Κυνήγι .


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Καλημέρα σας.
Πόσα άτομα από εδώ μέσα ασχολείστε με το κυνήγι ;; Υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης λαμπραντόρ που να το έχει μαζί του σαν παρέα και βοηθό του για το απορτ ;;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εδώ δεν υπάρχουν γενικά κυνηγοί στο forum, θα υπάρχουν κυνηγοί και μάλιστα με Labrador?:D

Εδώ που τα λέμε αμφιβάλλω αν υπάρχει και γενικά στην Ελλάδα κυνηγός με Labrador!
 
  • Like
Reactions: sea-mol




Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Εγώ την ετοιμάζω την δικιά μου σιγά-σιγά και τον Σεπτέμβριο θα είμαι ένας από τους λίγους που πιστεύω ότι υπάρχουν στην Ελλάδα, απλώς ήθελα να δω αν υπάρχει και άλλος εδώ μέσα! !!
 
  • Like
Reactions: epial and aliki_s


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Ευτυχώς που δεν χρησιμοποιούνται...γιατί θα μάζευε ο κόσμος και παρατημένα λαμπ.
Πιο πολλά παρατημένα ημιαιμα σκυλάκια βλέπω παρά κυνηγόσκυλα! !!!
 










st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πως να τους δεις δηλαδή; Να κυνηγάνε πέρδικες εντός του φόρουμ;
Όχι μωρεεεε, εννοώ συζητήσεις περί εκπαίδευσης κυνηγιού, φυλές, διαφορές φυλών πάνω στο κυνήγι, ...κατορθώματα κτλ κτλ!
Αν θυμάμαι καλά ο Βαγγέλης(kokonis) μιλούσε όταν είχε την Ορμή!
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Α! Έτσι το δέχομαι!:)
Έχω την εντύπωση όμως, ότι όποιος ήθελε τέτοιες πληροφορίες ή συζητησεις, θα είχε συμμετοχή σε εξειδικευμένα φόρα.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Το θέμα το άνοιξα για αυτό που ρωτάω στην αρχή και όχι για να μπούνε κάποια άτομα και να αρχίζουν να κατηγορούν τους κυνηγούς, ότι εμείς φταίμε για τα παρατημένα σκυλιά και και και. ... Δεν είπα ότι όλοι ήμαστε σωστοί αλλά μην μας βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουμε και εμείς που λατρεύουμε τα σκυλιά μας και τα παίρνουμε μαζί μας για παρέα ,για γυμναστική και για να κάνουν κάτι που είναι στο αίμα τους και όχι να τους φοράμε μπλουζάκια και παπουτσάκια και να τα βγάζουμε φωτογραφίες που όλη μέρα κοιμούνται σε έναν καναπέ! !!!
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Έχω δει chesapeake bay retriever σε κυνήγι.... Λαμπραντόρ οχι ομως
Θες να μας πεις περισσότερα για το σκύλο και για τη προπόνηση του? Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις ένα σκυλο εν ώρα εργασίας :)
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αν απευθύνεσαι σ' εμένα @Μόκα, προφανώς και δε σε κατηγόρησα προσωπικά! Η ανάρτησή μου ήταν απάντηση στο ότι βλέπεις πολλά περισσότερα παρατημένα 'ημίαιμα', παρά κυνηγόσκυλα, και εξέφρασα απλά την πραγματικότητα. Είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με το σπορ, προφανώς και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι οι ίδιοι - ξέρω και εγώ κυνηγούς που λατρεύουν και φροντίζουν τα σκυλιά τους. Δε μπορώ όμως να μην αναφέρω και τα χιλιάδες που παρατάνε και κακοποιούν όταν δε τους 'βγαίνουν' όπως τα θέλουν. Υιοθέτησα ένα από αυτά, και ξέρω τουλάχιστον άλλα 100 τέτοια, οπότε νομίζω ότι δικαιούμαι να ομιλώ.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Έχω δει chesapeake bay retriever σε κυνήγι.... Λαμπραντόρ οχι ομως
Θες να μας πεις περισσότερα για το σκύλο και για τη προπόνηση του? Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις ένα σκυλο εν ώρα εργασίας :)
Όταν πάρω λάπτοπ (γενικώς δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτά) και μπορώ να ανεβάσω βίντεο, θα σας ανεβάσω ένα εδώ. Το λαμπραντορ το απορτ το έχει στο αιμα του και έτσι με αυτό δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ πολύ, απλώς αυτό που τις μαθαίνω τώρα είναι να φεύγει από την θέση κάτσε μόνο με δικιά μου εντολή και να κάνει απορτ το θήραμα και από μικρή της μαθαίνω να μην φοβάται τον ήχο του όπλου, γενικά είναι παααααρα πολύ έξυπνη και εύκολη στην εκπαίδευση και απορώ γιατί δεν το χρησιμοποιούν περισσότερα άτομα στην Ελλάδα! !! Γενικά είναι μια υπέροχη ράτσα.
 
  • Like
Reactions: epial and aliki_s


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
ότι είναι είναι.... Ενα λαμπ γνώρισα πολύ καλά και το αγάπησα και ήταν απο τα πιο γλυκά, τρυφερά έξυπνα πλάσματα που έχω συναντήσει.
Φαντάζομαι βοηθάει και το soft mouth στο κυνήγι.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Όλα τα σκυ
ότι είναι είναι.... Ενα λαμπ γνώρισα πολύ καλά και το αγάπησα και ήταν απο τα πιο γλυκά, τρυφερά έξυπνα πλάσματα που έχω συναντήσει.
Φαντάζομαι βοηθάει και το soft mouth στο κυνήγι.
Όλα τα σκυλάκια είναι πολύ καλά απλώς τα λαμπραντορ είναι καλά και με ανθρώπους και με ζώα..
 
  • Like
Reactions: aliki_s