Λάδι σολωμού!






mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Κανει καλο στο τριχωμα του σκυλου μας. Το κανει γυαλιστερο και υγιες. Το εβαζα ομο στο φαγητο του.Το χρησιμοποιουσα οταν ειχα ενα γερμανικο ποιμενικο και ενα Αλσατιας μου το ειχε προτεινει η κτηνιατρος.
 


stelios

Member
30 Μαϊου 2009
16
0
αποτελεσματα?ικανοπηοιμενος?απο πετ το εχεοσ παρει η απο φαρμακειο?
 




mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Λογικα και απο τα δυο. Εμενα μου το εφερνε η κτηνιατρος που ηταν και φιλη μου. Εγω εβλεπα αποτελεσμα το τριχωμα τους ηταν πολυ γυαλιστερο.
 




mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Οχι ηταν σε μορφη λαδιου και εδινα ενα κουταλι της σουπας στο φαγητο του μια φορα την ημερα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Το λάδι σολωμού είναι πολύ πλούσιο σε Ω3 λιπαρά και το κυρίως όφελος δεν είναι το τρίχωμα, αλλά η υγεία της καρδιάς.

Αν δίνεις συμπλήρωμα για σκυλιά, ακολουθείς τις οδηγίες.

Αν δίνεις ανθρώπινο συμπλήρωμα ακολουθείς την ίδια δοσολογία (π.χ. 1 χαπάκι για 20 κιλά βάρος) με τον άνθρωπο
 




stelios

Member
30 Μαϊου 2009
16
0
τα χαπια που βρηκα στο φαρμακειο η δοσολοδια για τον ανθρωπο ειναι 3 με 5 ημερησιος
 




stelios

Member
30 Μαϊου 2009
16
0
αυτο που εχω παρει απο το φαρμακειο η δοσολογια για τον ανθρωπο ειναι 3 με 5 ημερησιος
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ναι, το έγραψες και πιο πάνω :)

Να το κάνω πιο λιανά:

Αν π.χ. ο σκύλος σου είναι 40 κιλά τότε πρέπει να του δίνεις τις μισές απ' ότι σε έναν άνθρωπο στο περίπου, δηλαδή 2 κάψουλες την ημέρα.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Να προσθέσω ότι εκτός από την καρδιά, βοηθάει και σε προβλήματα σχετικά με τις αρθρώσεις.

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο πιο "επίσημο" άρθρο, αλλά μια ιδέα μπορείς να πάρεις από τα παρακάτω:

The Benefits of Salmon Oil for Dogs

What Are the Benefits of Salmon Oil for Dogs?

Εγώ παίρνω μπουκάλι του λίτρου από το ebay με κάτι λιγότερο από 25 ευρώ.
Το δίνω κυρίως γιατί ταϊζω ωμά και τα σκυλιά μου δεν τρώνε ψάρια τόσο συχνά όσο θα έπρεπε.
Τους το δίνω 3-4 φορές την εβδομάδα, στην ποσότητα που αναγράφεται στο μπουκάλι.

Σε υγιές σκυλί που το παίρνει καιρό είναι δύσκολο να πεις αν κάνει διαφορά και πόση. (Αν και το έκοψα για λίγο καιρό γιατί μου τέλειωσε και δεν πρόλαβα να πάρω άλλο και μου φάνηκε ότι είδα πιο έντονη τριχόπτωση. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου όμως.)
Έχω υπόψη μου πάντως περίπτωση με αδέσποτα κουτάβια που είχαν πρόβλημα με τις αρθρώσεις και δεν είχαν σχεδόν καθόλου μαλλιά...
Σύμφωνα με τον άνθρωπο που τα φρόντισε, το λάδι σολωμού επιτάχυνε πολύ την ανάρρωσή τους.
 


E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Kαι εμεις δίνουμε στη μικρουλα μας λάδι σολωμού (λάδι). Πρόσεξα πως το τρίχωμά της γυάλισε και πως μαδάει πολύ λιγότερο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ξέρετε όμως αν η υπερδοσολογία κάποιων ουσιών δημιουργεί πρόβλημα?
γιατί αν δίνεις ξηρά τροφή και συμπληρώματα είναι μάλλον όχι καλό...

το ιπποφαες τι περιέχει κυρίως?
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Kokoni, το έχασα τώρα λίγο.
Μέχρι τώρα η κτηνίατρος μου έλεγε πως το λάδι κάνει καλό και ξέρει ότι του δίνω Acana και μαγειρευτό συχνά πυκνά.
Βέβαια, δεν είχα καμία αφορμή για να του το αρχίσω.

Εσύ λες πως το λάδι το δίνεις μόνο αν τρώει φυσική τροφή, μαγειρευτή ή μη;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π