Κυνήγι .


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
για τσιχλοκωσιφα θα το ευχαριστηθεις αν πας για παπια ομως (αναλογα το πως θα πας) μπορει να σου βγαλει και τον αδοξαστο.
ειναι πολυ καλα στο απορτ αλλα μειονεκτουν απεναντυ σε ολα τα αλλα που χρησιμοποιουν οι κυνηγοι στην Ελλαδα και το ξερεις αυτο λογικα.
θα εισαι ενας απο τους λιγους,τους παρα πολυ λιγους και μην σου γινει συστημα το καρτερι στο κυνηγι ε,ειναι αμαρτια.

οπως θα ελεγε και ο αδερφος μου,αλλο τα λαμπ και αλλο τα αλλα.οι φωτο ειναι απο σκυλια μου.
http://prntscr.com/7ckb3e
http://prntscr.com/7ckbe9
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
για τσιχλοκωσιφα θα το ευχαριστηθεις αν πας για παπια ομως (αναλογα το πως θα πας) μπορει να σου βγαλει και τον αδοξαστο.
ειναι πολυ καλα στο απορτ αλλα μειονεκτουν απεναντυ σε ολα τα αλλα που χρησιμοποιουν οι κυνηγοι στην Ελλαδα και το ξερεις αυτο λογικα.
θα εισαι ενας απο τους λιγους,τους παρα πολυ λιγους και μην σου γινει συστημα το καρτερι στο κυνηγι ε,ειναι αμαρτια.

οπως θα ελεγε και ο αδερφος μου,αλλο τα λαμπ και αλλο τα αλλα.οι φωτο ειναι απο σκυλια μου.
http://prntscr.com/7ckb3e
http://prntscr.com/7ckbe9
Είχα pointer πολύ καλό κυνηγοσκυλο, το αγαπημένο μου από αυτά! ! Το κυνήγι που θα κάνω εγώ είναι φασες, πρασινοκεφαλα, τρυγόνια και τσίχλες κοτσύφια! ! Σε αυτά τα κυνηγια δεν θέλω σκυλί φερμας αλλά σκύλο που απορταρει και να είναι πολύ έξυπνος! ! Γιατί όταν περνάει το κοπάδι με τις φασες έτσι και γυρίσεις έστω το κεφάλι σου σε είδαν και εξαφανίστηκαν ή όταν πας για καρτέρι σε φυλαχτά στην λίμνη για πρασινοκεφαλα πρέπει να μπορεί ο σκύλος να κάτσει δίπλα σου αρκετή ώρα χωρίς να κουνιέται και σκυλιά όπως είναι τα pointer, seter, κουτσακαρ, ντραχταρ δεν κάνουν για αυτό, γιατί είναι υπερκινητικά! !!
 
  • Like
Reactions: aliki_s


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
πιο υπερκινητικο απο το λαμπ δεν πστευω αλλα οκ,δεκτο ασε που δεν θα θελει να μπει και στο νερο.τα ντρααχταρ παντως ειναι τα αγαπημενα μου αν και δεν ειχα ποτε,ισως στο μελλον.
ολα αυτα που λες μπορει να τα κανεις με το λαμπ αλλα σιγουρα μπορεις να τα κανεις καλυτερα με ενα κοκερ η ενα σπριγκερ σπανιελ.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
πιο υπερκινητικο απο το λαμπ δεν πστευω αλλα οκ,δεκτο ασε που δεν θα θελει να μπει και στο νερο.τα ντρααχταρ παντως ειναι τα αγαπημενα μου αν και δεν ειχα ποτε,ισως στο μελλον.
ολα αυτα που λες μπορει να τα κανεις με το λαμπ αλλα σιγουρα μπορεις να τα κανεις καλυτερα με ενα κοκερ η ενα σπριγκερ σπανιελ.
Δεν ήθελα ένα σκυλί που να είναι μακρυτριχο και να μου γεμίζει κολιτσιδες και στριβαδια κάθε λίγο και λιγάκι και συν ήθελα ο σκύλος μου εκτός από το κυνήγι να είναι σε όλα μαζί μου, στο ψάρεμα και μαζί με την οικογένεια! !!

