Κόψιμο των αυτιών;


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Milva , αλλο να κοβεις αυτια ουρες και αλλο να κανεις στειρωση.Συγκρινεις ανομια πραγματα.

George K ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα επιλογης.Οποτε οσο ωραια να ειναι αυτα που γραφεις , το κοψιμο οσο να προσπαθουμε να το ωραιοποιησουμε θα ειναι κοψιμο και δικη μας αισθητικη παρεμβαση απεναντι στον συντροφο μας που δεν εχει επιλογη.Δεν μιλαω για θεματα υγειας , μιλαω για θεματα καλαισθησιας και ο συντριπτικος αριθμος κοψιματων αυτο το μεγαλο νουμερο αφορα.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Αποψη μου ειναι οτι το κοψιμο αυτιων και ουρας ειναι καθαρα θεμα image του σκυλου και " τα περι υγειας" ειναι δικαιολογιες .
Το γεγονος οτι οι περισσοτεροι που "αντιδρουν" με το κοψιμο ειναι και κατοχοι φυλων που δεν "κοβονται" δεν μειωνει την βαρυτητα της αποψης τους..
Οι εχοντες λοιπον (φυλες που "κοβονται" ) ας πραξουν οπως θελουν , αρκει να μην προσπαθουν να μας πεισουν με "τρελες" δικαιολογιες που ,απο μενα τουλαχιστον, δεν γινοται πιστευτες...
Εχετε λοιπον το θαρος της επιλογης σας και να λετε στα ισα..... ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....

ΧΙΟΥΜΟΡ........ Οταν κοβονται τα αυτια και οι ουρες ειναι πιο δυσκιλη η αναγνωρηση "του πισω" με "το μπρος" σε ενα σκυλο !!!!
( μην τα κοβετε για να μην μπερδευονται οι ασχετοι ........)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αποψη μου ειναι οτι το κοψιμο αυτιων και ουρας ειναι καθαρα θεμα image του σκυλου και " τα περι υγειας" ειναι δικαιολογιες .
Το γεγονος οτι οι περισσοτεροι που "αντιδρουν" με το κοψιμο ειναι και κατοχοι φυλων που δεν "κοβονται" δεν μειωνει την βαρυτητα της αποψης τους..
Οι εχοντες λοιπον (φυλες που "κοβονται" ) ας πραξουν οπως θελουν , αρκει να μην προσπαθουν να μας πεισουν με "τρελες" δικαιολογιες που ,απο μενα τουλαχιστον, δεν γινοται πιστευτες...
Εχετε λοιπον το θαρος της επιλογης σας και να λετε στα ισα..... ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....

ΧΙΟΥΜΟΡ........ Οταν κοβονται τα αυτια και οι ουρες ειναι πιο δυσκιλη η αναγνωρηση "του πισω" με "το μπρος" σε ενα σκυλο !!!!
( μην τα κοβετε για να μην μπερδευονται οι ασχετοι ........)
ο συλλογος Σπανιελ (μιας φιλης που εκοβε την ουρα στο παρελθον) απαγορευσε το κοψιμο, Θωμα....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
αυτο το ιδιοκτητες των γουτσου γουτσου... απαραδεκτο να πω? που ξερω εγω τι ρολο βαραει ο αλλος, και ολη την ιστορια του, τι σκυλο ειχε πριν, τι μελετη μπορει να εχει ριξει , τι σχεσεις εχει με αλλους ιδιοκτητες..
κι ομως, μπορει να γνωριζει και μαλιστα πολυ καλυτερα απο ιδιοκτητη σκυλου βαρεω βαρων..
ειναι λογικο να κρινουμε την γνωση του αλλου απο το τι σκυλο εχει?.... ας μη τρελαθουμε εντελως!!
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μερικες φορες καποιοι δικηγοροι θελοντας να αποφυγουν τα χειροτερα και μη εχοντας πολλες ελπιδες να κερδισουν μια υποθεση, επιδιδονται στο να βγαλουν ''αναξιοπιστο'' τον μαρτυρα της αλλης πλευρας προκειμενου να γινει δεκτη απο το δικαστηριο η δικη τους θεση...;)
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι χρόνιο και ισχυει το εξης :
προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι οι αλλοι ειναι κατωτεροι απο μας
αντι
να προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι των αλλων ...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι χρόνιο και ισχυει το εξης :
προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι οι αλλοι ειναι κατωτεροι απο μας
αντι
να προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι ειμαστε καλυτεροι των αλλων ...
Εννοειται οτι συμφωνω και...
Θα το ελεγα πιο σωστα: ''Αντι να αφηνουμε να φανει(αποδειχθει) οτι ειμαστε καλυτεροι των αλλων...'';)
 
Last edited:




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λυπαμαι....Όντως.....το χάσαμε το νόημα.....

