Κτηνίατρος της προκοπής στο κέντρο της Αθήνας;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις να διευκρινίσω ότι τα 3 χρόνια που πηγαίνω στην συγκεκριμένη κτηνίατρο δεν την έχω κουράσει ΚΑΘΟΛΟΥ. Την έχω καλοπληρώσει αλλά δεν την έχω κουράσει, ούτε την έχω να βάλει να κάνει κάτι παραπάνω από ότι κάνει στους άλλους πελάτες, ούτε της τρώω παραπάνω χρόνο.

Βάζω το φίμωτρο, παίρνω το σκύλο αγκαλιά, του κάνει ότι κάνει χωρίς να συμμετέχει στη συγκράτηση και τέλος.

Σήμερα περιπλέχτηκαν τα πράγματα γιατί ξέχασα το φίμωτρο μου στο σπίτι αλλά δεν ήθελα να σταθούμε σε τέτοιες λεπτομέρειες....
Δε νομίζω ότι μιλάμε για μία λεπτομέρεια.
Αν ο γιατρός ξέρει ότι το σκυλί τόσα χρόνια δεν εκπαιδεύτηκε να το ακουμπάν άγνωστοι και δυσκολεύοταν και με φίμωτρο, λογικό είναι να μη θέλει να το ακουμπήσει καν.
Επειδή προφανώς το σκυλί δεν μπορεί να τιμωρείται, μήπως να δοκίμαζες γιατρό στο σπίτι; Ξέρω πάρα πολλούς κτηνίατρους που κάνουν επισκέψεις κατ οικον, και μάλιστα συχνα δεν περιορίζονται στη γειτονιά τους. Από τη δική μου εμπειρία, κοστίζει γύρω στο 10ευρω παραπάνω για τον κόπο του να έρθει, αλλά αν το σκυλί έτσι θα νιώθει άνετα στο χώρο του και σου είναι και πιο εύκολο να έρθει ένας φίλος στο σπίτι να βοηθήσει, ίσως αξίζει τον κόπο να το ψάξεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στο σπίτι μπορεί να γίνει μόνο εμβόλιο - τίποτα άλλο.
Θα πρέπει να βρεθεί λύση σε κτηνιατρείο.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν ισοπέδωσα τίποτα.Ούτε είπα ότι δε μπορείς να βρεις άκρη.

Για να βρεις όμως καλό γιατρό πρέπει να λιώσεις σόλες.Ο κτηνίατρος της γειτονιάς πολύ σπάνια να σου βγει πουλέν.Για να μην πούμε για τίποτα κουνέλια,παπαγάλους κλπ ε,εκεί τα πράγματα πιάνουν ναδίρ και άπαξ κ πάθει τίποτα το ζωντανό αυτό που θα κάνουν είναι να το πλακώσουν σε τίποτα αντιβιώσεις,ενέσεις κ στο τέλος να καταλήξει..
Η μήπως να πούμε για τις κορτιζόνες που τις δίνουν σαν καραμέλες για να κρύψουν το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι?

Αφήστε παιδιά.Είναι πολύ τραγικά τα πράγματα.Ίσως κ χειρότερα από όσο τα περιγράφω κ φαίνονται ριζοσπαστικά σε κάποιους.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν ισοπέδωσα τίποτα.Ούτε είπα ότι δε μπορείς να βρεις άκρη.

Για να βρεις όμως καλό γιατρό πρέπει να λιώσεις σόλες.Ο κτηνίατρος της γειτονιάς πολύ σπάνια να σου βγει πουλέν.Για να μην πούμε για τίποτα κουνέλια,παπαγάλους κλπ ε,εκεί τα πράγματα πιάνουν ναδίρ και άπαξ κ πάθει τίποτα το ζωντανό αυτό που θα κάνουν είναι να το πλακώσουν σε τίποτα αντιβιώσεις,ενέσεις κ στο τέλος να καταλήξει..
Η μήπως να πούμε για τις κορτιζόνες που τις δίνουν σαν καραμέλες για να κρύψουν το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι?

Αφήστε παιδιά.Είναι πολύ τραγικά τα πράγματα.Ίσως κ χειρότερα από όσο τα περιγράφω κ φαίνονται ριζοσπαστικά σε κάποιους.
'Οτι είναι είναι δεν αντιλέγω. Ότι είναι δύσκολο και χρονοβόρο να ξεχωρίσεις τον καλό από τον λιγότερο καλό ισχύει. Αλλά θα κρατήσω την δεύτερη πρότασή σου: μπορείς να τα καταφέρεις αρκεί να έχεις τη θέληση και την όρεξη να ψάξεις ;)
 




Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
@Lemonidas δεν μπορεί να σε εξυπηρετεί κάποιος καλός φίλος με αμάξι, όταν πρέπει να τον πας στον γιατρό;
Δυστυχώς όχι. Παίρνω ραδιοταξί όταν χρειάζεται με ανάμικτες εντυπώσεις. Οι περισσότεροι οδηγοί στο συγκεκριμένο ραδιοταξί (Αστέρας) είναι σωστοί, αλλά έχω πέσει και σε περίπτωση... ντάλα μεσημέρι και ο οδηγός να κλείνει τον κλιματισμό γιατί του μύριζε ο σκύλος και να κάνουμε μια διαδρομή μαρτύριο με το ζώο να λαχανιάζει και να κλαίει...

Κάποια στιγμή θα σας γράψω όλο το ιστορικό του Λεωνίδα, αν έχει ενδιαφέρον κάτι τέτοιο.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Να προσθέσω και κάτι άλλο: Θα πρέπει ο κτηνίατρος να δίνει το κινητό του για μια έκτακτη ανάγκη, να μπορεί να σου πει τι να κάνεις για πρώτες βοήθειες ας πούμε. Το 12 είχε πάθει κάτι σαν θερμοπληξία ο σκύλος μου και δεν ήξερα τι είχε, ευτυχώς έκανε σωστή διάγνωση ο τότε κτηνίατρος και μου είπε να τον βάλω στο ντους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Ολα αυτά τα "προβλήματα" που θέτεις, είναι για μεγάλη συζήτηση. Και είναι έτσι, και δεν είναι. Είναι πολλές οι παράμετροι που τα καθορίζουν. Πρέπει να βρεις τις εναλλακτικές σου. Ποιές είναι αυτές, θα μου πεις. Ειλικρινά, δεν ξέρω. Ξέρω μόνο, τις δικές μου εναλλακτικές, που στηρίζονται στις δικές μου συνθήκες ζωής. Πρέπει να σκεφτείς, ποιό θα είναι το plan b σου, σε περίπτωση ανάγκης, και που δεν θα λειτουργήσει το plan a.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς όχι. Παίρνω ραδιοταξί όταν χρειάζεται με ανάμικτες εντυπώσεις. Οι περισσότεροι οδηγοί στο συγκεκριμένο ραδιοταξί (Αστέρας) είναι σωστοί, αλλά έχω πέσει και σε περίπτωση... ντάλα μεσημέρι και ο οδηγός να κλείνει τον κλιματισμό γιατί του μύριζε ο σκύλος και να κάνουμε μια διαδρομή μαρτύριο με το ζώο να λαχανιάζει και να κλαίει...
Γιατί δεν χρησιμοποιείς taxibeat ή taxiplon; βλέπεις ποιος δέχεται ζώα, διαβάζεις κριτικές από άλλους πελάτες, βλέπεις αξιολόγηση και στην τελική επικοινωνείς απευθείας με τον οδηγό για να συζητήσεις την περίπτωση σου. Και χωρίς καπέλο για την κλήση στο ραδιοταξί... Προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι εφαρμογές είναι ίσως από τις πιο χρήσιμες που έχουν μπει στην καθημερινοτητα μας με τα smartphones
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μια γνωστή μου είχε χρησιμοποιήσει 2 φορές το taxibeat (κριτήριο επιλογής οδηγού η μεταφορά ζώου) και είχε μείνει ευχαριστημένη - μήπως θα σε βόλευε κάτι τέτοιο, με την έννοια ότι μπορείς να επιλέγεις κάθε φορά συγκεκριμένο/δοκιμασμένο οδηγό, και τουλάχιστον να αποφεύγεις τα απρόοπτα της διαδρομής.
Αν μπορέσεις να διαχειριστείς το πρόβλημα της μεταφοράς, νομίζω θα είναι ευκολότερο να βρεις κτηνίατρο.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Mareco, χρειάζεται κάποιος κτηνίατρος με τον οποίο θα έχω σταθερή σχέση και θα εμπιστεύομαι αυτά που λέει. Αυτό είναι αναντικατάστατο. Σε διαφορετική περίπτωση θα είμαι συνέχεια στο άγχος και την ανασφάλεια και αυτό θα οδηγήσει σε κακές αποφάσεις και για το σκυλί. Στο παρελθόν έχω χάσει 10 κιλά σε δύο ημέρες από άγχος επειδή δε μπορούσα να πάρω μια καθαρή απάντηση απ' τον κτηνίατρο. Και αποφάσισα να τον αλλάξω γιατί δεν ήθελα να πεθάνω απ' το άγχος. Αλλά δυστυχώς επιστρέφω πάλι στο μηδέν.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Μα φυσικά και πρέπει να έχεις σταθερό γιατρό που να εμπιστεύεσαι. Και τουλάχιστον έναν ακόμη αναπληρωματικό. Και οπωσδήποτε, ψαγμένη από πριν, 24ωρη κλινική. Το θέμα σου δεν είναι αυτό. Το θέμα σου είναι, να βρεις τρόπο, να φτάνεις εκεί, όταν το χρειάζεσαι. Τα υπόλοιπα λύνονται :)
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σαφώς και έχει - για γράφε...
Παρεμπιπτόντως έχω έναν τέτοιο κτηνίατρο που μάλλον δεν κολώνει από σκυλιά-τραμπούκους (αν κρίνουμε απ' το δικό του :D) αλλά είναι γεωγραφικά αντίθετα...
 
  • Like
Reactions: mareco


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Παρεμπιπτόντως έχω έναν τέτοιο κτηνίατρο που μάλλον δεν κολώνει από σκυλιά-τραμπούκους (αν κρίνουμε απ' το δικό του :D) αλλά είναι γεωγραφικά αντίθετα...
Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη, γιατί μπορεί για παράδειγμα ο γιατρός που πηγαίνω τακτικά να είναι κλειστός ή να χρειαστώ μια δεύτερη γνώμη.

Θα γράψω και το ιστορικό λοιπόν όταν θα έχω λίγο χρόνο.

Κάτι άλλο: Μπορώ να φωνάξω κτηνίατρο στο σπίτι για να κάνει τρίπλεξ καρδιάς που να είναι ειδικευμένος και έμπειρος και να μπορεί να μου δώσει την κατάλληλη αγωγή αν χρειαστεί;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
http://www.dogforum.gr/community/threads/Γειά-σας.21787/
Μπορείς να συνεχίσεις το θέμα του, που ακόμα περιμένει τις φωτογραφίες που θα έβαζες σύντομα. Βάζεις φωτογραφίες και ιστορικό και είμαστε όλοι χαρούμενοι.
Το τριπλεξ καρδιάς αμφιβάλλω ότι μπορεί να γίνει κατ'οίκον..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Για υπέρηχο θα πρέπει αναγκαστικά να τον μεταφέρεις σε κτηνιατρείο. Απ' όσο ξέρω μόνο καρδιογράφημα μπορεί να γίνει κατ' οίκον, αλλά μόνο με αυτό δε νομίζω ότι γίνεται ακριβής διάγνωση.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Για υπέρηχο θα πρέπει αναγκαστικά να τον μεταφέρεις σε κτηνιατρείο. Απ' όσο ξέρω μόνο καρδιογράφημα μπορεί να γίνει κατ' οίκον, αλλά μόνο με αυτό δε νομίζω ότι γίνεται ακριβής διάγνωση.
Κρίμα... Τέλος πάντων, από Δευτέρα θα ξαναδοκιμάσουμε το εμβόλιο στην ίδια και για τις υπόλοιπες εξετάσεις βλέπουμε.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf