Κουταβάκι συμβουλές.


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Καθόλου, στα δικά μου τα έκοβα από 2 εβδομάδων για να μη γρατζουνάνε τη μαμά τους. Με μικρό ανθρώπινο νυχοκόπτη είναι πιο βολικά
Από 2 μηνών? αλήθεια πως τους το πέρασες σαν θετική εμπειρία η απλά πέρασε αυτόματα λόγω μικρής ηλικίας?
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Θα σου οω ότι μας είπε η γιατρός μας άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Πριν κάνει τα πρώτα 3 εμβόλια δεν κάνει να έρχεται σε επαφή ούτε με σκυλιά ιδιωτών γιατί μπορεί να μην νοσεί ο άλλος σκύλος λόγο αντισωμάτων που έχει ήδη αλλά ο δικός σου που είναι μικρός να νοσήσει. Εμάς μας ειπαν σε καμία 50 μέρες και αν θα πάμε την πρώτη μας βολτα
Δεν κανείς λάθος.δεν κανει να έρθει σε επαφή μεχρι να κανει και το τελευταίο εμβόλιο.και αφου το κανει πρέπει να περάσουν και 10-15 μέρες.
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Matoula5

New Member
15 Απριλίου 2016
4
0
40
Καλησπερα σας!! Να ρωτησω κ εγω κατι? Μωλις ειδα στο κουταβι μου κατι σαν σπυρακι με πυον στο αυτι του..να το κανω κατι εγω? Η να μην ανυσηχω μπορει να μην ειναι κατι ιδιαιτερο? Δε ξυνεται η κατι τετοιο..(2μιση μηνων ο ελβις μου!)
 




haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Από 2 μηνών? αλήθεια πως τους το πέρασες σαν θετική εμπειρία η απλά πέρασε αυτόματα λόγω μικρής ηλικίας?
Από 2 εβδομάδων τα έκανα απλά λίγο αφαιρώντας τις ακρούλες που ήταν σαν γαντζάκια και πονούσαν τη μαμά τους όταν θήλαζαν. Ναι, η όποια επαφή τους μαζί μου τα ηρεμούσε και μετά δεχόντουσαν όλα από μένα χωρίς φόβο.
 
  • Like
Reactions: Aslan and mariakala


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Γράφω εδώ ΓΤ δεν θέλω να ανοίξω και άλλο θέμα μιας και έχει να κανει με τον ίδιο κουταβο. Πριν μια βδομάδα η γιατρός μας διέγνωσε ότι έχουμε σταφυλοκοκικη δερματίτιδα(η κάπως έτσι το είπε δεν θυμάμαι ακριβως) μας είπε να του δίνουμε μισό χάπι μετά από φαΐ για δέκα μέρες. Σήμερα το πρωί όμως μας έκανε εμετό και τώρα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Εάν δεν είχαμε την αντιβίωση θα του κάναμε νηστεία και τελείωσε αλλα ο μικρός πρέπει να πάρει το χάπι του. Ή μήπως δεν πειράζει να μην το πάρει μια μερα;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Στην περίπτωση του δικού μου σκύλου, που έπαιρνε δύο χαπάκια την ημέρα για μία μορφή δερματίτιδας, θυμάμαι ότι, επειδή είχε κάνει εμετό το πρωί που έπρεπε να πάρει το πρώτο χάπι, το αφήσαμε νηστικό, κατόπιν συνεννόησης με τον κτηνίατρο, μέχρι το επόμενο γεύμα του. Το δεύτερο χάπι της ημέρας, το πήρε κανονικά με το βραδινό γεύμα.
Με λίγα λόγια, ναι, παραλείψαμε ένα χάπι. :p
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Στην περίπτωση του δικού μου σκύλου, που έπαιρνε δύο χαπάκια την ημέρα για μία μορφή δερματίτιδας, θυμάμαι ότι, επειδή είχε κάνει εμετό το πρωί που έπρεπε να πάρει το πρώτο χάπι, το αφήσαμε νηστικό, κατόπιν συνεννόησης με τον κτηνίατρο, μέχρι το επόμενο γεύμα του. Το δεύτερο χάπι της ημέρας, το πήρε κανονικά με το βραδινό γεύμα.
Με λίγα λόγια, ναι, παραλείψαμε ένα χάπι. :p
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σ. Την είδα χθες αλλά δεν πρόλαβα να απαντήσω. Όντως τελικά παρελειψαμε μια δόση και σήμερα που Ρωτήσαμε την κτηνίατρο μας είπε ότι καλά κάναμε. ☺
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Όλα καλά λοιπόν!
Απλώς να το παρακολουθείτε το σκυλάκι σας, γιατί είναι πιθανό να κάνει και άλλους εμετούς. Στο δικό μου δώσαμε και Primperan όταν άρχισε να ξεφεύγει η κατάσταση. Όπως και να 'χει, να ενημερώνετε την κτηνίατρο. :)
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf