Κόψιμο των αυτιών;




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Γιώργο επειδή μου φαίνεται πως το έχεις ψάξει το θέμα..θα ήθελα τη γνώμη σου...στο άμσταφ που ο κτηνίατρος και ο εκτροφέας μου λένε με κομμένα αυτιά τι θα έκανες?(Να πώ οτι το σκυλί θα κατέβει και σε έκθεση οπότε τα λάθος αυτιά δεν θα είναι αποδεκτά....)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
@milva, Τι καλα που θα ητανε ολα τα σκυλια να τα εχουν σε κατι ενδιαμεσο: ουτε πανω, ουτε κατω...;)

Δεν θα συζητουσαμε τωρα...:D

Staffordshire Bu&#10.jpg
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Να πώ οτι το σκυλί θα κατέβει και σε έκθεση οπότε τα λάθος αυτιά δεν θα είναι αποδεκτά....
Μπορώ να δεχθώ να γίνονται τέτοιες επεμβάσεις, όταν συντρέχει λόγος υγείας, αλλά αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να τον δεχθώ!
Ας φροντίσουν οι εκτροφείς της φυλής ώστε τα αυτιά να είναι σωστά!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μπορώ να δεχθώ να γίνονται τέτοιες επεμβάσεις, όταν συντρέχει λόγος υγείας, αλλά αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να τον δεχθώ!
Ας φροντίσουν οι εκτροφείς της φυλής ώστε τα αυτιά να είναι σωστά!
Σωστα. Επισης τα αυτια με καταλληλο χειρισμο(δέσιμο), γινονται σωστα...;)
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Στη βροντερή φωνή του κτηνιάτρου, θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Κανένα μέλος των κυνιδών δεν έχει απο τη φύση πεσμένα αυτιά, για πολλούς λόγους...

Προσωπική εμπειρία... ;;;;;
Πολυ ωραια, τοτε σε σκυλια που εχουν περισσοτερο προβλημα (ας ξαναπουμε, τα κοκερ και τετοιου ειδους αυτια.. ) να ξεκινησουν και εκει οι επεμβασεις κοπης αυτιων?
και σε οποια φυλη επενεβη ο ανρωπος και κατεβηκαν τα αυτια.. να κοπουν και εκει.. μμμμαλιστα...

προσωπικη εμεπιρια , ναι αμε.. ντομπερμαν.. μετα απο βροχη ή μπανιο στην θαλλασα τρεχαμε σε γιατρους..
πιτ, πολυ καλης φιλης.. μετα την επεμβαση οι σταγονες στο τσεπακι

και λογω επαγγελματος.. διαφορα αλλα.. και λογω χομπυ (πηγαινω να βοηθαω τον κτηνιατρο 2 φορες την εβδομαδα ) και αλλα...
να τα λεω ενα ενα? δεν ωφελει.. ευκολα μπορω να κατηγορηθω οτι ψευδομαι ...
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μπορώ να δεχθώ να γίνονται τέτοιες επεμβάσεις, όταν συντρέχει λόγος υγείας, αλλά αυτόν τον λόγο δεν μπορώ να τον δεχθώ!
Ας φροντίσουν οι εκτροφείς της φυλής ώστε τα αυτιά να είναι σωστά!
Επειδή στο εξωτερικό μέχρι πρότεινος ηταν τα περισσότερα με κομμένα αυτιά..ακόμα και οι πρωταθλητές κλπ Δε μπορεί να γνωρίζει κανείς πως θα ηταν άκοπα...Έχω δεί κουτάβια με τεράστια αυτιά πράγμα που είναι λάθος...
Πώς γίνεται λοιπόν να γνωρίζουμε πως θα γίνουν τα αυτια απο τα κουτάβια οταν όλοι οι πρόγονοι τα είχα κομμένα?Αν προέρχονται απο γονείς με άκοπα δεν υπάρχει πρόβλημα...αλλά δεν προέρχονται όλα απο τέτοιους.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
οποτε.. υποθετικα μιλωντας παντα, αν δεν ειχε κοπει το αυτι, και κοπηκε γιατι ηταν λαθος, δεν θα ειχε ερθει η διακριση ..
αρα παλι υποθετικα,
η διακριση δεν ηταν 100% σωστη, μαλλον ολοκληρωμενη. (??)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
οποτε.. υποθετικα μιλωντας παντα, αν δεν ειχε κοπει το αυτι, και κοπηκε γιατι ηταν λαθος, δεν θα ειχε ερθει η διακριση ..
αρα παλι υποθετικα,
η διακριση δεν ηταν 100% σωστη, μαλλον ολοκληρωμενη. (??)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...αλλά εγώ σαν απλή μέλλουσα ιδιοκτήτρια πως μπορώ να το γνωρίζω αυτό?Και αν το κουτάβι που πάρω έχει τα αυτιά του ντάμπο?!:rolleyes: Υποθετικά μιλάω για να μη παρεξηγηθώ...
Αν εχω λέμε τώρα καούρα με τις εκθέσεις και θέλω να το κατεβάσω και τα αυτιά ή η ουρά είναι εκτός?Απλά λέω πως με αυτό τον τρόπο κρύβονται κάποιες ατέλειες που αλλιώς δε θα κρυβόντουσαν..δε λέω οτι είναι σωστό!Όμως σε κάποιες φυλές που έχουν επικρατήσει αυτες οι μέθοδοι τι γίνεται?
Και για το δέσιμο που ανέφερε ο Ice..μήπως τελικά παιδεύει περισσότερο το σκύλο και είναι περισσότερο ενοχλητικό και επίπονο?!:confused:
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και για το δέσιμο που ανέφερε ο Ice..μήπως τελικά παιδεύει περισσότερο το σκύλο και είναι περισσότερο ενοχλητικό και επίπονο?!:confused:
Oχι. Οταν τον ειχα αφησει για λιγες μερες στο εκτροφειο, ο Βασιλης μου ειπε οτι του τα εδεσε και εγω το πρωτο που ρωτησα ηταν: Καθησε? Δεν τα εξυνε μετα συνεχεια? Και μου απαντησε οχι. Εκτος και αν λεει ψεματα ο Βασιλης...:cool:

Πολλοι εκτροφεις που ασχολουνται με εκθεσεις και αλλοι εμπειροι ιδιοκτητες που τους ενδιαφερει η λεπτομερεια το κανουν αυτο. :cool:
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δεκτό αλλά ο μικρός είχε ήδη καλοσχηματισμένα αυτιά...για σκέψου αν ηταν μεγαλύτερα απο οτι πρέπει ή αν ηταν υπερβολικά πεταχτά κλπ...Δε ξέρω νομίζω οτι πάντα υπάρχουν 2 όψεις και ίσως περισσότερες απόψεις...Και ποτέ καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με την άλλη...γιατί να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλάθι?!Το δικαίωμα της επιλογής γιατί να το στερείτε κανείς για το κόψιμο και όχι για κάθε άσκοπη επέμβαση όπως είναι η στείρωση σε σκυλιά που δεν έχουν πρόβλημα υγείας και ζούν σε διαμέρισμα..?!Εκεί γιατι δεν κατακρίνουμε?Μήπως κάνουμε και άλλα πολύ χειρότερα στα σκυλιά και έχουμε απλά κολλήσει με την χειρουργική των αυτιών ή της ουράς?Αν το καλοσκεφτούμε ότι κάνουμε στα σκυλιά μας είναι επιλογή καθαρά δική μας..τι θα τα ταίζουμε,πότε,πόσο,αν θα τα έχουμε σπίτι,περιορισμένα κλπ Αυτά τα δικαιώματα τα στερούμε στους σκύλους αλλα δε μας πειράζει γιατί μας βολεύει..το κόψιμο για οποιοδήποτε λόγο(μιλάω πάντα με νάρκωση! σε γιατρό) γιατί το κατακρίνουμε τόσο?!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Αν ρωτας εμενα, την ξερεις την αποψη μου και απο πιο παλια τα εχουμε πει και κατ΄ιδιαν.

Ειναι ΗΘΙΚΟ ΘΕΜΑ(για μενα).