πιο υπερκινητικο απο το λαμπ δεν πστευω αλλα οκ,δεκτο ασε που δεν θα θελει να μπει και στο νερο.τα ντρααχταρ παντως ειναι τα αγαπημενα μου αν και δεν ειχα ποτε,ισως στο μελλον.
ολα αυτα που λες μπορει να τα κανεις με το λαμπ αλλα σιγουρα μπορεις να τα κανεις καλυτερα με ενα κοκερ η ενα σπριγκερ σπανιελ.
Όσο για τα ντραχταρ είναι πολύ εγωιστικά και ξεροκεφαλα! !!
 
Last edited by a moderator:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν ήθελα ένα σκυλί που να είναι μακρυτριχο και να μου γεμίζει κολιτσιδες και στριβαδια κάθε λίγο και λιγάκι και συν ήθελα ο σκύλος μου εκτός από το κυνήγι να είναι σε όλα μαζί μου, στο ψάρεμα και μαζί με την οικογένεια! !!
χαχαχαχαχαχχα ναι αυτο το ξερω αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο.
δεν ειπα εγω οτι δεν κανει ισα ισα αλλωστε αφου εχεις εμπειρια σε αυτο θα δεις τις διαφορες οταν μεγαλωσει η μοκα και τι σου λεω τωρα.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
χαχαχαχαχαχχα ναι αυτο το ξερω αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο.
δεν ειπα εγω οτι δεν κανει ισα ισα αλλωστε αφου εχεις εμπειρια σε αυτο θα δεις τις διαφορες οταν μεγαλωσει η μοκα και τι σου λεω τωρα.
Κοίτα όλα τα σκυλιά έχουν κάποια καλά και κάποια ασχημα... Η Μόκα έχει μόνο καλά χαχαχαχαχα
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Να τα χαίρεσαι τα κουκλια σου αλλά για εμάς στην Αθήνα δεν αξίζει να έχουμε τέτοια σκυλιά εκτός και αν μπορείς να πηγαίνεις για κυνήγι κάθε Σ/Κ για μπεκατσες και ορτυκια γιατί τα pointer Για εκεί είναι! !!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
νασαι καλα αν και μην νομιζεις και εγω ειμαι τσακωμενος με το κυνηγι εδω και χρονια,οι δικοι μου πανε.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
πιο υπερκινητικο απο το λαμπ δεν πστευω αλλα οκ,δεκτο ασε που δεν θα θελει να μπει και στο νερο.τα ντρααχταρ παντως ειναι τα αγαπημενα μου αν και δεν ειχα ποτε,ισως στο μελλον.
ολα αυτα που λες μπορει να τα κανεις με το λαμπ αλλα σιγουρα μπορεις να τα κανεις καλυτερα με ενα κοκερ η ενα σπριγκερ σπανιελ.
και τα επανιέλ μπρετόν :)
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
πάντως και καρτέρι μπορεί να κάνει το λάμπ και απαλή ειδοποίηση να δώσει. Αναλόγως τι εκπαίδευση θα πάρει. Είναι πολυμορφικά :D

Εκπαιδεύεις με dummy ή με φτερά τώρα; Σφυρίχτρα χρησιμοποιείς;
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
πάντως και καρτέρι μπορεί να κάνει το λάμπ και απαλή ειδοποίηση να δώσει. Αναλόγως τι εκπαίδευση θα πάρει. Είναι πολυμορφικά :D

Εκπαιδεύεις με dummy ή με φτερά τώρα; Σφυρίχτρα χρησιμοποιείς;
όταν λες απαλή ειδοποίηση, θα έχει το κινητό στο silence mode ; ή θα σε χτυπάει poke στον ώμο ;
 
  • Like
Reactions: Siegfried


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
αναλόγως το σκυλί ρε συ, μπορεί απλά να σηκώσει το κεφάλι προς τον ήχο και να είναι alert
μπορεί να δώσει ένα μικρο γρύλισμα πάλι στρεφόμενο προς την περιοχή του ήχου
μπορεί να γυρίσει όλο του το σώμα προς τα εκει που θελει να σε ειδοποιήσει οτι "έρχονται, έρχονται"

είναι βέβαια και πως θα του μάθεις να σου "δείχνει πράγματα" αλλα κοιτάς να δεις και πως εκφράζεται το ίδιο το σκυλί
 
  • Like
Reactions: sea-mol and epial


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αναλόγως το σκυλί ρε συ, μπορεί απλά να σηκώσει το κεφάλι προς τον ήχο και να είναι alert
μπορεί να δώσει ένα μικρο γρύλισμα πάλι στρεφόμενο προς την περιοχή του ήχου
μπορεί να γυρίσει όλο του το σώμα προς τα εκει που θελει να σε ειδοποιήσει οτι "έρχονται, έρχονται"

είναι βέβαια και πως θα του μάθεις να σου "δείχνει πράγματα" αλλα κοιτάς να δεις και πως εκφράζεται το ίδιο το σκυλί
Τα λαμπ δεν ανοικουν στα σκυλια δεικτες,τιποτα απο αυτα δεν θα κανει.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
Όχι σφυρίχτρα δεν του έχω μάθει Γιατί αν μάθει στην σφυρίχτρα φοβάμαι αν είμαι σε κανένα πυκνό βουνό για φασες μην μου το κλέψουν! ! Ναι με dummy αν και σε εκθέσεις που πήγα δεν μπόρεσα να βρώ μεγάλα και όλοι μου λέγανε μόνο από eBay. .. Στην αρχή μαζί με κάποιον δικό μου με όπλο που πέρνει κάποια καψουλια που κάνουν καλό ήχο, τον έβαζα σε απόσταση 50 μέτρα να πυροβολήσει με νόημα μου και ταυτόχρονα να το πετάξει μαθαίνοντας ότι μετά το μπαμ έχει απορτ και μετά λιχουδιά :) γενικά είναι πολύ εύκολη στην εκπαίδευση. ..
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αναλόγως το σκυλί ρε συ, μπορεί απλά να σηκώσει το κεφάλι προς τον ήχο και να είναι alert
μπορεί να δώσει ένα μικρο γρύλισμα πάλι στρεφόμενο προς την περιοχή του ήχου
μπορεί να γυρίσει όλο του το σώμα προς τα εκει που θελει να σε ειδοποιήσει οτι "έρχονται, έρχονται"

είναι βέβαια και πως θα του μάθεις να σου "δείχνει πράγματα" αλλα κοιτάς να δεις και πως εκφράζεται το ίδιο το σκυλί
δεν λεω οτι είναι αδύνατο, ίσως μπορέσει να μάθει ( όπως και άλλες φυλές) και να είναι και καλύτερο στο τέλος από άλλες φυλές, αλλά στην Ελλαδα η θα είναι Γερμανικά, η Βαλκανικά, η Γαλλικά.. τα λαμπ δεν έχουν την φήμη/χρήση (στην Ελλάδα τουλάχιστον) για τέτοιες δουλειές.. μπορεί να έχεις διαβάσει(το λεω με αγαθή χροιά) πάρα πολλα για Λαμπ και κυνήγι στο Ιντερ, αλλά στην Ελλάδα έχεις ταλέντο (και αποτελεσματικότητα) από την Αρχαιότητα ως τώρα, λέμε ότι ένα εργαλείο είναι καλό, όταν κάνει την δουλεία του, και την δουλειά θα σου την κάνει οι φυλές που σου είπαμε.. και όχι να καθήσει κάποιος να τρελαθεί στην εκπαίδευση ενός Λαμπ σε Πόιντερ για να λει κυνηγάω με Λαμπ..επίσης τα Λαμπ θα πρέπει να τα έχεις σινιέ πενιέ (next top model) άμα θες να είναι για κυνήγι και οχι μπούλη ΤV, ριλάξ και Γιουροβίζιον, εκθέσεις.. οπότε νομίζω θα έχει Λαμπ κάποιος για να χαρεί <<άλλα>> πράγματα και όχι να το πάρει στο κυνήγι.. ξαναλέω όχι ότι δεν θα μπορεί (ίσως να είναι και καλύτερο) αλλά θα έχει κάποιες <<θυσίες>>, και θα πάρει/δοκιμάσει κάτι άλλο..εκτός άμα το φυσάει και πάει εξωτερικό και πάρει Λαμπ για κυνήγι..

