Κούτσαινε και επανήλθε...


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
O μικρός μας έκανε και χεστήκαμε πάνω μας πρωινιάτικα... Είμαστε σε πρωινή βόλτα - τον "έτρεξα" λίγο σε μια - μικρής κλίσης - ανηφόρα για να ξελαμπικάρει. Στο τέλος της ανηφόρας τον βλέπω να έχει σηκώσει το ένα από τα πίσω πόδια και να μην μπορεί να το πατήσει καθόλου. Το πόδι έτρεμε λες και είχε πάρκινσον. Τον γύρισα αγκαλιά στο σπίτι.

Στο σπίτι εξακολουθούσε να τρέμει το πόδι του και να μην το πατάει καθόλου. Δεν είναι θέμα πληγής ή κάτι τέτοιο - τον ψάξαμε. Αφού έφαγε (για τη μάσα σηκώθηκε κουτσαίνοντας!) και τον έβαλα να καθίσει στο κρεβάτι του, μετά από κανένα εικοσάλεπτο άρχισε να κυνηγιέται με τη γάτα λες και δεν συνέβει τίποτα. Τώρα περπατάει κανονικά!

Να ήταν κράμπα? Στραμπούληγμα? Δεν ξέρω τι να υποθέσω... Θα τον παρακολουθώ - αν ξαναεμφανιστεί, το απόγευμα θα πάμε κτηνίατρο... Τι σκ@τ@ μπορεί να ήταν? :?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Η δικιά μας το παθαίνει όταν πατάει τσουκνίδες(που είναι παντού τώρα)και κάνει αυτό το τρέμουλο το πόδι της αλλά επανέρχεται σε 5 λεπτά και μπορεί και το πατάει,την ενοχλούν πολύ.Αλλά και τρέχοντας το έχει πάθει και μετά της πέρασε.Αφού επανήλθε δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό και μάλιστα επανήλθε και πολύ γρήγορα.Δεν το έχει ξαναπάθει ποτέ ε?Τυχερή έχεις ήρεμο αγόρι :wink: Όταν του το αγγίζεις δεν πονάει πουθενά ε?
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
Μαλλον τσουκνιδα,ειδικα αυτη την εποχη.Το παθαινει και η δικια μου,εαν δεν νιωθη πουθενα πονο οταν την ακουμπας ,μαλλον αυτο ειναι...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
keyman said:
Η δικιά μας το παθαίνει όταν πατάει τσουκνίδες(που είναι παντού τώρα)και κάνει αυτό το τρέμουλο το πόδι της αλλά επανέρχεται σε 5 λεπτά και μπορεί και το πατάει,την ενοχλούν πολύ.Αλλά και τρέχοντας το έχει πάθει και μετά της πέρασε.Αφού επανήλθε δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό και μάλιστα επανήλθε και πολύ γρήγορα.Δεν το έχει ξαναπάθει ποτέ ε?Τυχερή έχεις ήρεμο αγόρι :wink: Όταν του το αγγίζεις δεν πονάει πουθενά ε?
Όντως μπήκαμε για λίγο σε κάτι τσουκνίδες! Η τσουκνίδα όμως φαντάζομαι ότι προκαλεί φαγούρα ή κάτι τέτοιο επιφανειακό/δερματικό τελοσπάντων - εμένα αυτό μου έμοιαζε περισσότερο σαν νεύρο ή ορθοπεδικό ή κάτι τέτοιο... :?
Γενικά δεν μας έχει ξανατύχει - καμιά φορά ενοχλείται το πόδι του στα δάχτυλα, όταν έχει βγάλει αυτές τις φουσκάλες/πληγές που τις βγάζει συχνά - εκεί επεμβαίνουμε άμεσα με ειδικά σαμπουάν/betadine κλπ. Αλλά το σημερινό μου έμοιαζε περισσότερ σαν ορθοπεδικό ή νεύρο ή κράμπα. Μέντες κλ@σ@με πρωί-πρωί με το βρωμιάρη...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
ΜΑΝΟΣ said:
Μαλλον τσουκνιδα,ειδικα αυτη την εποχη.Το παθαινει και η δικια μου,εαν δεν νιωθη πουθενα πονο οταν την ακουμπας ,μαλλον αυτο ειναι...
Τρέμει το πόδι της και δεν μπορεί να το πατήσει καθόλου?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε τον Γιωργαρα…σας λαχτάρησε!

Εμένα ο δικός μου είχε πάθει κάτι ανάλογο (έμοιαζε με «τράβηγμα») όταν ήταν 5 περίπου μηνών, λόγω έντονου παιχνιδιού με μεγαλύτερο σκύλο και απότομου /γρήγορου τρεξίματος στο πάρκο.
Θυμάμαι πως όταν γυρίσαμε στο σπίτι τον ξάπλωσα και του έκανα μασάζ στο πόδι…
Πάντως την άλλη μέρα ήταν περδίκι!
Περαστικά του! :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
ROTTIE said:
Βρε τον Γιωργαρα…σας λαχτάρησε!
Εν τω μεταξύ τα κωλόσκυλα όλο κάτι Κυριακές βρίσκουν να πάθουν κάτι - όπως σου 'χει τύχει και σένα πολλές φορές! Ο κτηνίατρος είναι ανοιχτός βέβαια το απόγευμα της Κυριακής - αλλά το πρωί όχι... εκτός αν τον ξεσηκώσεις για επείγοντα!

Πάντως αυτό με την τσουκνίδα - που ανέφεραν οι δύο προλαλήσαντες - μου κάνει μεγάλη εντύπωση! Είναι δυνατόν να προκαλεί τέτοιο σύμπτωμα...? :-s
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει.
Η τσουκνίδα απ’ ότι ξέρω, στους ανθρώπους τουλάχιστον, προκαλεί φαγούρα και οίδημα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
η τσουκνίδα δεν προκαλεί το τρέμουλο,το σκυλί τινάζει το πόδι του προφανώς γιατί το ενοχλεί αλλά το κάνει με τέτοιο τρόπο που σου δίνει την εντύπωση πως είναι ακούσιο το τρέμουλο.