Απο εκει και περα δεν νομιζω οτι κατακρινουμε, αλλα οτι λεμε την αποψη μος ένθεν και ένθεν...:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επειδή στο εξωτερικό μέχρι πρότεινος ηταν τα περισσότερα με κομμένα αυτιά..ακόμα και οι πρωταθλητές κλπ Δε μπορεί να γνωρίζει κανείς πως θα ηταν άκοπα...Έχω δεί κουτάβια με τεράστια αυτιά πράγμα που είναι λάθος...
Πώς γίνεται λοιπόν να γνωρίζουμε πως θα γίνουν τα αυτια απο τα κουτάβια οταν όλοι οι πρόγονοι τα είχα κομμένα?Αν προέρχονται απο γονείς με άκοπα δεν υπάρχει πρόβλημα...αλλά δεν προέρχονται όλα απο τέτοιους.
Όπως κάθε αλλαγη στο πρότυπο μιας φυλής έτσι κι αυτή, αναγκάζει τους εκτροφείς να μπουν σε μια διαδικασία διόρθωσης και επανασταθεροποίησης της φυλής τους, αλλά και τους ιδιοκτήτες σε μια "αβεβαιότητα" κατά την επιλογή!
Για εμένα, αν κάποιος θεωρεί ότι η αβεβαιότητα αυτή τον ξεπερνάει κάνει και τις ανάλογες κινήσεις!
Εϊτε επιλέγει από γονείς που έχουν φυσικά αυτιά, είτε ακόμα κι επιλέγει διαφορετική φυλή!

Το ότι κάποιο σφάλμα καμουφλαριζόταν δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσει να καμουφλάρεται!

Αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς ισχύει για πολλές φυλές!
Υπάρχει μια παλαιότερη σχετική συζήτηση που αφορούσε στην ουρά των ροτ και τις εξελίξεις μετά την αναθεώρηση του προτύπου τους!
 
Last edited:


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Όπως κάθε αλλαγη στο πρότυπο μιας φυλής έτσι κι αυτή, αναγκάζει τους εκτροφείς να μπουν σε μια διαδικασία διόρθωσης και επανασταθεροποίησης της φυλής τους, αλλά και τους ιδιοκτήτες σε μια "αβεβαιότητα" κατά την επιλογή!
Για εμένα, αν κάποιος θεωρεί ότι η αβεβαιότητα αυτή τον ξεπερνάει κάνει και τις ανάλογες κινήσεις!
Εϊτε επιλέγει από γονείς που έχουν φυσικά αυτιά, είτε ακόμα κι επιλέγει διαφορετική φυλή!

Το ότι κάποιο σφάλμα καμουφλαριζόταν δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσει να καμουφλάρεται!

Αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς ισχύει για πολλές φυλές!
Υπάρχει μια παλαιότερη σχετική συζήτηση που αφορούσε στην ουρά των ροτ και τις εξελίξεις μετά την αναθεώρηση του προτύπου τους!
1) Ποιός σας είπε ότι αν οι γονείς έχουν άκοπα αυτιά δε υπάρχει περίπτωση το κουτάβι να είναι σαν ελικοπτεράκι;
2) Το δέσιμο βελτιώνει κάποιες περιπτώσεις, όχι πάντα, όχι όλες.
3) Γιατί δε ρωτάτε και σε πόσες περιπτώσεις, σε χώρες που απαγορεύεται η ωτεκτομή, "σπάει" το νεύρο του αυτιού;
4) Τα εμφυτεύματα είναι καλύτερα; δεν απαιτούν επέμβαση;

Και υπάρχουν κι άλλα, που δεν είναι της παρούσης...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν είπα ότι είμαι υπέρ του δεσίματος.....
Κι αυτό καμουφλάρει το πρόβλημα....
Για εμένα, πρέπει να μελετηθεί το πρόβλημα, πόσο μεγαλο σφάλμα θεωρείται κι από κει και πέρα είτε να συνεχιστεί η χρήση των σκυλιών ως γεννήτορες είτε να αποκλειστούν!

Όταν λες να σπάσει το νεύρο τι εννοείς;
Υποθέτω ότι είναι περισσότερα του ενός τα νεύρα που είναι υπεύθυνα για την νεύρωση του αυτιού του σκύλου!Ποιο από όλα να "σπάσει";
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Χάνεται το νόημα της κουβέντας, της κάθε σοβαρής κουβέντας... Ιδιοκτήτες κόκερ και γιόρκι, έχουν άποψη για τα ντομπ, τα ροτ, τα μποξερ, τα ντόγκο, κ.λ.π. Δεν ασχολήθηκαν ποτέ σοβαρά, ούτε με εκτροφή, ούτε με φυλή, απλά ο 1ος ή ο 2ος σκύλος τους, το καμάρι, τους, το γλυκουλίνι γούτσου - γούτσου καναπεδόσκυλο τους δίδαξε τα πάντα... Βρήκαν βήμα και έχουν άποψη επί παντός επιστητού. Αυτό τελικά είμαστε, κύριοι... μια χώρα άποψης για την άποψη, χωρίς ουσία, χωρίς μελέτη... άκουσα.. μου είπαν... ο διπλανός... ο γείτονας... νομίζω... επειδή έκανα 1.000 ποστ έγινα ειδήμονας και τα ξέρω όλα... μπορόλες και ξερόλες... my ass... Κανένα τεκμηριωμένο επιχείρημα, κανένα στοιχείο, παίρνουμε θέση μόνο για τη θέση... ντροπή... και μετά το παραμύθι... να διαιωνίσουμε το είδος του αμόρφωτου κυνόφιλου, του επιφανειακά κυνόφιλου, χωρίς ουσία.. που δε ξέρει να ξεχωρίσει τον κώλο απο τη μούρη του σκύλου... αλλά αφού τα ξέρουμε όλα, αναμασάμε τα πάντα, απλά για να τα σερβίρουμε, πεταγόμαστε σε κάθε ποστ, ως πέος...

Ας σοβαρευτούμε κύριοι και κυρίες. Επιλέξτε τη φυλή που σας ενδιαφέρει, γνωρίστε τη, μελετήστε, ξαναμελετήστε, ξαναματαμελετήστε, ιδρώστε, δακρύστε, πονέσετε, και πάλι μελετήστε και κάποια στιγμή η γνώμη σας θα είναι σεβαστή, δια ζώσης και διαδυκτιακά.

Όποιος απο εσάς πιστεύει ότι η συζήτηση που γίνεται για τα αυτιά ή τις ουρές αφορά απλά κολλημένους παραδόπιστους εκτροφείς - ιδιοκτήτες είναι βαθιά γελασμένος. Αφορά το δικαίωμα της επιλογής. Το δικαίωμα το ασκείς αν κρίνεις απαραίτητο, όχι υποχρεωτικά. Κανένας εκτροφέας δεν θέλει να τρέχει σε γιατρούς, να κάνει επεμβάσεις (και να επωμίζεται το οικονομικό κόστος) στα καλά καθούμενα, χωρίς λόγο.

Κανείς δεν είπε ότι πρέπει σώνει και καλά να κόβονται οι ουρές και τα αυτιά σε όλα τα σκυλιά φυλών που παραδοσιακά γίνεται αυτό. Κάποιοι, σα μικρές κίτρινες φυλλάδες των πρωινών εκπομπών ψάχνουν να βρουν το σημείο μομφής. Ποιός όμως είναι τόσο ανόητος να πιστεύει ότι αυτός που ξεγέννησε το κουτάβι, που το τάισε ανα δύο ώρες όταν η μάνα του δεν το έκανε, που καθόταν να του μαλλάζει τη κοιλιά για να κάνει την ανάγκη του, που ψάχνει τις θηλές να δει σε ποιά θα βάλει το πιο πεινασμένο κουτάβι ή όποιο το χρειάζεται, πονάει λιγότερο τα κουτάβια του απο εσάς...

Ποιός απο εσάς είναι τόσο ανόητος να πιστεύει ότι αγάπησε τα κουτάβια μιας γέννας περισσότερο από αυτόν που τα παρακολουθεί μέρα με τη μέρα, ώρα με την ώρα, λεπτό προς λεπτό; Νομίζετε ότι περιγράφω το ιδεατό; τον εκτροφέα που δεν υπάρχει; Λάθος! Εκεί είναι, αποτελεί δική σας ευθύνη να τον βρείτε.

Όλοι θέλετε εξετάσεις υγείας, κουτάβια ελεύθερα κληρονομικών παθήσεων, γονείς πρωταθλητές, σκυλιά που θα ξεπεράσουν το προσδόκιμο ζωής της φυλής τους, εργασία, εκθέσεις και σούπερ ντούπερ επιβήτορες. Όποιος ιδιοκτήτης καθαρόαιμου σκύλου πει ότι θέλει λιγότερα, είναι υποκριτής, απλά δέχεται αυτό που μπορεί να πάρει.

Κάθε φυλή έχει τις δυσκολίες της, κάθε σκύλος το χαρακτήρα και τις ιδιαιτερότητες του, κάθε ιδιοκτήτης τις απαιτήσεις του, κάθε εκτροφέας την ευθύνη του και τον επαγγελματισμό του.

Απαραίτητη προϋποθεση για όλα αυτά είναι να μη φοράς παρωπίδες.

