Κουταβι λαμπραντορ στο δρομο


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Γεια σας παιδια,ειμαι πολυ προβληματισμενη με μια περιπτωση κουταβιου!εξω απο τη δουλεια του αδερφου μου ειναι μια ναρκωμανης και ζητιανευει επι 8-10 ωρες τη μερα,μαζι της εχει κι ενα κουταβι που μοιαζει με λαμπραντορ και απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου δε πρεπει να ειναι 2 μηνων και το εχει δεμενο διπλα της σ'ενα τελαρακι!τι να κανουμε?να της το παρουμε κατευθειαν?να της πιασουμε τη κουβεντα για το σκυλι?να καλεσω φιλοζωικη?τι μπορω να κανω?ο αδερφος δε μπορει να το βλεπει ετσι και λεει θα παει να της το παρει με το ζορι!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ως τι θα της το πάρετε με το ζόρι; Ρωτήστε καλύτερα στην φιλοζωϊκη της περιοχής και ίσως μπορείτε να την βοηθήσετε[εαν το χρειάζεται] με την ανατροφή του κουταβιού.
Το να μοιάζει με labrador δεν μου κάνει και μεγάλη εντύπωση... τα περισσότερα μεσαίου μεγέθους μονόχρωμα κουτάβια λαμπραντορίζουν μέχρι να εξελιχθούν σε κάτι τελείως διαφορετικό.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Γεια σας παιδια,ειμαι πολυ προβληματισμενη με μια περιπτωση κουταβιου!εξω απο τη δουλεια του αδερφου μου ειναι μια ναρκωμανης και ζητιανευει επι 8-10 ωρες τη μερα,μαζι της εχει κι ενα κουταβι που μοιαζει με λαμπραντορ και απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου δε πρεπει να ειναι 2 μηνων και το εχει δεμενο διπλα της σ'ενα τελαρακι!τι να κανουμε?να της το παρουμε κατευθειαν?να της πιασουμε τη κουβεντα για το σκυλι?να καλεσω φιλοζωικη?τι μπορω να κανω?ο αδερφος δε μπορει να το βλεπει ετσι και λεει θα παει να της το παρει με το ζορι!
Δεν νομίζω πως ειναι σωστός ο τρόπος αυτός.τι θα πει θα της το παρει!!!!!αρρωστη ειναι η γυναίκα.πρωτα ας δείτε αν το ταΐζει αν το προσέχει κλπ.δεν το έφερε απο το σπίτι της που δεν εχει.....κάπου το βρήκε παρατημένο και το βοήθησε.οποτε βοηθάμε την γυναίκα και το κουτάβι μαζι...
Γνωμη μου αυτο...
 
  • Like
Reactions: druna


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Ενταξει αυτο που ειπε με το ζορι το ειπε πανω στην απελπισια του που βλεπει ετσιτο σκυλακι,εννοειται οτι δε θα της το κλεψουμε,προς Θεου!μαθαμε οτι το πηρε απο φιλοζωικη,εχουν ενδιαφερθει 2-3 ατομα και εχουν μιλησει μαζι της αλλα δε το δινει!τις περισσοτερες ωρες τη μερα η κοπελα σχεδον δεν εχει τις αισθησεις της η κοιμαται.το σκυλακι ειναι δεμενο σε ενα μικρο τελαρακι το οποιο το σερνει σε ολο το πεζοδρομιο!επισης για καμια ωρα το δενει σε ενα δεντρο και φευγει για τη δοση της!τροφη τρωει οτι του δινουν απο το σουπερ μαρκετ που ειναι εκει!
 




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Το σκυλί σίγουρα θα εχει κάπου άλλου καλύτερη μοίρα.αλλα οχι με αυτόν τον τροπο και οχι απαξιώνοντας και μιλώντας ετσι για έναν άρρωστο άνθρωπο.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
πιθανόν χρησιμοποιεί το κουτάβι για να έχει καλύτερη απόδοση το χαρτζηλίκι, δεν είναι σε θέση να φροντίσει ένα κουτάβι που χρειάζεται σε αυτήν την ηλικία εμβολιασμούς και φροντίδα. Εαν πράγματι το πήρε απο φιλοζωική. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ.
 