στο ρεζουμέ άμα θες να πας λίμνη να πιείς καφέ και να πείτε για ομάδες με το Λαμπ και άμα περάσει κανενα πουλι πετούμενο να το χτυπήσεις και μετά να στο φερει το Λαμπ τότε οκ.. τοπ είναι το Ιρλανδικο το σέττερ, το σπρίγκερ, τα επανιέλ που κάνουν μανίσια την δουλεία ( όχι όλα φυσικά) αλλά και Ελληνικά-Βαλκανικά.. Λαμπ και απόρτ 10/10 σε άλλα έχω αμφιβολίες..
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Τα λαμπ δεν ανοικουν στα σκυλια δεικτες,τιποτα απο αυτα δεν θα κανει.
τα λαμπ της τρούφας εκπαιδεύονται να "δείχνουν" είτε με μύτη είτε με πόδι το σημείο της βαθιάς τρούφας (συνήθως λευκή πολύτιμη)

γνωρίζω σκυλιά που σε καρτέρι γρυλίζουν ελαφρά πριν πλησιάσει σμήνος

ο δικός μου πάντα μου "δείχνει" όταν υπάρχει κάτι ζωντανό στο μονοπάτι μας με ένα μικρό κλαψούρισμα

δεν λεω οτι είναι αδύνατο, ίσως μπορέσει να μάθει ( όπως και άλλες φυλές) και να είναι και καλύτερο στο τέλος από άλλες φυλές, αλλά στην Ελλαδα η θα είναι Γερμανικά, η Βαλκανικά, η Γαλλικά.. τα λαμπ δεν έχουν την φήμη/χρήση (στην Ελλάδα τουλάχιστον) για τέτοιες δουλειές.. μπορεί να έχεις διαβάσει(το λεω με αγαθή χροιά) πάρα πολλα για Λαμπ και κυνήγι στο Ιντερ, αλλά στην Ελλάδα έχεις ταλέντο (και αποτελεσματικότητα) από την Αρχαιότητα ως τώρα, λέμε ότι ένα εργαλείο είναι καλό, όταν κάνει την δουλεία του, και την δουλειά θα σου την κάνει οι φυλές που σου είπαμε.. και όχι να καθήσει κάποιος να τρελαθεί στην εκπαίδευση ενός Λαμπ σε Πόιντερ για να λει κυνηγάω με Λαμπ..επίσης τα Λαμπ θα πρέπει να τα έχεις σινιέ πενιέ (next top model) άμα θες να είναι για κυνήγι και οχι μπούλη ΤV, ριλάξ και Γιουροβίζιον, εκθέσεις.. οπότε νομίζω θα έχει Λαμπ κάποιος για να χαρεί <<άλλα>> πράγματα και όχι να το πάρει στο κυνήγι.. ξαναλέω όχι ότι δεν θα μπορεί (ίσως να είναι και καλύτερο) αλλά θα έχει κάποιες <<θυσίες>>, και θα πάρει/δοκιμάσει κάτι άλλο..εκτός άμα το φυσάει και πάει εξωτερικό και πάρει Λαμπ για κυνήγι..

στο ρεζουμέ άμα θες να πας λίμνη να πιείς καφέ και να πείτε για ομάδες με το Λαμπ και άμα περάσει κανενα πουλι πετούμενο να το χτυπήσεις και μετά να στο φερει το Λαμπ τότε οκ.. τοπ είναι το Ιρλανδικο το σέττερ, το σπρίγκερ, τα επανιέλ που κάνουν μανίσια την δουλεία ( όχι όλα φυσικά) αλλά και Ελληνικά-Βαλκανικά.. Λαμπ και απόρτ 10/10 σε άλλα έχω αμφιβολίες..
δε χρειάζεται να βγει κάποιος εξωτερικό για να πάρει κυνηγητικό σκυλί (σε πρώτη φάση)
δεν υπάρχει "ίσως" στο λαμπ, είναι ικανότατο να μάθει ότι θέλησει ο χειριστής του (σε δεύτερη). Αλλά βεβαίως στην ελλάδα δεν το προτιμούν διότι πράγματι υπάρχουν φυλές πιο κατάλληλες για το μεσογειακό τερέν