Τελικά είναι δικαίωμα επιλογής ή ανάγκη υγείας για τα σκυλιά;
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τώρα εγώ θα πρέπει να αισθανθώ πολύ μα πάρα πολύ άσχημα, μάλλον που τόλμησα και έγραψα ... γιατί έχω φυλή που παραδοσιακά κόβεται, αλλά δεν είναι εργασίας (τουλαχιστον τώρα πια), είναι και γούτσου γούτσου, και επίσης δεν έχω κάνει και ίσα με 40 γέννες για να έχω δικαίωμα στην άποψη, η αιθητική μου και τα κριτήριά μου πρέπει να περιορίζονται από αυτό που λένε κάποιοι που ασχολούνται με "ανώτερες" φυλές από τη δική μου κ.ο.κ. ...

Ωραία...πως το είπαμε πάλι αυτό, εποικοδομητικό διάλογο νομίζω...???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
αυτο το ιδιοκτητες των γουτσου γουτσου... απαραδεκτο να πω? που ξερω εγω τι ρολο βαραει ο αλλος, και ολη την ιστορια του, τι σκυλο ειχε πριν, τι μελετη μπορει να εχει ριξει , τι σχεσεις εχει με αλλους ιδιοκτητες..
κι ομως, μπορει να γνωριζει και μαλιστα πολυ καλυτερα απο ιδιοκτητη σκυλου βαρεω βαρων..
ειναι λογικο να κρινουμε την γνωση του αλλου απο το τι σκυλο εχει?.... ας μη τρελαθουμε εντελως!!
Συμφωνώ απόλυτα και όχι μόνο αυτό αλλά και τι θεωρούμε τελικά γούτσου γούτσου...δλδ κάποιες φυλές ή κάποια ημίαιμα επειδή είναι μικρόσωμα αφαιρούν το δικαίωμα από τους ιδιοκτήτες τους να εκφέρουν άποψη...Ελεος;
 


13 Απριλίου 2010
3
0
Αθηνα
Χμμμμμ
Άποψή δική μου για όλο το θέμα το οποίο διάβασα .
Το κόψιμο τον αυτιών και της ουράς σε κάποιες συγκεκριμένες ράτσες σκύλων κατ'εμε είναι και για κοσμητικούς αλλά και για λόγους υγείας επιβεβλημένο , από την στιγμή που θα γίνει σωστά και με σωστή και ανώδυνη μέθοδο !
Τον εκτροφεα η' τον ιδιοκτήτη του σκύλου που θα προβεί σε μια τέτοια ενέργεια ,τίποτα δεν τον κάνει λιγότερο φιλόζωο από τους " φιλόζωους " !!!!
Το τι θα πράξει ο καθένας βέβαια ,δεν μπορεί να το κατακρίνει κανένας και ειδικότερα κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει " μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου " .
" Ακρωτηριασμός " .... βαρια λεξη και αρκετα ασχημη η οποια απ'οτι βλέπω χρησιμοποιείτε επιλεκτικά και ποικιλότροπος σε ότι αφορά την ουρά και τα αυτιά ,δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε τέτοιου είδους " χειρουργικές επεμβάσεις " !!!
Από την άλλη βέβαια ,αφήνοντας το σκυλάκι μου με τσακισμένη - σπασμένη ουρά, ας το πούμε πιο όμορφα , μας κάνει φιλόζωους ???? Ένας σωστός εκτροφεας μιας συγκεκριμένης φυλής ,που ασχολείται χρόνια κάνοντας επιλεκτική και σωστή αναπαραγωγή η οποία κατόπιν αναγνωρίζετε , μα με τις εκθέσεις ,μα στην εργασία ..... μην τρελαθούμε δεν είναι μπακάλης ούτε μπορεί κανένας να τον χαρακτηρίσει μη φιλόζωο , επειδή θα έχει στην εκτροφή του " ακρωτηριασμένα " ζώα όπως τα περιγράφεται !
Είμαι κάτοχος σκύλων από το 1979 όχι κατά διαστήματα βέβαια , αλλά συνεχώς και ακατάπαυστα και ημιαιμων τα οποία λατρεύω , Γερμανικών ποιμενικών επί 15 χρόνια και τα τελευταία 10 Γερμανικών Boxer και οι δυο φυλές λατρεμένες για εμένα , καταπληκτικές !
Μετά από τόσα χρόνια ασχολίας ,η οποία βέβαια δεν είναι μόνο να πάρω το σκυλάκι μου να πάω στον κτηνίατρο για εμβόλια και μετά βολτίτσα ....αλλά εκπαίδευση , εκθέσεις , εργασία κλπ
ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ !!!
Μην είστε απόλυτοι σε τίποτα το οποίο δεν γνωρίζετε καλά ,κρυμμένοι πίσω από την λέξη "φιλόζωος" , όπως επίσης και με κάποιους ανθρώπους τους οποίους δεν γνωρίζετε καλά η' και καθόλου !!!
Άλλωστε επειδή η επικοινωνία είναι ο γραπτός λόγος και όχι ο προφορικός που κάλλιστα γίνετε και face to face που λέμε, πολλά παρερμηνεύονται .
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί !
Καλή συνέχεια !
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Χμμμμμ
Άποψή δική μου για όλο το θέμα το οποίο διάβασα .
Το κόψιμο τον αυτιών και της ουράς σε κάποιες συγκεκριμένες ράτσες σκύλων κατ'εμε είναι και για κοσμητικούς αλλά και για λόγους υγείας επιβεβλημένο , από την στιγμή που θα γίνει σωστά και με σωστή και ανώδυνη μέθοδο !........
Καλή συνέχεια !
Μπορεις λοιπον να μας εξηγησεις ποιες ειναι αυτες οι φυλες που αναφερεις
και σε τι διαφερουν απο τις υπολοιπες ?
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Φιλε Κωνσταντινος, κατ αρχην αν δεν το εχεις κανει ακομα αφιερωσε χρονο και διαβασε τα δυο θεματα που παρεθεσε η Natassa στο ποστ 81.

