Κουτσαίνει όταν κουράζεται


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Οσο για τις εγχειρήσεις το εχω ψάξει πολυ κ δεν νομίζω οτι στην ηλικία που ειναι υπάρχει καποια που να τον εκανε να νιωθει καλύτερα απο οτι με την τροφή( γνωμη μου). Οι εγχειρήσεις είναι 3-4, ξεκιναμε με την εκτομη του κτενιτη (300-600€) αλλα υπαρχει κ η διατομη του κτενιτη η τενοντα, συνεχιζουμε με την εκτομη της κεφαλης του μηριαίου οστου (θεωρειτε παλιομοδητικη κοντα στα 1000€), μετα ειναι η 3πλη οστεοτομη της πυέλου (δηλαδη κοβουμε την λεκανη σε 3σημεια κ τη γυρναμε ετσι ωστε να κουμποσει καλυτερα στην κοτυλη) που δεν γινετε αν ειναι σε μεγαλο βαθμο η δυσπλασια γιατι δεν θα εχει αποτελεσματα (1300-2000€), τελος ειναι η αρθροπλαστικη που δεν γινετε στα δικα μας σκυλια στην ελλαδα γιατι κανεις δεν προμηθευτε τοσο μικρα σε μεγεθος εξαρτηματα(μεταλικες κεφαλες) λογο κοστους οποτε την ξεχναμε (τιμη: 2000-4000€).

Ελπιζω να καταλαβες περι τινος προκειτε για αυτο κ εγω ακουλουθω μονο φαρμακευτικη αγωγη !
Ο ορθοπαιδικος που τον πηγα δεν ανεφερε την λεξη χειρουργειο και με προετρεψε φαρμακευτικη αγωγη ειτε με χαπια ειτε με τροφη.Συνηθως στους μικροσωμος σκυλους συνισταται φαρμακευτικη αγωγη.Επελεξα το 2ο γιατι ειναι πιο οικονομικο,ισως το ιδιο αποτελεσματικο και για τον λογο οτι δεν ξερω αν τα χαπια αυτα επηρεαζουν και ποσο τον οργανισμο του σκυλου.Ισως ομως να μην αρκει μονο η τροφη και να χρειαστει να του δινω και χαπια,αλλα δεν το νομιζω.Ευτυχως του αρεσει η καινουρια τροφη αλλα δεν ακουμπαει την παλια.
Γινεται καποια απο τις επεμβασεις που γραφεις παραπανω στην περιπτωση του σκυλου μου που εχει δυσπλασια ισχυου 2ου βαθμου?Ακομα και να πετυχει 1 επεμβαση απ'οτι γνωριζω οτι ο σκυλος χρειαζεται αποκατασταση μετα,φυσικοθεραπειιες κλπ και δεν ειναι ευκολο να περιορισεις 1 jack russsell,θα καταντησει νευρικο.
Σημερα ειναι η 4η μερα και ο σκυλος ειναι καλυτερα,κουτσαινει πιο σπανια και στιγμιαια,δεν το ξανασηκωσε το ποδι αλλα προσπαθω να τον βγαζω βολτα πιο λιγη ωρα και μονο με λουρι.Με το που τον αφησα λυτο για 2-3 λεπτα την 1η μερα ετρεξε λιγα μετρα και σηκωσε το ποδι του και τον εδεσα αμεσως,δεν επρεπε να τον λυσω καθολου.Εχει μαθει ομως εκτος απο τις βολτες να παιζει με αλλα σκυλια ελευθερος απο μικρος η να τον εχω λυτο κοντα μου και ειναι δυσκολα...Βλεπει σκυλο και τραβαει να παιξει αλλα γενικα τραβαει αρκετα στην βολτα και προσπαθω να τον διορθωνω.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Για την 3πλη οστεοτομη που σου γραφω δεν ξερω ποσες μοιρες εχει παρει κληση το ποδι του για να σου πω μονο ο γιατρος σου μπορει να στο πει αυτο, θελει πολυ προσοχη μετα την εγχειρηση αλλα ειναι η πιο αποτελεσματικη στις μερες μας λενε !! Μετα η πιο απλα ειναι η εκτομη η διατομη του κτενιτη που εχει 1-2 βδομαδες αποθεραπεια αν θυμαμαι καλα κ η πιο φτηνη . Αλλα αυτη μπορεις να την κανει κ αργοτερα εφοσον δεις οτι χειροτερεύει κ δεν του αρκει η φαρμακευτικη αγωγη!
Οσο καιρο σου γραφω σε αυτο το θεμα που ανοιξες κ εγω συνεχεια το ψαχνω κ μαθαινω, κατι τελευταιο που αρχισα να πιστευω ειναι οτι η τροφες τελικα που τους δινουμε δεν ειναι τοσο καλες οσο πιστευα γιατι ειναι πολυ ακριβες κ δεν εχουν την καταληλη δοσολογια που πρεπει να παρουν σε χοντροτινη κ γλυκοσαμινη κ λεω να παρω τα χαπια (συμπληρώματα) που περνουμε εμεις οι ανθρωποι για τετοιες περιπτωσεις να του δινω με μια αλλη καλη τροφη( ο δικος μου εχει κ πολλες αλλεργιες κ ξυνετε κ θελω να του την αλλαξω σιγουρα).
Οσο για αυτο που ειπες με το λουρι ο δικος σου σκυλος εχει πολλη ενεργεια οποτε να τον προσεχεις πολυ τωρα στην αρχη μετα θα μαθει να αυτοσυντηρείται δεν ειναι χαζα μαθαινουν να ζουν με αυτο οποτε απλα τωρα που ειναι αρχη κ φανταζομαι περνει αντιφλεγμονώδη ακομα δεν νιωθει τον πονο για αυτο τα κανει αυτα. Μετα απο 3-4 μηνες που το εχει ο δικος μου βγενει παντα μονο με λουρι κ τον παω διπλα απο το σπιτι σε ενα περιφραγμενο χωρο κ τον αφηνω ελευθερο κ παιζει με αλλα 4-5σκυλια περιπου δεν εχω καποιο προβλημα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Cisse, πως λέγεται το φάρμακο που έχει γλυκοζαμίνη & χονδροϊτίνη για ανθρώπους;Eγώ ξέρω την sinoquin που είναι για σκύλους, όσον αφορά τα χάπια για ανθρώπους πως ξέρεις την ποσότητα που πρέπει να πάρει ο σκύλος καθημερινά;
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Επανερχομαι, Τα χαπια που βρηκα εγω λεγονται Osteoflex κ περιεχουν γλυκοσαμινη κ χοντροιτινη κ μαγνισιο(ελαχιστο).. Τωρα μετα απο ψαξιμο κ ερωτησεις εμαθα οτι ο σκυλος πρεπει να περνει μεχρι 1000γρ τη μερα .. Οποτε υπολογιζεις κ πρατεις αναλογως .
Οσο για πιο λογο να παρω αυτα που περνουν οι ανθρωποι κ οχι οι σκυλοι δεν εχω σχηματισει ακομα εμπεριστατομενη αποψη αλλα απο συζητησεις με γνωστους, γνωστες κ καποιους γιατρους μου ειπαν οτι ειναι πιο ακριβα τα κτηνιατρικα απο τα κανονικα κ οτι ισως ειναι κ καλυτερα!
Το ξερω οτι μιλαω λιγο γενικα αλλα δεν μπορω να γραψω κατι καλυτερο, μαλλον αν σε ενδιαφερει πρεπει να το ψαξεις λιγο κ εσυ !
 








Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Δεν ξερω να σου απαντησω επιστιμονικα απλα σου λεω τι μου ειπαν καποιοι που ξερουν! Αν κοιταξεις τα σκευασματα για σκυλους που το καθε χαπακι εχει γυρω στα 500γρ κ σου λεει να του δινεις 2 τη μερα το βρισκω λογικο !
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πριν λιγες ημερες εστειλα την ακτινογραφια μεσω γνωστου μου σε 1 καλο ορθοπαιδικο για να παρω μια 2η γνωμη.Ειπε οτι καλο θα του κανει η τροφη αλλα οι ποσοτητες χονροιτινης-γλουκοζαμινης ισως δεν επαρκουν και καλο θα ηταν να του δινω και χαπια.Ειπε οτι ειναι θεμα χρονου να χειροτερεψει,μπορει σε λιγους μηνες,η 1-2 χρονια αναλογα με το ποσο προσεξω τον σκυλο.Υπαρχει τριβη στο σημειο αυτο και ο πονος μεταδιδεται γιατι υπαρχουν νευρικες αποληξεις.Τον ρωτησα ποια επεμβαση γινεται σε αυτην την περιπτωση αν αργοτερα χειροτερεψει ο σκυλος και ειπε η εκτομη,την οποια μου περιεγραψε απο το τηλεφωνο αλλα περιληπτικα.Αλλα προς το παρον δεν μιλησε για επεμβαση στην κατασταση που ειναι ο σκυλος.Ειπε ομως οτι δεν μπορει να σχηματισει πληρη αποψη αν δεν δει τον σκυλο απο κοντα για να τον εξετασει.Αυτα απο το τηλ γιατι ο συγκεκριμενος ορθοπαιδικος ειναι εκτος Αθηνας οπου εγω μενω.Παντως τον βγαζω εδω και 1-1,5 μηνα 2-3 βολτες απ'οταν παρουσιασε το προβλημα με το ποδι και δεν το εχει ξαναπαθει.Τρωει την Hills πανω απο 1 μηνα και του αρεσει αρκετα,ενω τις πρωτες ημερες ετρωγε πολυ λιγο.Το θεμα ειναι ομως απ'οτι ξερω οτι μετα την επεμβαση ο σκυλος θελει αποκατασταση και ειναι δυσκολο.Μαλλον πρεπει με καποιον τροπο να μαζεψω καποιο ποσο χρηματων για να ειμαι ετοιμος οταν ερθει αυτη η ωρα.....
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Βοηθησε με να σε βοηθήσω με οσα ξερω !!

1) Ο σκυλος οταν τον βγαζεις βολτα μετα απο καποια ωρα κουτσαίνει? μηπως τεντώνει το ποδι του ?

2) Ποσα κιλα πρεπει να ειναι κανονικα ενα Jr ? ( Ο δικος μου το ΠΟΛΥ 14κ κ εγω τωρα τον εχω στα 12.8) Αν κρατας χαμηλα το βαρος του δεν θα εχεις προβληματα πολλα γιατι ειναι μικρόσωμος!

3) Για καλυτερη υγεια δικη του θα ελεγα να γυρισεις σε Acana παλι κ να του δινεις συμπληρωματα χαπιων Χονδρ,Γλυκο!

4) Εχω διαγνωσει την Δυσπλασια στον Δικο μου εδω και 5μηνες κ δεν εχει ακομα κανενα προβλημα κ εδω κ μερικες μερες του εχω σταματησει κ την τροφη κ περιμενω λιγο για να του δωσω τα χαπια !! (Καποιος μου ειπε οτι κ τα χαπια δεν κανουν τπτ Τρομερο οπως κ η τροφη νομιζω εννουσε οτι δεν κανει κατι τα συμπληρωματα Χονδ,Γλυκ. Το σημαντικό ειναι να ειναι χαμηλα το βαρος του !)

5) Αν ο σκυλος σου εχει πανω απο 30μοιρες ανοιγμα δεν νομιζω απο αυτα που εχω ακουσει να τον βοηθησει καμια εγχειρηση ΕΚΤΟΣ απο την εκτομη του ΜΗΡΙΑΙΟΥ οχι του κτενιτη και η αποθεραπεία νομιζω ειναι γυρω στον 1μν. Αλλα μπορει κ να την κανεις μετα απο χρονια αυτη μπορει κ ΠΟΤΕ!!

6) Αν δεν σε πειραζει πες μας το ονομα του γιατρου που εστειλες τις εξετασεις σου και πες μας κ τον γιατρο που διέγνωσε την δυσπλασια! Ακομα καποιος που ζηταει να δει το σκυλο απο κοντα να ξερεις οτι θελει κ επισκεψη(+χχχ€) κατι που ΜΠΟΡΕΙ να αποφύγεις αν πας μονο τις ακτινογραφιες του!

7) Τελος ολα αυτα που σου λεω ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ προσωπικές γνωμες ΜΗΝ τις ακολουθησεις 100% απλα διαβασε κ αξιολογησε μονος σου και ΜΗΝ αγχώνεσαι τοσο πολυ !
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Βοηθησε με να σε βοηθήσω με οσα ξερω !!

1) Ο σκυλος οταν τον βγαζεις βολτα μετα απο καποια ωρα κουτσαίνει? μηπως τεντώνει το ποδι του ?

2) Ποσα κιλα πρεπει να ειναι κανονικα ενα Jr ? ( Ο δικος μου το ΠΟΛΥ 14κ κ εγω τωρα τον εχω στα 12.8) Αν κρατας χαμηλα το βαρος του δεν θα εχεις προβληματα πολλα γιατι ειναι μικρόσωμος!

3) Για καλυτερη υγεια δικη του θα ελεγα να γυρισεις σε Acana παλι κ να του δινεις συμπληρωματα χαπιων Χονδρ,Γλυκο!

4) Εχω διαγνωσει την Δυσπλασια στον Δικο μου εδω και 5μηνες κ δεν εχει ακομα κανενα προβλημα κ εδω κ μερικες μερες του εχω σταματησει κ την τροφη κ περιμενω λιγο για να του δωσω τα χαπια !! (Καποιος μου ειπε οτι κ τα χαπια δεν κανουν τπτ Τρομερο οπως κ η τροφη νομιζω εννουσε οτι δεν κανει κατι τα συμπληρωματα Χονδ,Γλυκ. Το σημαντικό ειναι να ειναι χαμηλα το βαρος του !)

5) Αν ο σκυλος σου εχει πανω απο 30μοιρες ανοιγμα δεν νομιζω απο αυτα που εχω ακουσει να τον βοηθησει καμια εγχειρηση ΕΚΤΟΣ απο την εκτομη του ΜΗΡΙΑΙΟΥ οχι του κτενιτη και η αποθεραπεία νομιζω ειναι γυρω στον 1μν. Αλλα μπορει κ να την κανεις μετα απο χρονια αυτη μπορει κ ΠΟΤΕ!!

6) Αν δεν σε πειραζει πες μας το ονομα του γιατρου που εστειλες τις εξετασεις σου και πες μας κ τον γιατρο που διέγνωσε την δυσπλασια! Ακομα καποιος που ζηταει να δει το σκυλο απο κοντα να ξερεις οτι θελει κ επισκεψη(+χχχ€) κατι που ΜΠΟΡΕΙ να αποφύγεις αν πας μονο τις ακτινογραφιες του!

7) Τελος ολα αυτα που σου λεω ειναι απο προσωπικη εμπειρια κ προσωπικές γνωμες ΜΗΝ τις ακολουθησεις 100% απλα διαβασε κ αξιολογησε μονος σου και ΜΗΝ αγχώνεσαι τοσο πολυ !
1)Οταν επιστρεφουμε απο την βολτα,ειναι ενταξει.Ξαπλωνει για να ξεκουραστει και το ποδι στο οποιο εχει προβλημα το εχει τεντωμενο,μαλλον ετσι το ξεκουραζει καλυτερα.Μετα απο λιγο που σηκωνεται,το κουτσαινει αλλα στιγμιαια για λιγα δευτερολεπτα η λεπτα και μετα φαινεται ενταξει.
2)Τα jack φτανουν μεχρι 8 κιλα,εμενα ειναι περιπου 7,οποτε ειναι ενταξει με το βαρος του.Το καταλαβαινω και απο τα πλευρα του,τα ξεχωριζω με την αφη και σαν εικονα φαινεται ενταξει.
3)Αναγκαστικα θα περιμενω κανα 3μηνο να τελειωσει η Hills και μετα θα δω τι τροφη θα παρω.Πριν λιγο αγορασα χαπια και του εδωσα 1
6)Ο ορθοπαιδικος που διεγνωσε την δυσπλασια ειναι ο Χαραλαμπιδης στο Περιστερι.Ο ορθοπαιδικος που ειδε την ακτινογραφια δεν θυμαμαι το επιθετο του,βρισκεται στην Καλαματα και μου τον συστησε ως πολυ καλο 1 εκτροφεας jack russell που εμπιστευομαι και μιλαμε συχνα.Με εχει συμβουλεψει σε πολλα θεματα,απαντα σε καθε απορια μου αν και δεν ειναι εκτροφεας του σκυλου μου
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
1)Οταν επιστρεφουμε απο την βολτα,ειναι ενταξει.Ξαπλωνει για να ξεκουραστει και το ποδι στο οποιο εχει προβλημα το εχει τεντωμενο,μαλλον ετσι το ξεκουραζει καλυτερα.Μετα απο λιγο που σηκωνεται,το κουτσαινει αλλα στιγμιαια για λιγα δευτερολεπτα η λεπτα και μετα φαινεται ενταξει.
2)Τα jack φτανουν μεχρι 8 κιλα,εμενα ειναι περιπου 7,οποτε ειναι ενταξει με το βαρος του.Το καταλαβαινω και απο τα πλευρα του,τα ξεχωριζω με την αφη και σαν εικονα φαινεται ενταξει.
3)Αναγκαστικα θα περιμενω κανα 3μηνο να τελειωσει η Hills και μετα θα δω τι τροφη θα παρω.Πριν λιγο αγορασα χαπια και του εδωσα 1
6)Ο ορθοπαιδικος που διεγνωσε την δυσπλασια ειναι ο Χαραλαμπιδης στο Περιστερι.Ο ορθοπαιδικος που ειδε την ακτινογραφια δεν θυμαμαι το επιθετο του,βρισκεται στην Καλαματα και μου τον συστησε ως πολυ καλο 1 εκτροφεας jack russell που εμπιστευομαι και μιλαμε συχνα.Με εχει συμβουλεψει σε πολλα θεματα,απαντα σε καθε απορια μου αν και δεν ειναι εκτροφεας του σκυλου μου


