Κυνόδοντες


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Και για να κλείσω τον κύκλο των κουταβοαποριών για σήμερα, έχω ακόμα μια ερώτηση!
Ο μικρός λοιπόν αλλάζει δόντια. Το θέμα είναι οι πάνω κυνόδοντες. Ενώ δεν έχουν πέσει ακόμα, φαίνεται να βγαίνει άλλο δόντι. Κάπου διάβασα ότι σε αυτή την περίπτωση θέλει εξαγωγή. Έτσι είναι ή είναι άλλο δόντι και απλά λέω βλακείες? Παραθέτω φωτογραφία. Ευχαριστώ!

WP_20160123_19_53_34_Pro.jpg
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Εμάς είχε και τους δύο (παιδικούς και μόνιμους) για κάνα μήνα, μπορεί παραπάνω... Ο γιατρός μας είχε πει πως αν δεν πέσουν οι παιδικοί θα τους έβγαζε, αλλά θα περίμενε να κλείσει χρόνο! Οπότε κάνε υπομονή. Με παιχνίδι (κοτσίδες, κονγκ) και με το καιρό έπεσαν μόνοι τους!
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Και δε δημιούργησε κανένα πρόβλημα? Ούτε φλεγμονές ούτε έσπρωξε άλλα δόντια? Αυτουνού εδώ το ούλο είναι τούμπανο!
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Δεν έχουμε πάει ακόμα στον κτηνίατρο, είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ να δω αν όντως είναι πρόβλημα, μη τον τρέχω πααααλι τσάμπα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν κουνιέται μπορείτε να το βοηθήσετε με κάποιο παιχνίδι, ή κάποιο μασουλητηρι.

Αλλιώς υπομονή.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Αν αφού χρονισει δεν έχει πέσει, αποφασίζετε ανάλογα.
Αν και εγώ θα περίμενα και παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: mairoula


m&m_tsihua

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
53
44
42
Θεσσαλονικη
Γεια σου! Είχα το ίδιο προβλημα με τη μικρή και η γιατρός μου είπε πως αν δεν πέσουν θα τα βγάλει οταν τη ναρκωσουμε για στείρωση... Μη σε ανησυχεί λοιπόν και πολυ το θέμα δόντια διότι τα μικρόσωμα σκυλακια εχουν θεματάκια με τα δοντάκια τους. Παντως, βοηθαει, οπως σου είπαν και παραπάνω, τα παιχνίδια με κόμπους και κονγκ. Να το χαίρεσαι το μικρουλη σου!
 
  • Like
Reactions: mairoula


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Και δε δημιούργησε κανένα πρόβλημα? Ούτε φλεγμονές ούτε έσπρωξε άλλα δόντια? Αυτουνού εδώ το ούλο είναι τούμπανο!
Όχι κανένα θέμα. Τα ούλα της ήταν γενικά πρησμένα και κόκκινα όσο άλλαζε δόντια. Πάντως, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Αν έχεις ανησυχία, πάρε το γιατρό.
 
  • Like
Reactions: mairoula