Επιγραμματικα να πω οτι κανεις δεν ειπε οτι αν σπασει η ουρα του σκυλου του θα τον αφησει να υποφερει και δεν θα τον παει στο γιατρο και απορω γιατι το γραφεις...:confused:

Το τι θα κανεις εσυ στον σκυλο σου ειναι δικο σου θεμα. Ξυρισε του τα αυτια στον πατο, βγαλτου τα φρυδια, κοψτου την ουρα και το 5ο δαχτυλο, παραμενεις φιλοζωος και δεν ειρωνευομαι καθολου τωρα. Δεν πιστευω οτι δεν αγαπας το σκυλι σου και τις επεμβασεις αυτες τις κανεις απο κακια ή σαδισμο.

Δες ομως οτι σε καποιες φυλες αλλαζει η αποψη που υπηρχε μεχρι τωρα, το αν ειναι σωστο ή λαθος ειναι υποκειμενικο(για μενα πολυ σωστο). Και στα μποξερ και στα αμσταφφ και στα ροτ...Πριν 10 χρονια δεν υπηρχε περιπτωση να δεις τα δυο πρωτα με άκοπα αυτια και το τριτο με άκοπη ουρα...Σημερα ομως αυτο εχει αλλαξει και συνεχιζει να αλλαζει παγκοσμια αναμεσα στους ιδιοκτητες(που και αυτοι αγαπανε τα σκυλια τους)...;)

Το να προσπαθουν ομως καποιοι με πολυ λαθος και εριστικο τροπο να υποστηριξουν την αποψη τους προσβαλοντας και υποτιμωντας δημιουργει διαφωνιες και ερωτηματικα(αν και εγω ειμαι γενικα πολυ :cool:):p

Επισης μας ερχεται στο μυαλο η ιστορια με την Αλεπου που πηγε να φαει κοτες και πιαστηκε σε παγιδα και της κοπηκε η ουρα. Και οταν γυρισε στις αλλες Αλεπουδες, προσπαθουσε να τις πεισει οτι θα ηταν πιο ομορφες χωρις ουρα ετσι ωστε να κοψουν και αυτες τις ουρες τους...! ;)
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Χμμμμμ
Άποψή δική μου για όλο το θέμα το οποίο διάβασα .
Το κόψιμο τον αυτιών και της ουράς σε κάποιες συγκεκριμένες ράτσες σκύλων κατ'εμε είναι και για κοσμητικούς αλλά και για λόγους υγείας επιβεβλημένο , από την στιγμή που θα γίνει σωστά και με σωστή και ανώδυνη μέθοδο !
Τον εκτροφεα η' τον ιδιοκτήτη του σκύλου που θα προβεί σε μια τέτοια ενέργεια ,τίποτα δεν τον κάνει λιγότερο φιλόζωο από τους " φιλόζωους " !!!!
Το τι θα πράξει ο καθένας βέβαια ,δεν μπορεί να το κατακρίνει κανένας και ειδικότερα κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει " μια συγκεκριμένη ράτσα σκύλου " .
" Ακρωτηριασμός " .... βαρια λεξη και αρκετα ασχημη η οποια απ'οτι βλέπω χρησιμοποιείτε επιλεκτικά και ποικιλότροπος σε ότι αφορά την ουρά και τα αυτιά ,δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε τέτοιου είδους " χειρουργικές επεμβάσεις " !!!
Από την άλλη βέβαια ,αφήνοντας το σκυλάκι μου με τσακισμένη - σπασμένη ουρά, ας το πούμε πιο όμορφα , μας κάνει φιλόζωους ???? Ένας σωστός εκτροφεας μιας συγκεκριμένης φυλής ,που ασχολείται χρόνια κάνοντας επιλεκτική και σωστή αναπαραγωγή η οποία κατόπιν αναγνωρίζετε , μα με τις εκθέσεις ,μα στην εργασία ..... μην τρελαθούμε δεν είναι μπακάλης ούτε μπορεί κανένας να τον χαρακτηρίσει μη φιλόζωο , επειδή θα έχει στην εκτροφή του " ακρωτηριασμένα " ζώα όπως τα περιγράφεται !
Είμαι κάτοχος σκύλων από το 1979 όχι κατά διαστήματα βέβαια , αλλά συνεχώς και ακατάπαυστα και ημιαιμων τα οποία λατρεύω , Γερμανικών ποιμενικών επί 15 χρόνια και τα τελευταία 10 Γερμανικών Boxer και οι δυο φυλές λατρεμένες για εμένα , καταπληκτικές !
Μετά από τόσα χρόνια ασχολίας ,η οποία βέβαια δεν είναι μόνο να πάρω το σκυλάκι μου να πάω στον κτηνίατρο για εμβόλια και μετά βολτίτσα ....αλλά εκπαίδευση , εκθέσεις , εργασία κλπ
ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΑΙΝΩ !!!
Μην είστε απόλυτοι σε τίποτα το οποίο δεν γνωρίζετε καλά ,κρυμμένοι πίσω από την λέξη "φιλόζωος" , όπως επίσης και με κάποιους ανθρώπους τους οποίους δεν γνωρίζετε καλά η' και καθόλου !!!
Άλλωστε επειδή η επικοινωνία είναι ο γραπτός λόγος και όχι ο προφορικός που κάλλιστα γίνετε και face to face που λέμε, πολλά παρερμηνεύονται .
Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί !
Καλή συνέχεια !
Κωσταντινε αν αναφερεσαι σε εμενα για την τσακισμενη ουρα να σου εξηγησω οτι η ουρα της δεν ειναι κατεστραμμενη....αν ηταν, θα κοβοταν οπωσδηποτε...μονο οταν την πιανεις αγγιζεις ενα στραβωματακι.
η εκτροφεας της ειναι και Κτηνιατρος και ειμαι σιγουρη οτι θα το εκανε αν χρειαζοταν.

Επισης ειτε μας ακουγεται καλα ειτε οχι,
Ακρωτηριασμός (Amputation) είναι η τραυματική ή η ιατρογενής (χειρουργική) αποκοπή ενός μέλους ή τμήματος του μέλους του σώματος από το υπόλοιπο σώμα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Milva , αλλο να κοβεις αυτια ουρες και αλλο να κανεις στειρωση.Συγκρινεις ανομια πραγματα.

