Κτηνιατρική Σχολή




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Prokrustis,

Πολύ ωραία τα λες.
Συμφωνώ με ΟΛΑ.

Εγώ δεν προβληματίζομαι όταν πληρώνω 20 ευρώ (και πολύ παραπάνω μάλιστα) για τα εμβόλια.

Υπ' όψην, ξέρω να τα κάνω και μόνη μου, και τα αγοράζω ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ και παντού. Όταν έμενα Παξούς τα έκανα μόνη μου κάποιες φορές (γιατί δεν υπήρχε κτηνίατρος). Όταν έχω την επιλογή, ΠΑΝΤΑ επιλέγω να πληρώνω να τα κάνει ο γιατρός (όχι ο κάθε γιατρός όμως!).

Γιατί στην πραγματικότητα δεν πληρώνω μόνο για τα εμβόλια.

Πληρώνω για την εξέταση του γιατρού ΠΡΙΝ τα κάνει (μάλιστα θα ΦΥΓΩ αν δεν κάνει την εξέταση -ακόμη και αν θέλει να με χρεώσει μόνο 1 ευρώ για το εμβόλιο!) γιατί είναι επικίνδυνο για τον σκύλο να κάνει εμβόλιο "στα τυφλά".

Πληρώνω για το γενικό "τσέκ-απ" και για το έμπειρο μάτι που ίσως παρατηρήσει κάτι που δεν πρόσεξα.

Πληρώνω για το αρχείο (φάκελο) που κρατάει ο σωστός κτηνίατρος για τον κάθε σκύλο που εμβολιάζει/εξετάζει, και για να υποστηρήξω έναν επιστήμονα που σέβομαι. Κάνει μία από τις δυσκολότερες δουλειές και ένα μεγάλο κομμάτι (ή συνεχής μελέτη κι ενημέρωσή του) δεν πληρώνεται.

Πληρώνω τελικά, και για την γραπτή εγγύησή του (υπογραφή/σφραγίδα) πως ο σκύλος μου παρακολουθείται από σωστό γιατρό και είναι προστατευμένος και προσεγμένος. Το εμβόλιο το ίδιο, είναι ένα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ κομμάτι από τα 20 ευρώ, τελικά.


Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Προβλέπω πως θα γίνεις πολύ καλός γιατρός μιά μέρα.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Θέλω να επισημάνω τα παραπάνω, με αφορμή ένα πολύ οδυνηρό γεγονός.

Ενώ είχαμε βρει έναν φαινομενικά καλό κτηνίατρο για τον σκύλο μας που αρρώστησε απότομα πριν μία εβδομάδα, αποδείχτηκε απατεώνας. Είναι σκληρή λέξη "απατεώνας" αλλά θα σας εξηγήσω γιατί είναι απαραίτητη.

Αυτός ο κτηνίατρος είχε πολύ καλό "τρόπο" με τα ζώα και ήταν εξαιρετικά φθηνός. Η φθηνές του τιμές του γέμιζαν το κτηνιατρείο κάθε στιγμή της ημέρας.

Όμως, δεν είχε επενδύσει παρά μόνο για τα απολύτως βασικά στο ιατρείο του. Παρ' όλο που η πινακίδα του (και η κάρτα του) διαφήμηζε πως έχει ακτινολογικό και κάνει υπέρηχους, τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο ψέμα.

Πήγαμε τον σκύλο εκεί 5 φορές μέχρι να καταλάβουμε πως δεν ΕΧΕΙ τα κατάληλα εργαλεία για να μας βοηθήσει (το παραδέχτηκε, μπας και γλυτώσει από μένα).

Πήγαμε σε άλλον γιατρό με μεγάλη κληνική και 2ο κτηνίατρο μέσα συνέταιρο. Οι τιμές τους ήταν φθηνές σχετικά με τις εξετάσεις που έκαναν και τον χρόνο που διέθεταν και οι δύο.

Ο σκύλος μας τελικά μας άφησε (ήταν γεμάτος καρκίνους) αλλά δεν ντρέπομαι να πω πως ήταν μια μεγάλη ανακούφηση να ξέρουμε πως α) ήταν σε καλά χέρια μέχρι το τέλος και β) κάναμε ότι ήταν δυνατόν να τον βοηθήσουμε.

Μεγαλωμένη στο εξωτερικό, μπορώ να σας πω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ πως η κτηνιατρική περίθαλψη στην Ελλάδα είναι από τις φτηνότερες στον κόσμο (ακόμη και στους πιο ακριβούς μας κτηνίατρους με τις καλύτερες σπουδές και τις καλύτερα εξοπλισμένες κληνικές).

Είμαστε πολύ τυχεροί!

Πρέπει όμως να χρησημοποιούμε και κοινή λογική και λίγη καχυποψία. Να αναρωτηθούμε δηλαδή για πιο λόγο ακριβώς είναι ένας γιατρός πιο φθηνός από τον άλλον.

Δεν έχουν όλοι τις ίδιες σπουδές και γνώσεις και ούτε τα ίδια ιατρεία.

Προσοχή στους απατεώνες λοιπόν. Και στην "τσιγκουνιά" (την δική τους, αλλά και την δική μας ως ιδιοκτήτες!). Πολλές φορές η τσιγκουνιά κοστίζει πολύ περισσότερο (και σε λεφτά και σε πόνο) στο τέλος.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Πολλές σχολές στην Ελλάδα είναι στο ίδιο επίπεδο (ίσως και πιο ανώτερο) από του εξωτερικού. απλά η μετέπειτα πορεία και εξέλιξη των πτυχιούχων δεν είναι τόσο καλή όσο έξω. δεν υπάρχουν εξειδικεύσεις, σεμινάρια, συνέδρια, μεταπτυχιακά, διδακτορικά τόσο οργανωμένα και κατατοπισμένα στην Ελλάδα.

κ συμφωνώ με αυτό που είπατε, τα ιατρικά και παραιατρικά επαγγέλματα είναι μια συνεχής εκπαίδευση. γιατί συνέχεια εξελίσσονται και προοδεύουν. δυστυχώς αν μείνεις μόνο στο πτυχίο (από όποια σχολή και να είσαι) μένεις πολύ πίσω από κάποιους άλλους που ψάχνονται παραπάνω..

στην Ελλάδα έχουμε καλές βάσεις. και δυστυχώς αυτό μόνο..

είναι μεγάλη κουβέντα να λέμε πως δεν υπάρχει εξειδίκευση σε κτηνίατρους.. είναι σαν να λέμε πως όλοι οι κτηνίατροι είναι ίδιοι κ ξέρετε όλοι σας πως αυτό δεν ισχύει..
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Δεν εχω διαβασει με απολυτη προσοχη ολα τα μηνυματα, αλλα μηπως αυτο που θελεις να πεις Μιχαελα ειναι οτι δεν υπαρχει κτηνιατρος με ειδικοτητα, αποφοιτος Ελληνικου Πανεπηστημιου;
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Δεν εχω διαβασει με απολυτη προσοχη ολα τα μηνυματα, αλλα μηπως αυτο που θελεις να πεις Μιχαελα ειναι οτι δεν υπαρχει κτηνιατρος με ειδικοτητα, αποφοιτος Ελληνικου Πανεπηστημιου;
επιτελους καποιος καταλαβε τι θελω να πω γιατι διαβαζω ενα κατεβατο μηνυματα που λεν ο κτηνιατρος μου ειναι ορθοπεδικος ο δικος μου χειρουργος και αυτο που λεω ειναι πως συμφωνα με στοιχεια που εχουμε στη σχολη λεει τα ονοματα και την ειδικοτητα των κτηνιατρων που την εχουν και αυτοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα των χεριων μας.η κατασταση αναφερεται μοναχα σε αποφοιτους κτηνιατρικης καιρδιτσας και θεσσαλονικης και οχι ολων των κτηνιατρικων σχολων του κοσμου..;)
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Καλα, αυτο συνηθισε το εδω μεσα. Γραφεις κατι, και μετα χρειαζεται ολοκληρη φιλολογικη αναλυση για να εξηγησεις.... Το λογικο ηταν, γιαυτο το καταλαβα. Τα στοιχεια που εχετε μπορουν να ειναι μονο απο τα δικα μας Πανεπιστημια.. :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
αυτο που λεω ειναι πως συμφωνα με στοιχεια που εχουμε στη σχολη λεει τα ονοματα και την ειδικοτητα των κτηνιατρων που την εχουν και αυτοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα των χεριων μας.
Αρα, υπάρχουν.

Γιατί πριν άλλα έλεγες....

Τέλος πάντων. Πολλά "υπάρχουν" στην χώρα μας.

Το πρόβλημα είναι πως λίγοι είναι πρόθυμοι να ψάξουν για το ότιδήποτε (ή τον οποιονδήποτε ειδικό).

Τα θέλουμε όλα φθηνά και εύκολα...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το περίεργο για τους Έλληνες γνωστούς μου είναι ότι στην Αμερική είναι πολύ πιο δύσκολο να μπει κανείς στην κτηνιατρική απ' ό,τι στην ιατρική διότι η κτηνιατρική προσφέρει ποικίλες δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης, περισσότερες καμιά φορά από την ιατρική λόγω πολύ πιο ανεπτυγμένης ιατρικής έρευνας απ' ό,τι στην Ελλάδα. Αναφέρω καμιά φορά μια φιλενάδα μου κτηνίατρο που δεν ασκεί το επάγγελμα του κτηνιάτρου ζώων πλέον διότι κάνει έρευνα και ασχολείται με πειραματόζωα και επαγγελματική δεοντολογία. Εννοείται ότι έχει θεσάρα και βγάζει πολλά λεφτά και είναι πολύ δύσκολο κανείς να σπουδάσει μεταπτυχιακά αυτό που έχει κάνει αυτή διότι είναι πολύ δύσκολο να μπει. Επιπλέον οι κτηνιατρικές σχολές στην Αμερική είναι πολύ λιγότερες από τις ιατρικές και τα κριτήρια επιλογής αυστηρά. Το ίδιο συμβαίνει και με μερικές ειδικότητες που στην Ελλάδα θεωρούνται παρακατιανές, π.χ. του ορθοπεδικού φυσιοθεραπευτή που δουλεύει με αθλητίατρο. Για δεύτερη ειδικότητα υπάρχουν νομίζω δέκα θέσεις το χρόνο σε όλες τις Ηνωμένες Πολιτείες!! Πάρα πολύ δύσκολο να μπει κανείς.

Τα παραπάνω τα έλεγα σε καρασνομπαρία φίλη μου γιατρό που ζει στην Ελλάδα και στην αρχή δε με πίστευε. Της προσκόμισα τα επίσημα στοιχεία του αμερικανικού Υπουργείου Υγείας και πείστηκε αλλά τσαντίστηκε απείρως διότι είναι κολλημένη με τα ελληνικά δεδομένα.... Ακόμα να χωνέψει μάλιστα το γεγονός ότι από τις καλύτερες και πιο προσοδοφόρες επαγγελματικά και σταθερές σχολές στην Αμερική είναι η νοσηλευτική!!! Και όλες αυτές οι κατά τους Ελληνάρες "κατώτερες της ιατρικής" σχολές έχουν σοβαρότατες εξετάσεις μετά τις ειδικότητες για την απόκτηση άδειας άσκησης του επαγγέματος...:):)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πες τα βρε Σάρα.

Είναι απίστευτα πατριώτες όσοι σπουδάζουν έξω κτηνιατρική (έστω μόνο πεταπτυχιακά) κι επιστρέφουν στη χώρα που λίγοι καταλαβαίνουν γιατί δεν μπορεί να χρεώνει τα εμβόλια μόνο λίγο πιο πολύ απ' όσο τα αγοράζει.

Απαράδεκτο.

Η καθαρίστρια πέρνει 10 ευρώ την ώρα. Ο ψυχολόγος 100 ευρώ την ώρα στην Ελλάδα (για να σε κοιτάζει και να κουνάει το κεφάλι του).

ΠΟΛΥ λίγα παίρνουν οι κτηνίατροι εδώ.

Ίσως γι'αυτό δεν πάνε οι περισσότεροι για μεταπτυχιακό.

Ακόμη κι εδώ στο φόρουμ (που είμαστε πιο "ψωνάρες") λίγοι θα σεβαστούν τον κόπο τους, κι ακόμη πιο λίγοι θα εκτιμήσουν την διαφορά τους από τους άλλους γιατρούς.

Μια διαφορά που συχνά είναι Μέρα με Νύχτα, ή θέμα ζωής ή θανάτο του σκύλου τους.
 
Last edited:


PenyWolfy

New Member
20 Μαρτίου 2012
2
0
32
Patra
Σόρυ αν βγαίνω εκτός θέματος (πρώτη φορά χρησιμοποιώ το φόρουμ). Σπουδάζω Επιστήμη υλικών στην Πάτρα και σκέφτομαι να μπω με κατατακτήριες στην κτηνιατρική αργότερα. Ξέρετε αν μπορώ; Και αν ναι πόσο δύσκολο θα είναι; Θα μπορώ να παρακάμψω μαθήματα που ίσως έχω κάνει από την σχολή μου;
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
μου φαινεται οτι σε αυτο το θεμα θα μπει σε λιγο και καποιος να πουλησει πατατες απο τον νευροκοπι
οσοι εχουν αποριες για οτιδηποτε και γινονται μελη μονο και μονο για αυτο ας επικοινωνησουν με π.μ με οποιο μελος θελουν!!!!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Σόρυ αν βγαίνω εκτός θέματος (πρώτη φορά χρησιμοποιώ το φόρουμ). Σπουδάζω Επιστήμη υλικών στην Πάτρα και σκέφτομαι να μπω με κατατακτήριες στην κτηνιατρική αργότερα. Ξέρετε αν μπορώ; Και αν ναι πόσο δύσκολο θα είναι; Θα μπορώ να παρακάμψω μαθήματα που ίσως έχω κάνει από την σχολή μου;
Ό,τι θέλεις κάνεις μετά το πρώτο πτυχίο.
Καλό είναι να ρωτήσεις τις γραμματείες ως προς το πόσα και ποια μαθήματα αναγνωρίζονται, και βέβαια να δεις ποια σχολή από τις δύο σε καλύπτει όσον αφορά στα αμιγώς κτηνιατρικά μαθήματα και την κατεύθυνση που θέλεις μετά το πτυχίο.
Σε ποιο έτος είσαι;
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
Μια χαρά σχολές έχουμε μην τα ισοπεδώνουμε όλα ,
δεν μπορεί να σε κάνει η σχολή άνθρωπο , αν εισαι μα@&@ς , μα@&€@ς θα μείνεις για πάντα
οτι σχολή και να βγάλεις
 




PenyWolfy

New Member
20 Μαρτίου 2012
2
0
32
Patra
Ό,τι θέλεις κάνεις μετά το πρώτο πτυχίο.
Καλό είναι να ρωτήσεις τις γραμματείες ως προς το πόσα και ποια μαθήματα αναγνωρίζονται, και βέβαια να δεις ποια σχολή από τις δύο σε καλύπτει όσον αφορά στα αμιγώς κτηνιατρικά μαθήματα και την κατεύθυνση που θέλεις μετά το πτυχίο.
Σε ποιο έτος είσαι;

είμαι δεύτερο έτος και πάντα ήθελα κτηνιατρική..έδωσα 2 φορές πανελλήνιες, το κακό όμως είναι ότι οι γονείς μου μπορεί να φύγουν για Γερμανία και δεν ξέρω αν εκεί μπορούν να με δεχτούν -αν ισχύει δηλαδή αυτό το σύστημα που ισχύει και στην Ελλάδα. Αν ισχύει καλώς. Μου είχε αναφέρει ένας κτηνίατρος ότι στην Γερμανία γίνονται πολλές έρευνες στην κτηνιατρική
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν μείνεις στην Ελλάδα, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.
Για το τι μπορείς να κάνεις στη Γερμανία, θα ψάξεις στο site του πανεπιστημίου της πόλης που θα μείνουν οι γονείς σου.
Για τα υπόλοιπα, θα σου στείλω πμ, γιατί το φόρουμ δεν ασχολείται με θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού.:)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3