δεν "χαλάει" το λαμπ αν μάθει να χρησιμοποιεί τη μύτη του ή αν μάθει να επικοινωνεί σε καρτέρι, σαφώς όμως το δυνατό του χαρτί θα είναι πάντα το απόρτ.

μόκα, εδώ χρησιμοποιούμε μισόκιλα ντάμις, αν θες σου στέλνω. Πες μου....
 
  • Like
Reactions: Μόκα


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το <<ίσως>> πάει στο να γίνει το Λαμπ Πόιντερ :)
στο εξωτερικό να πάει για να πάρει διαφορετικό εκτροφικό σκυλι Λαμπ, οκ αυτό μπορει να το κάνει και κάποιος εδώ.. :)
για καρτέρι ναι είναι οκ, και 10/10 απόρτ (y)
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
τα λαμπ της τρούφας εκπαιδεύονται να "δείχνουν" είτε με μύτη είτε με πόδι το σημείο της βαθιάς τρούφας (συνήθως λευκή πολύτιμη)

γνωρίζω σκυλιά που σε καρτέρι γρυλίζουν ελαφρά πριν πλησιάσει σμήνος

ο δικός μου πάντα μου "δείχνει" όταν υπάρχει κάτι ζωντανό στο μονοπάτι μας με ένα μικρό κλαψούρισμα



δε χρειάζεται να βγει κάποιος εξωτερικό για να πάρει κυνηγητικό σκυλί (σε πρώτη φάση)
δεν υπάρχει "ίσως" στο λαμπ, είναι ικανότατο να μάθει ότι θέλησει ο χειριστής του (σε δεύτερη). Αλλά βεβαίως στην ελλάδα δεν το προτιμούν διότι πράγματι υπάρχουν φυλές πιο κατάλληλες για το μεσογειακό τερέν

δεν "χαλάει" το λαμπ αν μάθει να χρησιμοποιεί τη μύτη του ή αν μάθει να επικοινωνεί σε καρτέρι, σαφώς όμως το δυνατό του χαρτί θα είναι πάντα το απόρτ.

μόκα, εδώ χρησιμοποιούμε μισόκιλα ντάμις, αν θες σου στέλνω. Πες μου....
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου. Ευχαριστώ αλλά έχω πει σε έναν γνωστό μου που δουλεύει σε πετ σοπ μήπως φέρει, αν δεν φέρει θα σου στείλω πμ.
 


Μόκα

Well-Known Member
31 Μαϊου 2015
74
23
35
το <<ίσως>> πάει στο να γίνει το Λαμπ Πόιντερ :)
στο εξωτερικό να πάει για να πάρει διαφορετικό εκτροφικό σκυλι Λαμπ, οκ αυτό μπορει να το κάνει και κάποιος εδώ.. :)
για καρτέρι ναι είναι οκ, και 10/10 απόρτ (y)
Αν ασχολείσαι με το κυνήγι θα ξέρεις ότι όλα τα κυνηγια που είπα είναι για καρτέρι εκτός από την τσίχλα και το κοτσυφι που γίνεται και περπατιτο. . Θέλω ο σκύλος μου να περνάει καλά μαζί μου σε αυτό που κάνει και θα κάνει στο μέλλον και για αυτό διάλεξα αυτή την ράτσα και δεν πήρα ποιντερ, σετερ,κουτσκαρ, ντραχταρ και πανιελ γιατί η διαφορά με τι λαμπραντορ είναι ότι το λαμπραντορ το λατρεύει το απορτ! !! Και το νερό.. Αλλά από ότι είδα μέχρι τώρα δεν υπάρχει άλλος εδώ μέσα που να κάνει το ίδιο με εμένα. .
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf