Κουταβάκι με τύφο




Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
τεστ για τυφο εκανε?
μηπως να το αφησεις κανα δυο μερες ακομα στον ορο για να αρχισει να τρωει κιολας?
Έκανε και ο κτηνίατρος μας έδωσε συνολικά 5 όρους και σήμερα θα δώσουμε τον μισό από τον τελευταίο και αύριο τον άλλον μισό και μας είπε πως από αύριο θα αλλάξει ο σκύλος προς το καλύτερο και θα αρχίσει να τρώει μάλλον
 
Last edited:




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τσίμπα την Royal Canin Recovery, ρώτα και τον γιατρό σου για να καμιά booster κρέμα!
Αυτά θα τα φάει πιο εύκολα!
 


Cal55

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2016
48
22
26
Τσίμπα την Royal Canin Recovery, ρώτα και τον γιατρό σου για να καμιά booster κρέμα!
Αυτά θα τα φάει πιο εύκολα!
Tha ton rwthsw aurio to prwi na dw ti tha mou pei,epishs mou eipane gia vrasto kotopoulo kai ruzi.na dwsw
 












RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Καλημέρα σε όλους. Το μποξέρ μου 2,5 μηνών ενω ειναι εμβολιασμένο εδώ και ενάμιση μήνα για τον τύφο,η κτηνίατρος εχθές μου ανέφερε οτι πιθανόν να εχει τύφο και θα νοσηλευτει για 3 ημέρες.Ειμαι παρα πολυ στενοχωρημένη και φαντάζομαι και όλοι όσοι εχουν περάσει δύσκολα ειτε πρόκειται για τύφο ειτε για οτιδήποτε άλλο σοβαρό,αλλα θέλω να ρωτήσω γιατι η κτηνίατρος μας είπε οτι οι τρεις μέρες ειναι κρίσιμες καθως αν δεν αρχίσει να τρώω παρόλο που χορηγείται όρος,ειναι αν το κουτάβι μπορει να το ξεπεράσει; Η κτηνίατρος μας έδωσε 50-50 πιθανότητες και προτιμώ να μην σκέφτομαι με νούμερα,αλλα απο την δίκη σας εμπειρία επειδή ξέρω οτι ειναι θανατηφόρος ο τύφος και ειδικά αν το κουτάβι εχει περάσει και στρες εντείνεται ακόμη η κατάσταση του,καθως αυτο μας είπε και η κτηνίατρος,οτι αυτο την ανησυχεί πιο πολυ απο όλα. Βέβαια ενα θετικό που μας είπε ειναι οτι πριν δυο μέρες ήταν ακόμη πολυ δραστήριος και έτρωγε. Εχθές ξεκίνησε με εμετούς και διάρροιες οι οποίες βέβαια είχαν ανοιχτό χρωμα,αλλα δεν είχαν αίμα. Ισως τα λέω λίγο μπερδεμένα και με χαοτικό τροπο,αλλα προσπαθώ να συγκρατηθώ για να κάνω το καλύτερο που μπορώ για τον υπέροχο μου κουταβο.
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Επισης διάβασα στα παραπάνω σχόλια για ειδικό καθοριστικό. Όταν έρθει παλι σπίτι το κουτάβι (γιατι ούτε θέλω να σκέφτομαι απελπισμένα οτι δεν θα γίνει καλα)θα ρωτήσω φυσικά και την κτηνίατρο,αλλα θέλω και την δίκη σας άποψη επι του θέματος,πως καθαρίζω το χώρο γιατι προς το παρόν εχω απομακρύνει όλα τα αντικείμενα που άγγιξε,τα εχω πλύνει και καθάρισα το σπίτι με πολλή χλωρίνη. Υπαρχει κάτι άλλο που προτείνετε;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Ούτε εμπειρία έχω κ ούτε θέλω. Φαντάζομαι όμως τ στεναχώρια σου, μείνε στο θετικό που σου ανάφερε ότι είναι 50-50 κ κάνε ότι καλύτερο μπορείς για τ ψυχούλα
 


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Δυστυχώς νοσούν και επαρκώς εμβολιασμένα κουτάβια.Υπάρχει snap test για την ανίχνευση του ιού της παρβοεντερίτιδας(επειδή γράφεις πιθανό),ίσως η κτηνίατρος βασίστηκε μόνο στην κλινική εικόνα.Όντως τα πρώτα 24ωρα είναι κρίσιμα,λόγω της αφυδάτωσης και της καταβολής.Έχει ήδη ότι χρειάζεται αφού βρίσκεται σε νοσηλεία και λαμβάνει φάρμακα/ορό/ενυδάτωση.Πολύ θετικό που τρώει επίσης και δε χρειάζεται αναγκαστικό τάισμα.Ορθά κάνεις και απολυμαίνεις,για ειδικό καθαριστικό δε γνωρίζω.Σε περίπτωση που θέλεις να βάλεις και άλλο κουτάβι στο χώρο διατηρείς καραντίνα 1,5 έτους,μια και ο ιός είναι εξαιρετικά ανθεκτικός.Υπάρχει και μετά τύφον ζωή.Εύχομαι να το ξεπεράσει!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Γιατί νοσούν εμβολιασμένα κουτάβια; Δεν έχει περάσει ακόμη ο χρόνος που πρέπει μετά το εμβόλιο για να αναπτυχθεί η ανοσία; Και τα εμβολιασμένα δεν το περνούν πιο ελαφρά σε κάθε περίπτωση;
Ρένα εύχομαι να το ξεπεράσει, πώς έγινε η διάγνωση;
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
H κτηνίατρος είναι σίγουρη για τον τύφο? Μήπως είναι παράσιτα (giardia)? Έχει γίνει αποπαρασίτωση?
Όταν λες ότι εμβολιάστηκε πριν 1 μήνα, ήταν τότε μαζί σου ή στον εκτροφέα? Αν ήταν στον εκτροφέα, τελικά δεν είσαι σίγουρη αν του έκανε το πρώτο εμβόλιο. Εσύ πότε του έκανες το δεύτερο εμβόλιο?
 


Luiza

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2015
49
69
Είναι ειλικρινά και δική μου απορία,κατά πόσο διαφέρουν αριθμητικά τα αντισώματα που δημιουργούνται από κουτάβι σε κουτάβι,σε περίπτωση που ευθύνεται αυτό,κι αν ισχύει αυτό το "ανοσολογικό κενό" ας πούμε.Μιλάω για ζώα που ολοκλήρωσαν το σχήμα εμβολίων και τηρήθηκε ευλαβικά ο περιορισμός τους αφού μεταφέρεται ακόμα και από τα παπούτσια μας.Σε κάθε άλλη περίπτωση...
 


RenaP

Well-Known Member
7 Μαϊου 2017
61
64
35
Σας ευχαριστώ για τις ευχες σας! Ο εκτροφέας έκανε το εμβόλιο για τον τύφο,εγώ πήγα για το δεύτερο εμβόλιο αλλα λόγω του οτι μια μέρα πριν έκανε εμετό και την επόμενη το πρωί διάρροια,η κτηνίατρος δεν έκανε το εμβόλιο εξαιτίας των περιγραφόμενων συμπτωμάτων. Θορυβήθηκα γιατι ενω ήταν εμετός ο οποίος δεν ειχε κάποιο ιδιαίτερο χρωμα η αίμα,μονο σαν σάλια,οι διάρροιες για τις οποίες δεν έχασα χρόνο και ενημέρωσα την κτηνίατρο με ανησύχησαν. Παλι βέβαια όπως ανέφερα οι διάρροιες δεν περιείχαν αίμα,απλά ανοιχτό χρωμα. Το κουτάβι μου λίγες ώρες πριν νοσηλευτεί ειχε φάει λίγο βραστό κοτόπουλο και ενω ήταν νωχελικό,κάποιες στιγμες είχε όρεξη και να παίξει κσι μα τρέξει μέσα στο σπίτι. Οποτε γι αυτο πιστεύω και εύχομαι να προλάβαμε τα χειρότερα και να να ανάρρωσει. Όσον αφορά αν η κτηνίατρος ειναι σίγουρη η όχι για τύφο,στο τεστ που έκανε εχθές η πρώτη γραμμή ήταν θετική για τύφο αλλα η δεύτερη που στην ουσία ειναι η επιβεβαίωση οτι εχει τύφο,δεν ήταν θετική και άρα δεμ ειναι σίγουρο ακόμη γι αυτο πιθανόλογουμε.
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ο εκτροφέας έκανε το εμβόλιο για τον τύφο,εγώ πήγα για το δεύτερο εμβόλιο αλλα λόγω του οτι μια μέρα πριν έκανε εμετό και την επόμενη το πρωί διάρροια,η κτηνίατρος δεν έκανε το εμβόλιο εξαιτίας των περιγραφόμενων συμπτωμάτων.
Σε ρώτησα αν είσαι σίγουρη για το εμβόλιο επειδή κάπου αλλού έγραψες ότι δεν αναγράφεται τίποτα στο βιβλιάριο του. Αρα δεν είσαι σίγουρη 100%.
Όπως και θα έχει τώρα σημασία έχει να αναρρώσει το κουτάβι. Εύχομαι περαστικά.
Υ.Γ. Πάντως ας εξετάσει και τα κόπρανα για παράσιτα. Όπως είπα τα συμπτώματα μου μοιάζουν πολύ με τη giardia που περάσαμε και εμείς (ο Μάρκο δηλαδή).