Ενημέρωση είναι το φάρμακο αγαπητοί συμφορουμίτες, ενημέρωση απο σωστές πηγές...
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
xotikoyli...
με εκανες και ειδα βιντεο... ενω ημουν σχεδον σιγουρος τιθαβλεπα...
απλα επρεπε να σου τονισω... οτι η αναφορα οτι δεν πρεπει να μιλαμε για το αν αισθανονται πονο... ειναι με την μεθοδο με το λαστιχακι ( αν εχω καταλαβει σωστα) ... οπου ο οργανισμος... αποβαλλει μονος την ουριτσα στο τελος... δυστυχως τα απαραδεκτα βιντεο μαθαινουν.. πως να ακρωτηριαζουμε εμεις... με λιγο πονο.. αλλα πονο την ουρα ενος κουταβιου... καμμια σχεση με το λαστιχακι..
τουλαχιστον οι υπευθυνοι που προχωρουν σε κοψιμο ουρας αυτιων το κανουν με ναρκωση...
Κι όμως, δεν αφορά αυτή την περίπτωση. Το άρθρο γράφει επί λέξη

The docking of tails and the removal of dew claws in puppies less than 4 days old without anaesthetic, is not connected with any serious pain in such a way that it cannot be allowed from the point of view of the protection of animals.
Και λίγο μετά αυτό που παρέθεσα και προηγουμένως

In other words, at this age and biological condition, it would have no absolute meaning to talk about pain
Προφανώς δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω για πόσο πόνο μιλάμε, αλλά σίγουρα δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν υπάρχει καθόλου πόνος.
Δεν μιλάω για το αν είναι ή όχι ηθικό, μιλάω για πραγματικά γεγονότα και το αν στέκουν τα δεδομένα που δίνει το άρθρο.
Και για λογική επιχειρημάτων θέτοντας και τις ερωτήσεις περί γ.π. παραπάνω αλλά δεν είδα κανέναν πρόθυμο να λύσει τις απορίες μου...




Χάνεται το νόημα της κουβέντας, της κάθε σοβαρής κουβέντας... Ιδιοκτήτες κόκερ και γιόρκι, έχουν άποψη για τα ντομπ, τα ροτ, τα μποξερ, τα ντόγκο, κ.λ.π. Δεν ασχολήθηκαν ποτέ σοβαρά, ούτε με εκτροφή, ούτε με φυλή, απλά ο 1ος ή ο 2ος σκύλος τους, το καμάρι, τους, το γλυκουλίνι γούτσου - γούτσου καναπεδόσκυλο τους δίδαξε τα πάντα... Βρήκαν βήμα και έχουν άποψη επί παντός επιστητού. Αυτό τελικά είμαστε, κύριοι... μια χώρα άποψης για την άποψη, χωρίς ουσία, χωρίς μελέτη... άκουσα.. μου είπαν... ο διπλανός... ο γείτονας... νομίζω... επειδή έκανα 1.000 ποστ έγινα ειδήμονας και τα ξέρω όλα... μπορόλες και ξερόλες... my ass... Κανένα τεκμηριωμένο επιχείρημα, κανένα στοιχείο, παίρνουμε θέση μόνο για τη θέση... ντροπή... και μετά το παραμύθι... να διαιωνίσουμε το είδος του αμόρφωτου κυνόφιλου, του επιφανειακά κυνόφιλου, χωρίς ουσία.. που δε ξέρει να ξεχωρίσει τον κώλο απο τη μούρη του σκύλου... αλλά αφού τα ξέρουμε όλα, αναμασάμε τα πάντα, απλά για να τα σερβίρουμε, πεταγόμαστε σε κάθε ποστ, ως πέος...
Μάλιστα... Τώρα άραγε κέρδισες τον σεβασμό και την προσοχή των συνομιλητών σου? Τους έπεισες για τη σοβαρότητα των επιχειρημάτων σου και το βάρος του λόγου σου?
Πράγματι, χάθηκε το νόημα της κάθε σοβαρής κουβέντας. Και υποβίβασες μόνος σου κάθε επιχείρημα σου που μπορεί να είχε όντως βάση.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Υπαρχει τουλαχιστον ενα μελος στο φορουμ που ξερει να ξεχωρισει τον κώλο απο τη μουρη του σκυλου, και μας το λεει σε καθε ευκαιρια! Επισης βλεπει ως πέη τα άλλα μελη οταν ''πεταγονται'' και γραφουν την αποψη τους!

Ειναι αυτο που λενε: ''Θελει η π@@@άνα να χαρει, και η χαρα δεν την αφηνει !!! :p