Μπραβο ειναι λογικο ο δικος σου να επιβαρυνει περισσοτερο το ποδι του απο τον δικο μου γιατι ειναι κ πολυ πιο ενεργητικός !!

Τι χαπια του εδωσες ?

Σε ολα τα αλλα με κάλυψες!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μπραβο ειναι λογικο ο δικος σου να επιβαρυνει περισσοτερο το ποδι του απο τον δικο μου γιατι ειναι κ πολυ πιο ενεργητικός !!

Τι χαπια του εδωσες ?

Σε ολα τα αλλα με κάλυψες!
Synoquin.90 Καψουλες σε μπουκαλι για σκυλους κατω των 10 κιλων(42 ευρω ειχαν τα ατιμα και τα πηρα με τα τελευταια χρηματα που ειχα).Ο κτηνιατρος στην Καλαματα ειπε οτι να του δινω τα χαπια για κανα 3μηνο,θα σταματαω για 2 μηνες και μετα παλι για να απορροφουνται απο τον οργανισμο του σκυλου...Βασικα πριν τελειωσουν οι καψουλες θα προσπαθησω να τα βρω σε χαμηλοτερη τιμη σε χαπια για μεγαλοσωμα σκυλια και θα υπολογισω την δοσολογια κοβοντας τα.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Synoquin.90 Καψουλες σε μπουκαλι για σκυλους κατω των 10 κιλων(42 ευρω ειχαν τα ατιμα και τα πηρα με τα τελευταια χρηματα που ειχα).Ο κτηνιατρος στην Καλαματα ειπε οτι να του δινω τα χαπια για κανα 3μηνο,θα σταματαω για 2 μηνες και μετα παλι για να απορροφουνται απο τον οργανισμο του σκυλου...Βασικα πριν τελειωσουν οι καψουλες θα προσπαθησω να τα βρω σε χαμηλοτερη τιμη σε χαπια για μεγαλοσωμα σκυλια και θα υπολογισω την δοσολογια κοβοντας τα.


Ψαξε λιγο μηπως του δώσεις ανθρωπινα σκευάσματα οπως "Osteoflex " ειναι πολυ καλυτερα κ πιο οικονομικά γιατι δεν ειναι εξειδικευμένα για σκυλους που εκει βαρανε στην τιμη !!!

Μιλα με κτηνιατρους κ γιατρους ορθοπαιδικους για ανθρωπους να σου πουν την γνωμη τους !!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ψαξε λιγο μηπως του δώσεις ανθρωπινα σκευάσματα οπως "Osteoflex " ειναι πολυ καλυτερα κ πιο οικονομικά γιατι δεν ειναι εξειδικευμένα για σκυλους που εκει βαρανε στην τιμη !!!

Μιλα με κτηνιατρους κ γιατρους ορθοπαιδικους για ανθρωπους να σου πουν την γνωμη τους !!!
Τα εχω ακουστα σαν μαρκα και οτι κανουν και για σκυλο.Θα το κοιταξω,μπορει να εχουν και μιση τιμη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3