George K ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα επιλογης.Οποτε οσο ωραια να ειναι αυτα που γραφεις , το κοψιμο οσο να προσπαθουμε να το ωραιοποιησουμε θα ειναι κοψιμο και δικη μας αισθητικη παρεμβαση απεναντι στον συντροφο μας που δεν εχει επιλογη.Δεν μιλαω για θεματα υγειας , μιλαω για θεματα καλαισθησιας και ο συντριπτικος αριθμος κοψιματων αυτο το μεγαλο νουμερο αφορα.
nasouk άλλο απο ποιά άποψη?Εγχειρήσεις δεν είναι και τα δύο?Τους ίδιους κινδύνους δε κρύβουν?(Η στείρωση ίσως λίγο περισσότερους)Για ποιό λόγο δεν είναι το ίδιο η στείρωση ενός σκύλου σε ενα διαμέρισμα με το κόψιμο π.χ της ουράς?Εμείς δεν αποφασίζουμε και για τα δύο χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας?Εγώ επιμένω...ΟΛΑ είναι δική μας επιλογή και μόνο..ο σκύλος δεν έχει ποτέ επιλογή...ότι και να λέμε όλοι...απλά ξαναλέω δικαιολογούμε οτι μας βολεύει βάση της δικής μας ηθικής και τα υπόλοιπα τα αφορίζουμε...
Καλό είναι να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής σε εμάς..και να μη μας καταντήσουν σαν τα σκυλιά μας...:p
 
Last edited:


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Δεν ειναι το ιδιο Milva για τον ακολουθο λογο.
Την στειρωση την κανεις για να αποφυγεις να γεννηθουν απρογραμματιστα και αναιτια κουταβακια που δεν ξερουμε που θα καταληξουν(η μαλλον ξερουμε).:mad::mad::mad:
Το κοψιμο ουρας αυτιων , εκτος απο εξαιρετικες περιπτωσεις , γινονται για καθαρα δικους μας αισθητικους λογους.

Δεν ειναι το θεμα αν ειμαστε φιλοζωοι η οχι (για να ειμαστε εδω ειμαστε ολοι) , αλλα το αν υποβαλλουμε τον σκυλο μας σε μια διαδικασια που δεν χρειαζεται.

Κωνσταντινε το οτι εχεις απο το 1979 σκυλια δεν σημαινει οτι εγω που εχω μονο 15 χρονια σκυλια ειμαι λιγοτερο γνωστης της φυλης μου.
Εξαλλου εγραψα οτι σε εξαιρετικες περιπτωσεις το κοψιμο δεν το αποφευγεις οταν η εργασια του σκυλου ειναι τετοια που θα ηταν καλυτερο για την υγεια του.

Αλλα διαφωνω καθετα οταν γινεται για την δικη μας καλαισθησια.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
nasouk νομιζω η Milva αναφερεται στα δεσποζομενα σκυλια που υποβαλλονται στη στειρωση....σιγουρα ολοι θα συμφωνουμε οτι τα αδεσποτα πρεπει να στειρωνονται...

προσωπικα θα στειρωνα τη σκυλα μου περιπου στα 2 χρονια για να αποφυγω τον αυξημενο κινδυνο πυομητρας.
Θα στειρωνα και τον σκυλο μου αν ειχα, στην ιδια περιπου ηλικια γιατι πραγματικα εχω ζησει με αστειρωτο σκυλο και ταλαιπωρειται πολυ απο τα αναπαραγωγικα του ενστικτα....
Ζωα που δεν προοριζονται για αναπαραγωγη κατα τη γνωμη μου, μετα απο καποια χρονια πρεπει να στειρωνονται...

οπως και να εχει, στειρωση και ακρωτηριασμος αυτιων και ουρας ειναι δυο μεταξυ τους εντελως διαφορετικα πραγματα....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
μη κανοντας στειρωση σε δεσποζομενο ζωο το οποιο καλως η κακως δεν προοριζεται για αναπαραγωγη κινδυνευεις να χασεις το ζωντανο σου.. η Ζαιρα δεν προοριζοταν για στειρωση.. ημουν της αποψης οτι, την προσεχω - δεν θα ζευγαρωσει με κανεναν.... και αν χρειαστει ποτε θα γινει.. τλικα εγινε γιατι φιλιξενουσαμε αδεσποτα και η Ζαιρα ειχε περιοδους... και ευτυχως.. το σκυλι ειχε ξεκινησει να κανει ηδη πυομητρα ο γιατρος τρομαξε.. δεν ειχε παρουσιασει κανε συμπτωμα... θα την χαναμε ξαφνικα χωρις να ξεραμε καλα καλα το λογο...

κοβοντας τα αυτια δεν κινδυνευει η ζωη του ζωου απο ωτιτιδα... ωστε να το κανεις προοληπτικα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf