανε ζωα γιαυτο λεω δυστηχως γτ τοτε δεν ηξερα αυτο
Οταν παω σχολειο ανγκαστικα γιαυτες τις 7-8. Ωρες ο σκυλος μενει μονος στην πισω αυλη μας πως μπορω να τον εχω υποεπιτηριση? ( ο γειτονας το κοκαλο το εδωσε για καλο οχι για φολιασμα κλπ δλδ ο ιδιο ηρθε και μας ειπε οτι εδωσε κοκαλο οποτε ειτσι μαθαμαι την αιτια)
 


arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Ναι μπορειτε να το ψαξετε και στοιντερνετ γενικα τα μποξερ εχουν ευθαισθησια στο στομαχι οπως πχ τα Δαλματίας στο ουροποιητικο κλπ
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
@arntaben είσαι σιγουρος οτι σου ειπαν απο οτι δεν κανει να παρουμε σκυλο απο εκτροφέα? Μήπως σου ειπαν οτι δεν κανει να παρουμε απο ιδιωτη που εχει ζευγαρώσει το σκυλο του?

Απο ποιο εκτροφείο εχεις παρει εσυ το σκυλο σου?
 


arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Ουος σορυ παιδια τα μπερδεψα εγω τον σκυλο τον πηρα απο οδιωτη που ειχε ζευγαρωσει και ΑΥΤΟ μουβεχουν πει οτι δεν ειναι καλο στην πορεια ομως το μπερδεψα με το εκτροφεας μιας και εκει που τον πηρα ειχε πολλα μποξερ (alliki ευχαριστω για το ξεμπερδεμα ) και σορυ για την αναστατωση
Δλδ απο εκτροφεις πρεπει να παιρνουμε τα σκυλακια μας σωστα?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Είσαι 28 και πας σχολείο? Λύκειο?
Εντιτ : γράψε λάθος, τα έμπλεξα. Άλλο μέλος είναι 28. Σορυ
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έκανα εντιτ. Καλά ντε! Μην εξάπτεσαι! Δεν είναι τόσο μακρυά από τα 18 τα 28. Ειδικά κοιτόντας προς τα πίσω. Εσύ τα κοιτάς προς τα μπροστά, γι 'αυτό σου φαίνεται μεγάλη η απόσταση. :p
 
  • Like
Reactions: johnk and Aslan


arntaben

Member
12 Ιανουαρίου 2016
7
3
25
Δεν με πειραξε βρε θα εβαζα φατσα ωστε να κατλαβεις το mood αλλα ειμαι απο ταμπλετ και δεν βγαινουν γτ κολλαει δεν.παρεξηγουμε εγω οχι ευκολα τουλαχιστον
 
  • Like
Reactions: Orilis


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Προσωπικα θα σου ελεγα οτι η καλτερη τροφη ειναι η μπαρφ.
Απο εκει και περα οπως σου ειπε η Μαρεκο το καλτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα πετ σοπ κοντα στο σπιτι σου να δεις τι τροφες εχει, να δεις τα συστατικα τους και να επιλεξεις την καλτερη τροφη βαση συστατικων και οικονομικων.
Αυτο που μπορουμε να σου πουμε εμεις ειναι να προσεξεις να εχει πρωτο συστατικο το κρεας και να μην εχει καλαμποκια και πολλα ρυζια.
Επισης αυτο που ξερω για τα μποξερ ειναι οτο εχουν ευαισθησια στο δερμα και κανουν ευκολα δερματικα.
Απο εκει και περα οτι προβληματα και να εχει η καθε φυλη αν η αγορα γινει απο σωστο και υπευθυνο εκτροφεα εγγεγραμμενο στον ΚΟΕ που μας δειχνει τι εξετασεις εχει κανει στα σκυλια του και φυσικα την παρουσια του στις εκθεσεις,ξερουμε οτι εχουμε ελαχιστοποιησει την πιθανοτητα τους.