  • Like
Reactions: vrmode


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έδωσε η φιλοζωική κουτάβι 2 μηνών σε γυναίκα που κάνει χρήση ;....περίεργο μου κάνει...
 
  • Like
Reactions: vrmode


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Το σκυλί σίγουρα θα εχει κάπου άλλου καλύτερη μοίρα.αλλα οχι με αυτόν τον τροπο και οχι απαξιώνοντας και μιλώντας ετσι για έναν άρρωστο άνθρωπο.
Δε νομιζω ουτε οτι μιλησα ασχημα ουτε οτι απαξιωσα καποιον,απλως ανεφερα τη καθημερινοτητα της κοπελας και του κουταβιου που ειναι η πραγματικοτητα και οι συνθηκες που ζει το κουταβι το οποιο και μας ενδιαφερει σε αυτη τη περιπτωση!
 


Demi_k

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
71
56
40
Κι εγω αυτο ειπα μολις το ακουσα οτι ειναι αδυνατον να εδωσε η φιλοζωικη κουταβι σε αυτη τη κοπελα!το σκυλακι εχει ταμπελακι στο λαιμο του και γραφει ζωοφιλικη ενωση ηλιουπολης.πως το πηρε βεβαια δε ξερω!
 




druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
46
....το κουταβι το οποιο και μας ενδιαφερει σε αυτη τη περιπτωση!
ε, αυτό είναι λίγο το πρόβλημα. οτι μιλάμε για το δέντρο και όχι για το δάσος.
Για σκεφτείτε οτι για αυτήν την κοπέλα μπορεί να είναι το μόνο ζωντανό πλάσμα που έχει. Οτι μπορεί να είναι η μόνη της παρέα.... Αν το μάζεψε απο το δρόμο (γιατί αυτό για τη φιλοζωική κάπου μπάζει..) ίσως και οι δυο να έχουν παρέα σήμερα και μια λίγο καλύτερη ζωή, πιο συντροφική, οχι τέλεια... αλλά ποιος έχει τέλεια ζωή.
Εδώ σε άλλα νήματα κωλώνουμε να κάνουμε καταγγελία για δεμένα σκυλιά, σκυλιά που τα χτυπάνε κτλ... για να μην βρούμε μπελά με το γείτονα και βρήκαμε τώρα τον αδύναμο και τον δυστυχισμένο να πέσουμε να του πάρουμε το ζωντανό...
Και αν όλα πάνε άσχημα, το κουτάβι μπορεί να καταλήξει στη γειτονιά των αγγέλων προωρα, σκεφτείτε όμως πόσο νόημα θα έχει τελικά η ζωή του? Πόσο περισσότερο απο ενος σκύλου που ζει με orijen και ανατομικό στρωματακι αλλά δεν παίζει κανείς μαζί του...

υ.γ. 01 ολα τα παραπάνω φυσικά ισχύουν αν δεν έχει διαπιστωθεί πραγματική σοβαρή κακοποίηση
υ.γ. 02 το μήνυμα είναι εσκεμμένα γραμμένο σε πρώτο πληθυντικό γιατί αποτελεί τροφή για σκέψη και αυτοκριτική και οχι μομφή ή κατηγορία προς συγκεκριμένα πρόσωπα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and matilda


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να εκφράσω την καχυποψία μου: τον τελευταίο καιρό τα κουτάβια είναι trendy σε περιπτώσεις επαιτείας. Οι γύφτοι μάλιστα τα ναρκώνουν ή για να είναι πιο ήσυχα ή να φαίνονται πιο "λυπητερά".

Έστω όμως ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ένα εξαρτημένο άτομο δεν μπορεί να αναλάβει ευθύνη σκύλου γιατί δεν μπορεί να την αναλάβει καν για τον εαυτό του. Έχει πλήρη συναίσθηση πάντα? Θα το ταίσει πάντα? Θα θυμάται ότι το έχει? Θα το ξεχάσει κάπου κλεισμένο για μέρες?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3