Κόστος Pedigree & export pedigree


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Φυσικά και είναι αν καταγγείλει ο κυνολογικός όμιλος πλαστογραφία της σφραγίδας του και της υπογραφής του υπευθύνου γεννεαλογίου.
Μα δε μιλούσαμε για αυτό εδώ. :)
Αναφέρθηκε η περίπτωση που ένα κουτάβι δηλωθεί ότι έχει γεννηθεί από άλλους γονείς από αυτούς που φαίνονται στο pedigree.
Το "πλαστό" ναι μεν δεν το χρησιμοποιεί με την σωστή, ακριβή, έννοια του όρου,
όμως προκύπτει (από τα εισαγωγικά και την προηγηθείσα συζήτηση)
ότι εννοεί ψευδές ως προς το περιεχόμενο
(αλλά με έγγραφο προερχόμενο πράγματι από τον ΚΟΕ με γνήσιες σφραγίδες, υπογραφές).
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ήταν μάλλον λάθος η επιλογή της λέξης "πλαστό"...

Στο θέμα αναφέρθηκε ως "λύση" να βρεθεί pedigree από αλλού και να δηλωθεί το/τα κουτάβια με αυτό. Γνήσιο, δηλαδή, pedigree που θα γίνει "πλαστό" όταν θα καταλήξει να ανήκει σε άλλο κουτάβι από αυτό που προοριζόταν. Κάποιο από αυτά τα pedigree που κρατούν κάποιοι "εκτροφείς" που δίνουν την επιλογή στους πελάτες τους "με pedigree 800€, χωρίς pedigree 400€"...

Ή κάποιο από αυτούς που δηλώνουν 8 κουτάβια στην γέννα ενώ έχουν 6... Ή έστω από κουτάβι που μπορεί να έχασε την ζωή του.

Αυτό δεν ξέρω αν μπορεί να φτάσει στο δικαστήριο, από ποιον και ως τι. Νομίζω πως αποτελεί μόνο παραβίαση των κανονισμών του Ομίλου και οι όποιες ποινές θα είναι από τον Όμιλο και για ότι τον αφορά.

Επίσης, δεν νομίζω πως είναι παράνομο να κρατά κάποιος δικό του αρχείο καταγραφής και να τυπώνει pedigree με τα στοιχεία που επιθυμεί. Όχι με σήματα, σφραγίδες και υπογραφές άλλων... δικά του. Γνωρίζω εκτροφείς κυνηγετικών σκύλων, όχι σκύλων "καθαρόαιμων", που κρατούν αρχεία και δίνουν pedigree σε αυτούς που δίνουν σκύλους. Φυσικά δεν τους λένε ότι μπορούν με αυτά να εγγραφούν στο A.K.C. π.χ. μα το κάνουν απλά για να παρέχουν και να προσπαθούν να συγκεντρώνουν χρήσιμες για αυτούς πληροφορίες.

Για να μη θεωρητικολογώ όμως άσκοπα... Το "κομβικό" σημείο είναι να μας έλεγε ο @stelios25 σε τι θα του χρησίμευε σε αυτό το σημείο το pedigree. Για πιο λόγο τώρα τον ενδιαφέρει ενώ πριν δεν έδειξε να τον ενδιαφέρει τόσο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and vek


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Και "αυθεντικό" pedigree με ψεύτικους γονείς, πάλι αποδεικνύεται εξαπάτηση καταναλωτή με ένα τεστάκι dna που καθιστά το χαρτί αντί για "πλαστό", "άκυρο"....
Οπότε?
Και ο Μήτσος ο Σουγιάς αν μου υπογράψει ένα χαρτί ότι το σκυλί που μου πούλησε είναι απ τον Γκοτζίλα και την Ραπουνζέλ, αν μπορώ να αποδείξω οτι δεν είναι, πάλι την "ενδιαφέρει την ελληνική δικαιοσύνη" η εξαπάτηση.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Επίσης, δεν νομίζω πως είναι παράνομο να κρατά κάποιος δικό του αρχείο καταγραφής και να τυπώνει pedigree με τα στοιχεία που επιθυμεί. Όχι με σήματα, σφραγίδες και υπογραφές άλλων... δικά του. Γνωρίζω εκτροφείς κυνηγετικών σκύλων, όχι σκύλων "καθαρόαιμων", που κρατούν αρχεία και δίνουν pedigree σε αυτούς που δίνουν σκύλους. Φυσικά δεν τους λένε ότι μπορούν με αυτά να εγγραφούν στο A.K.C. π.χ. μα το κάνουν απλά για να παρέχουν και να προσπαθούν να συγκεντρώνουν χρήσιμες για αυτούς πληροφορίες.
Αυτό το σημείο πραγματικά δεν το κατάλαβα... Σε αυτή τη φάση τι νόημα έχει να τυπώσεις ένα pedigree που δεν είναι pedigree μόνο για να δώσεις πληροφορίες; Αυτές τις δίνεις κι έτσι. Άλλο να κρατάει αρχείο αυτός που έβαλε τη γέννα, αύριο το κάνει για δικούς του λόγους. Στον άλλο σε τί θα χρησιμεύσει;
 






ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Διάλογος του κυρίου Μπακγιατίδογλου με εκτροφέα μέσα σε έκθεση:
(μροστα μου)

"-bybίδης: αυτο το μήνα θα έρθω να διαλέξω αρσενικό για την δικιά μου την μικρή, θα ειναι στις μερες της.
-εκτροφέας: για σένα οτι θέλεις αλλα θα πληρώσεις και κατι.

-Λεγε πόσα για να ξερω.
-Εεε... αφου ξερεις... 300 για σένα αλλα θα ειναι η τελευταία.

-Καλα εντάξει αλλα θα μου δώσεις και πεντιγκρι.
-Αααα.... μην το χοντρένεις γιατι ξεφεύγουμε. Για πόσα θέλεις πεντιγκρι;

-Δεν το χοντρένω καθολου. Ενα θα κρατήσω εγω για ενα θελω. 300 ολα μαζι εντάξει;
-Ρε συ αφου η δικιά σου η σκυλα εχει χαρτί και τα δικα μου εχουν γιατι δεν πας να τα βγάλεις χαρτια να τελειώνεις;

-Σιγα μην ασχοληθώ με τετοια. Εσυ εχεις χαρτια δώσε ενα να τελειώνουμε. 300 ολα μαζι εντάξει;
-Τελευταία φορά θα ειναι σου ειπα. Την επόμενη να ξερεις 500+100 το χαρτί."



Η σκυλα του προέρχεται απο καθαρόαιμο πατέρα με κανονικά
χαρτια και ημίαιμη μανα χωρις χαρτια αλλα η μικρή ειχε χαρτί κανονικό απο τον ΚΟΕ.

Το ξανά ειπαμε ντε το πως το έλεγε ο Καραγκιόζης:
"...με γέννησε η θεία μου γιατι η μαμά μου ειχε μπουγάδα"
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Και "αυθεντικό" pedigree με ψεύτικους γονείς, πάλι αποδεικνύεται εξαπάτηση καταναλωτή με ένα τεστάκι dna που καθιστά το χαρτί αντί για "πλαστό", "άκυρο"....
Αυτό που λες για την εξαπάτηση καταναλωτή θα μπορούσε να ισχύει, θα μπορούσε και να μην ισχύει -δεν έχει νόημα να μπούμε σε αναλυτική περιπτωσιολογία.
Κάνεις και νομικά λάθη -που αυτό είναι λογικό, δεν είναι ένα αντικείμενο που το ξέρεις,
αλλά και άλματα σε επίπεδο ιστορικού/περιστατικών:

Στην περίπτωση για την οποία γίνεται η συζήτηση πως ξέρουμε πχ ότι έχει πρόθεση να παρουσιάσει τα κουτάβια ως απογόνους των τάδε εξαίρετων σκύλων πρωταθλητών και για αυτό να πάρει ο αγοραστής (και εκεί να συζητήσουμε για εξαπάτηση); Ναι, μπορεί να γίνει αυτό.
Μπορεί όμως να νοιάζεται να βρει ένα pedigree άλλων γονέων μόνο για το κουτάβι που θα κρατήσει.
Μπορεί να συμβούν και αρκετά ενδιάμεσα σενάρια.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις.
Μιλώντας και γενικότερα, το ότι σε κάποιους κάτι φαίνεται λάθος ή ανήθικο δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι και παράνομο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλώς η κακώς προτάθηκε και δεν επρεπε να μείνει ασχολίαστο

ο προβληματισμός όμως και για μένα είναι....
ειχε σκυλο χωρις πεντιγκρί...
απόκτησε σκυλο με πεντιγκρί εκθέσεις κλπ
που σημαίνει ότι ενημερώθηκε...
αφού δεν τον πείραξε κι εφοσον γνωριζε έκανε το ζευγάρωμα....
τωρα τι κοπτεται για πεντιγκρί?
δεν νομίζω να μάθουμε ποτέ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το pedigree χρειάζεται είτε για τη δήλωση γέννας, ώστε να αποκτήσουν τα κουτάβια pedigree κι αυτά με τη σειρά τους, είτε για τη συμμετοχή σε κάποια κρίση καταλληλοτητας για αναπαραγωγή (μορφολογία, εργασία). Ή ακόμα και για τσεκάρισμα της υγείας των προγόνων. Σε ποια από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν μιλάμε για εξαπάτηση; Μα ακόμα κι αν το θέλει μόνο και μόνο για να λέει στην πλατεία που πάνε βόλτα "το σκυλί μου είναι καθαρόαιμο, να και το pedigree του", αυτό είναι ηθικά σωστό, από τη στιγμή που το συγκεκριμένο pedigree δεν είναι στην πραγματικότητα δικό του;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@GRDANE αν απευθύνεσαι σε εμένα, δικαιολογημένα σχολιάστηκε η πρόταση που έγινε.
Αυτό όμως δε νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν πρέπει να σημειώνουμε και το τυχόν λάθος ή τη διαφωνία μας με οποιοδήποτε (πιθανόν και εντελώς καλοπροαίρετο) σχόλιο.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ απολύτως.
 
  • Like
Reactions: GRDANE




ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Μάλον άλλος εχει τον αρσενικό (που ρώτησε για το χαρτί) και άλλος
την θυληκιά. :)

Θελουν να προχωρήσουσουν σε "δουλειά" και τους λείπει ενα χαρτί.
Σε αυτές τις επιπτώσεις δεν τους ενδιαφέρει να δηλώσουν γέννα
ή να βγαλουν χαρτια σε κουταβια άλλωστε δεν εδιαφερει και τους
περισσότερους ιδιοκτήτες που κοιτάνε αγγελίες.
Θελουν να λενε οτι εχουν καθαρόαιμους γονείς και να το δείχνουν.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@LaCat
Τι εννοείς κάνω άλματα ιστορικού/περιστατικών?
Δεν έχουμε κανένα ιστορικό/περιστατικό.
Εγώ απαντάω στον Canis που λέει ότι "δεν την ενδιαφέρει την ελληνική δικαιοσύνη", και εκεί πάνω λέω σε ποια περίπτωση θα την ενδιέφερε. Εκ των πραγμάτων λοιπόν κάνω περιπτωσιολογία. Δεν έγραψα "αν έχεις ένα πλαστό pedigree στο σπίτι σου και το θαυμάζεις πίνωντας shivas, θα σου την πέσουν οι μπάτσοι"....
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@LaCat
Τι εννοείς κάνω άλματα ιστορικού/περιστατικών?
@sea-mol ο canis απαντά πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα-περιστατικό: στις απαντήσεις που δόθηκαν στο θέμα που τέθηκε από τον stelios25.
Εσύ του λες ότι το pedigree αυτό είναι θα πλαστό (ποστ 59).

Ο canis (ποστ 62) σου απαντά εξακολουθώντας να αναφέρεται σε συγκεκριμένο περιστατικό (στη γέννα που αναφέρει ο Στέλιος) και δε γράφει γενικά και αφηρημένα:
"Στο θέμα αναφέρθηκε ως "λύση" να βρεθεί pedigree από αλλού και να δηλωθεί το/τα κουτάβια (σημ: αυτής της γέννας) με αυτό"
και παρακάτω ταγκάρει τον stelios25.

Άρα αφού στον Canis απαντάς θεωρώ, πιστεύω εύλογα, ότι αναφέρεσαι και εσύ σε αυτήν την περίπτωση που συζητάμε.
Και για το οποία όπως λες δεν έχουμε ένα ιστορικό (και απαιτούνται τα άλματα -γιατί υποθέτουμε ότι θέλει ο Στέλιος να δηλώσει τη γέννα) για να "κρίνουμε" αν εξαπατά τον αγοραστή-καταναλωτή.

Δεν έγραψα "αν έχεις ένα πλαστό pedigree στο σπίτι σου και το θαυμάζεις πίνωντας shivas, θα σου την πέσουν οι μπάτσοι"....
Και το chivas πλαστό ε; :ROFLMAO:
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Νομίζω εδώ κάνει γενική τοποθέτηση - πληροφόρηση
Δεν νομίζω πως είναι "παράνομο" το "πλαστό" pedigree όσον αφορά το Ελληνικό κράτος ή την δικαιοσύνη.

Απλά είναι ενάντιο στους κανονισμούς ενός ιδιωτικού Ομίλου (του Κ.Ο.Ε. - Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος στην συγκεκριμένη περίπτωση) και αν "πιαστείς" ή "ανακαλυφθεί" η παρατυπία θα υποστείς τις κυρώσεις που προβλέπουν οι κανονισμοί του εν λόγο ομίλου.
Όπως και να χει θα το αποφασίσει ο δικαστής :whistle::whistle:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτό που λες για την εξαπάτηση καταναλωτή θα μπορούσε να ισχύει, θα μπορούσε και να μην ισχύει -δεν έχει νόημα να μπούμε σε αναλυτική περιπτωσιολογία.
Κάνεις και νομικά λάθη -που αυτό είναι λογικό, δεν είναι ένα αντικείμενο που το ξέρεις,
αλλά και άλματα σε επίπεδο ιστορικού/περιστατικών:

Στην περίπτωση για την οποία γίνεται η συζήτηση πως ξέρουμε πχ ότι έχει πρόθεση να παρουσιάσει τα κουτάβια ως απογόνους των τάδε εξαίρετων σκύλων πρωταθλητών και για αυτό να πάρει ο αγοραστής (και εκεί να συζητήσουμε για εξαπάτηση); Ναι, μπορεί να γίνει αυτό.
Μπορεί όμως να νοιάζεται να βρει ένα pedigree άλλων γονέων μόνο για το κουτάβι που θα κρατήσει.
Μπορεί να συμβούν και αρκετά ενδιάμεσα σενάρια.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις.
Μιλώντας και γενικότερα, το ότι σε κάποιους κάτι φαίνεται λάθος ή ανήθικο δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι και παράνομο.
Αυτά παθαίνει κανείς οταν μιλάει με δικηγόρο... :p

Και μενα δε μου φαινονται πολυ περίπλοκα τα πραγματα. Δηλωνοντας αλλους γονείς για το κουταβι του, δεν εξαπατα τον ομιλο;
 
  • Like
Reactions: LaCat


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ωραία η παρατήρηση! ;)
Μπέττυ δεν είμαι πρόχειρη να σου απαντήσω με σιγουριά. Πιστεύω πάντως πως όχι.
(Δε λέω ότι δεν είναι ψέμα ή ότι δεν τον εξαπατά. Αλλά ότι αυτή η εξαπάτηση, πέραν του Ομίλου και των εσωτερικών κυρώσεων του, από μόνη της δεν έχει νομικό ενδιαφέρον για το σύστημα της δικαιοσύνης.)
Αν αύριο με καθαρό μυαλό σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
(Ναι, αυτό είναι απειλή! :p)
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@myEnzo

Η "πεμπτουσία" του pedigree είναι αυτή. Δηλαδή, να συγκεντρώνεις πληροφορίες για προγόνους ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις τους απόγονους και να κρίνεις τα αποτελέσματα της εκτροφής, ανάλογα με τους στόχους της.

Η καταγεγραμμένη πληροφορία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους. Φυσικά η αξία του pedigree είναι ανάλογη με την ορθότητα και την εγκυρότητα των όσων γράφει και την αξιοπιστία, τις γνώσεις και τις προθέσεις των όσων κρίνουν και καταγράφουν τις πληροφορίες σε αυτά... Ανεξάρτητα από τον όμιλο, την "αναγνώριση", την "επισημότητα", κλπ.

Για το "νομικό" του θέματος, έχουν δίκιο και αυτοί που υποστηρίζουν πως σε ορισμένες περιπτώσεις και υπό ορισμένες συνθήκες κάθε παρατυπία μπορεί να έχει και κυρώσεις νομικές ή έστω να είναι επιβαρυντικό στοιχείο. Σε κάποιες άλλες όμως περιπτώσεις, όχι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3